Karnawał

W.A.B.
2024-01-24
2024-01-24
9788383194714

Niby motyw zamknięcia kilkorga ludzi w odosobnionym miejscu, gdzie po kolei któreś z nich ginie, nie jest niczym nowym. Ale czy to mi przeszkadzało? Absolutnie. Ja bawiłam się świetnie. Książka napisana tak, że każdy rozdział kończy się w ten sposób, że trzeba czytać dalej ;) Zakończenie może nie zachwyciło, ale jest w tej książce coś takiego, że o dziwo jak często się czepiam, tak w tym przypadku naprawdę spędziłam miło czas i nie przeszkadzały mi żadne niedociągnięcia. Czytałam z zapartym tchem i bawiłam się przy tym rewelacyjnie.

To miała być wspaniała i niezapomniana noc. Impreza karnawałowa w domku letniskowym na wyspie. Czyż nie brzmi świetnie? Oczywiście,że tak i była to niezapomniana noc. Jednak nie tak jakby mogło się wydawać. Gdy grupa znajomych zaczyna zabawę niespodziewanie w trzcinach nad woda Robert i Amelia znajdją zwłoki mężczyzny, który pomógł dostać się im na wyspę. Jednak jego łódki tam nie było. Mógł być to nieszczęśliwy wypadek jednak późniejsze zdarzenia temu zaprzeczają. Kolejne zwłoki i postać w masce budzi ich przerażenie. Wiedzą , że są uwięzieni i nie mogą nic zrobić. Próbują trzymać się razem lecz jest to coraz trudniejsze. Czy wyjdą z tego cało? Kto i dlaczego ich zaatakował, czy miał w tym jakiś osobisty cel?

Dwadzieścia lat później po tych strasznych wydarzeniach Amelia, która była jedną z ocalałych czuje się zagubiona. Dowiaduje się,że jej znajomy który był wtedy z nimi popełnił samobójstwo. Dostaje list, który swoją zawartością przypomina jej wszystko co wydarzyło się na imprezie karnawałowej. Jest pewna,że śmierć uczestnika nie jest przypadkowa. Ktoś wie co wtedy zrobiła i próbuje się zemścić. Była pewna,że nikt nie wie,że uczestniczyła w tej makabrze. Niestety tak się nie dzieje. Osób , które o tym wiedzą jest więcej. Kto i dlaczego odszukuje ich po 20 latach. Czy kobieta zdoła się przed tym ustrzec?

Alicja Sinicka to mój pewniak wśród autorów. Tym razem znów się nie zawiodłam i z czystą przyjemnością brałam udział w tym karnawale. Autorka osadziła bohaterów na odludziu czym dodała tej książe więcej mroku. Historia była mroczna i emocjonująca, ale to jej zakończenie wbiło w fotel. Takiego obrotu sprawy się totalnie nie spodziewałam i bardzo mocno mnie ono zaskoczyło. Oczywiście pozytywnie. Dlatego już dziś mogę z czystą przyjemnością polecić wam ten świetny thriller , który zawróci wam w głowie.

Ależ byłam ciekawa, czym Alicja Sinicka nas tym razem zaskoczy. Czytałam wszystkie dostępne thrillery autorki, oczywistym było, że Karnawał również przeczytam.

Czarci Ostrów to wyspa, która wśród mieszkańców nieodległy miejscowości wzbudza wiele sprzeczności. To tu bezprawnie został wybudowany dom Rawiczów.
Ten piękny kawałek Mazur, stał się prywatnym miejscem wypoczynku rodziny.
Kaja wpada na pomysł zorganizowania imprezy karnawałowej na wyspie. Zimowa aura, zamarznięte jezioro, iskrzący śnieg i gorąca imprezowa atmosfera, lecz nie tak miała zakończyć się ta noc.
Dwadzieścia lat później, kolejna rocznica tragedii na Czarci Ostrowiu, gdzie życie straciło wielu młodych ludzi.
Amelia nie potrafi pogodzić się z wydarzeniami tragicznej w skutkach nocy. Jako jedna z niewielu ocalałych, układa życie z rozsypanych odłamków. Jak się okazuje, Czarci Ostrów był jedynie początek, a gra się jeszcze nie zakończyła.

Karnawał wprowadził mnie w niezłą konsternację. Płynąc z bohaterami na wyspę, całkowicie poczuła klimat thrillerów autorki. Mroczny, mglisty i owiany niedopowiedzeniami. Powieść skonstruowana z podziałem na dwóch bohaterów, dzięki temu zabiegowi poznajemy jednocześnie wydarzenia na wyspie, jaki i konsekwencje tragedii po 20 latach. Miałam jednak wrażenia, że powieść nie jest typowym dla autorki domestic noir, wkradła się tu nutka innowacji, która mi nie koniecznie odpowiadała. Mieszane uczucia mam również co do zakończenia.

Ten piękny kawałek Mazur, stał się prywatnym miejscem wypoczynku...

Kolejna książka, którą czyta się jednym tchem. Wartka akcja, złożoność ludzkich charakterów i ich losów. Polecam

Nie wiem, kto bardziej zepsuł mi odbiór książki - lektorzy, którzy w audio zrobili z tego jakąś komedię, czy autorka tą dziwaczną końcówką. Napięcie było, zagadka była, irracjonalna psychoza też, ale to, że możesz wyłączyć umysł i nie ma sensu dociekać rozwiązania - słabo. Po około 80% wszystko siada i człowiek czeka na koniec.

Jak zwykle Pani Sinicka nie zawodzi. Polecam z czystym sumieniem. Wciaga od razu czyta się bez wytchnienia uwielbiam takie książki.

Grupa młodych ludzi wybiera się na małą wyspę na Mazurach, tam mają spędzić dobrze czas i wesoło się bawić. Na wyspie znajduje się dom bogatych rodziców jednej z dziewczyn, na imprezę karnawałową udostępniają go córce i jej znajomym. Kiedy zabawa zaczyna się rozkręcać, w pobliżu wody zostaje znalezione ciało...
Jak się okazuje jest to dopiero początek tragicznych wydarzeń. Przygotowane na karnawałową zabawę czarno-białe maski, miały być kolejną atrakcją, lecz stały się przekleństwem...

Po dwudziestu latach Amelia, jedna z uczestniczek zabawy na wyspie, dostaje bardzo niepokojąca przesyłkę, budząca w niej wszystkie złe emocje, które przez lata starała się głęboko ukryć. Pozornie spokojne życie kobiety zamienia się w koszmar i walkę o swoje życie...

Książki autorki są znakomite, niesamowicie wciągają i pochłaniają bez reszty. Powieść "Karnawał" to świetny, bardzo intrygujący i trzymający cały czas w napięciu thriller. Ładnie zbudowana akcja książki, bardzo kusi czytelnika swoimi sekretami i przyciąga uwagę. Dobrze wykreowani bohaterowie, bardzo się od siebie różnią, z ogromną ciekawością chcemy ich poznać bliżej. Historia zawiera ogromny ładunek emocjonalny. Przyglądamy się wydarzeniom, które są następstwem niedomówień i sekretów sprzed lat. Książka jest zdecydowanie bardzo tajemnicza i ciekawa, czyta się ją jednym tchem.
Gorąco polecam :)

Jak się okazuje jest to dopiero początek tragicznych wydarzeń....

Ciekawa pozycja, ale nie do końca dla mnie.
Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i o ile jej styl pisania był łatwy do przyswojenia, to jednak coś mi w nim zgrzytało.
Ale przejdźmy do pozytywnych stron tej książki.
Bardzo zaimponował mi fakt, że pani Sinicka zrobiła naprawdę dobry research przed napisaniem tej powieści. Wyspa Czarci Ostrów, na której opiera się duża część historii, istnieje naprawdę i autorka starała się ją jak najwierniej opisać, wprowadzając minimalne zmiany istotne dla fabuły.
Pani Sinicka zwróciła również uwagę na zmiany w psychice osób wystawionych na pewnego rodzaju traumę (tutaj nie chcę zamieszczać spoilerów) i starała się odpowiednio je odwzorować.
Jeśli chodzi o fabułę, pomysł jest bardzo ciekawy. Wykorzystany tutaj motyw jak najbardziej wpada w moje gusta i miejscami przypomina klimat z książek Agathy Christie. Jednak zwrot akcji na końcu powieści troszkę mnie rozczarował.
Patrząc na całokształt, oceniam tę powieść jako dobrą rozrywkę.

Ciekawa pozycja, ale nie do końca dla mnie.
Ale przejdźmy do pozytywnych stron tej książki.

Kocham twórczość autorki. To jakie tworzy historie pełne napięcia, to głowa mała 🤯 Każda książka Alciji jest dla mnie strzałem w dziesiątkę. Nigdy nie trafił mi się żaden bubel.
~
To miała być jedna wesoła karnawałowa impreza w nie za dużym gronie. W jednej sekundzie zamieniła się w koszmar i jedno wielkie pobojowisko, które poniosło śmiertelne ofiary... Amelia jest jedną z osób ocalałych z tragedii rozegranej na wyspie Czarci Ostrów.

Mijają dwie dekady i wszystko powraca. Wspomnienia i charakterystyczna biała maska. Ktoś daje wyraźny sygnał, że bal karnawałowy jeszcze się nie skończył mimo upływu lat...

Czy Amelia zdoła się wybronić i dowiedzieć kto mąci jej spokój?
~
"Karnawał" to kolejny rewelacyjny thriller autorki. Ja zbieram szczękę z podłogi za każdym razem. I znowu muszę się powtórzyć - Fabuła idealnie skonstruowana👌 Narastające napięcie, zwroty akcji i ta manipulacja autorki, która za każdym razem idealnie wodzi za nos czytelnika. Coś wspaniałego i charakterystycznego dla jej stylu pisania.

CIARY... 🔥👌

Nie wiem Alicja jak to robisz, ale jak czytam twoje książki to mam wrażenie, że wstrzymuje oddech. Co to jest za napięcie, to jakiś hit. Serio. Tutaj było to samo. Przy końcowej części czułam takie przerażenie, że myślałam, że nie doczytam, ale chęć rozwiązania zagadki okazała się silniejsza. Czy muszę jeszcze dodawać, że bohaterowie są ciekawie i oryginalnie wykreowani? Chyba oczywiste.
~
Było mrocznie, klimatycznie i niepokojąco...

Wszystkie te cechy, które dla mnie musi mieć dobry thriller znalazły się właśnie w tej historii.

Finał jak zawsze WOW!🔥POLECAM.

~

Powieści Alicji Sinickiej zawsze trzymały mnie w napięciu i przyprawiały dreszcze. Sięgając po „Karnawał” po raz kolejny się nie zawiodłam.

Już na samym wstępie akcja się bardzo rozkręca. W wieżowcu, w którym mieszka Amelia, ktoś popełnia samobójstwo i wyskakuje z balkonu na chodnik. Ten moment oraz widok krwi na chodniku, krzyki przechodniów, sprawiają, że Amelia wraca myślami do wydarzeń sprzed dwudziestu lat, gdy o mały włos nie straciła życia. Tu autorka pokazała, jak często zachowują się osoby, z syndromem stresu pourazowego. Amelia, jest tego przykładem.

To miało być zwykłe spotkanie towarzyskie i świętowanie karnawału, grupki studentów. Zimowa sceneria na jednej z Mazurskiej Wysp, zwanej Czarci Ostrów. W prywatnym domku należącym do rodziców jednej z koleżanek – Kai, dziewczyny Roberta. Niestety ta noc skończyła się dla kilku osób tragicznie. Ktoś postanowił zrobić sobie krwawy karnawał. Z każdą godziną śmierć pochłaniała kolejne ofiary i nikt nie miał pojęcia, jak to się stało i czy dotrwa do rana, by zawiadomić pomoc. Ostra zima, sypiący śnieg, wiatr dodają jeszcze większej grozy. I człowiek w masce, który pojawia się co jakiś czas, a chwilę później dochodzi do tragedii.

Dwie dekady później, demony przeszłości wracają. Amelia dostaje list, który sprawia, że całe jej życie wywraca się do góry nogami. Tamto wydarzenie, przeżyło tylko pięć osób… Po dwudziestu latach zaczynają ginąć kolejne z nich, które wówczas ocalały.

Czy to wszystko zwykły przypadek losowy? Czy jednak, ktoś próbuje się mścić? Jaką tajemnicę skrywa Amelia? Komu można ufać? I o co w tym wszystkim chodzi?

Książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem. Bardzo dużo się dzieje. Akcja toczy się w przeszłości w 2002 roku, kiedy te wszystkie wydarzenia miały miejsca. Poznajemy je z narracji Roberta. Oraz w teraźniejszości w 2022 roku, z narracji Amelii.
Z zapartym tchem śledziłam te wydarzenia, analizowałam, snułam domysły ale… autorka jak zawsze potrafi na zakończenie wbić fotel. Po raz kolejny, takiego zakończenia się nie spodziewałam.

Jeśli lubicie deszczyk emocji i rozwiązywanie tajemnic z przeszłości, intrygi i zagadki, to polecam Wam gorąco tę książkę. Czyta się ją naprawdę szybko.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2024