Kiedy ślub?

Okładka książki Kiedy ślub? Natasza Socha
Okładka książki Kiedy ślub?
Natasza Socha Wydawnictwo: W.A.B. literatura obyczajowa, romans
W.A.B.
2023-02-08
2023-02-08

Książka, która pokazuje, jak łatwo jest się pogubić w życiu, próbując sprostać czyimś oczekiwaniom. Nie warto zakładać czyichś butów, a odnaleźć siebie i żyć po swojemu.

Przyjemna książka, momentami dająca do myślenia, momentami przywidywalna do bólu. Oczywiście każdy kończy w "przeciwnym obozie", niz się opowiadał na początku. Ale z ostatnim rozdziałem i morałem zgadzam się całkowicie - najważniejsze to żyć w prawdzie z samym sobą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książki Nataszy Sochy to zawsze jest dla mnie relaks, dobra zabawa, często refleksja i zaduma.
Również w "Kiedy ślub?" można znaleźć wszystkie te elementy. Mamy dwie główne bohaterki, Maję i Patrycję - jedna , popędzana przez rodzinę do ołtarza, druga jest zadeklarowaną singielką, ale są też świetne postacie drugiego, trzeciego, a nawet jeszcze dalszego planu. Kto jest kim, kto czego pragnie i potrzebuje? Jaka w tym wszystkim rola instagrama? Może w którejś postaci odnajdziecie siebie?
Jesli chcecie poznac odpowiedzi na te pytania i fajnie dpedzic czas, to musicie przeczytać "Kiedy ślub?" Nataszy Sochy 😉

Nie porywa specjalnie.. taka do poduchy.

Nie porywa specjalnie.. taka do poduchy.

Bardzo fajna książka, lekko mi się ją czytało ;)

Bardzo fajna książka, lekko mi się ją czytało ;)

Zgadzam się z przesłaniem książki i uważam, że jest napisana, by czytało się lekko i przyjemnie.
Jednak drażniły mnie te egzystencjalne dialogi z głębokimi przemyśleniami i fakt, że życie tylu (obcych sobie wcześniej) osób wywróciło się do góry nogami w zaledwie trzy tygodnie. Trochę słabo to do mnie przemawia.

„Kiedy ślub?” To moja pierwsza książka Nataszy Sochy. To lekka i przyjemna książka, która można powiedzieć, ze kończy się szczęśliwie. Choć słowo szczęśliwie, dla każdego może co innego oznaczać.

W książce poznajemy dwie dziewczyny - Patrycję, która jest zagorzałą singielkę i drugą marzącą o tym jednym jedynym Maję.

To dwie różne dziewczyny, które poprzez swoje dzieciństwo i osoby obok, żyją tak jak mogą. Tzn Patrycja jest dziewczyną wychowaną przez matkę, ojciec odszedł jak była mała i matka wciskała jej do głowy że ona i jej potrzeby są najważniejsze. Dzięki determinacji i fajnym pomysłom udało jej się założyć super profil na Instagramie z którego zarabia, ale i pracuje również w firmie hotelowej gdzie reklamuje hotele i miejsca. Ma swoje mieszkanie i jest szczęśliwa bo robi to co singielki robią w Warszawie. Patrycja to dziewczyna, która uważa się za zagorzałą singielkę, faceci tak, ale na krótko, związki i dzieci ją nie interesują, jedzenie na wynos lub na mieście, ubrania, przyjemności to wszystko co tylko ona potrzebuje.

Maja natomiast jest dziewczyną z Grójca, która pomimo, ze ma trzydzieści trzy lata to nadal mieszka z rodzicami, bo nie stać jej na własne mieszkanie. Jest mądra zna niemiecki, angielski i hiszpański, jest couchem i zajmuje się też eventami. Lubi swoją pracę i co najważniejsze, gdy staje przed ludźmi jest innym człowiekiem. Na co dzień ze wszystkich stron ją ponaglają do ożenku, bo przecież wg rodziny jest już starą panną i najwyższy czas, bo za chwilę już się nie da nic zrobić. Jej siostry już mają dzieci a ona nic. To wszystko sprawia, ze Maja chce mieć męża, chce założyć rodzinę i chce być kurą domową.

Pewnego dnia Igor - szef Patrycji oznajmia, ze będzie współwłaścicielem hotelu w Kołobrzegu, połowa pracowników na miesiąc wyjeżdża razem z nim. A trzeba zaznaczyć, że jego wszyscy pracownicy są singlami. On sam również i nie ma zamiaru tego zmieniać.

W Kołobrzegu właśnie spotykają się Patrycja i Maja, często, najczęściej w windzie rozmawiają o byciu singlem lub mężatką. O tym jak one to postrzegają.

Poniżej kilka cytatów

"Niektórzy ludzie naprawdę chcą być w związku, czasami desperacko, i dla nich życie w pojedynkę byłoby czymś, w czym utknęli, a nie czymś, co kiedykolwiek sami by wybrali. Ale są też inni ludzie, bardzo od nich różni. Na przykład ja. Ludzie, którzy wydają się samotni, bo są sami, ale tak naprawdę mają zajebiste życie, bardziej autentyczne i znaczące, niż gdyby mieli je z kimś na siłę dzielić. Życie w pojedynkę jest dla nich nie tylko lepsze niż zły związek, ale także lepsze niż dobry. Rozumiesz, co mam na myśli?"

"Ludziom się wydaje, że jak są sami, to znaczy, że coś im w życiu nie wyszło. To ja ci powiem coś o samotności i o tym, dlaczego nam wmówiono, że to najgorsza rzecz na świecie. Samotność kojarzy się nam z okrutnym niepowodzeniem życiowym. Bo skoro w naszej łazience jest tylko jedna szczoteczka do zębów, to znaczy że coś tam po drodze spierdoliliśmy. Kobieta samotna, bez względu na wszystko, nadal jest odpadem społecznym. Facet zdecydowanie mniejszym, to fakt. Ale jakość kobiety spada na rynku, bo jeśli jest sama, to znaczy, że ma jakieś wady. Jest wybrakowana. Że coś z nią jest nie tak. Certyfikat jakości daje jej facet u oku, nawet jeśli jest kutafonem."

"Nie słuchaj ludzi, którzy nakazują ci w trybie natychmiastowym odnaleźć swoją drugą połówkę jabłka. Nawet zgniłą. Którzy przekonują, że jedynym słusznym dodatkiem do ciebie jest facet. Nie wybieraj na oślep, odpuszczając po kolei wszystko to, co zawsze cię wkurzało, tylko dlatego żeby zadowolić otoczenie. Droga ciociu, mamo, babciu, samotna nie oznacza gorsza. Nie oznacza choroby ani żadnej ułomności. Nie oznacza deficytu czy wady wrodzonej. Oznacza po prostu, że czasem lepiej się wyspać, będąc wtulonym w pluszowego misia, niż dać przelecieć dupkowi tylko po to, by dopasować się do ogólnie przyjętych norm."

Tak naprawdę ta książka nie jest dokładnie taka jak myślimy na początku. To co się dzieje w naszych głowach, sercach sprawia, ze w pewnym momencie możemy wszystko zmienić. To że ktoś marzy o być żoną to nie oznacza że to jest jego marzenie, bo czasami jest to wpływ środowiska. To że ktoś mówi ze jest singlem i tego nie zmieni również może się się zmienić bo nagle się zakocha i dotrze do niego, ze ta druga połówka go uzupełnia a nie ze stopuje. To książka ze szczęśliwym zakończeniem dla każdego, ale każda z tych osób może być zaskoczona tym co się będzie dziać w ich życiu i jak to szczęście będzie wyglądać.

polecam

To dwie różne dziewczyny, które poprzez swoje...

Lekka, łatwa i przyjemna- w sam raz na wakacyjne popołudnie. Grupa młodych ludzi, bezgranicznie oddanych pracy, singli, jedzie na wyjazd służbowy do Kołobrzegu, gdzie ma się zająć błyskawiczną rewitalizacją podupadającego hotelu. Zadanie jest sporym wyzwaniem, ale pobyt nad morzem jest również okazją dla bohaterów do weryfikacji swoich życiowych planów i założeń. Kto jest singlem z prawdziwego wyboru i przekonania, a kto z konieczności? Trochę humoru, trochę refleksji, niezła...

Historia o grupie współpracowników jadacych nad morze aby postawic na nofi podupadajacy hitel. Wśród nich znajdują
sie dwie dziewczyny majace zupełnie inny cel w zyciu.
Maja marzy o założeniu rodziny , a Patrycja uwielbia życie singielki. Czy pobyt nad morzem i nowo poznani ludzie utwierdzą je w swoich przekonaniach czy może właśnie spowodują zmianę poglądów.
Lekka, wakacyjna lektura.

sie dwie dziewczyny majace zupełnie inny cel w zyciu.
Lekka,...

Niezręczne pytania. Nieodpowiednie pytania. Niewłaściwe pytania.
Takim pytaniem jest np. „Kiedy ślub?”.
Książka opowiada o zespole który wyjeżdża nad morze odnowić hotel. Grupa ta składa się z samych singli po to aby mogli się skupiać na pracy. Do grupy dołącza Maja, która chce życia rodzinnego ale nie może znaleźć odpowiedniego partnera! I to ona słyszy cały czas od rodziców i rodziny „kiedy ślub”.
Losy tej grupy ludzi fajnie się przewijają przez książkę. Jest to lekka, fajna i przyjemna lektura.
Zniknięcie jednej bohaterki Tamary sprawiło że zaczęłam w głowie układać cale plany co i jak mogło się wydarzyć!

Książka mimo swojej lekkości daje do zrozumienia- a przynajmniej mnie dała.
Po pierwsze nie zamykaj się na wszystko bo nie wiesz co przyniesie Ci los.
Po drugie dlaczego osoby o statusie singli nadal w naszym społeczeństwie są nadal postrzegane jako samotne. Przecież bycie samemu nie oznacza że jest się samotnym.
Po trzecie nie wszystko to co zostaje Nam przedstawione np w mediach społecznościowych czy nawet w rozmowach międzyludzkimi jest takim jakim jest naprawdę. Często pokazujemy tylko to co chcemy pokazać a nie zawsze życie jest takie bajkowe- i to muszą zrozumieć przede wszystkim młodzi ludzie.
Po czwarte każdy z Nas ma swoją maskę a może nawet i „maski”, które zakładamy do pracy, dla rodziny czy dla przyjaciół. Ten punkt jest ściśle powiązany z poprzednim. Rodzina, przyjaciele, współpracownicy pokazują Nam ze swojego prywatnego życia tyle ile chcą Nam pokazać- co nie znaczy że widzimy całość.
Książka warta uwagi.
Swoją drogą uważacie że pytania „kiedy ślub?”, „masz chłopaka/dziewczynę?”, „kiedy dzieci?” Są po prostu nie na miejscu i nie powinno się ich zadawać? Ja osobiście nie lubię tych pytań i uważam, że nikt nie ma prawa zadawać je drugiej osobie! A wy jak myślicie?

Ogólna ocena: 8/10

Niezręczne pytania. Nieodpowiednie pytania. Niewłaściwe pytania.
Takim pytaniem jest np. „Kiedy ślub?”.

• Od wydawnictwa
  • Przeczytane w 2023