Wojny grecko-perskie

Okładka książki Wojny grecko-perskie Leszek Mrozewicz, Diodor Sycylijski
Okładka książki Wojny grecko-perskie
Leszek MrozewiczDiodor Sycylijski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Seria: Fontes Historiae Antiquae historia
historia
Fontes Historiae Antiquae
De bello Persico
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
2018-01-01
2018-01-01
Ireneusz Ptaszek
Historia starożytna Wojny Greków z Persami Kserkses Leonidas Termopile Historia Sycylii

Okładka książki Od mitu do historii Leszek Mrozewicz, Diodor Sycylijski
Od mitu do his... Leszek Mrozewicz, D...
Okładka książki Hegemonia Teb Leszek Mrozewicz, Diodor Sycylijski
Hegemonia Teb Leszek Mrozewicz, D...
Okładka książki Dzieje Aleksandra Macedońskiego Leszek Mrozewicz, Diodor Sycylijski
Dzieje Aleksan... Leszek Mrozewicz, D...
Okładka książki Czas diadochów Leszek Mrozewicz, Diodor Sycylijski
Czas diadochów Leszek Mrozewicz, D...

Wbrew tytułowi, XI księga Biblioteki Diodora jedynie częściowo skupia się na wojnach grecko-perskich, zaczynając na wyprawie Kserksesa. Prawie połowa książki poświęcona jest wydarzeniom pomiędzy tą wojną, a wojną peloponeską, której początek również jest w niej zawarty. Jest to w pewnym sensie alternatywa do historii Herodota, gdyż Diodor najwyraźniej korzystał z innego źródła (Efora?). Dzięki temu poznajemy inną wersję obrony Termopil i stoczonej w tym samym czasie bitwy pomiędzy Sycylijczykami a Kartagińczykami. Niestety, narracja Diodora jest skondensowana do granic możliwości, i chociaż czyta się ją (jak na starożytną kronikę) bardzo dobrze, to jest przez to bardzo niejasna i chaotyczna, pełna powtórzeń i błędów chronologicznych. Widać to szczególnie przy opisie preludium wojny peloponeskiej; wybuch tego, jednego z najważniejszych w dziejach Grecji, konfliktu Diodor przedstawił tak lakonicznie, że można go przeoczyć - po prostu w pewnym momencie wojna trwa i już. A szkoda, gdyż to jedyne (poza kroniką Justyna) źródło opisujące lata 477-450. Poza dziejami Grecji często wspomina również o Sycylii, z uwielbieniem wręcz opisując czyny Gelona z Syrakuz, oraz - już rzadziej - o Italii. Rzym w tym tomie prawie się nie pojawia; jedynie nazwiska rzymskich konsulów - niemal zawsze błędnie - są wykorzystywane przy ustalaniu chronologii.
Jak zawsze w serii, poza polskim tłumaczeniem tekst zawiera grecki oryginał i obszerny komentarz konfrontujący wersję Diodora z innymi źródłami.

• Posiadam (na papierze)
  • 008.05 Filozofia Hellenistyczna
  • Źródła historyczne, traktaty, eposy historyczne, wspomnienia i pamiętniki oraz wszelka literatura sprzed XIX wieku

Dodaj cytat z książki Wojny grecko-perskie