Lubimyczytać.pl to:

Norwegia, szlachta, saga
typ
papier
amantedeilibri
7.27 (499 ocen i 39 opinii)

Opis książki

Opowieść zaczyna się w 1306 roku, a kończy w 1349 i zawiera historię życia Krystyny, córki Lavransa. Ojciec Krystyny był szanowanym i bogatym norweskim szlachcicem, osiadłym na dworze Jorund w północnej Norwegii. Trzy tomy powieści to trzy etapy życia Krystyny - "Wianek", "Małżeństwo", "Krzyż". Zwykłe życie, lecz tak wspaniale zajmujące - piękne, radosne dzieciństwo, miłość, narodziny dzieci, śmierci bliskich, tęsknota, powodzenie i upadki,trudne wybory i odwaga w kształtowaniu własnego życia.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Andrew | 2012-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2012

Krystyna córka Lavransa (Kristin Lavransdatter) pióra laureatki Nagrody Nobla Sigrid Undset jest dla mnie powieścią wyjątkową. Wyjątkową, gdyż, odkąd pamięcią sięgam, jest pierwszą, której nie doczytałem do końca. Wyjątkową, gdyż jednocześnie sprawdziło się na jej przykładzie powiedzonko „do trzech razy sztuka”; dopiero za trzecim razem ukończyłem lekturę w całości. Wyjątkową w końcu, gdyż już za pierwszym razem wiedziałem, że mam w ręku arcydzieło i choć odkładałem je dwa razy na później, to tylko i wyłącznie dlatego, iż chciałem je w pełni smakować od deski do deski, a różne życiowe terminy mi to utrudniały.

Moje szczęście, iż mój kontakt z Krystyną miał miejsce poprzez wydanie z 1973 roku z serii Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej Wydawnictwa Literackiego Kraków. Wspominam o tym nie bez kozery; w trakcie lektury tego dzieła, któremu z racji jego specyfiki trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu niż innym zbliżonym objętością powieściom, solidność i poręczność wspomnianego wydan...

Niezapomniana książka i wspaniała bohaterka, z którą kochałam i rodziłam dzieci, będąc nastolatką... Nadal uważam, że jest to piękna opowieść o dorastaniu, zyskiwaniu świadomości i dbaniu o miłość, która rozkwita nagle jak kwiat, ale wymaga potem czułej i mądrej pielęgnacji, przez wiele, wiele wspólnych lat.A przy okazji tej lektury zbliżyłam się do skandynawskiego świata, by przekonać się, że wcale nie jest ponury i wyłącznie surowy, ale bywa też namiętny i pełen sprzeczności. Wspaniała trzytomowa opowieść, której akcja toczy się w średnich wiekach, ale problemy są jak najbardziej ludzkie, bliskie i bardzo współczesne.

edit3008 | 2012-07-08
Na półkach: Przeczytane, sagi
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Powieść nie jest napisana porywająco, ale powoli wciąga nas. Trzeba się nad nią skupić trochę, pisana jest innym jeżykiem niż dzisiejsze romanse. Ale warto ją przeczytać, zobaczyć jakie były kiedyś obyczaje i status kobiety. Ponieważ nie znam historii Norwegii to trudno mi się odnieść do faktów historycznych przedstawionych w powieści. Ogólna ocena moja jest bardzo dobra, ponieważ losy Krystyny są warte poznania.

malineczka74 | 2011-07-25
Przeczytana: 18 lipca 2011

Gdy kończyłam liceum koleżanka zachęciła mnie do lektury I tomu "Sagi o Ludziach Lodu ". To była dla mnie strzał w "10". Pokochałam pióro Margit Sandemo i gatunek sagi norweskie. W domu zgromadziłam ich kilka. Gdy otrzymałam do recenzji powieść Undset zachęcona opinią mamy która czytała ją w młodości zatopiłam się w lekturze. I zakochałam się w tej książce.
To znakomita powieść- saga, historyczno- obyczajowa historia, z wątkiem miłosnym, której akcja rozgrywa się w XIV wieku w Norwegii.
Główną bohaterkę poznajemy, gdy ma cztery lata i wiedzie szczęśliwe dzieciństwo na dworze Jorund - a rodzice dbają o nią jak o cenny skarb. Jej trzej starsi braci zmarli. Krystyna jest ukochaną córeczką taty - Lavrans bardzo ją kocha i chce zapewnić jej świetlaną przyszłość. A wtedy oznaczała ona bogaty posag, znalezienie odpowiedniego stanem i majątkiem kandydata na męża. Dziewczynka jest bardzo pracowita, skromna i pobożna . Rodzice aprobują starania o jej rękę Szymona i nastoletnia panna zostaje o...

nellanna | 2011-05-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Wspaniała!Czytałam dość dawno, ale ilekroć do niej zaglądam, ponownie przykuwa każdym fragmentem i ciągle kusi, by na nowo ją odkrywać!Ta opinia dotyczy wszystkich części.

Grażyna | 2012-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Saga skandynawska.Wciąga ,choć nie jest napisana tak ,że od samego początku porywa. Ale to przeciez nie o to chodzi. Losy Krystyny ,córki Lawransa w średniowiecznej Norwegii. Cieszę się ,że właśnie od tej książki Sigrid Undset zaczęłam ,za podpowiedzią jednej z moich znajomych na Lubimy czytać. To co niezmienne -miłość Krystyny i Erlenda w czasach gdy niełatwo było wbrew nakazom rodziców połączyć się z człowiekiem ,którego wybrało serce...a przy tym świadomość popełnionego grzechu. W tamtych czasach więzi rodzinne były bardziej zacieśnione ,ale to co niezmienne -miłość,nienawiść,zazdrość pojawia się bo jakżeby inaczej..Jak widać ,nie każdemu odpowiada "takie pisanie" niektórzy uważają to za "ckliwe,naiwne...." Można i tak myśleć,bo wiadomo ,ze zalezy to głównie od człowieka , czego oczekuje od powieści. Dla mnie styl i język jakim jest pisana powieść to zaleta.Chętnie zgadzam się z określeniem jednej z czytelniczek ,że jest to powieść "klimatyczna".Przy literaturze skandynawskiej za...

ira | 2011-11-12
Przeczytana: 1995 rok

Słowem, które najlepiej moim zdaniem określa tę powieść, jest "klimatyczna". Otwierając książkę, wchodzimy w opisany w niej świat, zanurzamy się w nim bez reszty. To miejsce, gdzie ogień naprawdę płonie, drzewo pachnie żywicą, ludzie kochają i cierpią.
Podzielona na trzy części - "Wianek", "Małżeństwo" i "Krzyż" - historia Krystyny jest historią życia kobiety. I mam wrażenie, że książkę tę powinno się czytać całe życie - ja tak robię, sięgając po nią co kilka lat. Tekst jest ten sam, a przecież wszystko się zmienia. Więcej spraw rozumiem, więcej wyborów potrafię usprawiedliwić.
Bardzo jest mi "Krystyna" bliska tą swoją magią skandynawską, surowością natury i wiary, tym przekonaniem, co dobre, a co złe, tą bezdyskusyjną akceptacją swojego biało-czarnego świata i tą swoją pokorą wobec nieuniknionego.
Półka "Ulubione" to za mało. To przecież "Krystyna, córka Lavransa".

kwiatek29 | 2012-03-18
Przeczytana: 18 marca 2012

"Krystyna córka Lavransa" jest książką dość przyjemną w czytaniu.Niestety daruję sobie część drugą i trzecią.Powieść jest monotonna,nie wciąga,nie budzi zaciekawienia co też się wydarzy.

mimi1474 | 2013-10-18
Przeczytana: 25 października 1998

O tej książce trudno mi będzie napisać. Osobiście to moja ulubiona powieść. Wracam do niej średnio raz na dwa lata. Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu może przypaść do gustu, ponieważ jest dość rozwlekła. Jednak wszystko to wynagradza nam świat jaki wykreowała dla nas Sigrid Undset. Prawdziwie średniowieczny i nieco mroczny, gdzie pogańskie zabobony mieszają się z chrześcijańskimi, tworząc specyficzną kulturę tych wieków. Zmiany jakie zachodzą w głównej bohaterce- od subtelnej dziewczyny po dojrzałą matronę- są tłem dla dawnej rzeczywistości. Życie Krystyny może wydać się nam bliskie. Od wieków kobiety dojrzewały, wychodziły za mąż, rodziły dzieci i dbały o dom. Na ich drodze stawali mężczyźni, rywalki, przyjaciele oraz wrogowie.Nie ma w tym nic oryginalnego. Ale mentalność Krystyny i jej otoczenia to wspaniały rys średniowiecznej społeczności, dlatego książka ta jest tak wyjątkowa. Jeżeli ktoś chciałby poznać średniowiecze z innej, bardziej prozaicznej strony, to "Krystyna córka Lavra...

MoniaJ | 2014-01-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Czytałam drugi raz, dawniej jako nastolatka. Polecam. Pięknie ukazane średniowieczne losy norweskiej kobiety. W tle trochę historii, mnóstwo codzienności i moc uczuć (do rodziców, rodzeństwa, narzeczonych, męża, dzieci, przyjaciół). Bardzo prawdziwa. Język ładny, choć z początku sprawia wrażenie zbyt powolnego i sztywnego. Wkrótce jednak przesiąka się atmosferą i żyje się tamtym życiem.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica