Okładka książki Krystyna córka Lavransa t. 1 Wianek

Norwegia, szlachta, saga
typ
papier
amantedeilibri
7,3 (584 ocen i 48 opinii)

Opis książki

Opowieść zaczyna się w 1306 roku, a kończy w 1349 i zawiera historię życia Krystyny, córki Lavransa. Ojciec Krystyny był szanowanym i bogatym norweskim szlachcicem, osiadłym na dworze Jorund w północnej Norwegii. Trzy tomy powieści to trzy etapy życia Krystyny - "Wianek", "Małżeństwo", "Krzyż". Zwykłe życie, lecz tak wspaniale zajmujące - piękne, radosne dzieciństwo, miłość, narodziny dzieci, śmierci bliskich, tęsknota, powodzenie i upadki,trudne wybory i odwaga w kształtowaniu własnego życia.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
gwiazdka | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 23 listopada 2014

Świetna książka, pełna żywych i barwnych postaci, z jeszcze świetniejszym tłem obyczajowym. Autorka bardzo dokładnie zadbała o szczegóły poczynając od strojów, codziennych zwyczajów do motywów postępowania bohaterów. Najbardziej jednak spodobała mi się plastyczność narracji, czytając czułam, że całe opisane życie toczy się nie na kartach powieści, ale wokół mnie.

W jakiś sposób „Krystyna córka Lavransa" kojarzy mi się z „Filarami ziemi" Folletta, więc sama zabieram się za tom drugi, a myślę, że powieść Undset mogę polecić wszystkim którym wspomniana powieść przypadła do gustu, a także tym, którzy lubią zaczytywać się w średniowiecznych sagach

Marago | 2014-05-24
Przeczytana: 15 maja 2013

Świetna. To jedna z najważniejszych książek mojego życia (całość w postaci trzech tomów). Czytałam ją wielokrotnie. Polecam

Andrew | 2012-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2012

Krystyna córka Lavransa (Kristin Lavransdatter) pióra laureatki Nagrody Nobla Sigrid Undset jest dla mnie powieścią wyjątkową. Wyjątkową, gdyż, odkąd pamięcią sięgam, jest pierwszą, której nie doczytałem do końca. Wyjątkową, gdyż jednocześnie sprawdziło się na jej przykładzie powiedzonko „do trzech razy sztuka”; dopiero za trzecim razem ukończyłem lekturę w całości. Wyjątkową w końcu, gdyż już za pierwszym razem wiedziałem, że mam w ręku arcydzieło i choć odkładałem je dwa razy na później, to tylko i wyłącznie dlatego, iż chciałem je w pełni smakować od deski do deski, a różne życiowe terminy mi to utrudniały.

Moje szczęście, iż mój kontakt z Krystyną miał miejsce poprzez wydanie z 1973 roku z serii Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej Wydawnictwa Literackiego Kraków. Wspominam o tym nie bez kozery; w trakcie lektury tego dzieła, któremu z racji jego specyfiki trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu niż innym zbliżonym objętością powieściom, solidność i poręczność wspomnianego wydan...

edit3008 | 2012-07-08
Na półkach: Przeczytane, sagi
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Powieść nie jest napisana porywająco, ale powoli wciąga nas. Trzeba się nad nią skupić trochę, pisana jest innym jeżykiem niż dzisiejsze romanse. Ale warto ją przeczytać, zobaczyć jakie były kiedyś obyczaje i status kobiety. Ponieważ nie znam historii Norwegii to trudno mi się odnieść do faktów historycznych przedstawionych w powieści. Ogólna ocena moja jest bardzo dobra, ponieważ losy Krystyny są warte poznania.

ekierka | 2014-05-25

Niezwykła powieść, surowa, ale zarazem pękająca w szwach od silnych a powściąganych emocji. Poruszająca i właściwie gorzka, ale zarazem niezwykle piękna, historia kobiety - którą to historię ocenić można dopiero z perspektywy całego życia Krystyny. Największym błędem czytelnika jest porzucenie lektury po pierwszym tomie. Im bliżej końca bowiem, tym bardziej widać koronkową robotę, tym więcej sensu zyskuje każdy element tej historii. Ktoś wcześniej oceniał tę powieść jako "ckliwą i naiwną tak jak jej bohaterka" - owszem, może w pierwszym tomie jest tak właśnie, ale ta naiwność i ckliwość jest prawem młodości. W pierwszym tomie Krystyna ma siedemnaście lat! Z biegiem czasu przestaje być ckliwa, staje się poważną kobietą, stroskaną matką, matroną. Do tego dochodzą imponujące szczegóły dotyczące życia w średniowiecznej Norwegii - tkaniny, stroje, dodatki, broń, narzędzia, detale dotyczące życia codziennego, gospodarstwa, obyczajowości - a wszystko wplecione zręcznie w całość. Tyl...

ira | 2011-11-12
Przeczytana: 1995 rok

Słowem, które najlepiej moim zdaniem określa tę powieść, jest "klimatyczna". Otwierając książkę, wchodzimy w opisany w niej świat, zanurzamy się w nim bez reszty. To miejsce, gdzie ogień naprawdę płonie, drzewo pachnie żywicą, ludzie kochają i cierpią.
Podzielona na trzy części - "Wianek", "Małżeństwo" i "Krzyż" - historia Krystyny jest historią życia kobiety. I mam wrażenie, że książkę tę powinno się czytać całe życie - ja tak robię, sięgając po nią co kilka lat. Tekst jest ten sam, a przecież wszystko się zmienia. Więcej spraw rozumiem, więcej wyborów potrafię usprawiedliwić.
Bardzo jest mi "Krystyna" bliska tą swoją magią skandynawską, surowością natury i wiary, tym przekonaniem, co dobre, a co złe, tą bezdyskusyjną akceptacją swojego biało-czarnego świata i tą swoją pokorą wobec nieuniknionego.
Półka "Ulubione" to za mało. To przecież "Krystyna, córka Lavransa".

Niezapomniana książka i wspaniała bohaterka, z którą kochałam i rodziłam dzieci, będąc nastolatką... Nadal uważam, że jest to piękna opowieść o dorastaniu, zyskiwaniu świadomości i dbaniu o miłość, która rozkwita nagle jak kwiat, ale wymaga potem czułej i mądrej pielęgnacji, przez wiele, wiele wspólnych lat.A przy okazji tej lektury zbliżyłam się do skandynawskiego świata, by przekonać się, że wcale nie jest ponury i wyłącznie surowy, ale bywa też namiętny i pełen sprzeczności. Wspaniała trzytomowa opowieść, której akcja toczy się w średnich wiekach, ale problemy są jak najbardziej ludzkie, bliskie i bardzo współczesne.

EmaxDomina | 2014-08-12
Przeczytana: 1982 rok

Przeczytałam ponad trzydzieści lat temu i do dzisiaj pamiętam wzruszenia i emocje związane z tą książką. Wtedy poruszały mnie uczucia młodej Krystyny, były mi bliskie, bo sama byłam młoda.
Dzisiaj wiem już, że i reszta książki nie kłamie - takie jest życie - składa się z radości, smutków, upadków i sukcesów ...i przemija. I mimo, że to takie oczywiste trzeba mieć talent, żeby to dobrze opisać. Książka ma prawie sto lat, ale jeśli autor ma coś wartościowego do powiedzenia i umie to przelać na papier, to upływ czasu jego dziełom nie szkodzi

malineczka74 | 2011-07-25
Przeczytana: 18 lipca 2011

Gdy kończyłam liceum koleżanka zachęciła mnie do lektury I tomu "Sagi o Ludziach Lodu ". To była dla mnie strzał w "10". Pokochałam pióro Margit Sandemo i gatunek sagi norweskie. W domu zgromadziłam ich kilka. Gdy otrzymałam do recenzji powieść Undset zachęcona opinią mamy która czytała ją w młodości zatopiłam się w lekturze. I zakochałam się w tej książce.
To znakomita powieść- saga, historyczno- obyczajowa historia, z wątkiem miłosnym, której akcja rozgrywa się w XIV wieku w Norwegii.
Główną bohaterkę poznajemy, gdy ma cztery lata i wiedzie szczęśliwe dzieciństwo na dworze Jorund - a rodzice dbają o nią jak o cenny skarb. Jej trzej starsi braci zmarli. Krystyna jest ukochaną córeczką taty - Lavrans bardzo ją kocha i chce zapewnić jej świetlaną przyszłość. A wtedy oznaczała ona bogaty posag, znalezienie odpowiedniego stanem i majątkiem kandydata na męża. Dziewczynka jest bardzo pracowita, skromna i pobożna . Rodzice aprobują starania o jej rękę Szymona i nastoletnia panna zostaje o...

Grażyna | 2012-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Saga skandynawska.Wciąga ,choć nie jest napisana tak ,że od samego początku porywa. Ale to przeciez nie o to chodzi. Losy Krystyny ,córki Lawransa w średniowiecznej Norwegii. Cieszę się ,że właśnie od tej książki Sigrid Undset zaczęłam ,za podpowiedzią jednej z moich znajomych na Lubimy czytać. To co niezmienne -miłość Krystyny i Erlenda w czasach gdy niełatwo było wbrew nakazom rodziców połączyć się z człowiekiem ,którego wybrało serce...a przy tym świadomość popełnionego grzechu. W tamtych czasach więzi rodzinne były bardziej zacieśnione ,ale to co niezmienne -miłość,nienawiść,zazdrość pojawia się bo jakżeby inaczej..Jak widać ,nie każdemu odpowiada "takie pisanie" niektórzy uważają to za "ckliwe,naiwne...." Można i tak myśleć,bo wiadomo ,ze zalezy to głównie od człowieka , czego oczekuje od powieści. Dla mnie styl i język jakim jest pisana powieść to zaleta.Chętnie zgadzam się z określeniem jednej z czytelniczek ,że jest to powieść "klimatyczna".Przy...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku