Krystyna córka Lavransa t. 1 Wianek

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
7,29 (641 ocen i 52 opinie)
tłumaczenie
Wanda Kragen
Kristin Lavransdatter
83-05-11296-9
Norwegia, szlachta, saga
amantedeilibri

Inne wydania

Opowieść zaczyna się w 1306 roku, a kończy w 1349 i zawiera historię życia Krystyny, córki Lavransa. Ojciec Krystyny był szanowanym i bogatym norweskim szlachcicem, osiadłym na dworze Jorund w północnej Norwegii. Trzy tomy powieści to trzy etapy życia Krystyny - "Wianek", "Małżeństwo", "Krzyż". Zwykłe życie, lecz tak wspaniale zajmujące - piękne, radosne dzieciństwo, miłość, narodziny dzieci, śmierci bliskich, tęsknota, powodzenie i upadki,trudne wybory i odwaga w kształtowaniu własnego życia.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Próżna
  • Mściciel
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Kalinowe serce
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Tajemnice haremów

7,38 (16 ocen i opinii)
Mściciel
Mariusz Wollny

7,67 (15 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

0 (0 ocen i opinii)
Kalinowe serce
Teresa Ewa Opoka

6,6 (5 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

Złe psy. W imię zasad
Patryk Vega

7,38 (182 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 2019
gwiazdka | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 23 listopada 2014

Świetna książka, pełna żywych i barwnych postaci, z jeszcze świetniejszym tłem obyczajowym. Autorka bardzo dokładnie zadbała o szczegóły poczynając od strojów, codziennych zwyczajów do motywów postępowania bohaterów. Najbardziej jednak spodobała mi się plastyczność narracji, czytając czułam, że całe opisane życie toczy się nie na kartach powieści, ale wokół mnie.

W jakiś sposób „Krystyna córka Lavransa" kojarzy mi się z „Filarami ziemi" Folletta, więc sama zabieram się za tom drugi, a myślę, że powieść Undset mogę polecić wszystkim którym wspomniana powieść przypadła do gustu, a także tym, którzy lubią zaczytywać się w średniowiecznych sagach

Marago | 2014-05-24
Przeczytana: 15 maja 2013

Świetna. To jedna z najważniejszych książek mojego życia (całość w postaci trzech tomów). Czytałam ją wielokrotnie. Polecam

Andrew | 2012-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2012

Krystyna córka Lavransa (Kristin Lavransdatter) pióra laureatki Nagrody Nobla Sigrid Undset jest dla mnie powieścią wyjątkową. Wyjątkową, gdyż, odkąd pamięcią sięgam, jest pierwszą, której nie doczytałem do końca. Wyjątkową, gdyż jednocześnie sprawdziło się na jej przykładzie powiedzonko „do trzech razy sztuka”; dopiero za trzecim razem ukończyłem lekturę w całości. Wyjątkową w końcu, gdyż już za pierwszym razem wiedziałem, że mam w ręku arcydzieło i choć odkładałem je dwa razy na później, to tylko i wyłącznie dlatego, iż chciałem je w pełni smakować od deski do deski, a różne życiowe terminy mi to utrudniały.

Moje szczęście, iż mój kontakt z Krystyną miał miejsce poprzez wydanie z 1973 roku z serii Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej Wydawnictwa Literackiego Kraków. Wspominam o tym nie bez kozery; w trakcie lektury tego dzieła, któremu z racji jego specyfiki trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu niż innym zbliżonym objętością powieściom, solidność i poręczność wspomnianego...

edit3008 | 2012-07-08
Na półkach: Przeczytane, sagi
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Powieść nie jest napisana porywająco, ale powoli wciąga nas. Trzeba się nad nią skupić trochę, pisana jest innym jeżykiem niż dzisiejsze romanse. Ale warto ją przeczytać, zobaczyć jakie były kiedyś obyczaje i status kobiety. Ponieważ nie znam historii Norwegii to trudno mi się odnieść do faktów historycznych przedstawionych w powieści. Ogólna ocena moja jest bardzo dobra, ponieważ losy Krystyny są warte poznania.

ira | 2011-11-12
Przeczytana: 1995 rok

Słowem, które najlepiej moim zdaniem określa tę powieść, jest "klimatyczna". Otwierając książkę, wchodzimy w opisany w niej świat, zanurzamy się w nim bez reszty. To miejsce, gdzie ogień naprawdę płonie, drzewo pachnie żywicą, ludzie kochają i cierpią.
Podzielona na trzy części - "Wianek", "Małżeństwo" i "Krzyż" - historia Krystyny jest historią życia kobiety. I mam wrażenie, że książkę tę powinno się czytać całe życie - ja tak robię, sięgając po nią co kilka lat. Tekst jest ten sam, a przecież wszystko się zmienia. Więcej spraw rozumiem, więcej wyborów potrafię usprawiedliwić.
Bardzo jest mi "Krystyna" bliska tą swoją magią skandynawską, surowością natury i wiary, tym przekonaniem, co dobre, a co złe, tą bezdyskusyjną akceptacją swojego biało-czarnego świata i tą swoją pokorą wobec nieuniknionego.
Półka "Ulubione" to za mało. To przecież "Krystyna, córka Lavransa".

Grażyna | 2015-01-16
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

ekierka | 2014-05-25

Niezwykła powieść, surowa, ale zarazem pękająca w szwach od silnych a powściąganych emocji. Poruszająca i właściwie gorzka, ale zarazem niezwykle piękna, historia kobiety - którą to historię ocenić można dopiero z perspektywy całego życia Krystyny. Największym błędem czytelnika jest porzucenie lektury po pierwszym tomie. Im bliżej końca bowiem, tym bardziej widać koronkową robotę, tym więcej sensu zyskuje każdy element tej historii. Ktoś wcześniej oceniał tę powieść jako "ckliwą i naiwną tak jak jej bohaterka" - owszem, może w pierwszym tomie jest tak właśnie, ale ta naiwność i ckliwość jest prawem młodości. W pierwszym tomie Krystyna ma siedemnaście lat! Z biegiem czasu przestaje być ckliwa, staje się poważną kobietą, stroskaną matką, matroną. Do tego dochodzą imponujące szczegóły dotyczące życia w średniowiecznej Norwegii - tkaniny, stroje, dodatki, broń, narzędzia, detale dotyczące życia codziennego, gospodarstwa, obyczajowości - a wszystko wplecione zręcznie w całość. Tyle że...

Aleksandra | 2015-03-09
Przeczytana: 1971 rok

Książka Sigrid Undset była moim nr 1, jak byłam nastolatką. Czytałam ją po raz drugi, gdy byłam mężatką. Jeszcze raz ja przeczytam, aby znowu poczuć ten klimat. Wspaniała lektura.

Niezapomniana książka i wspaniała bohaterka, z którą kochałam i rodziłam dzieci, będąc nastolatką... Nadal uważam, że jest to piękna opowieść o dorastaniu, zyskiwaniu świadomości i dbaniu o miłość, która rozkwita nagle jak kwiat, ale wymaga potem czułej i mądrej pielęgnacji, przez wiele, wiele wspólnych lat.A przy okazji tej lektury zbliżyłam się do skandynawskiego świata, by przekonać się, że wcale nie jest ponury i wyłącznie surowy, ale bywa też namiętny i pełen sprzeczności. Wspaniała trzytomowa opowieść, której akcja toczy się w średnich wiekach, ale problemy są jak najbardziej ludzkie, bliskie i bardzo współczesne.

EmaxDomina | 2014-08-12
Na półkach: Skandynawskie, Przeczytane
Przeczytana: 1982 rok

Przeczytałam ponad trzydzieści lat temu i do dzisiaj pamiętam wzruszenia i emocje związane z tą książką. Wtedy poruszały mnie uczucia młodej Krystyny, były mi bliskie, bo sama byłam młoda.
Dzisiaj wiem już, że i reszta książki nie kłamie - takie jest życie - składa się z radości, smutków, upadków i sukcesów ...i przemija. I mimo, że to takie oczywiste trzeba mieć talent, żeby to dobrze opisać. Książka ma prawie sto lat, ale jeśli autor ma coś wartościowego do powiedzenia i umie to przelać na papier, to upływ czasu jego dziełom nie szkodzi