Gwiazdy z papieru

Okładka książki Gwiazdy z papieru Kaja Kowalewska
Okładka książki Gwiazdy z papieru
Kaja Kowalewska Wydawnictwo: Chaos Artistic Laboratories literatura obyczajowa, romans
Chaos Artistic Laboratories
2022-12-01
2022-12-01

Przepięknie wydana, edytorsko dopracowana, pełna pięknych słów i przenośni, a jednak jakaś infantylna, zbyt przerysowana, chyba jednak nie dla mnie.
Mnóstwo znanych i osłuchanych cytatów z piosenek, miało być oryginalnie, ale jest banalnie.
Historia też mnie nie porwała, ewidentnie książka dla młodzieży.

Historia też mnie nie porwała, ewidentnie książka dla młodzieży.

"ŻADNEJ GWIAZDY NIE KUPISZ. GWIAZDY NOSISZ W SOBIE."

"Weź kartkę, wytnij z niej gwiazdę i zapisz życzenie. Spełni się. Ja w to wierzę. Nie ma nic piękniejszego od gwiazd z papieru, bo przelewamy na nie duszę i serce. Zapisujemy na nich siebie."

Powieść Kai Kowalewskiej przekonuje, że marzenia mają nieprawdopodobną moc kreowania rzeczywistości. Doświadczyli tego bohaterowie książki "Gwiazdy z papieru" - Luna, Asteria, Andrea, czy Leon. Każde z nich niesie na swoich barkach jakieś brzemię, ciężki bagaż doświadczeń, któremu trudno sprostać. Na codzień nie opuszcza ich poczucie winy i wyrzuty sumienia, mierzą się z brakiem akceptacji, niskim poczuciem własnej wartości oraz obawą przed odrzuceniem. Pragną miłości, ciepła, zrozumienia i aby sprostać problemom tworzą we własnej wyobraźni namiastkę szczęśliwego życia. Zakładają maski i uciekają w iluzoryczny świat niespełnionych pragnień mając nadzieję, że w ten sposób blizny ulegną zatarciu, będą mniej dotkliwe, mniej bolesne, a lęki zostaną pokonane, bądź oswojone.

W świat młodych bohaterów wkracza Stefan Śnieg - starszy człowiek, który "choruje na przeczucia", wyjątkowy zegarmistrz nazywany przez okolicznych mieszkańców zbieraczem czasu. On też mierzy się ze swoim przeznaczeniem - niespełnioną miłością do Stelli. Niestety mężczyzna nie jest w stanie zapobiec złym przeczuciom, które go nawiedzają. Nie może zatrzymać uciekających sekund, minut i godzin lub cofnąć czasu. Jedyne co mu pozostaje to stawić czoła problemom i pomóc zmierzyć się z nimi imnym osobom...

"Gwiazdy z papieru" to opowieść, która spodobała mi się od pierwszych stron. Osobliwa, nieoczywista, magiczna historia utrzymana w klimacie baśni, ułudy mocno przemawia do wyobraźni czytelnika. Powieściowa rzeczywistość uzupełniona o fragmenty pamiętnika, cytaty tekstów piosenek, czy fragmenty poezji sprawiają, że z przyjemnością unosimy się wśród gwiazd, w baśniowej, magicznej krainie. Do tego cudownego iluzorycznego świata marzeń i niespełnionych pragnień przedostaje się brutalna prawda o smutnej codzienności. Z wyimaginowanego świata fantazji z całą jaskrawością wyłania się przedmiotowość, materializm, roszczeniowe podejście do życia, w którym jest tylko coś za coś oraz ogólna bieganina i brak czasu dla drugiego człowieka.

Kaja Kowalewska w przepiękny poetycki sposób przekazuje emocje, często te najtrudniejsze, najbardziej bolesne. Czasem korzysta z dosadnych słów, ale są one zawsze adekwatne do opisywanej sytuacji. Znajdziemy tu smutek, nostalgię, rozpacz i tęsknotę, ale są też momenty szczęścia, radości i spełnienia. Język jest bardzo sugestywny, obrazowy i mocno działa na wyobraźnię. Pomimo swojego magicznego charakteru historia jest bardzo autentyczna, przepełniona mądrymi przesłaniami na temat życia, miłości, szczęścia i marzeń. Wiele z nich sobie wynotowałam, gdyż okazały się tak trafne i prawdziwe, że warto je zapamiętać.

Przemówiły do mnie bardzo fragmenty dotyczące drzewoterapii, która wycisza i przynosi ukojenie. Jak czytamy w powieści przytulanie się do drzew podnosi poziom oksytocyny, serotoniny i dopaminy. Dzięki temu koi nerwy i redukuje stres oraz pomaga uwolnić się od złych myśli. Myślę, że warto spróbować.

Powieść Kai Kowalewskiej idealnie trafiła w mój gust czytelniczy. Jestem nią oczarowana, a nawet zachwycona. Piękna okładka, śliczne wstępy do każdego rozdziału, poetycki język, urzekająca treść i wiele życiowej mądrości sprawiają, że "Gwiazdy z papieru" na pewno pozostaną na długo w mojej pamięci.

"ŻADNEJ GWIAZDY NIE KUPISZ. GWIAZDY NOSISZ W SOBIE."

Dziś przybywam do Was z recenzją przepięknej książki pt. Gwiazdy z papieru. Książka jest nie tylko cudownie wydana ale ma też wnętrze zawierające pełen wachlarz emocji. Mamy w niej paletę uczuć od miłości, smutku, nostalgii ale też walki.

Stefan Śnieg to znany zegarmistrz. Przez całe życie zakochany w pewnej Stelli, z którą musiał się rozstać lecz los ponownie krzyżuje ich drogi. Stefan potrafi przewidywać przyszłość i jak sam o sobie mówi "choruje na przeczucia". Niestety to przeczucie, które teraz go prześladuje będzie miało tragiczne skutki. Luna pewnego dnia budzi się w mieszkaniu obcego mężczyzny... Ucieka z niego, lecz urywki nie pozwalają kobiecie o nim zapomnieć... Dziewczyna jest pokiereszowana przez los, jednak ma nadzieję na odrobinę szczęścia... Czy będzie jej to dane?

Ile bohaterowie tej powieści będą musieli przejść. Ile łez można wylać czytając ją. To powieść o bliznach z przeszłości, które połączą bohaterów. Kaja Kowalewska to mistrzyni emocji, jej książki to majstersztyk w czystej postaci, ponieważ autorka umie ubrać słowa w tak piękną otoczkę.

Zegar z kwiatami, zegar z aniołem, gwiazdy, mnóstwo gwiazd, dama w morelowym płaszczu, tajemnicza Luna w tiulowej brokatowej sukni, Leon w różowej marynarce, wszechobecna muzyka i świetnie wplatane w powieść utwory. Musicie przeczytać tą książkę. To must read, który będzie przepiękną ozdobą każdej biblioteczki ❤️ Polecam z całego serca ❤️ Zaszczytem jest patronować tej książce ❤️

"Najpiękniejszym podarunkiem jest czas. Godzina, dzień, miesiąc, rok... całe życie. Otrzymujesz czas i przekazujesz czas. Dzielisz się swoim czasem z najbliższymi. Bliscy dzielą się swoim czasem z tobą. Wypełniają twój czas. Ubarwiają. Ty też wypełniasz i ubarwiasz czyjeś życie".

W "Gwiazdach z papieru" czas odgrywa kluczową rolę. Poznajemy starego zegarmistrza Stefana Śniega, który "choruje na przeczucia". Pewnej jesieni jego przeczucia potęgują się i mężczyzna jest pewien, że stanie się coś strasznego. Nie potrafi jednak zatrzymać czasu w złej godzinie, nie potrafi go cofnąć, ale może pomóc zmierzyć się z demonami przeszłości tym, których czas nie oszczędził.

Autorka w pięknych, często poetyckich słowach ukazuje cały wachlarz ludzkich emocji. Czasami te słowa są dosadne i mocne, ale takie jest życie...

Kaja Kowalewska, jak nikt inny, potrafi malować słowami i rozbudzać wyobraźnię czytelnika. Kobieta w morelowym płaszczu, piosenka "Forever Young" w tle, kolorowe zegary obrazujące ludzkie uczucia, wszechobecne gwiazdy, zapadają głęboko w pamięć.

To powieść o skrywanych tajemnicach, bliznach przeszłości i ukrywaniu pod maską pozorów swojej prawdziwej twarzy, bo lęk przed odrzuceniem i negatywną oceną jest silniejszy.

Znajdziemy tutaj dużo smutku i nostalgii, rozpacz i tęsknotę rozdzierającą serce, ale na szczęście pojawiają się też pozytywne przesłania... O tym, że każdy człowiek ma prawo do bycia szczęśliwym, zakochanym, uskrzydlonym, ma prawo do radości i bliskości.
"Ludzie powinni mocniej kochać i bardziej odczuwać. Powinni celebrować życie. Zachody i wschody słońca, kawę na dzień dobry, herbatę na dobranoc. Miętę, kiedy zakochane oczy".

Ta powieść jest piękna i przepełniona magią, pełna metafor i zaskakujących porównań. Trzeba czytać ją niespiesznie, delektować się każdym słowem, każdą myślą, a przy okazji zajrzeć w głąb siebie.

• Drogie/trudno dostępne
  • Literatura obyczajowa romans