Dziewczyna ze skrzydłem anioła

Okładka książki Dziewczyna ze skrzydłem anioła Kaja Kowalewska
Okładka książki Dziewczyna ze skrzydłem anioła
Kaja Kowalewska Wydawnictwo: Chaos Artistic Laboratories literatura piękna
Chaos Artistic Laboratories
2021-11-07
2021-11-07
miłość przyjaźń anioły marzenia święta anioł

Tym razem mam dla was recenzje całkiem odmiennej książki niż do tej pory publikowałam na swoim profilu. To nie jest żaden romans, kryminał, fantasy czy cokolwiek innego. Jest to dzieło literackie, w którym mamy opisaną utratę ukochanej osoby- męża, przyjaciela, ojca- oraz sekrety jakie wychodzą na światło dzienne po odejściu męża bohaterki tej powieści Anieli. Musi ona pogodzić się nie tylko z utratą swojego męża ale i z tajemnicami, które wyszły na świat po jego odejściu. Podczas drogi do poznania prawdy i uporania się z bólem wspierają ją przyjaciele oraz anioł, którego nasza bohaterka widzi i który pomaga jej w tym trudnym czasie. Oprócz tego całej tej historii towarzyszą różne cytaty czy fragmenty piosenek, pięknie opisujące miłość, przyjaźń i ból. To dzieło powinien przeczytać według mnie każdy. Nie tylko ze względu na historię Anieli ale ze względu na te cudowne fragmenty, które sprawiają że twórczość autorki stała się wyjątkowa ale też i dlatego, że uczą nas one czym jest przyjaźń, miłość, wybaczenie i prawda. Gdzie przeważnie w książkach nie spotkałam się z czymś takim. W dodatku pierwszy raz w booktourze, kompletnie prawie nic nie pisałam po twórczości autorki. A jest to akurat ważny aspekt booktourów, ale jak tu pisać, zaznaczać fragmenty gdy historia łapie nas za serca i powoduje, że nie znajdujemy nic co moglibyśmy poruszyć, na marginesach stron? Jedynie to, że albo się zgadzamy z zacytowanymi fragmentami lub też nie. Piękną mamy też okładkę tej publikacji. Znajduje się na niej dziewczyna o anielskiej urodzie, która ma na sobie białą jak śnieg sukienkę i jedno błękitne skrzydło anioła. Pewnie każdy by się z was zastanawiał dlaczego tylko jedno skrzydło, skoro anioły zawsze mają dwa. Żeby to zrozumieć i dowiedzieć się dlaczego ma tylko jedno skrzydło, zapraszam was do przeczytania tej książki gdzie zostało to wytłumaczone.

Czytając tą książkę mogę śmiało powiedzieć, że przyjaźń to uczucie które nie potrzebuje codziennych rozmów i nadmiernej atencji... przyjaciółmi pozostaje się na lata i dokładnie to widać w tej książce. Niepozorna zabawa sprzed lat na nowo łączy przyjaciół w jedno, aby odczytać swoje zapiski. Choć wiele z nich jest dla innych szokującymi to jednak trzeba wierzyć, że siła przyjaźni zwycięży. Nie powiem, rozczuliła mnie trochę ta książka.

"Dziewczyna ze skrzydłem Anioła" to powieść autorstwa Kai Kowalewskiej.

Dziękuję @szept.slow za możliwość przeczytania tej powieści w ramach booktouru.

Poznajemy historię paczki przyjaciół, którzy w pewien grudniowy dzień spisują w listach swoje marzenia i zamykają je w kaspule czasu.
Po maturze każdy zaczął swoje życie, poszedł w innym kierunku, by po 20 latach los znów postawił ich na swojej drodze. Znów w grudniowy dzień spotykają się, ale już starsi, z bagażem doświadczeń, by przypomnieć sobie jakie marzenia spisali w listach. Czy to co spisali 20 lat wcześniej wpłynie na ich dotychczasowe życie? Czy marzenia te powinny zostać odczytane?

Książka zupełnie inna. Zapadająca w pamięć. Niosąca ze sobą wiele bólu, jak i nadziei.

Historia przyjaciół, choć główną bohaterką jest Aniela, która została bardzo doświadczona przez życie. Ciężko jej wrócić i funkcjonować normalnie, gdyż zatraca się cały czas w przeszłości. W końcu postanawia zawalczyć o siebie. Czy spotkanie po latach z przyjaciółmi ze szkoły da początek czemuś nowemu?

"Dziewczyna ze skrzydłem Anioła" to piękna, choć trudna powieść. Autorka poruszyła wiele trudnych tematów - samoakceptacji, utraty ukochanego, choroby najbliższych czy zdrady. Czytając zagłębiamy się w losy bohaterów, razem z nimi przeżywamy. Powieść jest bardzo emocjonująca. Pokazuje, że życie potrafi napisać dla nas różne scenariusze, nie zawsze takie jakbyśmy chcieli.

To było moje pierwsze spotkanie z piórem autorki. Pochłonęłam tę powieść w jeden wieczór. Losy bohaterów przypomniały mi czasy liceum i marzeń, ale także pokazały, że każdy odnajdzie swoje szczęście prędzej czy później.

"Dziewczyna ze skrzydłem Anioła" to powieść autorstwa Kai Kowalewskiej.

Dziękuję @szept.slow za możliwość przeczytania tej powieści w ramach booktouru.

Kaja Kowalewska zaprasza do – zdawać by się mogło – cukierkowego świata, gdzie prym wiodą kolorowe światełka, świąteczne piosenki, dzwoneczki, brokat, ale przede wszystkim aniołki, które machając skrzydełkami zaczarowują rzeczywistość. Jednak to tylko pozory, ponieważ polonistka ponad wszelką wątpliwość wykazuje, że zastaną rzeczywistość należy nierzadko odczarować, aby żyć pełnią życia. To trudne zadanie polega jednak nie tyle na poddaniu się nurtowi, co przede wszystkim na codziennym zapytywaniu siebie o głębszy sens takowych działań, zwłaszcza, że – jak głosił grecki filozof Heraklit z Efezu – „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki”.

Doświadczają tego: Aniela, Angela, Nataniel i Sylwek, po dwudziestu latach decydując się otworzyć trzymaną na strychu metalową szkatułkę babci Sylwka, skrywającą ich największe młodzieńcze sekrety i marzenia zaklęte w listach - nieświadomi, że mogą one wstrząsnąć posadami światów, w których przyszło im egzystować.

Pisarka w pewnej mierze burzy owe światy zmuszając jeszcze wciąż młodych ludzi, by stawili czoła zdarzeniom zsyłanym przez los, a tym samym uświadamia im – a może przede wszystkim Czytelnikom, jak bardzo – czy tego chcą czy nie – potrafi być przewrotny, bo „życie pisze swoje scenariusze i nie są to idealne opowieści. I to jest właśnie doświadczanie”. Jednak tylko od nas zależy, czy przyjmiemy postawę poddańczą, czy walczącą. Tę pierwszą obrać znacznie łatwiej, jednak wyłącznie druga otwiera drzwi do nowych możliwości, ponieważ „nikt nie wie, jaka będzie droga. Czy pełna kamieni, mroczna i kręta, czy łatwa i prosta, a może piaskowa?”.

Zwłaszcza Aniela, wykazując się niemałą odwagą, decyduje się to sprawdzić, konfrontując teraźniejszość z przeszłością, której symbolem jest tajemnicza dziewczyna ze skrzydłem anioła, kładąca się w toku akcji cieniem na śnieżnobiałym puchu. Cieniem wielowymiarowym, bo uwydatniającym błędy młodości, nieszczęśliwą miłość, nielojalność i ciężką chorobę, skutkujące paraliżującym wewnętrznym smutkiem, który za nic nie pozwala odzyskać radości życia. Do czasu będącego zbyt cennym „aby go marnować”, bo przecież „można nosić w sobie skrzydło anioła, albo mieć dwa skrzydła, aby jedno podarować z miłości”.

Warto w tym miejscu zwrócić także uwagę na to, iż czcionka, jak również spora interlinia sprawiają, że tekst niniejszej powieści jest bardzo czytelny - a co za tym idzie – na poszczególnych jej stronach pojawia się dużo światła. Wszystko to być może ma miejsce za przyczyną postawy prezentowanej tutaj przez Anioła Gabryjela, prowadzącego z Anielą intrygujące dysputy.

Dlatego nie dziwi, że Kaja Kowalewska za sprawą tej objętościowo niewielkiej, bo raptem dwieście czterdziesto stronicowej książki, nienachalnie nakłania do wielkich refleksji nad życiem i przemijaniem przywodzącym na myśl czarny tunel, z którego wyjście możliwe jest dzięki prawdzie będącej światłem, zdolnym wyzwolić ogromne pokłady dobra. Przy odrobinie wysiłku może ono stać się kamieniem węgielnym pod budowę trwałych relacji. Budujmy je zawsze z pełną świadomością, że „najpiękniejszym prezentem jest szczęście w oczach”, którym możemy obdarowywać siebie nawzajem nie tylko w okresie Bożego Narodzenia, ale każdego dnia roku. Wtenczas dostąpimy cudu narodzin anioła, którego nosimy w sobie, a który w chwilach życiowych zakrętów nie zawaha się nas uratować.

Piszmy więc sercami MÓJ LIST DO ANIOŁA z prośbą: „Niech nam się spełnią [marzenia] te najpiękniejsze. Najdelikatniejsze. Najdroższe”.

Cała opinia na stronie: https://goralkaczyta.blogspot.com/2022/01/recenzja-kaja-kowalewska-dziewczyna-ze.html

Znajoma mi łódzka recenzentka oceniła wysoko książkę absolwentki polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim, zdaje się nadal mieszkającej w tym mieście, więc jako łodzianka musiałam sięgnąć po tę książkę. Styl za bardzo mnie nie wciągnął, ale akcja przypomniała mi własne lata w ogólniaku i marzenia z tamtych lat. Udzieliła mi się też atmosfera świąteczna z książki. Muzyka – niestety, to już młodsze pokolenie, nie znam tych utworów, ale teksty bardzo poetyckie i dobrze dobrane do akcji. Szczypta metafizyki w postaci anioła, dyskutującego z główną bohaterką, spodobała mi się. Zakończenie ciekawe – czasami nie ma w życiu dobrych rozwiązań i decyzji, które by nikogo nie zraniły. Fatalnie zrobiony ebook, po amatorsku – rozdziały niejasno rozdzielone, tytuły nie wyróżnione czcionką. Mimo tych negatywów pozostanie mi w pamięci ten niebanalny utwór. I chyba sięgnę po następne prace autorki.

"Każde serce nosi inną opowieść. Ale każde ma swojego Anioła".

Czy warto wracać do przeszłości? W chwili, gdy "ze starych zdjęć spoglądają nieznajome twarze"*? To dobre pytanie, na które szukamy odpowiedzi w różnych momentach naszego życia. Sięgając bowiem w przeszłość można natknąć się na tajemnice, które mogą zmienić wszystko. Przekonują się o tym bohaterowie książki "Dziewczyna ze skrzydłem anioła".

Kaja Kowalewska to absolwentka filologii na Uniwersytecie Łódzkim, którą ukończyła z medalem za chlubne studia oraz podyplomowych studiów psychologicznych ukończonych również na tej uczelni. Autorka podręcznika do nauki języka polskiego, wielu artykułów tematycznych oraz felietonów. Słowa i gitara to jej dwie największe pasje.

Grudzień 2021 r. Przyjaciele z liceum spotykają się na przedświątecznej imprezie. Sylwester wrócił ze Stanów, Nataniel wiedzie ustabilizowane życie męża i świeżo upieczonego ojca, Angelika jest singielką, a Aniela próbuje podnieść się po śmierci miłości jej życia, ich wspólnego przyjaciela Albina. Bohaterowie dwadzieścia lat wcześniej stworzyli kapsułę czasu, w której umieścili swoje listy. Ta zostaje otwarta na ich wspólnym spotkaniu, co odsłania głęboko skrywane tajemnice.

Mogłabym zaryzykować stwierdzenie, że najnowsza powieść Kai Kowalewskiej to książka wpisująca się w nurt popularnej od kilku lat, literatury świątecznej. To jednak byłoby byłoby zbyt daleko idące uproszczenie, gdyż nie znajdziecie w jej fabule powtarzalnych schematów, typowych dla tego typu książek. Tutaj bowiem realizm przeplata się z metafizyką, tak przecież charakterystyczną dla prozy autorki, a specyficzna warstwa językowa dopełnia całości niebanalnego klimatu całej opowieści. Oczywiście najlepiej czytać tę książkę w okresie świąteczno-noworocznym, ale jej uniwersalny przekaz trafi do czytelnika o każdej porze roku.

Kaja Kowalewska pisze, że "życie składa się ze slajdów" i właśnie w taki sposób odczuwałam poznawanie losów poszczególnych bohaterów tej książki. Dość mocno zaintrygował mnie motyw stworzenia kapsuły czasu, która niczym Puszka Pandory, wywołuje nieprzewidziane skutki dla każdej z postaci tej historii. Autorka wykorzystując etos przyjaźni, pokazała jak wiele twarzy każdy z nas przywdziewa na co dzień. Pokazała także, jak skomplikowanymi osobowościami jesteśmy, bo każdy skrywa jakieś sekrety – jedni mniejsze, drudzy większe. To bardzo ważne i życiowe przesłanie jakie niesie ta powieść.

Dość istotną płaszczyzną "Dziewczyny ze skrzydłem anioła" jest jej warstwa muzyczna, która przypomniała mi mi kilka starych, dobrych kawałków, jakich nie słuchałam od lat. Kaja Kowalewska wplata bowiem w tekst, fragmenty świetnie wpisujących się w fabułę piosenek, które ilustrują klimat i nastroje targające bohaterami.

Jak się okazuje, konsekwencje powrotu do przeszłości stają się dla paczki przyjaciół zupełnie nieprzewidywalne. Finał bowiem mocno zaskakuje, a życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Nad tym wszystkim czuwa natomiast Gabriel, którego rolę warto odkryć podczas zgłębiania tej opowieści. Trzeba także wspomnieć o tym, że jak wszystkie świąteczne książki, również ta, niesie ze sobą pozytywne przesłanie mówiące o tym, że najważniejsze są te slajdy naszego życia, które nie zostały jeszcze wyświetlone.

*Łzy - Jestem jaka jestem

"Każde serce nosi inną opowieść. Ale każde ma swojego Anioła".

Czasami ciężko jest marzyć, śnić i malować własne pragnienia. Ciężko ubierać przyszłość w słowa. Ja uczę się tego już tak długo a nadal przychodzi mi to z trudem. Bohaterowie tej książki wiedzieli czego pragną. W młodzieńczych czasach zamknęli w kapsule czasu swoje sekrety, uczucia, pragnienia i boleści. Każdy z nich napisał list, który miał być pięknym katharsiss. Każdy z nich zamknął siebie w tej jednej chwilii. Po wielu latach, postanawiają odnowić swoje nadzieje i otworzyć dawna magie na nowo ale jako inni ludzie. Pełni traum, przejść i bólu w sercach, pełni niewyjaśnionych spraw i zamknięci w rozpaczy śmierci. Ta książka da nam wszystko czego potrzebujemy. Natchnie, będzie nasza muza, nadzieja, wiara i motywacja. Kaja raczy nas wspaniałymi historiami, które przedstawiaja życie z różnych stron świata i otagowane wszelakimi barwami. Uczy nas, że po nocy zawsze przychodzi słońce, bo nawet, gdy ciemność otula nas z każdej strony to w końcu dostrzeżemy jakiś blask, który uratuje nasze istnienie. Takich książek potrzebujemy - z przesłaniami, z lekcjami, z sercem. Jeśli chcecie wiedzieć kim są anioły, jak wiele sekretów potrafi skrywać w sobie człowiek a jak wiele potrafi udźwignąć na swoich barkach - czytajcie, bo to najpiekniejsza powieść z motywem zimowym jaka miałam okazję trzymać w rękach. Wszystko tutaj jest poplątane ale tak rzeczywiste i namacalne, że ciężko oderwać się od tego hipnotyzujacego klimatu. Kaja poraz kolejny wywołała u mnie bezsenne noce, pełne rozmyśleń i przemyśleń. Pełne rozterek i przewartościowania wielu spraw w moim życiu. Dziękuję Kaju, za coś tak niesamowitego. Jak zawsze, wiesz jak otulic ludzkie dusze.

Pamiętasz swoje marzenia z czasów wchodzenia w dorosłość? Marzenia pachnące pierwszą miłością, ale i naiwnością. Marzenia z liceum, marzenia utkane z najpiękniejszych snów. Bo każdy tak marzył. I wierzył w spełnienie. Bohaterowie tej przepięknej opowieści też marzyli, zapisali swoje pragnienia w listach i ukryli w kapsule czasu. Po 20 latach Aniela, Angelika, Sylwester i Nataniel spotykają się. Nie ma wśród nich jednego z licealnych przyjaciół, męża Anieli – Albina. Mężczyzna zmarł śmiercią tragiczną, a Aniela nie może pogodzić się ze stratą. Przyjaciele podczas imprezy otwierają listy ukryte w kapsule czasu i głośno je odczytują. Okazuje się, że mieli przed sobą wiele tajemnic, a list nieżyjącego już Albina wywraca świat Anieli do góry nogami.
Książkę czyta się jednym tchem. Jest napisana tak pięknym językiem, że aż trudno w to uwierzyć. Tylko Kaja Kowalewska umie tak czarować słowem i zniewolić czytelnika. Opowieść zachwyca, wzrusza, łamie serca i wywołuje ocean refleksji nad własnym życiem. Miłość, tajemnica sprzed lat, przyjaźń. Powieść absolutna. Otwórz oczy – Anioły są wśród nas. Wystarczy tylko, że uwierzysz.

Moje pierwsze spotkanie z autorką. I spotkanie z aniołami. Magiczna książka , dziwna, inne niż wszystkie. Zostanie w pamięci na długo , pewnie na zawsze.
Trudno opisać o czym jest, to trzeba przeczytać , poczuć , przeżyć …

Trudno opisać o czym jest, to trzeba przeczytać , poczuć , przeżyć …

„Dziewczyna ze skrzydłem anioła” to powieść wciągająca, wzruszająca i niezwykle prawdziwa. Idealnie wpisująca się w magiczny świąteczny nastrój. Każdy z nas nosi w sobie tajemnice skrywane głęboko na dnie duszy i serca, niewypowiedziane nawet najbliższym przyjaciołom.
Powieść pokazuje, że nastoletnie marzenia i uczucia pozostają w człowieku żywe do końca życia. Trudno jest o nich zapomnieć. Jeszcze trudniej wyrzucić z serca dawną miłość. Bohaterowie po latach odkrywają przed sobą sekrety młodzieńczych lat. Są zszokowani tajemnicami bliskich przyjaciół i tym, jak przeczytane słowa z dawnych listów wywracają do góry nogami teraźniejszość.

Życie człowieka jest swoistą sinusoidą. Lawirowaniem między gamą dręczących emocji - smutkiem, tęsknotą, złością, żalem – nad którymi zwyciężają prawda, szczęście, zrozumienie, wybaczenie i miłość. W historiach bohaterów „Dziewczyny ze skrzydłem anioła” czytelnik może odnaleźć odłamki swoich problemów, zmartwień, uczuć dzięki czemu czytając książkę utożsamia się z bohaterami. Klimatu opowieści dodają wplecione cytaty z piosenek.

Z książki płyną uniwersalne przesłania: warto pielęgnować przyjaźń, wyrażać emocje, być szczerym wobec samego siebie i innych. Warto zamknąć poszczególne rozdziały przeszłości aby nie wkradała się w teraźniejszość a przede wszystkim wierzyć, że nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny. Powieść pokazuje, że marzenia sprzed lat można zrealizować w każdym momencie życia, tylko niekiedy do podjęcia decyzji potrzeba więcej czasu. I chociaż może dla kogoś perspektywa istnienia aniołów jest bajką, to mimo wszystko warto wierzyć, że każdy z nas ma przy sobie Anioła Stróża, który czuwa nad nami. Rozpościera skrzydła i wysyła słowa, sygnały, pióra otaczając nas wsparciem każdego dnia.
Naprawdę warto przeczytać książkę.

• Z autografem
  • Świąteczno-zimowe