The Defector

Okładka książki The Defector Daniel Silva
Okładka książki The Defector
Daniel Silva Wydawnictwo: Putnam Adults Cykl: Gabriel Allon (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Allon (tom 9)
The Defector
Putnam Adults
2009-07-21
2009-07-21

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Ten tom zdołował mnie. Wszystko miało już być tak dobrze. Czasem nie warto odpuszczać. W tym tomie Gabriel przekonał się sromotnie.

W poprzednim tomie były już funkcjonariusz FSB Grigorij dzięki pomocy Gabriela uciekł z Rosji i osiadł w Londynie. Jednak po krótkim czasie zniknął. Większość uważała, że miał dość Anglii i wrócił do Rosji. Ale nie Gabriel. On domyślił się co się stało i nie zważając na wszystko popędził na ratunek. I zapłacił za to. Jego jak dotychczas największy wróg odebrał mu osobę, którą kochał. A teraz najważniejsze służby wywiadowcze stają na głowie by pomóc mu odzyskać ją.

Ten tom idealnie wpisuje się w kanony powieści szpiegowskiej. Silva odkrywa nam rąbek zasłony i ukazuje jak działają szpiedzy. Ale czy to prawda? Ten tom jest bardzo smutny. Ginie ktoś, kto nie powinien a wiele ludzkich serc zostało złamanych. Może w tym kontekście źle to zabrzmi ale podobało się mi.

W ramach może nie tyle ambitnego co upartego zamiaru przeczytania wszystkich książek Daniela Silvy z serii o Gabrielu Allonie nadeszła kolej na "Uciekiniera". Z wszystkich dotychczas przeczytanych powieści D.Silvy z tego cyklu "Uciekinier" najbliższy jest temu, co tworzy istotę powiesci szpiegowskiej.

O ile bowiem w większości książek o izraelskim super-zabójcy idzie o to, kogo i jak tym razem zamorduje Gabriel Allon (w walce, naturalnie, o bezpieczeństwo Izraela i pokój na świecie) - co z zawodowym szpiegowaniem niewiele ma wspólnego - to w "Uciekinierze" mamy intrygę faktycznie wywiadowczą. Uciekinier z Rosji, b.oficer służb specjalnych, zostaje porwany z Londynu, rogrywka toczy się o pieniądze i władzę, a ofiary są w istocie przypadkowymi kosztami ubocznymi operacji.

Celna jest w książce Silvy charakterystyka kleptokratycznego putinowskiego reżimu w Rosji i ukazana bezwzględność metod stosowanych przez ten rząd. A że akcja, jak to u Silvy, toczy się wartko, niczym w zwiastunie filmowym, to mimo faktycznego braku intrygi jako takiej czyta się świetnie.

O ile bowiem w większości książek o izraelskim super-zabójcy idzie o...

Biorąc pod uwagę, że akcja częściowo rozgrywa się w Rosji i to właśnie Rosjanom zostają skopane tyłki to, w chwili obecnej agresji Rosji na Ukrainę, po prostu buduje. Kolejna książka Daniela Silvy o Gabrielu Allonie, tak jak i w poprzednich przypadkach, wessała mnie i nie puściła aż zobaczyłam ostatni akapit. Allon to izraelski szpieg i wykonawca wyroków śmierci. Ale to zupełnie nie przeszkadza mi tego gościa lubić. Mimo swojej profesji to człowiek czynu, honoru, sprawiedliwy i godny zaufania. Akcja tradycyjnie wciąga i nie daje odpocząć. Ciągle coś się dzieje, napięcie wibruje w powietrzu a zakończenie jak zawsze adekwatne do całości. Mam kolejne tomy to i będę czytała dalej.

Jako niepoprawny fan Allona muszę przyznać,że ten tom wyjątkowo mnie zmęczył. Popełniłem niewybaczalny błąd i sięgnąłem po "Uciekiniera" bezpośrednio po poprzednim tomie.
Nie wolno tak robić,trzeba czytać raz na kilka miesięcy (kilka innych tytułów),wtedy nie boli tak bardzo bezgraniczna miłość autora do naszego bohatera. Nie bolą tak ciągłe powtórzenia opisów Gabriela i pozostałych bohaterów,bo przecież zawsze może znaleźć się nowy czytelnik,który zaczyna przygodę od dziewiątej części. Dodałbym do tej części zbyt dużą objętość,oraz potworny finał z parodystyczną,obowiązkową w każdym słabym filmie akcji przemową Bad Guy'a z wycelowaną i odbezpieczoną bronią nad naszymi dzielnymi bohaterami.
Poza tym zabrakło mi świetnych wątków historycznych,na które zawsze mogliśmy liczyć i ciekawych lokacji,które dodawały kolorytu serii.
Nie wiem co ten Silva odpierdala,ale mam nadzieję,że to chwilowy spadek formy,gdyż bardzo polubiłem tą sagę i chętnię do niej wrócę po dłuższej przerwie.

To 3 książka tego autora przeczytana w marcu przeze mnie i 5 jak dotąd. Według mnie najlepsza, ale inne opinie są także dopuszczalne. Wciągnęła mnie maksymalnie, a przecież o to chodzi zdecydowanie.
Dobrze że Daniel Silva napisał jeszcze kilka powieści..
GORĄCO polecam i myślę, że do UCIEKINIERA jeszcze wrócę.

Dobrze że Daniel Silva napisał jeszcze kilka powieści..
GORĄCO polecam i myślę, że do UCIEKINIERA jeszcze wrócę.

Powieść szpiegowska, kolejna z cyklu o izraelskim agencie Gabrielu Allonie i jego współpracownikach. Byli agenci KGB, CIA i MI6, rosyjscy oligarchowie, handel bronią, porwania, zabójstwa z akcentem historii w tle.

Kontynuacja poprzedniej części przygód Allona . W akcie zemsty rosyjski handlarz bronią Iwan porywa żonę Gabriela . Mobilizacja służb kilku państw zaprzyjaźnionych z Biurem pozwala na zakrojone na szeroką skalę akcję... kto przeżyje a kto myśli, że wygrał ? Kolejną powieść cyklu na standardowo wysokim poziomie

Nieała. Dobrze się czyta

Nieała. Dobrze się czyta

Jak na książkę akcji- szpiegowską, trochę za małe tempo. Ciekawy temat, jednak
wg mnie za rozwlekłe opisy, nie porywające.

Jak na książkę akcji- szpiegowską, trochę za małe tempo. Ciekawy temat, jednak
wg mnie za rozwlekłe opisy, nie porywające.

The Defector (ebook)

Kiedy w Londynie znika Grigorij Bułganow, Gabriel Allon nie podziela opinii brytyjskich służb, że dla byłego agenta KGB stare lojalności okazały się ważniejsze i po prostu wrócił do Rosji. Allon jest pewien, że za uprowadzeniem Bułganowa stoi potężny człowiek FSB, sojusznik Kremla, międzynarodowy handlarz bronią Iwan Charkow. Co więcej, nie ma wątpliwości, ze to dopiero początek najnowszej rozgrywki Charkowa, której celem będzie on sam. Ponieważ to on, Gabriel Allon, pomógł w ucieczce na Zachód nie tylko Bułganowowi, także byłej żonie Charkowa, Elenie, ich dzieciom oraz niepokornej moskiewskiej dziennikarce.

Uciekinier jest kontynuacją Reguł Moskwy, krwawym thrillerem, którego dramaturgia jednoznacznie odwołuje się do realiów putinowskiej Rosji. Obok rozprawiania się z mordercami odpowiedzialnymi za Holocaust, z arabskimi terrorystami, a także ze zbrodniarzami działającymi na terenie Watykanu, jest to kolejny teatr działań izraelskich szpiegów, na czele z Gabrielem Allonem, sztandarowym bohaterem powieściowego cyklu Daniela Silvy. Jak zwykle u Silvy, zło personifikują konkretni ludzie, dla których ekipa Allona nie ma litości. Natomiast polityczne tło to, jak zawsze, mieszanka szlachetnych intencji z nie całkiem czystymi międzynarodowymi interesami.

Jeśli o Rosję chodzi, Gabriel Allon kilkakrotnie powtarza, że jej jedyną nadzieją są kobiety. Sympatyczne i, co ciekawe, przyszło mu to do głowy ładnych parę lat temu (pierwsze wydanie książki ukazało się w 2009 roku). Dziś podobne opinie usłyszeć można w różnych miejscach na świecie.

The Defector (ebook)

• Thriller/sensacja/kryminał