Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i sprawiedliwości

Okładka książki Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i sprawiedliwości Marcin Matczak
Marcin Matczak Wydawnictwo: Znak nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Znak
2022-11-28
2022-11-28

Bardzo trafna ocena władzy w Polsce i jej znaczenie na nasze pokolenie. Tym większe zaciekawienie treści w momencie gdy poprzedni rząd jest dzisiaj w roli opozycji. Można porównać jak autor odniósł się do ówczesnej sytuacji politycznej jakie na przestrzeni kilku lat miało to skutki. Bardzo dobra pozycja dla politycznie ciekawych.

Co się dzieje w państwie, które coraz częściej nazywane jest kartonowym? Jak przebiega rozkład życia społecznego i politycznego? Czy można temu jakoś zaradzić?
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Książka jest zbiorem felietonów Profesora Matczaka (specjalisty prawa konstytucyjnego, a prywatnie Taty Maty),w których w przystępny sposób wyjaśnione zostały procesy polityczno-prawne stosowane przez partię rządzącą, a mająca na celu szeroki wpływ na życie społeczno-polityczne w Polsce.
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Książka ma charakter krytyczny - Prawo i Sprawiedliwość przedstawione zostało w sposób jednoznaczny. To właśnie ta partia, będąca u władzy od 2016 r., zdaniem Autora, jest winna rozpadowi społecznej solidarności, upadkowi praworządności oraz dobrych relacji międzynarodowych.
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Co ciekawe Profesor Matczak przedstawia w swoich felietonach propozycje rozwiązań, które z jego punktu widzenia wydają się poprawne, aby odzyskać liberalny ład, którym Polska stała przed 2016 r.
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Na pochwałę zasługuje język felietonów - jest prosty i klarowny. Przykłady, którymi posługuje się Autor, bazują na codziennych doświadczeniach, które spotykają nie-prawników, dzięki czemu książka ta może swoją treścią trafić do każdego.

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

Bardzo dobry zbiór felietonów. Język przystępny dla laika prawniczego. Ale niektóre felietony były po prostu nudne, bo autor zbyt odpływał.

Bardzo dobra książka. Nie ze wszystkim, co pisze Marcin Matczak zgadzam się, ale trzeba przyznać, że autor przedstawia swoje poglądy w sposób przejrzysty i logiczny. Zwłaszcza w bardzo przystępny sposób tłumaczy, na czym polega wprowadzenie rządów autorytarnych przez PiS.
Polecam.

Polecam.

Profesor Marcin Matczak jest prawnikiem specjalizującym się w prawie administracyjnym i konstytucyjnym. Książka zawiera publikowane na łamach prasy teksty z lat 2015-2022. Autor pokazuje jak powoli obecna władza niszczy kraj, demontując jego najważniejsze instytucje. Poczynając od sądów , kończąc na Trybunale Konstytucyjnym. Mowa nienawiści, niezgodności z Konstytucją, dzielenie narodu prowadzi do powstania państwa autorytarnego. Państwo powoli się degeneruje, a jego obywatele stają się coraz bardziej bezradni, skazani na bezprawie. Kompendium wiedzy, o tym co obecne władze zrobiły w okresie siedmiu lat...

(cd recenzji na fb)

takiej bzdury jeszcze ne czytaliście. Ja też nie. Wytrzymałem 2 akapity. Rekord. W jednym rozdziale dowiedziałem się, że Hitler przegrał proces dzięki żydowskiemu prawnikowi i to był triumf prawa nad przemocą. Potem w związku z tym należy oddać kamienice w Warszawie. Nie wiem komu i na jakiej podstawie. Ciekawe czy Ukraina będzie oddawać "leveled to the ground" nieruchomości przez ruskich oligarchom. Taka to logika - kartonowa. Autorem jest pan prawnik. I to jest autentyczna zgroza.

• Kupić
  • Będzie lecone
  • Reportaż
  • Filozofia i Polityka
  • Wishlist ♥

Marcin Matczak Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i sprawiedliwości Zobacz więcej