Zostaliśmy na lodzie

2022-10-26
2022-10-26

Fajna msiążka ale trochę nie w moim typie

Fajna msiążka ale trochę nie w moim typie

Można powiedzieć, że Zuzia poświęciła całe życie dla łyżwiarstwa figurowego. Już w dzieciństwie zakochała się w tym sporcie, jednak nie była wtedy jeszcze świadoma jak wiele wyrzeczeń będzie ją to kosztować. Restrykcyjne diety, codzienne treningi, ale jednocześnie brak czasu na znajomych, a nawet na poszukanie miłości. Dziewczyna jest aktualnie w trakcie ostatecznych przygotowań do mistrzostw, które mają się odbyć w Słowacji. Na złość, na krótko przed nimi, jej trenerka musi zostać zastąpiona “trenerem świeżakiem”, co wywołuje w Zuzannie dosyć dużą złość. Przychodzi wyczekiwany wyjazd, jednak na miejscu okazuje się, że Mistrzostwa Czterech Narodów nie mogą się odbyć z powodu zimy stulecia. Mało tego, nie jest wiadomym, czy cała reprezentacja Polski zdąży wrócić na święta do domu. Jak poradzą sobie w zamknięciu? Całkowicie odcięci od świata? Czy ten czas pozwoli im zmienić podejście do niektórych rzeczy w życiu? A może narodzą się z tego nowe relacje?

Książka spędziła na mojej półce ponad rok. Pamiętam jak bardzo cieszyłam się z wygrania jej w jednym z konkursów na Instagramie, ponieważ byłam bardzo ciekawa tego tytułu. Niestety, już od pierwszych stron poczułam, że chyba za wysoko postawiłam jej poprzeczkę. Jedną z ważniejszych uwag jest bardzo słabo wykonana korekta, która mam wrażenie, że w niektórych miejscach wręcz nie istniała… Literówki, brakujące/nadprogramowe słowa to nic. Wraz z lekturą zaczęłam dostrzegać wiele błędów logicznych, które sprawiały, że często nie wiedziałam jak faktycznie jest. Oprócz tego przekonałam się, że zdecydowanie nie będę należeć do fanów autorki książki. Było to już moje drugie spotkanie z nią, jednak moje spostrzeżenia są ponownie takie same - jej sposób pisania jest taki bardzo “poprawny”. Naprawdę ciężko mi to określić, zwyczajnie czuję, że mimo iż są tam opisywane sceny raczej luźniejsze, to wszystko pisane jest od linijki, brakuje mi w nich bardziej swobodniejszego stylu pisania. Rozumiem, że dla innych może być to atut, jednak do mnie to niestety nie przemawia. Nie mogę jednak tak ciągle narzekać, ponieważ w książce zostało poruszonych kilka ważniejszych wątków, które faktycznie pozwalają pomyśleć o tym, czy w naszym życiu/otoczeniu nie powtarzają się podobne schematy. Należą do nich: rygorystyczni rodzice, homofobia, pracoholizm, perfekcjonizm.

Zuzanna jest łyżwiarką figurową. Dziedzina ta jest jej pasją i spełnionym marzeniem z dzieciństwa. Jednak, aby zdobyć osiągnięcia, młoda kobieta wyrzekła się dosłownie wszystkiego. Nie ma przyjaciół, nigdy nie miała chłopaka, w jej życiu są tylko treningi i dieta.
Kilka dni przed świętami Zuza i inni uczestnicy wyjeżdżają na Mistrzostwa do Słowacji. Nikt nie wziął pod uwagę ostrzeżeń pogodowych, więc są w szoku, że cały kraj został zaatakowany przez zimę stulecia. Zawodnicy, trenerzy, fizjoterapeuci, a nawet kucharz, zostają uwięzieni w hotelu. Nie mogą nic zrobić , a służby ratownicze nie mogą do nich dotrzeć. Nie wiadomo, czy zdołają wrócić na święta do swoich bliskich.

#zostaliśmynalodzie to opowieść o nadziei, nawiązywaniu nowych przyjaźni, a także miłości. Czasem musi dojść do sytuacji bez wyjścia , aby docenić to, co mamy, by zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o sobie oraz o najbliższych. Książka ta pokazała mi, jak ważne są więzi rodzinne, o których na codzień się nie myśli oraz to, że miłość czasem czai się obok, a my tego nie zauważamy, pędząc przez życie bez zatrzymywania się. Opowieść o łyżwiarce skłoniła mnie do refleksji. Polecam.

Przyjemna historia. Oczywiście dosyć przewidywalna, ale nie odejmuje jej to jakoś bardzo. Gdzie na początku, sam motyw jazdy figurowej był na pierwszym planie, to później się on totalnie usunął w cień. Książka niewymagająca. Idealna na jesienno-zimowe wieczory ☺️

Zuzanna jest łyżwiarką figurową. Na chwilę przed świętami wraz ze swoim klubem wyjeżdżają do Słowacji na Mistrzostwa. Zostają zameldowani w pięknym i klimatycznym hotelu, jednak nikt się nie spodziewał, że spełnią się zapowiedzi o "zimie stulecia". Śnieżyca sparaliżowała cały kraj. Zawody odwołano, a z każdym dniem szanse na powrót do domu na Święta maleją. Bohaterowie jednoczą siły i zaczynają świąteczne przygotowania. Ale może jednak uda się im powrócić do Polski?

Widziałam, że opinie o tej historii są różne. I szczerze, to troszkę obawiałam się, że mi też coś nie spasuje, ale na szczęście się myliłam 🙈.
"Zostaliśmy na lodzie" to bardzo klimatyczna powieść, w której znajdziemy tony śniegu, hotel przy górach i świąteczną atmosferę. Bardzo mnie to wszystko urzekło🩷.
Co prawda wydarzeń nie ma tutaj zbyt dużo, ale kilka interesujących wątków można by wyróżnić.
Uważam, że jest to przyjemna, ciekawa i dość wciągająca historia.

Lekki, przyjemny romans, z fajnie wykreowanym klimatem zaśnieżonej Słowacji.

Lekki, przyjemny romans, z fajnie wykreowanym klimatem zaśnieżonej Słowacji.

Lekki, przyjemny romans i zimną w tle. Czuć klimat świąt nawet jeśli nie należą do standardowych. Zuza była bardzo irytującą postacią, przeszła co prawda przemianę ale niezbyt dobrze zostało to ukazane. Niektóre wątki są dosłownie bez większego sensu, jedynie po to aby działo się coś prócz wątku romantycznego. Końcówka mnie rozczarowała, tak samo jak brak de facto zawodów o które przez sporą część książki chodziło.

Przepiękna opowieść o tym, że wszystko ma sens w życiu. Nawet zima stulecia jest po coś. Czasem okazuje się że jest ona w celu aby można było się zatrzymać i zobaczyć sens życia. Polecam

Ciężko trenujesz łyżwiarstwo figurowe od wielu lat. Jesteś najlepsza w tym, co robisz. Zgarniasz medale, puchary. Właśnie przygotowujesz się do kolejnych zawodów. Na kilka dni przed okazuje się, że zaszła zmiana i już nie trenuje Cię ta sama osoba, co dotychczas. Trafiasz na nowego trenera, który wzbudza ogromne zainteresowanie łyżwiarek, ale Ciebie nie rusza. Chcesz skupić się na treningu, na doskonaleniu własnych umiejętności i programu, a nie podziwiać jego urodę. Tym bardziej, że i tak jest tylko na okresie próbnym. Już od początku nie pałacie do siebie sympatią.

Dzień wylotu na zawody. Czujesz tę energię, podekscytowanie. Wysiadasz z samolotu i widzisz dużo, dużo śniegu. Buzia aż sama uśmiecha się na ten widok, bo w Polsce takich ilości śniegu niełatwo zobaczyć. Piękne okoliczności przyrody! A do tego hotel, który też robi wrażenie. Iście bajkowa sceneria…

Aż do następnego dnia, gdy okazuje się, że z powodu śnieżycy odwołano zawody. Ale nie to jest najważniejsze - sypie tak bardzo, że nie możecie wydostać się z hotelu, ani pomoc nie ma możliwości dotarcia. Jesteście zdani na siebie i zasoby miejsca, w którym się zatrzymaliście. Święta też stoją pod znakiem zapytania…

Zimowa sceneria nie uratuje wszystkiego. Brak głębszych emocji między uwięzionymi w hotelu, sztuczne dialogi, jakby wymuszone, nie oddają do końca klimatu znanego z historii, jakie opowiadała dotychczas Klaudia Bianek. Rozpoczęte i urwane wątki nie ratują sytuacji. Wprawdzie była to przyjemna przygoda, na oderwanie myśli, na złapanie oddechu, ale nie wzbudziła większych emocji. Nie zostanie długo w pamięci.

• Świąteczne
  • Przeczytane 2022