Kapelusz na wodzie: Gawędy o księdzu Tischnerze

978-83-240-1348-7
Tischner, biografia,
literatura faktu
Snoopy

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” - mawiał o sobie Józef Tischner. Nowa książka Wojciecha Bonowicza przedstawia wybitnego myśliciela, duszpasterza i publicystę przede wszystkim jako „Józka z Łopusznej”, który zjednywał sobie wszystkich ogromnym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Z połączenia krótkich obrazów powstał barwny portret Tischnera, człowieka nietuzinkowego, wnoszącego ożywczy ferment do polskiego życia intelektualnego i publicznego.

"Najbardziej znany góralski dowcip opowiadany przez Tischnera ma za bohatera nieśmiertelnego Franka Gąsienicę. „Po mnie nic nie zostanie, oprócz tych paru dowcipów - tym raduję się oczywiście - które Franek Gąsienica wymyśla, a ja, jak ten magiel, powtarzam”, mówił Tischner podczas jednego z wykładów. Otóż w czasie powodzi w Łopusznej chłopi stali przy moście na Dunajcu i obserwowali, co się dzieje. Przedmiot refleksji był zawsze ten sam: czy woda zabierze most, czy nie zabierze. Ale tym razem chłopów coś zaintrygowało: unoszący się na wodzie góralski kapelusz. Patrzą - stanął na prądzie. Za chwilę - pod prąd. Zaś stanął - i z prądem. „Coz to? Cud?”, pyta jeden. „E nie, to Franek Gąsienica. Pedzioł, że ma w dupie powódź i orze”.

Dowcip ten - góralska wersja wezwania: „Róbmy swoje!” - zrobił zrozumiałą karierę w latach stanu wojennego. Przy różnych okazjach Tischner powtarzał, że nie ma czasów tak złych, żeby nie można było uprawiać nauki, a w szczególności - oswajać świata myśleniem". (fragment)

eduko7 | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 03 maja 2013

Zbiór opowieści - pogodnych, mądrych jak ich bohater. Przeplatanych gawędami, dykteryjkami i powiedzeniami pozwalającymi lepiej poznać tego niezwykłego człowieka - kapłana, filozofa, przewodnika duchowego, krzewiciela kultury góralskiej.

Monika | 2012-05-24
Przeczytana: 2011 rok

Niezwykle ciekawa i zabawna książka o niezwykle ciekawym człowieku jakim był ks. Tischner. Wielką przyjemność sprawiła mi ta lektura, a historie w niej opisane pokazują zwyczajność, a jednocześnie niezwykłość postaci ks. Tischnera. Polecam!

zoso | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Kiedyś,w latach 90-ych ubiegłego wieku ksiądz Tischner bardzo często brał udział w programach telewizyjnych,w których w bardzo prosty i przystępny sposób roztrząsał bardzo ważkie tematy i problemy.Zachwycony,wtedy,tymi jego wywodami obiecałem sobie zapoznać się bliżej z jego biografią i literaturą.No cóż, lata leciały,a ja jakoś zapomniałem o tej swojej obietnicy.Ostatnio szukając w swojej biblioteczce jakiejś ciekawej lektury odnalazłem,zarzucony gdzieś z tyłu innymi książkami,"Kapelusz na wodzie". Nie jest to,co prawda, książka księdza Tischnera,ale traktująca o nim.Jej autorem jest Wojciech Bonowicz,autor biografii Józefa Tischnera.Ta książka biografią nie jest,ale jest,według mnie,doskonałą zachętą do tego,żeby sięgnąć po jego twórczość i zapoznać się z jego życiorysem.Za pomocą krótkich epizodów i licznych anegdot przelatujemy tutaj przez życiorys księdza niczym kometa koło Ziemi.Nakreśla nam autor sylwetkę księdza jako osobę niezwykle wykształconą,oczytaną,mądrą,z niezwykłym...

Retra | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Wspaniała książka! Autor bardzo umiejętnie prezentuje Czytelnikowi postać Ks. Prof. Józefa Tischnera poprzez anegdoty z Jego życia. Przytacza szereg powiedzeń, opowieści o ukochanych góralach oraz żartów, które Ksiądz wypowiadał tak bardzo adekwatnie do okoliczności (sytuacji), w których się znajdował.
Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, często można się pośmiać :-)
Wspaniały sposób na przedstawienie Człowieka Wiary.
Serdecznie polecam!!!

Beata | 2011-04-10
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Książka niesłychanie wciągająca. Polecam ją zwłaszcza osobom, które nie miały dotychczas kontaktu z twórczością ks. Józefa Tischnera, ani niewiele o nim wiedzą. To bardzo dobry początek i zachęta zarazem, do dalszego poznawania spuścizny filozofa-księdza.

Olena | 2016-03-06
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Otwarcie na drugiego człowieka, humor i dystans do samego siebie, błyskotliwość i nadzwyczajna zwyczajność. Takich cech brakuje wielu współczesnym kapłanom i kaznodziejom. Ale ks. Tischner był tylko jeden.
Tym bardziej warto sięgać po takie książki jak "Kapelusz na wodzie".
Polecam!

dudi | 2012-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Bardzo dobrze, że ta książka się ukazała. Pozytywna książka o pozytywnym człowieku. Pełna świetnych anegdot i wzruszających historii. A przede wszystkim pokazująca taką Tischnerowską optykę szukania dobra w ludziach i wyciągania go na wierzch... Poza tym pokazuje sposób postrzegania świata pełen humoru i głębokiej mądrości. Chyba nikt nie potrafi ując rzeczy tak jak on - choćby wtedy, kiedy mówił o łasce Bożej:

powl | 2012-03-18
Na półkach: Religia, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2012

Bardzo dobra książka w sposób lekki opowiadająca o życiu ks. Tischnera. Autor poprzez liczne anegdoty pokazuje bohatera jako człowieka i księdza radosnego, ale pełnego głębokiej wiary. Trudno "Kapelusz na wodzie" traktować jako pełną biografię ale, książka pozwala skrótowo spojrzeć na życie bohatera.

Niezwykle radosna książką, czyta się bardzo szybko i z uśmiechem na twarzy.
Pozycja zachęcająca do poznania osoby ks.Tischnera.

Polecam!

MariaF | 2014-01-05
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Cóż pisać - sylwetka wspaniałego człowieka przedstawiona z wielką dozą realizmu i poczucia humoru. Mistrzowskie operowanie słowem. Autor był zapewne przyjacielem Ks. Tischnera