Myszonek i trzaskający mróz

Okładka książki Myszonek i trzaskający mróz Riikka Jäntti
Okładka książki Myszonek i trzaskający mróz
Riikka Jäntti Wydawnictwo: Frajda Cykl: Myszonek (tom 3) literatura dziecięca
2022-10-19
2022-10-19
48 min.
Iwona Kiuru

Okładka książki Dinozaury ratują święta Zuzanna Pacholska, Katarzyna Pruszkowska-Sokalla
Dinozaury ratu... Zuzanna Pacholska, ...
Okładka książki 101 Latarni Dzmitryj Bandarenka, Oksana Draczkowska, Oksana Łuszczewska
101 Latarni Dzmitryj Bandarenka...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Pięknie wydane, jak cała seria. Czyli bardzo fajna opcja prezentowa. Urocze i wystarczająco szczegółowe ilustracje. Tekst prosty i dobrze dopasowany do grupy docelowej. Dzieciaki sięgają po nie bez marudzenia.

Zaliczyliśmy już niechęć do czapki. Która nawet u mnie potrafi wracać, gdy nowy zakup okazuje się nie do końca trafiony. A jednocześnie podczas zabaw w śniegu nic nie ma szansy przeszkodzić. Chyba, że mama woła do domu.

Biblioteka też przerażająca nie jest. A jak jeszcze można samemu pobuszować po regałach, to łup zawsze będzie najlepszy. Te książeczki zawsze trafiają w jakiś temat, który przerabialiśmy ze starszym synem. I przypominają mi, to co może wystąpić przy młodszym.

Proste, a jednocześnie wyjątkowo trafne obserwacje, dotyczące życia maluchów. Które mogą być fajnym punktem wyjścia do potencjalnie trudniejszych sytuacji.

Lubimy te książeczki i póki co, kolejne tomy tylko mnie utwierdzają w tym zdaniu.

Tytuł: "Myszonek i trzaskający mróz"
Autor: Riikka Jäntti
Data premiery: 19.10.2022r.
Wydawnictwo: Frajda

Oprócz tego, że Myszonek nie chciał ubrać chustki pod czapkę, jeździł na łyżwach i raz był na dworze to więcej zimowych rzeczy tu nie było 🤭
Trochę mnie ta część rozbawiła, bo tu było dosłownie wszystko!
Myszonek szedł do przedszkola, uczył się gry na pianinie, chciał mieć takie figurki jak dzieci w przedszkolu, piekl bułeczki z mama, rozmyślał nad swoim życiem i chciał mieć telefon...🙈
Dobra nie czepiam się, bo to książka dla dzieci, ale zabrakło mi tu jakiejś spójności 🤷‍♀️

Tytuł: "Myszonek i trzaskający mróz"
Autor: Riikka Jäntti
Data premiery: 19.10.2022r.
Wydawnictwo: Frajda

Trochę mnie ta część rozbawiła, bo tu było dosłownie wszystko!
Myszonek szedł do przedszkola, uczył się gry na pianinie, chciał...

Lubicie zimę? Zima potrafi być bardzo urokliwa i to jedyna pora roku, gdy niektóre aktywności takie jak: łyżwy, narty, sanki, czy przyjemności jak: lepienie bałwana, czy wojna na śnieżki są wyjątkowe i trudno ich doświadczać w pozostałych porach roku.
Jak spędza zimowy czas dzielny przedszkolak Myszonek, bohater książeczki Riikki Janti? Przekonacie się zaglądając do książeczki „Myszonek i trzaskający mróz”, która ukazała się pod koniec października nakładem wydawnictwa Frajda.
W Finlandii, skąd pochodzi Myszonek, zimą temperatura utrzymuje się poniżej 10 C, śnieg ❄️ zaczyna padać w październiku, a topnieje pod koniec marca. Dzień trwa 3-4 godziny, słońce wschodzi około g.11.00, a zachodzi po 14.00. Resztę dnia panuje półmrok lub zmrok. Myszonek czasami grymasi, obraża się, chce postawić na swoim, zwłaszcza jeśli chodzi o kominiarkę, ale skoro tak mało ma słońca i światła trzeba mu wybaczyć kiepski nastrój.
Myszonek uwielbia zimowe sporty. Z przyjaciółmi : Lulu, Pinkiem, Antkiem, Teską , Mańkiem i Bratką zjeżdża z górek na sankach 🛷 i kula się po śniegu. Z mamą jeździ autobusem na lodowisko. Kto kogo uczy jeździć na łyżwach? Wracając z przedszkola często wstępuje do biblioteki. Jaka książeczka ostatnio przypadła mu do gustu? A jaką książeczkę poleciła mu mama? Wypożyczyli obie. Oj będzie co czytać na chwilę przed snem 📚.
Myszonek ćwiczy grę na pianinie, aby móc zagrać najprawdziwszy koncert dla babci i dziadka. Nie zawsze starcza mu cierpliwości, zwłaszcza kiedy kolejny raz uderza nie w ten klawisz.
Mama na wyciszenie emocji zawsze ma jakąś ciekawą propozycję, na przykład wspólne pieczenie babeczek.
O czym marzy Myszonek i na co próbuje namówić mamę tego Wam nie zdradzę.
Czy macie plany na nadchodzącą zimę?
Koniecznie spędzajcie czas na uprawianiu sportów zimowych ⛷, spacerujcie po lesie i szukajcie tropów zwierząt🐾, ulepcie bałwana (jeśli oczywiście będzie śnieg),grajcie w planszówki 🎲, napijcie się rozgrzewającej herbaty☕️ … i znajdźcie czas na przeczytanie książeczki „Myszonek 🐭 i trzaskający mróz” od Wydawnictwa Frajda 💙. Polecam 👍

Od zawsze zima kojarzy mi się z Gwiazdką i trzaskającym mrozem. Od niedawna na myśl o zimie przed oczami mam Myszonka, dla którego ta pora roku jest wyjątkowa. Tak wyjątkowa, jak książki Riikki Jäntti – fińskiej ilustratorki i pisarki mieszkającej w Helsinkach. Dzięki tłumaczeniu Iwony Kiuru polski czytelnik może cieszyć się kolejnymi przygodami sympatycznego Myszonka.
„Myszonek i Gwiazda” to zaproszenie do świata zwariowanej myszki, która już od listopada wyczekuje Świąt Bożego Narodzenia. Z niecierpliwością odlicza dni, wypatruje nadejścia tego wyjątkowego czasu. Aby przyśpieszyć nadejście Świąt Myszonek wraz z Lulu piecze pierniki. A gdy już zawitał grudzień, z ekscytacją otwiera pierwsze okienko w kalendarzu adwentowym. Historia ta uświadamia nam jak ważna jest cierpliwość, a czekanie na wymarzone wydarzenie może być dla nas dodatkową atrakcją. Taką samą jak lektura tej książki. Wraz z Myszonkiem będziemy wyczekiwać Świąt i otwierać okienka w kalendarzu adwentowym. Ale i nie tylko, ponieważ będziemy rozglądać się za choinką. Pewne jest to, że czeka nas wiele atrakcji.
„Myszonek i trzaskający mróz” to czwarte już spotkanie z tym bohaterem. Czwarte i bardzo udane. Wraz z Myszonkiem będziemy cieszyć się urokami zimy. Będziemy jeździć na łyżwach, sankach, uczyć się gry na pianinie, czy chodzić do biblioteki. Znając Myszonka nie będziemy się dziwić jego zachowaniu wobec wszystkich „uroków zimy”, gdyż nie zawsze spotkają się one z jego aprobatą. Podczas ferii zimowych spędzonych z Myszonkiem wydarzy się wiele ciekawych przygód.
Riikka Jäntti ponownie zabrała mnie do świata Myszonka. To już czterokrotnie mogłem uczestniczyć w jego życiu, a on ponownie sprawił, że choć na chwilę w moim dorosłym życiu, mogłem poczuć beztroski urok dziecięcych lat. Książkę polecam każdemu czytelnikowi. Nie ważne czy Wasz wiek określa jedna, dwie czy trzy cyfry.
Książki „Myszonek i Gwiazda” oraz „Myszonek i trzaskający mróz ukazały się nakładem Wydawnictwa Frajda

Książki o Myszonku, małej miejskiej myszce, to bestsellerowa seria fińskich opowiastek. O jej popularności świadczy fakt, że została przetłumaczona na dwadzieścia jeden języków i
zawładnęła serduszkami wielu malutkich czytelników.
🐭Każda z części opowiada o innym zdarzeniu. Poznajemy zatem Myszonka i jego działania w różnych sytuacjach. W tych częściach, które prezentuję przeczytamy o tym jak poradził sobie podczas dużego mrozu i zagospodarował zimowy czas grając na pianinie, czytając książki oraz co w takiej pogodzie mu się bardzo nie podoba. Dowiemy się również, że czas oczekiwania na święta może bardzo się dłużyć, ale też można uprzyjemnić go
przeróżnymi czynnościami, takim jak chociażby wspólne pieczenie pierniczków, a w grudniu otwieranie okienek adwentowego kalendarza.
🐭 Cała seria to ciepłe i humorystyczne opowiastki, w sam raz na czytanie przed snem lub w dowolnym momencie dnia. Dzięki różnorodności można dopasowywać je do pór roku, okazji i chwili. Oprócz dawki humoru dostaniemy tu sporo realizmu. Myszonek jako główny bohater potrafi bowiem pokazać swoje ja, jest nieco krnąbrny i trochę zadziorny, chyba jak każde dziecko. Bo przeciezy każde dziecko jest czasami Myszonkiem albo ma z nim wiele wspólnego.
🐭 Wierzę, że ów niesforny bohater przypadnie małym czytelnikom do serca. Rodzice natomiast mogą czerpać inspirację, jak na przykład przekonać kogoś do noszenia czapki, nauki, pomagania i mycia zębów (jak w innych częściach). Dostajemy tutaj nie tylko okazję do wspólnego spędzania czasu przy czytaniu, ale i nutę subtelnego dydaktyzmu. A przecież właśnie o to w takich książkach chodzi.
Na uwagę zasługują również ilustracje. Jest ich sporo, co może sprzyjać zachęcaniu do tworzenia własnej opowieści.
🐭 Ta bestsellerowa seria w Polsce ukazała się dzięki Wydawnictwu Frajda, a patronat nad nią sprawuje akcja propagującą czytelnictwo tzw. Aktywne Czytanie.

zawładnęła serduszkami wielu malutkich czytelników.

Ostatnio w zapowiedziach zobaczyłam serię o Myszonku i zainteresowałam się, bo pomyślałam, że będę mogła przeczytać ją z moimi dziećmi w przedszkolu. Jak oceniam tę opowieść?

"Myszonek i trzaskający mróz" to opowieść o zimowych aktywnościach, ale również o kompromisach między mamą i synem. Książeczka trochę krótka, ale za to ciekawa oraz śmieszna. Dodatkowym plusem jest piękne wydanie i świetne ilustracje. Dzieciom w przedszkolu bardzo się podobało i myślę, że to jest najważniejsze!

Komu polecam tą książkę?
Na pewno dla dzieci w wieku przedszkolnym!

Moja ocena to 8/10

We współpracy z Wydawnictwem Frajda !

Zimowa historia, w której Myszonek trochę się dąsa ale i pomaga swojej mamie w jeździe na łyżwach. Przedstawia Myszonka, który aktywnie spędza czas podczas trwania ferii. Bardzo przyjemna książeczka 🧡. Ukazująca kompromisy. Polecam całą serię, jest naprawdę świetna. Mojemu synkowi się wyjątkowo spodobała 😊.

• Dla dzieci
  • Dla szkrabów
  • Dziecięca półeczka
  • Współpraca wydawnicza
  • Dla dzieci, Poziom 0

Dodaj cytat z książki Myszonek i trzaskający mróz