Myszonek wita wiosnę

2024-03-06
48 min.
Iwona Kiuru

Okładka książki Jak śpią zwierzęta Martin Lannuzzi, Octavio Pintos
Jak śpią zwier... Martin Lannuzzi, Oc...
Okładka książki Dinozaury ratują święta Zuzanna Pacholska, Katarzyna Pruszkowska-Sokalla
Dinozaury ratu... Zuzanna Pacholska, ...
Okładka książki Jak jedzą zwierzęta Martin Lannuzzi, Octavio Pintos
Jak jedzą zwie... Martin Lannuzzi, Oc...
Okładka książki Wnuczka antykwariusza Justyna Bednarek, Emilia Dziubak
Wnuczka antykw... Justyna Bednarek, E...

Siódma część serii o fińskiej myszce przedszkolaku, autorstwa Riikki Jantti nosi tytuł „Myszonek wita wiosnę” od Wydawnictwa Frajda.
Jak powitaliście wiosnę? Marzanną, gaikiem, piosenką, długim spacerem?
Polska wiosna kojarzy się z kwitnącymi drzewami owocowymi, dywanem złocistych mleczy i bocianami.
Za to Finlandia na wiosnę zmienia się w jedną, wielką, pachnącą i wielobarwną łąkę 🌸🌼🌹🌷🌻 Wszystkie rośliny, kiedy tylko odpuszczą mrozy, kwitną na potęgę i ścigają się z czasem. Dlaczego? Bo wiosna i lato w Finlandii trwają bardzo krótko, we wrześniu często sypie już pierwszy śnieg ❄
Finowie po długiej zimie, z niecierpliwością wypatrują oznak wiosny. Żeby upragniona pora roku szybciej nadeszła wstawiają gałązki brzozy do wazonów 🌿 Tak też zrobi mama Myszonka, a potem wraz z synkiem wypatrują pierwszych zielonych pączków na gałązkach, sieją rzeżuchę i malują pisanki.
W Niedzielę Palmową odwiedzą ich Antek i Lulu z gałązką 🌿 i wierszykiem, za który oczekują od gospodarzy słodyczy.
„ Panowie i panie, czas na zaklinanie! Z gałązkami przychodzimy, zdrowia szczęścia wam życzymy. Damy wam gałązkę za słodką przekąskę”.
Mali bohaterowie książeczki tak jak Wy będą szukać czekoladowych jajek.
Ale wiosna to nie tylko święta. Myszonek podziwia motyle 🦋 , obserwuje jaszczurki 🦎 i mrówki 🐜, przypatruje się kwitnącym drzewom🌳🌳 i kwiatom 🌼🌸🌺 Chociaż tym ostatnim z daleka, bo mocno go uczulają.
W tej części serii Myszonek wspólnie z mamą odwiedzą dziadka w szpitalu, zrobią wiosenne porządki i przygotują dom na przyjęcie gości .
Koniecznie przeczytajcie wiosenne przygody wesołej myszki, która podbiła serca małych przedszkolaków z ponad dwudziestu krajów.
Warto zaprzyjaźnić się z Myszonkiem 🐭 POLECAM 👌

Jak powitaliście wiosnę? Marzanną, gaikiem, piosenką, długim spacerem?
Za to Finlandia na wiosnę zmienia się w jedną, wielką, pachnącą i...

Autorka tym razem ukazuje fińskie świąteczne tradycje, które są także zbliżone do naszych. Czym zainteresowała moja córkę i zaczęła zasypywać mnie pytaniami o nasze tradycje wielkanocne.

Myszonek dzielnie i dokładnie pomaga mamie w domowych czynnościach przygotowawczych.

Oprócz typowo świątecznego wydźwięku tej historii autorka zamieszcza inne sytuacje, które mogą się wydarzyć niespodziewanie i w każdych okolicznościach. Osobiście uważam, że takie poruszanie tematów w książkach dla dzieci są ważne i bardzo potrzebne, ponieważ zauważają różnice i mogą już poprzez treść zapoznać się z tymi mniej przyjemnym okolicznościami.

Czas wiosennych porządków i szukania kolorowych jajek już blisko, a my serdecznie polecamy najnowszą historię małej miejskiej myszki.

U mnie dziś coś dla najmłodszych ale Ci więksi też będą zachwyceni ,bo któż nie chce zadowolić swojego wewnętrznego dziecka .

Znacie Myszonka ?

To siódma książeczka z tej serii i jeśli gdzieś stanie na naszej drodze z pewnością po niego sięgniemy .

Twarda oprawa nie dająca się pokonać małym zwinnym rączkom to duża zaleta .
Piękne ilustracje wciągnęły Łucję na tyle,że spokojnie wysłuchała bajki pokazując przeróżne rzeczy na stronach .
Tę historię przerobiłyśmy już kilka razy i wiem,że to jeszcze nie koniec .

Myszonek wraz z mamą przygotowują się do świąt wielkanocnych, szukają pierwszych oznak wiosny, a także przygotowują się na powrót dziadka ze szpitala robiąc wielkie wiosenne porządki.

Książka nie tylko wprowadza malucha w tradycję i zwyczaje , pomaga także zrozumieć emocje (jak strach Myszonka o dziadka ) .
Myszonek jak to dziecko nie zawsze jest grzeczny ale i my możemy dużo nauczyć się od jego mamy , która zawsze znajdzie rozwiązanie w danej sytuacji.

Bo kto powiedział ,że przekaz jest tylko dla dzieci ?

Choć samej treści nie jest wiele w naszym przypadku była to duża zaleta , jeśli chodzi o małe dziecko królują obrazki i zdecydowanie Myszonek króluje na półce naszych książeczek .

(Współpraca barterowa @wydawnictwofrajda )

Książka literatura bookstagram books literatura dziecięca książki dla dzieci

Znacie Myszonka ?

Twarda oprawa nie dająca się pokonać małym zwinnym rączkom to duża zaleta .
Piękne ilustracje wciągnęły Łucję na tyle,że...

"Myszonek wita wiosnę" to kolejna, już siódma, książeczka dla dzieci z przygodami tytułowego Myszonka. Ta część ukaże się szóstego marca. Idealnie przed Wielkanocą, bo właśnie do tego czasu nawiązuje treść książki.
🐣 Czas mija nieubłaganie i tak jak u nas, tak u Myszonka dużymi krokami zbliża się Wielkanoc. Myszonek uwielbia ten okres. Nadchodzi wiosna i radosne święto. Otoczenie budzi się z zimowego letargu i na dworzu jest coraz piękniej. Wszystko wskazuje na to, że Wielkanoc jest już całkiem blisko. Można to poznać po gałązkach w wazonie, rzeżusze, wielkanocnych ozdobach, budzących się owadach. To naprawdę czas radości. Zostaje on niestety zmącony przez smutną sytuację. Dziadek Myszonka trafia bowiem do szpitala. Jak zatem rodzina poradzi sobie z takim wydarzeniem? Czy dla Myszonka nadal będzie to czas radości?
🐣Mała, miejska mysz skradła serca najmłodszych czytelników na całym świecie. Nie wiem czy wiecie, ale opowieść została przetłumaczona na dwadzieścia języków. Historie Myszonka są bardzo proste, ale i zarazem realistyczne. W każdej z nich znajdziemy również mnóstwo humoru, wiele pytań i doskonale dostosowanych do wieku odpowiedzi. Wszystko ukazuje świat widziany przez pryzmat rozumowania małego dziecka. Wierzę, że każdy milusiński ujrzy w myszce coś ze swojego świata, a i dorosły czytelnik poczuje się usatysfakcjonowany odpowiedziami.
🐣Oprócz wiosenno-wielkanocnego świata w lekturze znajdziemy wiele odniesień do czasu przygotowań świątecznych, zwyczajów i obyczajów wiosennych, które być może u niektórych nadal funkcjonują, a u innych zatarł czas. Nie stroni się też od problemów. Pięknie przeprowadzoną personifikacje okraszają ciekawe ilustracje, które, jak myślę, zachwycą nie tylko małego czytelnika.
Tę książkę jak i całą serię polecam z czystym sumieniem.

Myszonek jest małym ciekawym świata chłopcem, który mieszka z mamą i przeżywa wiele przygód. Tym razem poznajemy jego życie, gdy nadchodzi wiosna oraz Wielkanoc. Bohater sadzi rzeżuchę, podziwia gałązki brzozy w wazonie, maluje jajka, pomaga w porządkach przed świętami, szuka czekoladowego smakołyku.

Myszonek, jak każde dziecko nie zawsze jest grzeczny, czasem nie słucha się mamy, przeciwstawia się jej, woli się bawić, gdy trzeba wypełniać inne obowiązki, ale również dużo się uczy, chętnie poznaje nowe rzeczy, czasem jest smutny, czasem się boi, czasem ma zły dzień, gdyż trzeba wiedzieć, że dzieci tak samo jak dorośli mają w sobie całą plejadę emocji, z którymi nie do końca sobie radzą, dlatego krzyczą, tupią nogą, marudzą i trzeba mieć do nich ogromną cierpliwość i zamiast krzyczeć, pomagać im zrozumieć świat. Każde dziecko jest czasem Myszonkiem.

Niezmiennie podoba mi się szata graficzna, twarda oprawa, ilustracje, format, wklejka. Jest to jedna z moich ulubionych serii dla dzieci, mam do niej sentyment. Ukazuje zwyczajne życie matki, która samotnie wychowuje dziecko (a przynajmniej tak mi się wydaje, gdyż nigdy nie występuje tata),z tą różnicą, że bohaterami są myszy, a nie dzieci. Do tej pory w serii ukazały się przygody pod namiotem, w urodziny, zimą oraz w zwykłej codzienności. Treści nie jest zbyt wiele, lecz przekaz jest duży, a mały czytelnik może wyciągnąć z opowiastki odpowiednie wnioski.

Mama Myszonka jest cudowna i my w prawdziwym życiu powinniśmy czerpać jak najwięcej z jej postaci. Poświęca dużo czasu na wychowanie syna, nie reaguje złością, gdy broi, nie gniewa się, gdy niechcący stłucze jajko. Miło odnosi się do jego przyjaciół i choć czasem się niecierpliwi lub jest zmęczona, to Myszonek zawsze może na nią liczyć.

Z ciekawością czekam na kolejny tom tego cyklu i już zastanawiam się, czego będzie dotyczyć.

Myszonek, jak każde dziecko nie zawsze jest grzeczny, czasem nie słucha...

• Dla dzieci
  • Dziecięca półeczka
  • Marysia wishlist
  • Literatura dziecięca
  • Czytane wielokrotnie
  • Domowa biblioteczka

Dodaj cytat z książki Myszonek wita wiosnę