Myszonek i gwiazdka

2022-10-19
48 min.
Iwona Kiuru

Okładka książki W Noc Wigilijną Clement Clarke Moore, Stacey Thomas
W Noc Wigilijną Clement Clarke Moor...
Okładka książki Świąteczny kalendarz Gabrysi Katarzyna Bukiert, Anna Włodarkiewicz
Świąteczny kal... Katarzyna Bukiert, ...
Okładka książki Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Martin Widmark
Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Gwiazdka Aniela Cholewińska-Szkolik, Joanna Kencka
Gwiazdka Aniela Cholewińska-...

"Myszonek i Gwiazdka" to książka fińskiej autorki i ilustratorki, Riikki Jäntti, która udowadnia, że skandynawska literatura dla dzieci stawia poprzeczkę niebywale wysoko. Bez względu na to, czy książka kierowana jest to dwulatka, czy do dwunastolatka, skandynawscy twórcy z takim samym szacunkiem traktują swoich odbiorców. Nie inaczej jest w przypadku "Myszonka i Gwiazdki".

Gdy tytułowy Myszonek nie może doczekać się Gwiazdki, to całym sobą. Gdy dostaje od mamy kalendarz adwentowy, to nie może powstrzymać się przed otwarciem chociażby jednego okienka. A gdy wybiera z mamą choinkę, a ta płacąc, mówi do sprzedawcy "Ale drożyzna!", to Myszonek wydaje się jakby zasmucony, może zawstydzony? I nie tylko Myszonek jest w tej książce autentyczny. Jest tu też mama, która cierpliwie odpowiada na pytania Myszonka, mimo że przygotowania do świąt i dla niej bywają męczące. Momentami widać na jej pyszczku przebłysk zdenerwowania, może właśnie zmęczenia. Jest jednak wyrozumiała i nie umniejsza uczuciom swojego syna. Jest też dziadek, który pomaga przygotowywać potrawy i babcia, która w tym czasie ogląda z Myszonkiem bajki. Tak, nie czyta, a ogląda. Przecież oglądanie bajek, nie oznacza, że mysia rodzina nie czyta książek. Zwłaszcza że na ilustracji widać również regał z książkami.

Riikki Jäntti daje swoim bohaterom prawo do emocji o różnych barwach. Będzie tu więc zniecierpliwienie, poczucie niesprawiedliwości, smutek, niezrozumienie. Będzie też ekscytacja, ciekawość, radość, entuzjazm i zaskoczenie. Aby wyrazić te wszystkie uczucia, wcale nie potrzeba wielu słów. "Myszonek i Gwiazdka" to książka z krótkimi dialogami i opisami, które nie wymagają dodatkowych wyjaśnień. Tekst doskonale łączy się z ilustracjami i jest to wystarczające.

"Myszonek i Gwiazdka" to opowieść o oczekiwaniu na święta z dziecięcej perspektywy. To przygotowania, tradycje, bliskość i rodzina. To krótkie dni, mokry śnieg padający prosto w oczy i ubieranie choinki. I prezenty. Bo które dziecko na nie nie czeka?

Nawet w mysiej rodzinie można przeglądać się jak w lustrze. Pod warunkiem, że jak Riikka Jäntti tworzy się historie bez infantylizowania i lukrowania. Lukrowanie pozostawmy dla pierniczków.

Przesympatyczna i zabawna książeczka. Świetna do czytania przedszkolakowi, jak i samodzielnej lektury starszaka. Mój siedmiolatek czytał i chichotał. A te rysunki! Niby proste, lecz finezyjne, obficie po książce rozsiane. Miód malina, radość matki i syna!

Cała seria jest świetnie wydana. Z ogromną przyjemnością sięgamy po te książeczki, wielokrotnie, a nadal nic się z nimi nie dzieje. Świetna opcja na dobry jakościowo prezent.

Lekka, łatwa i przyjemna. Prosta, ale wystarczająco irytująco. Fajnie dostosowana do przyszłych małych czytelników, przedszkolaków. Myszonek miał ogromne problemy z cierpliwością. Która mama za szybko kupiła kalendarz adwentowy, żeby przekonać się, że w tym roku codzienne otwieranie okienek mija się z celem?

Skrzat przynosi prezenty, niby u nas też jest spory podział w tym temacie, ale jednak zaskoczyło mnie to. Myszonek zakłada do kolacji czapkę skrzata, to już jest coś co obiecałam sobie sprawdzić, a nadal tego nie zrobiłam. Dziadek pomaga mamie w gotowaniu potraw świątecznych, babcia ogląda z wnukiem bajkę. Boskie!

Szkoda, że nie udało się nam przeczytać jej o czasie. Ale jeszcze nie raz będzie na to okazja, bo zdecydowanie zostanie z nami jeszcze na parę dobrych lat. Warto na nią chociaż zerknąć w księgarni.

Tytuł: "Myszonek i Gwiazdka"
Autor: Riikka Jäntti
Data premiery: 19.10.2022r.
Wydawnictwo: Frajda

W tej części Myszonek odlicza do świąt Bożego Narodzenia. Mama kupiła swojemu synkowi kalendarz adwentowy i maluch otwarł na drugi dzień okienko z numerem 24🙈 Poza tym Myszonek poznaje również inne tradycje świąteczne takie jak: pieczenie pierników, kupowanie choinki, obdarowywanie prezentami itp.
Nie wiem czy ktoś z Was czytał te książeczki, ale mnie zadziwia w nich jedno: gdzie jest tata Myszonka?🙈🤔
Jest mama, a na wigilię przyszła babcia z dziadkiem...🙈
A gdzie tata ?😁

Tytuł: "Myszonek i Gwiazdka"
Autor: Riikka Jäntti
Data premiery: 19.10.2022r.
Wydawnictwo: Frajda

Urocza opowieść o CIERPLIWOŚCI w oczekiwaniu na święta, w której kawałek siebie odnajdzie dosłownie KAŻDY - duży i mały.

Ho! ho! ho! małe i duże czytelniczki, ho! ho! ho! mali i duzi czytelnicy, czy odliczacie już dni do Gwiazdki? Jeszcze trochę czasu zostało, ale Myszonek 🐭 bohater książek Riikki Jantti pt. „Myszonek i Gwiazdka” już nie może się doczekać świąt. I chociaż mieszka w Finlandii kraju świętego Mikołaja 🎅, to na prezenty musi cierpliwie czekać tak jak wszystkie dzieci na całym świecie do 24 grudnia.
Czekanie jest bardzo męczące i trudne. Zamęcza więc mamę pytaniami:
„Mamo, kiedy będą święta?”
„Czy już są święta?”
„To kiedy będą święta?”
Kiedy mała istota czeka na święta, może robić mnóstwo pomysłowych rzeczy i wtedy czas szybciej płynie. Może napisać list do św. Mikołaja 🎅, wykonać własnoręczne kartki świąteczne, ogłosić wśród domowników konkurs na najdłuższy papierowy łańcuch na choinkę.
Mama Myszonka , aby umilić synkowi czas oczekiwania postanawia, że wspólnie upieką pierniki. Zapach korzeni, miodu i cynamonu, aniołki, gwiazdki, serca i mysie łapki Myszonka i przyjaciela Lulu wykrawające ciastka – ho, ho, ho to znak, że święta coraz bliżej.
Jaka jest Wasza ulubiona foremka do wycinania pierników ?
Pod koniec listopada mama Myszonka wręcza synkowi słodki kalendarz adwentowy. Znajdują się w nim 24 czekoladki na każdy grudniowy dzień, aż do Wigili. Każda czekoladka to figurka niespodzianka.
Myszonek uwielbia słodycze i chce od razu zjeść wszystkie czekoladki. Czy uda mu się dotrzymać słowa danego mamie i otwierać po jednej czekoladce dziennie.
A Wy jak zjadacie czekoladki ze swoich adwentowych kalendarzy, po jednej, po dwie, czy wszystkie na jeden raz?
Jakie czekoladowe figurki kryją się pod każdym z 24 zasłoniętych okienek. Możecie porównać, czy macie takie jak Myszonek (s.17)
Przed Wigilią trzeba posprzątać swój pokój, pomóc rodzicom w zakupach i przygotowaniu potraw, ozdobić choinkę 🎄, być grzecznym przy świątecznym stole, wypatrywać pierwszej gwiazdki, no i gościa specjalnego… Ho! ho! ho! Czy są tu jakieś grzeczne myszki? Tak woła fiński bożonarodzeniowy skrzat , który przynosi prezenty.
Jakie prezenty 🎁 dostanie Myszonek?
A co Wy chcielibyście znaleźć pod choinką?
Może całą serię książeczek o dzielnym przedszkolaku Myszonku?
Do świąt jeszcze trochę czasu, ale przed św. Mikołajem 🎅 daleka droga i wiele miejsc do odwiedzenia … Czekacie na święta 🎄? Ja czekam. Humor, miłość, radość, zachwyt, choinka, ryby, sałatka grzybowa, prezenty, … i najważniejsze rodzina ❤️ .
Ho! ho! ho! Polecam piękną świąteczną książeczkę od wydawnictwa Frajda.

Od zawsze zima kojarzy mi się z Gwiazdką i trzaskającym mrozem. Od niedawna na myśl o zimie przed oczami mam Myszonka, dla którego ta pora roku jest wyjątkowa. Tak wyjątkowa, jak książki Riikki Jäntti – fińskiej ilustratorki i pisarki mieszkającej w Helsinkach. Dzięki tłumaczeniu Iwony Kiuru polski czytelnik może cieszyć się kolejnymi przygodami sympatycznego Myszonka.
„Myszonek i Gwiazda” to zaproszenie do świata zwariowanej myszki, która już od listopada wyczekuje Świąt Bożego Narodzenia. Z niecierpliwością odlicza dni, wypatruje nadejścia tego wyjątkowego czasu. Aby przyśpieszyć nadejście Świąt Myszonek wraz z Lulu piecze pierniki. A gdy już zawitał grudzień, z ekscytacją otwiera pierwsze okienko w kalendarzu adwentowym. Historia ta uświadamia nam jak ważna jest cierpliwość, a czekanie na wymarzone wydarzenie może być dla nas dodatkową atrakcją. Taką samą jak lektura tej książki. Wraz z Myszonkiem będziemy wyczekiwać Świąt i otwierać okienka w kalendarzu adwentowym. Ale i nie tylko, ponieważ będziemy rozglądać się za choinką. Pewne jest to, że czeka nas wiele atrakcji.
„Myszonek i trzaskający mróz” to czwarte już spotkanie z tym bohaterem. Czwarte i bardzo udane. Wraz z Myszonkiem będziemy cieszyć się urokami zimy. Będziemy jeździć na łyżwach, sankach, uczyć się gry na pianinie, czy chodzić do biblioteki. Znając Myszonka nie będziemy się dziwić jego zachowaniu wobec wszystkich „uroków zimy”, gdyż nie zawsze spotkają się one z jego aprobatą. Podczas ferii zimowych spędzonych z Myszonkiem wydarzy się wiele ciekawych przygód.
Riikka Jäntti ponownie zabrała mnie do świata Myszonka. To już czterokrotnie mogłem uczestniczyć w jego życiu, a on ponownie sprawił, że choć na chwilę w moim dorosłym życiu, mogłem poczuć beztroski urok dziecięcych lat. Książkę polecam każdemu czytelnikowi. Nie ważne czy Wasz wiek określa jedna, dwie czy trzy cyfry.
Książki „Myszonek i Gwiazda” oraz „Myszonek i trzaskający mróz ukazały się nakładem Wydawnictwa Frajda

Książki o Myszonku, małej miejskiej myszce, to bestsellerowa seria fińskich opowiastek. O jej popularności świadczy fakt, że została przetłumaczona na dwadzieścia jeden języków i
zawładnęła serduszkami wielu malutkich czytelników.
🐭Każda z części opowiada o innym zdarzeniu. Poznajemy zatem Myszonka i jego działania w różnych sytuacjach. W tych częściach, które prezentuję przeczytamy o tym jak poradził sobie podczas dużego mrozu i zagospodarował zimowy czas grając na pianinie, czytając książki oraz co w takiej pogodzie mu się bardzo nie podoba. Dowiemy się również, że czas oczekiwania na święta może bardzo się dłużyć, ale też można uprzyjemnić go
przeróżnymi czynnościami, takim jak chociażby wspólne pieczenie pierniczków, a w grudniu otwieranie okienek adwentowego kalendarza.
🐭 Cała seria to ciepłe i humorystyczne opowiastki, w sam raz na czytanie przed snem lub w dowolnym momencie dnia. Dzięki różnorodności można dopasowywać je do pór roku, okazji i chwili. Oprócz dawki humoru dostaniemy tu sporo realizmu. Myszonek jako główny bohater potrafi bowiem pokazać swoje ja, jest nieco krnąbrny i trochę zadziorny, chyba jak każde dziecko. Bo przeciezy każde dziecko jest czasami Myszonkiem albo ma z nim wiele wspólnego.
🐭 Wierzę, że ów niesforny bohater przypadnie małym czytelnikom do serca. Rodzice natomiast mogą czerpać inspirację, jak na przykład przekonać kogoś do noszenia czapki, nauki, pomagania i mycia zębów (jak w innych częściach). Dostajemy tutaj nie tylko okazję do wspólnego spędzania czasu przy czytaniu, ale i nutę subtelnego dydaktyzmu. A przecież właśnie o to w takich książkach chodzi.
Na uwagę zasługują również ilustracje. Jest ich sporo, co może sprzyjać zachęcaniu do tworzenia własnej opowieści.
🐭 Ta bestsellerowa seria w Polsce ukazała się dzięki Wydawnictwu Frajda, a patronat nad nią sprawuje akcja propagującą czytelnictwo tzw. Aktywne Czytanie.

zawładnęła serduszkami wielu malutkich czytelników.

Uwielbiam książki świąteczne, a tym bardziej książki dla dzieci w świątecznym klimacie. Dlatego uznałam, że "Myszonek i Gwiazdka" to będzie idealna lektura dla dzieci przed świętami. I na szczęście nie myliłam się!

Tym razem Myszonek z niecierpliwością czeka na święta oraz prezenty, swoje odliczanie zaczyna już w listopadzie. Ta opowieść pokazuje małym czytelnikom, że warto być cierpliwym! Mi się ogromnie podobało i z niecierpliwością czekam, aż w grudniu przeczytam ją dzieciom w przedszkolu!

Chcecie kupić dzieciom na Mikołaja jakąś bajkę? Polecam serdecznie serię o Myszonku! Będzie to prezent idealny!

Moja ocena to 8/10

We współpracy z Wydawnictwem Frajda!

"Myszonek i Gwiazdka" to świetna książeczka, idealna na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Zniecierpliwiony Myszonek nie może doczekać się świąt! Od mamy pod koniec listopada dostaje kalendarz adwentowy, który go bardzo kusi ❣️

Historyjka przedstawia przygotowania Myszonka i jego mamy do świąt Bożego Narodzenia, jak również samą uroczystą Wigilię, na którą przybywają dziadkowie.

Bardzo ciepła, klimatyczna z humorem. Ciekawie przedstawiona ♥️ Polecam!

• Dla dzieci
  • Czytam z synami
  • Leoś
  • Bąblowe
  • Dziecięca półeczka
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Myszonek i gwiazdka