Myszonek i urodzinowy prezent

Okładka książki Myszonek i urodzinowy prezent Riikka Jäntti
Okładka książki Myszonek i urodzinowy prezent
Riikka Jäntti Wydawnictwo: Frajda Cykl: Myszonek (tom 5) literatura dziecięca
2023-03-08
48 min.
Iwona Kiuru
dziecko a telefon

Książka trafiła w odpowiedni moment, gdy pojawiła się w naszym domu. Młody akurat obchodził urodziny i jednym z prezentów był komputer. Przydała się do rozmowy na temat cyfrowej higieny. Warto sięgnąć.

MYSZONEK I URODZINOWY PREZENT to już piąta część z serii o uroczej myszce, która musi uporać się z różnymi sytuacjami w swoim życiu. Tym razem Myszonek obchodzi swoje urodziny. Razem z mamą przygotowuje przyjęcie dla swoich przyjaciół i nie może się doczekać jego rozpoczęcia. Kiedy już zaproszeni przyjaciele pojawiają się w domu Myszonka, solenizant otrzymuje sporo prezentów. Po całym dniu zabawy Myszonek został sam na sam z prezentami, jednak bardziej nie mógł się doczekać tego, co przygotowała dla niego jego własna mama. Na drugi dzień otrzymał od niej prezent i całkowicie się w nim zatracił.

MYSZONEK I URODZINOWY PREZENT Riikka Jantti od wydawnictwa Frajda to bardzo dobry przykład tego, jak nieodpowiednio dobrane prezenty mogą zaszkodzić. Czasem też nie chodzi o same prezenty, a o brak zasad dotyczących ich użytkowania. Dzieci muszą wiedzieć, jakie zasady panują, aby lepiej im się funkcjonowało. Myszonek takich zasad nie otrzymał, dlatego nie wyglądało to zbyt ciekawie. Jednak jego mama poradziła sobie z problemem.

Lubię serię fińskiej pisarki za prostotę, za ciekawie przedstawione tematy i to czasem nieszablonowe. Lubię też bardzo wydanie od wydawnictwa Frajda, ponieważ doskonale widać ich wkład w to, aby książeczki prezentowały się naprawdę atrakcyjnie.

Książka dla najmłodszych w wieku od trzech do pięciu lat opowiada o myszce, który mieszka wraz z mamą.

Jak każde dziecko Myszonek również uwielbia urodziny i zabawę w gronie znajomych. Z wielką przyjemnością rozpakowuje prezenty i cieszy się z nich. Prezent od mamy jest jego spełnieniem marzeń. Dostaje od niej telefon... Ale to, co się dzieje z Myszonkiem po dostaniu takiego prezentu, nie za bardzo podoba się mamie. Mysia mama w bardzo mądry sposób uczy Myszonka z gospodarowaniem cennego czasu, nie tylko na gry w telefonie. Pokazuje jak w ciekawy sposób, można czas spędzić z rodziną przy wspólnych zabawach, rozmowach i czytaniu książek.

Książka z morałem dla najmłodszych dzieci, aby w bajkowy sposób zrozumiały, czemu rodzice nie przez cały dzień dają im oglądać bajki i grać na telefonach.

Łapka w górę kto ma jutro urodziny🖐. Jeśli tak, to znaczy, że urodziliście się tego samego dnia co Myszonek bohater książeczek Riikki Janti. „Myszonek i urodzinowy prezent” to najnowsza, piąta część przygód małej fińskiej myszki od Wydawnictwa Frajda. Przygody Myszonka na język polski przetłumaczyła Iwona Kiuru.
Urodziny to wyjątkowy dzień, święto pełne niespodzianek. Myszonek zaczyna świętować już dzień wcześniej. Tego dnia czeka na swoich przyjaciół z przedszkola: Teska, Piku, Bratkę, Manię, Antka i Lulu. Aby skrócić sobie czas oczekiwania na gości pomaga mamie nakryć do stołu. Na koniec sprawdza czy wszystko jest na swoim miejscu …
„Są czipsy, paluszki warzywne i sosy. I kolorowe ciasteczka, żelki i soki. I oczywiście tort. Niczego nie brakuje!”
BIM BOM! Już są! Nareszcie! Powitania, śmiechy, okrzyki, prezenty, słodkości i … mnóstwo zabawy!
Jakie prezenty dostał Myszonek od przyjaciół? 🎁🎁🎁
Jakie zabawy wymyśliła Mama Myszka dla synka i jego gości?
Z jakiego powodu Bratka zaczęła płakać i jakie rozwiązanie znalazła Mama?
Jaki prezent otrzyma Myszonek jutro - czyli w same urodziny od Mamy?
Czy to będzie piłka, samochodzik, książka, klocki, plastelina … Czy prezent ucieszy solenizanta? Zdradzę Wam sekret, ten upominek na pewno wprowadzi zamieszanie w życie Mamy i jej synka. Kto czytał poprzednie części wie o czym marzy Myszonek 😊.
Gorąco polecam całą serię zabawnych przygód przedszkolaka Myszonka. To prawdziwa FRAJDA. Czytajcie, słuchajcie, bawcie się. Urodzinowo polecam 🥳🥳

Urodziny to wyjątkowy dzień, święto pełne niespodzianek....

Czy jakieś dziecko nie lubi swoich urodzin ? Myślę, że każde wyczekuje swojego święta z utęsknieniem i czeka na prezenty. Tak również jest z Myszonkiem.

Polecam! Dzieci w wieku przedszkolnym będą zachwycone, książka zawiera dużo ilustracji, a mało tekstu, dlatego dzieci tak lubię te serię.

Moja ocena to 9/10

We współpracy reklamowej z Wydawnictwem Frajda!

Czytałam te historię moim przedszkolakom w pracy i były zachwycone, już dawno nie widziałam takiego zaciekawienia i skupienia na ich buziach. Więc czy trzeba pisać coś więcej? zachwyt dzieci jest najlepszą oceną....

Myszonek jest małą myszką w wieku przedszkolnym, mieszka z mamą i ma wielu przyjaciół. Do tej pory zostało wydanych pięć książeczek opowiadających o jego przygodach. W pierwszej z nich bohater pragnie pomagać we wszystkim w domu. Chce sam nalewać sok, myć podłogę, a także sprzątać łazienkę. Jego mama oczywiście we wszystkim go wspiera. W tej części odwiedza go również kolega, z którym trochę się bawią, a trochę kłócą. Oglądają razem również spektakularną burzę. Drugi natomiast opowiada o tym, jak Myszonek do wszystkiego był nastawiony na „nie”. Nie chciał się ubrać, nie chciał iść do przedszkola, ani nie chciał umyć zębów. Jego mama niestety była nieugięta i nie pozwoliła na to, by jej brzdąc robił wszystko po swojemu. Poznajemy też losy bohatera podczas trzaskającego mrozu i gwiazdki, a także jego urodzin.

Myszonek nie może doczekać się prezentu urodzinowego od mamy, choć cieszy się urodzinową imprezą, zabawą z przyjaciółmi i podarunkami od nich, to niecierpliwie czeka rana. Jego radość jest ogromna, kiedy okazuje się, że otrzymał telefon, jednak gry na nim zainstalowane wciągnęły go do tego stopnia, że nie mógł się od nich oderwać i całkowicie nic do niego nie docierało, dopóki jego mama nie postanowiła mu go zabrać.

Podoba mi się morał, jaki został zawarty w tej książeczce. Żyjemy w XXI wieku, dzieci coraz szybciej uczą się obsługi komputera, telefonu i innych sprzętów. Rozwój technologii jest nieunikniony, wszystko jest dla ludzi, ale trzeba znać umiar. Niestety dzieciom często go brakuje i to w gestii rodziców leży zaszczepianie w pociechach tego, że jest czas i na zabawę i na obowiązki, a przez zabawę, mam na myśli różne formy spędzania czasu, nie tylko przed ekranem.

Jestem oczarowana tymi książeczkami. Bardzo spodobało mi się imię głównego bohatera, gdyż jest związane z moim nazwiskiem. Nawet w żartach czasami nazywam tak mojego męża, a teraz również dziecko, które się we mnie rozwija. Niewątpliwym atutem tych książeczek są rysunki, które są kolorowe, urocze i przyciągające wzrok. Treści jest mało, ale przekaz jest duży. Uważam, że mama Myszonka jest cudowną matką i doskonale sobie radzi z jego wychowaniem. Myślę, że ta seria będzie miała dobry wpływ na najmłodszych czytelników.

Myślę, że każdy z nas będąc dzieckiem z utęsknieniem, wyczekiwał swoich urodzin. Goście, prezenty, prezenty, prezenty… .Tak samo Myszonek z niecierpliwością czekał na swoją urodzinową imprezę, na którą zaprosił swoich przyjaciół. Gdy już Tesek, Piku, Bratka, Mania, Antek i Lulu wręczyli mu upominki, ten z zachwytem otwierał jeden po drugim. Myszonek zaś odwdzięczył się poczęstunkiem oraz wspólną zabawą. Gdy tylko goście wrócili do swoich domów, Myszonek czekał na prezent od swojej mamy, która oznajmiła mu, że otrzyma go dopiero jutro, gdyż wtedy przypadają jego urodziny.
Jaki prezent od swej mamy otrzymał Myszonek? Czy był to trafiony prezent? Jak się okazało, Myszonek był zachwycony, a jego matce przysporzył wielu kłopotów. Riikka Jäntti w książce „Myszonek i urodzinowy prezent” uświadamia nam istotę problemu, który dzisiaj zauważalny jest na każdym kroku. Nie chce zdradzać Wam, jaki prezent otrzymał Myszonek, lecz mogę dodać tylko, że obecnie zdecydowana większość dzieci otrzymuje takie właśnie podarunki. Ważne jest to, że mama Myszonka zachowała czujność, reagując, gdy ten zbytnio skupiał się na otrzymanym prezencie. Starała się zapewniać mu, alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Problem w tym, że zabawy, które wcześniej cieszyły Myszonka, teraz traciły sens względem zabawy, którą zapewniał mu nowy prezent.
To ważne, aby tak samo, jak mama Myszonka mieć czujność i reagować. Dla wielu taki prezent, który otrzymał Myszonek jest wybawieniem dla rodziców od konieczności poświęcania czasu swoim dzieciom. Niech ta historia będzie dla nas sygnałem, aby włączyć w sobie uważność, gdy nasze pociechy zbytnio skupiają się na… . Nie zdradzę Wam na czym – koniecznie sprawdźcie, jaki prezent Myszonek otrzymał od swej mamy.
„Myszonek i urodzinowy prezent” to doskonały pomysł na prezent. A już na pewno cała seria książek z tym bohaterem, na którą składają się: „Myszonek chce po swojemu”, „Myszonek pomaga w domu”, „Myszonek i Gwiazdka”, „Myszonek i trzaskający mróz”.
Książka „Myszonek i urodzinowy prezent” ukazała się nakładem Wydawnictwa Frajda

• Dla dzieci
  • Frajda
  • Dziecko
  • Wielokrotnie
  • Egzemplarz recenzencki

Dodaj cytat z książki Myszonek i urodzinowy prezent