Mossad: najważniejsze misje izraelskich tajnych służb

Wydawnictwo: Rebis
Mossad: the great operations
Mossad, Izrael, tajne służby, historia
historyczna

Historyczna monografia działań najbardziej tajnego z wywiadów! Porywająca historia jednej z najbardziej liczących się służb wywiadowczych na świecie. Nieznani dotąd bohaterowie, tajemniczy agenci i uwieńczone powodzeniem "niewykonalne misje". Książka, która przez ponad siedemdziesiąt tygodni utrzymywała się na listach bestsellerów w Izraelu, bijąc rekordy sprzedaży. Mossad jest dziś...

Historyczna monografia działań najbardziej tajnego z wywiadów!

Mossad jest dziś powszechnie uważany za najlepszy wywiad na świecie, ale też i najbardziej zagadkowy. Michael Bar-Zohar i Nissim Mishal opisują najciekawsze i najważniejsze operacje, które w ciągu ponad 60 lat istnienia służby wpłynęły na losy Izraela i całego świata, w tym schwytanie Eichmanna, zlikwidowanie Czarnego Września, przejęcie ściśle tajnego referatu Chruszczowa przez Wiktora Grajewskiego, słynne ocalenie etiopskich Żydów, zniszczenie syryjskich instalacji nuklearnych i wyeliminowanie czołowych irańskich fizyków jądrowych.

Dzięki szeroko zakrojonym badaniom i wywiadom przeprowadzonym z dowódcami Mossadu i jego agentami autorzy odtworzyli misje w najdrobniejszych szczegółach. Barwnie przedstawili działalność bohaterskich tajnych agentów, którzy ryzykowali życie w obliczu niewyobrażalnego niebezpieczeństwa. Jak stwierdził prezydent Szymon Peres, ta książka "opowiada o tym, co powinno być podane do publicznej wiadomości, a nie jest: że ukryte siły Izraela są równie potężne jak siły jawne".

Michael Bar-Zohar jest pisarzem, wykładowcą, byłym parlamentarzystą i jednym z najlepszych izraelskich specjalistów od spraw wywiadu. Jest autorem oficjalnych biografii Dawida Ben Guriona i Szymona Peresa, a także wielu powieści i książek z dziedziny literatury faktu. Wykładał na Uniwersytecie Hajfy i Emory University w Atlancie.

Nissim Mishal to jedna z najbardziej znanych postaci izraelskiej telewizji. Był reporterem politycznym, korespondentem w Waszyngtonie i dyrektorem generalnym izraelskiej telewizji państwowej.

źródło opisu: http://rebis.com.pl/

źródło okładki: http://rebis.com.pl/

| 2013-07-08

Książka przybliża najważniejsze operacje izraelskich służb specjalnych od czasów ich powstanie aż do dnia dzisiejszego. Oprócz tych doskonale znanych i wielokrotnie opisywanych, jak uprowadzenie z Argentyny Adolfa Eichmana, likwidacja bojowników Czarnego Września, czy exodus etiopskich Żydów do Izraela, poznajemy także te mniej znane, a równie spektakularne. Na przykład zniszczenie syryjskich instalacji nuklearnych, zdobycie tajnego referatu Chruszczowa, uprowadzenie Miga 21 czy polowanie na najgroźniejszych terrorystów przez izraelskich agentów. Poznajemy także sylwetki kolejnych ramsadów, czyli szefów Mossadu, historię ich służby, ich największe osiągnięcia, a czasami także porażki. Jednakże najciekawszą rzeczą, jaką można wynieść z lektury tej książki jest wiedza o metodach, jakimi posługują się służby specjalne. Zabójstwa wskazanych osób (nie tylko terrorystów, ale także pracujących dla wroga naukowców), zakładanie fikcyjnych firm, będących przykrywką dla działań operacyjnych,...

Michał | 2014-03-29

Opinię dopisuję jakiś czas po przeczytaniu i chyba odda moją wcześniejszą ocenę... mianowicie: nie pamiętam dokładnie co w niej było...

Roman Dłużniewski | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Mam chyba wszystkie książki o Mossadzie, jakie ukazały się w Polsce. Komentowana pozycja należy do najlepszych.

Primitive | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reszta, Ebooki
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

no, no! smakowita książka! byłem na nią napalony jak Arab na kurs pilotażu - zupełnie słusznie. książka jest świetna. polecam wszystkim, którzy interesują się chociażby w najmniejszym stopniu wywiadem, szpiegami, czy historią narodu żydowskiego.

wszystkie historie trzymały w napięciu i często przecierałem oczy ze zdumienia. to niesamowite, że wywiad tak małego państwa, jak Izrael potrafił przeprowadzić tyle karkołomnych i dużych akcji. ukłony dla wszystkich ludzi, którzy przyczynili się do sprawienia, że świat stał się chociaż odrobinę bezpieczniejszym miejsce.

Patrycja | 2018-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2018

Misje Mossadu czyta się jak scenariusze filmów akcji. Trudno się od nich oderwać i uwierzyć, że to mogło wydarzyć się na prawdę.

W książce opisane są najważniejsze akcje Mossadu, od złapania w Eichmanna po zniszczenie irackich reaktorów atomowych. Możemy odkryć misje udane, jak i te zakończone niepowodzeniem. Dowiadujemy się kto i w jakich okolicznościach je planował, kto brał w misjach udział i jakie problemy muszą pokonać agenci by odnieść sukces.

BuchBuch | 2013-05-18

Długo oczekiwana przeze mnie książka. Po latach przeglądania Komandosa (świetne pismo, polecam) w poszukiwaniu artykułów a akcjach Mossadu, pojawia się powyższa publikacja. Zupełnie pozbawiona obiektywizmu. Nic to. Bez trudu da się wyłuskać fakty z lukrowanej otoczki.
Pasjonująca lektura uchylająca tajniki izraelskich sił specjalnych. Kto i w jakich okolicznościach stanął na czele Mossadu? Jak wyglądała obława na Eichmanna? W jaki sposób zneutralizowano irańskie zagrożenie nuklearne? Te, i wiele innych ważnych i brawurowych historii poznacie po przeczytaniu tej arcyciekawej książki. Obcowanie z nią jest w pewnym sensie porównywalne ze zgłębianiem literatury szpiegowskiej czy kryminalnej najlepszego gatunku, tyle tylko, że tutaj mamy do czynienia nie rzeczywistością, a nie fikcją literacką.
Poznawanie sylwetek poszczególnych agentów jest jak zaznajamianie się z literackim bohaterem. Trudno uwierzyć, że ci ludzie, wykonujący swoje misje z odwagą, poświęceniem, sprytem, a często...

Lemur80 | 2016-05-28

Spore nadzieje wiązałem z tą książką, konstrukcja rozdziałów nie była żadnym zaskoczeniem, jednak styl w jakim została ona napisana przypomina zlepek artykułów z Wikipedii przetłumaczonych za pomocą Google Translatora.

Nie wiem czy polscy tłumacze napotkali podczas swojej pracy jakieś poważne przeszkody, czy też izraelscy autorzy nie są mistrzami słowa pisanego. Jedno jest pewne, zdania mają dziwną składnię i stylistykę, przez to lektura "Mossadu" bywa rozpraszająca. Próżno też szukać u panów Bara-Zohara i Mishala talentu na miarę Bogusław Wołoszańskiego. Wyraźnie widać, że chcieli swojej książce nadać nieco "sensacyjny" sznyt, ale ewidentnie zabrakło warsztatu i "Mossad" po prostu nie porywa;-)

Nie oznacza to, że "Mossad" jest lekturą nudną, wręcz przeciwnie. Mimo wymienionych wad czyta się ją szybko. Szkoda, że spora objętość książki nie wystarczyła by kompleksowo zająć się opisywanymi w niej operacjami. Wrażenie powierzchowności i tekstów zredagowanych na szybko z ogólnie...

BartłomiejNieBartosz | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Przekrój działalności Mossadu, od powstania po niemal dzień dzisiejszy. Możemy się z niej dowiedzieć o charakterze tej organizacji, rozmachu działań i ryzyku, jakie podejmują na co dzień jej agenci. Od przemytu Żydów do Izraela, przez ściganie nazistowskich zbrodniarzy, inwigilację innych państw, po metodyczne eliminowanie kolejnych wrogów swojego państwa i narodu.

Niestety autorzy nie zdradzają żadnych metod pracy operacyjnej agentów, a takie ciekawostki bardzo by urozmaiciły tę pozycję. W zamian mamy ponad 300 stron suchych faktów. Nazwisk, dat, miejsc akcji oraz skróconych życiorysów kluczowych postaci, a to wszystko poparte kilkoma stronami solidnych źródeł.

Polecam, bo książka jest ciekawa, a opisane w niej akcje potrafią skłonić czytelnika do niepokojącej refleksji, że obok naszej codzienności istnieje również sekretna scena ścierania się działań tajnych agentów, agencji wywiadowczych z całego świata.

PaweŁ | 2015-11-27

Świetna Książka która utwierdziła mnie w przekonaniu,że Mossad w obronie Izraela zrobi wszystko. Mossad nie zapomina,nie przebacza nie cofnie się przed niczym.

Marcin Napierała | 2014-06-24
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Świetnie opisane, i odkryte delikatnie kulisy działalności agencji wywiadowczej Izraela i jej wpadek oraz sukcesów. Warto przeczytać tą pozycję.