Mossad: najważniejsze misje izraelskich tajnych służb

Wydawnictwo: Rebis
Mossad: the great operations
Mossad, Izrael, tajne służby, historia

Historyczna monografia działań najbardziej tajnego z wywiadów! Porywająca historia jednej z najbardziej liczących się służb wywiadowczych na świecie. Nieznani dotąd bohaterowie, tajemniczy agenci i uwieńczone powodzeniem "niewykonalne misje". Książka, która przez ponad siedemdziesiąt tygodni utrzymywała się na listach bestsellerów w Izraelu, bijąc rekordy sprzedaży. Mossad jest dziś...

Historyczna monografia działań najbardziej tajnego z wywiadów!

Mossad jest dziś powszechnie uważany za najlepszy wywiad na świecie, ale też i najbardziej zagadkowy. Michael Bar-Zohar i Nissim Mishal opisują najciekawsze i najważniejsze operacje, które w ciągu ponad 60 lat istnienia służby wpłynęły na losy Izraela i całego świata, w tym schwytanie Eichmanna, zlikwidowanie Czarnego Września, przejęcie ściśle tajnego referatu Chruszczowa przez Wiktora Grajewskiego, słynne ocalenie etiopskich Żydów, zniszczenie syryjskich instalacji nuklearnych i wyeliminowanie czołowych irańskich fizyków jądrowych.

Dzięki szeroko zakrojonym badaniom i wywiadom przeprowadzonym z dowódcami Mossadu i jego agentami autorzy odtworzyli misje w najdrobniejszych szczegółach. Barwnie przedstawili działalność bohaterskich tajnych agentów, którzy ryzykowali życie w obliczu niewyobrażalnego niebezpieczeństwa. Jak stwierdził prezydent Szymon Peres, ta książka "opowiada o tym, co powinno być podane do publicznej wiadomości, a nie jest: że ukryte siły Izraela są równie potężne jak siły jawne".

Michael Bar-Zohar jest pisarzem, wykładowcą, byłym parlamentarzystą i jednym z najlepszych izraelskich specjalistów od spraw wywiadu. Jest autorem oficjalnych biografii Dawida Ben Guriona i Szymona Peresa, a także wielu powieści i książek z dziedziny literatury faktu. Wykładał na Uniwersytecie Hajfy i Emory University w Atlancie.

Nissim Mishal to jedna z najbardziej znanych postaci izraelskiej telewizji. Był reporterem politycznym, korespondentem w Waszyngtonie i dyrektorem generalnym izraelskiej telewizji państwowej.

źródło opisu: http://rebis.com.pl/

źródło okładki: http://rebis.com.pl/

Ushikawa | 2019-09-14
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo dobra książka historyczna, momentami aspirująca do powieści sensacyjnej. Doskonale udokumentowana. Jednak jak przypuszczam wbrew intencjom autorów, jest doskonałym przyczynkiem do analizy względności motywów działań wszelkich służb specjalnych zwłaszcza tak dobrych jak Mossad. Żyjąc tu i teraz pamiętajmy że żaden konflikt polityczny nie jest czarno-biały, a działania naszych politycznych przyjaciół (a tym bardziej wrogów), nie muszą być zgodne z interesem naszego państwa.

Bogra | 2019-09-02

Książka wzbudziła we mnie mocno ambiwalentne odczucia. Z jednej strony czyta się ją bardzo przyjemnie, jak dobry kryminał. Historie uzupełniają się w sposób pozwalający na zrozumienie tematu nawet osobie nie do końca znającej jej temat. Z drugiej strony, momentami jest niesamowicie infantylna, a autorzy poprzez swoje komentarze budują atmosferę propagandy sukcesu. Dla przykładu, potrafią skrytykować działania oponentów Izraela, a dwie strony dalej oceniać takie samo zachowanie bardzo pozytywnie, gdy dotyczy to ich kraju. Książka jest poparta wieloma źródłami, niestety ich umiejscowienie na końcu książki oraz forma w jakiej zostało to zrobione, bardzo utrudnia odnalezienie interesujących materiałów. Podsumowując, jest to dobra lektura dla osób, które chcą przeczytać coś lekkiego, a nie oczekują suchych faktów, podanych w naukowej formie.

MirekC | 2019-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2019

Wstępem do lektury był filmowy dokument pt. „Tajemnice Mosadu”. Książka i film znakomicie się uzupełniają, przy czym książka daje szerszą panoramę aktywności izraelskiego wywiadu. Jej autorzy opowiadają o historii Mosadu, którego reputacja wzrosła dzięki m.in. działaniom Wiktora Grajewskiego. Przedstawiają mniej lub bardziej charyzmatycznych szefów oraz relacjonują szereg akcji, które można by okrasić terminem „the best of” - gdyby nie fakt, że za sukcesem często kryła się śmierć. Książka nie stroni od tragicznych w skutkach błędów, takich jak przypadek Eli Cohena, czy nieudany zamach na Chaleda Maszala - dlatego nie jest hagiografią członków Mosadu. Ciekawe było dla mnie historyczno-polityczne tło ukazujące wyzwania, z którymi musiało się mierzyć nowe państwo. Natomiast muszę przyznać, że wieloletnia determinacja w dążeniu do sprowadzenia etiopskich Żydów do Izraela wzbudziła mój szacunek.

comandanteoli | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Książka ta pokazuje skuteczność, ale również często błędy w działaniach tajnych służb Izraela. Pokazuje również, że jeśli Izrael chce utrzymać pokój u siebie, to zrobi to za wszelką cenę, czyli nawet wywołując zamęt w sąsiednich, jak i dalszych krajach.

Zachęcam by spojrzeć na lekturę nieco szerszym kątem, nie tylko w taki sposób jaki chcieliby autorzy.

| 2018-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2018

Misje Mossadu czyta się jak scenariusze filmów akcji. Trudno się od nich oderwać i uwierzyć, że to mogło wydarzyć się na prawdę.

W książce opisane są najważniejsze akcje Mossadu, od złapania w Eichmanna po zniszczenie irackich reaktorów atomowych. Możemy odkryć misje udane, jak i te zakończone niepowodzeniem. Dowiadujemy się kto i w jakich okolicznościach je planował, kto brał w misjach udział i jakie problemy muszą pokonać agenci by odnieść sukces.

Mariuszo | 2018-01-06

Super. Jedynie w końcowej części autorzy mogliby pozwolić sobie na większe rozbudzenie wyobraźni czytelnika co do bardziej współczesnych jak i dalszych losów tychże służb.

wurkut | 2017-06-15

Książka ciekawa, nie tylko dla miłośników służb specjalnych. Opisy udanych i mniej udanych akcji Mossadu - od spektakularnego rozpieprzenia wszystkiego co na horyzoncie, po dyskretne gierki które dopiero niedawno ujrzały światło dzienne. Momentami trochę denerwuje proizraelska propaganda, ale autorzy są obywatelami tego państwa, wiec trudno oczekiwać obiektywizmu. Historię piszą zwycięzcy, a takim Mossad w większości akcji jest. Jeżeli potencjalnemu czytelnikowi to nie przeszkadza - mogę polecić.

Tymon | 2017-04-15
Przeczytana: marzec 2017

Bardzo fajna książka, która dowodzi, że życie pisze najlepsze scenariusze. Książka przybliża najbardziej spektakularne sukcesy jak i porażki Mossadu, oraz pozwala nam dostrzec jak naprawdę wygląda światowa polityka, która dzieje się poza światłami jupiterów. Czyta się szybko i z zaciekawieniem.

MIXER | 2017-02-06

Świetnie się czyta. Bardo ciekawa. Bardzo lubię tematykę związaną ze tzw. "służbami". Książka wciąga i zawiera dużo ciekawych detali. Polecam ja każdemu kto lubi takie klimaty.

Roman Dłużniewski | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Mam chyba wszystkie książki o Mossadzie, jakie ukazały się w Polsce. Komentowana pozycja należy do najlepszych.