Lekcja stylu

978-83-7513-628-9
savoir-vivre
poradniki
Pistacia

Książka powstała na podstawie programu pod tym samym tytułem prowadzonego na antenie TVN Style przez Jolantę Kwaśniewską. Jest to rodzaj poradnika, który każda kobieta - niezależnie od wieku - powinna mieć na swojej półce. W książce można znaleźć ogólne zasady: co należy, a czego się robić raczej nie powinno. Rady i sugestie dotyczą stylu, mody, ale także dobrych manier i właściwego zachowania – ot, współczesny savoir-vivre na codziennych, użytecznych płaszczyznach.

To pierwsza książka Prezydentowej, adresowana głównie do kobiet. Zawiera osobiste sugestie „między nami kobietami” i liczne bezpośrednie zwroty budujące ciepły, przyjazny klimat. Osoba poszukująca czytelnego kodu zachowań odnajdzie wskazówki dotyczące sfery formalnej i nieformalnej – a czasem nawet intymnej.

„Zanim przejdziemy do konkretnych zasad savoir-vivre, słowo na temat czysto polskiego zwyczaju, jakim jest całowanie kobiet w dłoń (poza Polską, z tym zwyczajem można się spotkać jedynie w Austrii). Za czasów PRL-u muskanie kobiecych dłoni nazywano zabawnie „cmoknonsensem”. Trudno było określić to inaczej, bo i schodzące z traktorów czy odchodzące od dojarek panie, przedstawicielki wiodącej klasy robotniczo-chłopskiej preferowały socjalistyczny uścisk dłoni od składania na niej pełnego czci pocałunku. Bo właśnie symbolem tego – uhonorowania i szacunku – jest zwyczaj całowania dłoni (wywodzi się przecież od całowania królewskiej dłoni!). Tak popularny przed I wojną światową konwenans, kiedy to panowie muskali ustami dłonie zamężnych lub owdowiałych arystokratek, pomijając panienki (chyba że osiągnęły w tym stanie wiek lat sześćdziesięciu), dziś odchodzi w zapomnienie lub jest stosowany w całkowicie niewłaściwej formie. Dlaczego? Otóż część panów wie, iż w dobrym tonie jest musnąć kobiecą dłoń ustami. Szkoda natomiast, iż zamiast schylić się doń, podnoszą ją sobie do ust. Drodzy panowie, szacunek okazywany damom przejawia się także w tym ukłonie do wyciągniętej dłoni!”

[opis wydawcy]

Aksamitt | 2013-10-29

Pewnie bym po nią nie sięgnęła ale skoro ją dostałam... Trzeba ją traktować jako taki savoir-vivre nie tylko w kwestii manier na co dzień ale również dbałości o własny wygląd.
Zaczyna sie od wad i zalet sylwetki,poprzez obszerny dział organizacyjny naszych szaf do stylu w życiu zawodowym i prywatnym,czyli podczas różnego rodzaju spotkań rodzinnych,urlopów.Podpowiedzi dotyczące tego jak uwypuklić zalety własnego ciała,co mozemy założyć i do jakiej sytuacji, co ma niebagatelne znaczenie np podczas rozmów kwalifikacyjnych,egzaminów.
Wyszła z tego całkiem ciekawa pozycja, do której można wrócić i zajrzeć w razie potrzeby.

emka | 2011-07-29

Może zacznę od okładki. Pani Jolanta jest całkiem urodziwą kobietą, pełną wdzięku i stylu, natomiast tutaj wyszła, jakby właśnie wróciła z pogrzebu i na szybko robiła sesję.
Sama zawartość książki jest... nie tak satysfakcjonująca, jak się spodziewałam. Jedynie informacje o typach sylwetki mogą być naprawdę przydatne, bo fakt, że powinnam wyłączyć telefon przed ważnym spotkaniem lub chociaż nastawić na tryb cichy, jest dla mnie oczywisty i podejrzewam, że dla każdego innego człowieka także.
Mimo wszystko, daję ocenę: dobra, bo ubaw miałam niemały, czytając to. Nie potrzeba kupować komedii, wystarczy wziąć p. Kwaśniewską do ręki i precz, podły nastroju!

Irena | 2010-12-31
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Nie polecam. Mimo, że o stylu mam niewielkie pojęcie, nie dowiedziałam się z tej książki niczego nowego. Poziom wskazówek "Lekcji stylu" nie odbiega od porad przedstawianych w popularnych czasopismach kobiecych.

Joanne | 2010-10-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

świetna książka! Super porady - kompendium wiedzy każdej kobiety - myślę, że każda z nas powinna ją posiadać w swojej biblioteczce.

agni | 2012-11-27
Przeczytana: 2009 rok

Jak usłyszałam o tej książce to pierwsze co przeszło mi przez myśl to nieodparte wrażenie, że została wydana tylko i wyłącznie dla kasy. Była przedświątecznym hitem i ktoś kupił ją mojej mamie w prezencie. Jako, że z bliżej mi niewyjaśnionych przyczyn darzę panią Kwaśniewską sympatią, postanowiłam przekonać się czy moje wrażenie było słuszne. Przeczytałam i powiem, że swoim pierwotnym odczuciom należy ufać.
Ta książka to typowa marketingowa manipulacja. Nic nie odkrywa, nic nie wnosi, a tylko napełnia kieszeń osoby widniejącej na okładce.

JoannaP | 2016-04-20
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Książkę dostałam w prezencie i tylko dlatego ją przeczytałam. Przyznaję, że dowiedziałam się kilku nowych, całkiem przydatnych rzeczy, ale ogólnie rzecz biorąc nie znajdziemy tam zbyt wielu odkrywczych porad. Na plus na pewno jest to, że książka jest bardzo ładnie wydana i przyjemnie się ją ogląda.

Agata Jabłońska | 2014-03-30
Na półkach: Rodziny, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2014

Dla mnie książka nic nowego nie wniosła. Ale jak ktoś lubi P. Kwaśniewską to będzie zadowolony, bo jest tak napisane jakby Ona mówiła.

Yasmine | 2012-01-06
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Całkiem fajna pozycja. Wiele informacji, co każda elegancka kobieta powinna mieć w szafie, trochę wiedzy z zakresu savoir vivre.

Asia-Polihymnia | 2012-01-16
Na półkach: Poradniki, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Zupełnie podstawowe wiadomości i zasady dotyczące ubioru i zachowania.
Zdjęcie pani Jolanty Kwaśniewskiej na okładce okropne, na szczęście wewnątrz zdjęcia dużo lepsze.

Katarzyna | 2011-04-20
Przeczytana: marzec 2011

Bardzo słaba książka w porównaniu z podobnymi zagranicznymi tytułami na rynku,mało treści jak dla mnie, nie za ciekawa.