Perfekcyjny makijaż

2011-01-01
978-83-7579-195-2
Agnieszka Wróblewska
makijaż

Okładka książki Bobbi Brown Teenage Beauty: Everything You Need to Look Pretty, Natural, Sexy and Awesome Bobbi Brown, Annemarie Iverson
Bobbi Brown Te... Bobbi Brown, Annema...
Okładka książki Bobbi Brown Beauty Bobbi Brown, Annemarie Iverson
Bobbi Brown Be... Bobbi Brown, Annema...

Książka Bobbi Brown "Perfekcyjny makijaż" zawiera porady na temat technik makijażu. Dzięki niej czytelnik dowie się między innymi:
- jakie kosmetyki i akcesoria skompletować do swojego kufra bądź kosmetyczki (podręcznej i/lub podróżnej),
- jakie są podstawowe narzędzia, które powinien stosować,
- jak pielęgnować skórę przed wykonaniem makijażu, co jeść, czego unikać?
- jakie są rodzaje skóry,
- jakie są sposoby tonizacji oraz demakijażu skóry
- jakie są kolejne kroki w makijażu i jak odpowiednio dobrać kosmetyki, których użyjemy: czyli przygotowanie twarzy (podkład, kamuflaż, korektor, puder),konturowanie twarzy (bronzer, róż, rozświetlacz); makijaż ust i oczu,
- jak wykonać makijaż u osoby w dojrzałym wieku, nastolatki, makijaż ślubny i na specjalne okazje.

Ponadto dowiemy się też jakie są właściwe metody konserwacji i pielęgnacji narzędzi do makijażu, by zachowały długą żywotność i mogły nam służyć jak najlepiej.

Ostatnie rozdziały poświęcone tematowi makijażu jako sposobu na życie, czyli jak rozpocząć pracę makijażysty. Autorka podaje tu parę rad, które mają na celu pomóc w karierze makijażysty.
Książkę wieńczą kalendarium, gdzie możemy przeczytać ciekawostki z historii makijażu oraz krótkie i interesujące notki biograficzne ważnych postaci w branży (jak na przykład, m.in.: Laura Mercier, Elizabeth Arden, Max Factor, Helena Rubinstein, Charles Revson, Estee Lauder, Francois Nars, Barbara Daly).

Poradnik jest ciekawy, bogaty w fotografie z przykładami makijażu. Szkoda tylko, że nie jest tak dokładny, by zawierać dodatkowo szczegółowe ryciny.
Mimo to polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się tym tematem.

Opinia opublikowana na moim blogu:

- jakie są podstawowe narzędzia, które powinien stosować,
- jak pielęgnować skórę przed wykonaniem makijażu, co jeść, czego unikać?
-...

Dla profesjonalistów to pewnie nic odkrywczego, ale dla takiego ciężkiego makijażowo przypadku jakim jestem ja, poradnik ten okazał się przydatny :) Ładnie zrealizowany i czytelny, podstawy przejrzyście rozpisane.

Lakonicznie podsumowując, książka Bobbi Brown jest w pewien sposób użyteczna, ale trudno ją nazwać dobrą. Równie przeciętna, co pięknie wydana, a jest naprawdę apetycznie wydana - kredowy papier, piękne zdjęcia i te sprawy; jak leży na stole, to każdy chce ją przewertować.

Główną wadę tej książki stanowi jej koncepcja. Autorka chciała wszystkich zadowolić i w efekcie wyszło coś takiego, że gdy mamy konkretną osobę - powiedzmy, że "początkującą" czy "przyszłą wizażystkę" - to każda z tych osób znajdzie w książce niewiele interesujących ze swojego punktu widzenia informacji. Jednocześnie "niewiele" to zawsze więcej niż zero, więc jest jakiś sens przeczytania tego poradnika.

Pośród poruszanych w książce tematów warto wyróżnić:
- opisy poszczególnych warstw skóry i wpływu kosmetyków na nie,
- uwzględnienie wszystkich typów karnacji (zwykle myślimy tylko o swoim, a o afrykańskim czy azjatyckim już mniej),
- wpływ kamer i fleszy na makijaż oraz co zrobić, żeby było lepiej,
- morskie opowieści o pracy wizażysty.

Poradnik w większości składa się z opisów podstaw makijażu z uwzględnieniem wszystkich typów karnacji. "Dla zaawansowanych" człowiek spodziewałby się rewolucyjnych tricków makijażowych wywracających światopogląd do góry nogami, jednak w miejsce tego znajdziemy porady np. jak zrobić makijaż ślubny, żeby ładnie wyglądał na zdjęciach. Po ciekawe tricki lepiej zwrócić się ku pierwszemu lepszemu filmikowi na youtube.

Na zakończenie doczepię się stylu pisania. Użyty język wprawdzie nie jest potoczny, ale przepływ informacji i skład tekstu jako żywo przypominają prasę kobiecą. Mam wrażenie, że autorka ma tendencję czytać głównie czasopisma i mimowolnie popełniła coś na kształt kolejnego wydania Cosmo czy Vogue czy co ona tam czyta.

Wg mnie "Perfekcyjny makijaż" warto od kogoś pożyczyć, ale osobiście byłoby mi żal wydać 60 zł na tak nadmiarowo napisaną książkę.

Książka jest nie tylko stworzona dla osób początkujących, mamy również dział poświęcony osobą, które profesjonalnie zajmują się makijażem. Ale zacznijmy od początku.
Cała książka jest poświęcona techniką makijażu, jaki dodać najlepiej podkład do swojej cery. Mamy wszystko od podstaw więc nie pogubimy się we wszystkim. Ten poradnik możemy, podzieli na 2 części, 2 działy, które różnią się od siebie poziomem naszych umiejętności. W pierwszym dziale skupiamy się na podstawach. Zaczynam od sprzętu, jaki jest nam potrzebny, aby nasz makijaż dobrze wyglądał. Kolejne rozdziały poświęcone są: Skórze, twarzy, ust, oczom, makijażami specjalnymi.
Natomiast nasz kolejny dział jest poświęcony osobą, które są profesjonalistami w makijażu. Bobbi Brown wykazała się dużą wiedzą w tym dziale. Pokazuje jak to trzeba zrobić, aby w przyszłości wkroczyć w biznes. Tutaj mamy 4 rozdziały, natomiast są bardziej opisane z perspektywy osoby, która już bardzo długo zajmuje się tą kategorią. Niektóre pojęcia są niezrozumiałe i musiałam wyszukać u wujka google.

Zawsze, gdy w moje ręce trafiała jakaś książka, o makijażu to oczekiwałam, że wszystko od początku będę miała wytłumaczone. Jednak autorzy nie przewidzieli tego, że mogą to czytać osoby, które dopiero zaczynają się malować. I niestety zawsze były rozczarowania. Tutaj byłam pozytywnie zaskoczona. W pewnych momentach nawet byłam w szoku, że można wydać tak genialną książkę i Wszystko wyjaśnione krok po kroku.W niektórych rozdziałach czułam jak bym była na kursie. Szczegółowe zdjęcia, krok po kroku jak co wykonać to miód na moje oczy. Oczywiście jestem osobą, która mało co zna się na makijażu, więc oczywiście recenzja jest z perspektywy początkującej.
Więcej znajdziecie na moim blogu: https://smallbookwoorld.blogspot.com/2019/04/recenzja-ksiazki-perfekcyjny-makijaz.html

Książka jest niezbędnym poradnikiem dla osób które kompletnie nie znają się na makijażu, jednak dla tych, które mają z nim do czynienia jest zupełnie niepotrzebna. Moim zdaniem posiada dużo typowo książkowych faktów i "trików" makijażowych, które spokojnie możemy znaleźć na tylnej stronie opakowania cienii do powiek :) Zdecydowanie zakup NIEUDANY. Jedna gwiazdka za grafikę :)

Książka jest niezbędnym poradnikiem dla osób które kompletnie nie znają się na makijażu, jednak dla tych, które mają z nim do czynienia jest zupełnie niepotrzebna. Moim zdaniem posiada dużo typowo książkowych faktów i "trików" makijażowych, które spokojnie możemy znaleźć na tylnej stronie opakowania cienii do powiek :) Zdecydowanie zakup NIEUDANY. Jedna gwiazdka za grafikę...

Najlepsza książka o makijażu jaką czytałam. Bobbi to mistrzyni, tego nikomu mówić nie trzeba. Piękne wydanie, kolorowe, żywe, śliskie, pachnące, zachwyca jednak nie tylko warstwą estetyczną, treść także jest w porządku. Nie napiszę, że powala na kolana, bo to jednak książka urodowa, wiele informacji tutaj zawartych jest powielonych z internetu, jednakże dobrze mieć taki zbiór, dobrze znać stanowisko Bobbi na temat wielu rzeczy. Np. mycie pędzli, zawsze miałam z tym problem, codziennie trochę za często, co miesiąc za rzadko, dopiero Bobbi jasno i zdecydowanie stwierdziła, że raz na tydzień wystarczy.
Bardzo przyjemna lektura, zarówno dla początkujących jak i profesjonalistów, z pewnością. Miło widzieć, że ktoś traktuje makijaż bardzo profesjonalnie, że jest to dla niego sztuka, sposób na zarabianie, ale i pasja. Bo w życiu różnie bywa, ktoś może nie rozumieć, że to 20 minut to nasza codzienna przyjemność. Bobbi rozumie, wspiera i zachęca do dalszych eksperymentów.

Książkę zakupiłam jako prezent dla teściowej i przewertowałam przed przekazaniem;). Jest bardzo ładnie wydana, atrakcyjna wizualnie i posiada sporo informacji z zakresu makijażu i pielęgnacji. Dobry start dla osób zupełnie początkujących. Książka raczej skupia się na poprawnym wykonaniu makijażu i opisania sposobów korzystania z kosmetyków przeznaczonych do poszczególnych celów, niż przedstawianiu wariacji makijażowych czy ich propozycji. Polecam przejrzeć przed zakupem, lub przeczytać w EMPIK-u, może okazać się, że będzie pomocna lub nie, w zależności od tego jaką mamy wiedzę na temat makijażu, dbania o buzię itp. Dla siebie myślę, iż nie zakupiłabym.

Miałam spore oczekiwania co tego poradnika, jako że Bobbi Brown jest jedną z najbardziej znanych i szanowanych postaci w świecie wizażu. Jednak nie znalazłam w tej pozycji nic odkrywczego. Wiem, jaka jest filozofia autorki, jednak jej styl makijażu nie jest do końca moim ulubionym. Najciekawsze dla mnie fragmenty dotyczyły historii innych marek makijażowych.

Rozczarowanie.. Zawsze czuje rozczarowanie jeśli chodzi o poradniki. Ten kupiłam, bo był tak polecany a ja chciałam troszeczkę poszerzyć moja make-upowa wiedzę. Nie miałam możliwości zajrzeć do niego przed kupnem wiec skończyło się na kupieniu kota w worku. Jest wiele rzeczy, których nie lubię w tej książce.
Po pierwsze ( tego jednak się spodziewałam od początku) polecane są same produkty Bobbi Brown, zasady doboru właściwie są oparte tylko na produktach tej marki. Ten fakt nie jest jakoś specjalnie zaskakujący, jednak mimo wszystko nie lubię narzucania. Druga sprawa to fakt, ze informacje zawarte w tej książce, np. o pędzlach są bardzo uogólnione, porównałabym to do informacji zawartych w gazetach za 2 zł. . Więcej dowiedziałam się z kanałów YouTUbe, niż z tej książki. Książka, niby przeznaczona jest również jako poradnik dla osób, które chcą zająć się makijażem profesjonalnie. Przez co, spodziewałam się ciekawych trików makijażowych, więcej informacji na temat sztuki makijażu. Zamiast tego dostałam książkę, gdzie autor opisuje m.in. jak założyć stronę internetowa i informuje, ze będzie nam potrzeba wiele palet zarówno podkładowych a także cieni etc. Błagam… nie rozśmieszajcie mnie…. Informacje o rożnych typach makijażu ( tj. do zdjęć czy ślubnych) uogólniają się do opisów i stwierdzeń, które bez większego problemu znajdziemy w naszym wszechogarniającym internecie. Ta książka nie jest warta pieniędzy, które sobie za nią życzą. W ogóle nie polecam, dla osób, które już jakaś wiedzę maja. Jedyny pożytek z tej lektury będą mieć osoby, kompletnie na rzeczy się nie znających jako takie lekki start. Z drugiej strony zła jestem na siebie, bo nie wiedzieć czemu spodziewałam się nie wiadomo jakich informacji z poradnika z Empiku...

Po pierwsze ( tego jednak się spodziewałam od początku) polecane...

Bardzo przydatna wiedza o malowaniu się oraz o dobieraniu odpowiednich kolorów i akcesoriów w makijażu. Książka jest ślicznie wydana. Powinna ją przeczytać każda kobieta.

• Uroda
  • Poradniki
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Perfekcyjny makijaż