Dar Julii

Wydawnictwo: Otwarte
1 496
Ignite Me
Sophie Carmen

Julia już wie, że tylko ona może zatrzymać Komitet Odnowy. Ale aby go pokonać, potrzebuje pomocy kogoś, komu nigdy nie potrafiła zaufać – Warnera. Podczas współpracy z nim przekona się, że nie wszystko, co wie o nim i o Adamie, jest prawdą.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2014

źródło okładki: http://otwarte.eu/

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Nigdy nie sądź po pozorach…

Julia żyje. Dochodzi do siebie pod czujnym okiem Warnera po zamachu Andersona na jej życie. Stara się także pozbierać po rewelacjach chłopaka o zniszczeniu Punktu Omega i śmierci wszystkich jej przyjaciół. Chociaż w tym ostatnim przypadku w Julii nadal tli się iskierka nadziei, że ktoś jednak przeżył.

Co więcej, dziewczyna zaczyna też rozumieć, że pora w końcu wziąć się w garść i przestać się nad sobą użalać. Wziąć życie we własne ręce. Ma świadomość, iż tylko ona posiada tak wielką siłę, która umożliwi zniszczenie Komitetu Odnowy. Jednak, by tego dokonać, musi znaleźć sojuszników oraz stworzyć i dopracować odpowiedni plan. Pierwszym ochotnikiem z całą pewnością będzie Warner, który jest zakochany w Julii, a temu uczuciu może jedynie dorównać nienawiść do jego ojca - głównodowodzącego Komitetu. Czy jej przyjaciele przeżyli? Czy Julia dojdzie do ładu ze swoimi uczuciami? Kogo wybierze: Adama czy Warnera?

Do czytania ostatniego tomu trylogii „Dotyk Julii” autorstwa Tahereh Mafi zabierałam się z lekkim sceptycyzmem. Wcale nie dlatego, iż poprzednie tomy nie bardzo mi się podobały. Wręcz przeciwnie, wciągnęły mnie do świata Julii tak bardzo, że po ich ukończeniu czułam spory niedosyt. Tym, co zniechęcało mnie do lektury ostatniego tomu, to myśl o ponownym spotkaniu z ciągle użalającą się nad sobą Julką. Jakież było więc moje zaskoczenie, kiedy rozpoczęłam lekturę „Daru Julii” i już od samego początku przekonałam się, że protagonistka zmieniła się o 180°! Przeszła ogromną przemianę z przerażonej dziewczynki w pewną siebie kobietę, która nie cofnie się przed niczym, aby bronić tych, których kocha i walczyć za to, w co wierzy. Zresztą tak samo zaskoczyły mnie przemiany Warnera czy Adama. Zupełnie nie spodziewałam się tego, że moje sympatie i antypatie ulegną całkowitemu odwróceniu. W sumie w przypadku tego pierwszego mogłam się spodziewać takiej zmiany, ponieważ już w poprzednim tomie autorka przygotowała pod nią podłoże. Natomiast w przypadku Adama w ogóle nie myślałam, że jest on zdolny do takich wrednych zachowań. Na szczęście pod koniec jako tako zrehabilitował swoje wcześniejsze wybryki.

Nie tylko zmiana, jaka zaszła w bohaterach, może zaskakiwać. Kolejnym takim elementem jest sama fabuła. Naprawdę nie chciało mi się wierzyć, z jaką łatwością autorka potrafiła rozbić w perzynę moje wcześniejsze przemyślenia i wnioski dotyczące zakończenia niektórych wątków, a wszystko to już po zaledwie kilkunastu stronach lektury. Ze strachem, ale zarazem ze sporą ekscytacją zaczęłam więc wyczekiwać tego, co się może jeszcze wydarzyć. A wierzcie mi, było na co czekać. Chyba nawet „Dotyk Julii” nie wciągnął mnie tak bardzo jak ten tom.

Jednak to chyba samo zakończenie okazało się, jak dla mnie, największym zaskoczeniem. Przyznaję się bez bicia, że liczyłam na coś ciut bardziej… rozległego? To chyba odpowiednie określenie - i oczywiście bardziej spektakularnego. Nie żeby to, co otrzymałam, było złe - po prostu żałowałam, iż wszystko już się kończy.

Iskierką nadziei pozostaje fakt, że w sumie… niewiele się dowiedzieliśmy. Mafi urwała wszystko w takim momencie, że pozostaje jeszcze kilka znaków zapytania. Wiesz, że przyjdzie tu po nas cały świat?* Tak jakby chciała zostawić sobie furtkę, na wypadek gdyby naszła ją ochota do powrotu w skromne progi historii Julii.

* cytat pochodzi z recenzowanej powieści

Natalia Zdziechowska

szaraczek | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sopot, 2015
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Chyba najlepszy tom trylogii.
Nie mamy już do czynienia z płaczliwą, użalającą się nad swoim życiem i losem Julią.
Tym razem mamy do czynienia z silną, waleczną bohaterką, która wreszcie jest zdecydowana na to, co zrobić ze swoim życiem. Już konkretnie wie, czego chce. I wie jak to zdobyć.
Jednak nie bez przeszkód. Nie każdy, kto kiedyś był jej przyjacielem a nawet bliskim nie jest już po jej stronie. Wojna zmieniła wszystko, a przyszłość pokarze, komu naprawdę zależy na głównej bohaterce.
Jestem pod ogromnym wrażeniem. Autorka nie tylko zachowała dość wysoki poziom wcześniejszych tomów, ale przede wszystkim podprowadziła całą akcje tak, że pomimo wcześniejszych tomów fabuła trzeciego tomu jest tak porywająca i wciągająca, że czytelnik po 383 stronach nie może uwierzyć, że to koniec. „Ale jak? Tak szybko? Ledwo, co zaczęłam/łem ją czytać, a to już koniec?”. Nie chce oceniać czy to dobrze czy źle. Z jednej strony jestem ciekawa jak autorka pociągnęłaby dalej fabułę jednak z...

Ann | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Umarłam, po prostu umarłam. Moje życie straciło sens. Nie mam powodu by nadal trwać w tym nędznym świecie, nie po tym jak przeczytałam „Dar Julii”. Nie po tym jak moja psychika została zepchnięta do czarnej dziury, a mój umysł wybuchł w czaszce. Tak przynajmniej czuję się po przeczytaniu książki Tahereh Mafi.

A teraz spróbuję się ogarnąć i napisać kilka słów o tejże ostatniej już części serii o przygodach Julii Ferrars.

Dobra… od czego by tu zacząć? Chyba od tytułowej Julii. W tej części przeszła niesamowitą zmianę. Z płaczliwej, małej dziewczynki przemieniła się w pewną siebie i odważną kobietę. Co prawda nie od samego początku, zdarzały jej się też momenty załamania. Ale bądźmy szczerzy, miała powody.

Adam, teraz kolej na niego....

creatures | 2014-06-01
Przeczytana: 30 maja 2014

„Żyję więc jak więzień własnego ciała, nie mogąc uciec przed torturami, które sobie zadaje.”

Wyczekiwałam tej książki bardzo długo czas, ciągnął się on niemiłosiernie.
Jednakże. Wreszcie jest! Zakończenie najlepszej serii, jaką kiedykolwiek czytałam.

„Ale choć poznamy przyszłość i poznaliśmy już przeszłość, nigdy nie poznamy teraźniejszości.”

W tej części Julia nie będzie już biedną mała dziewczynką. Co to, to nie. Ujrzymy ją w całym świetle jej mocy. Pokaże ona, na co ją stać.
Zastanawiacie się pewnie, kto odpowiada za tą przemianę?
Tak, dobrze myślicie.
Fanfary dla najlepszego bohatera męskiego, czyli Warnera.
Warner ukaże się nam, jako inny człowiek. Z każdą następną stroną przeistacza się on w coraz to piękniejszego przyjaciela (kochanka?). Ujrzymy go, jako tego pomocnego i kochającego.
Następną nagrodę za najbardziej zabawnego bohatera serii o Julii przyznaję Kenji’emu.
Kenji jak to on. NIE można go nie kochać. Jego żarty nie raz wprawiały mnie w stan ocierania łez po...

mania_kch | 2014-04-03
Na półkach: Ulubione ♥, Przeczytane, 2014

To już koniec serii dotyku Julii. Mam mieszane uczucia wobec tej ostatniej części, bo z jednej strony autorka wyjaśniła tajemnice, rozwiała wątpliwości dotyczące uczuć Juli względem Adama i Warnera, wciągnęła nas w walkę z Komitetem Odnowy, ale zabrakło mi tego kwiecistego, pełnego metafor języka, którym zafascynowałam się w części pierwszej i drugiej.
Adam choć nieco zrehabilitowany,zwłaszcza pod koniec historii, w moich oczach jednak pozostał dupkiem , to co zrobił, co powiedział, jak się zachował, niestety to straty, których już w żaden dla mnie sposób nie mógł odrobić.
Julia w końcu nałożyła majtasy dużej dziewczynki i wzięła sprawy w swoje ręce. Autorka w końcu przestała ukazywać ją w świetle niezdecydowania, rozdarcia i wiecznego użalania się nad sobą.
Kenji, mój kochany Kenji to postać , którą się kocha i która dodaje smaku tej książce i niezwykle ją wzbogaca.
I oczywiście na końcu Warner czyli doskonały majstersztyk autorki jeśli chodzi o manipulacje uczuć wobec jednej...

LodowaPani | 2015-04-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Warner!on jest na serio fajniejszy niż Jace:)myślałam że nikt go nie przebije a jednak Warnerowi się to udało...podobał mi się w pierwszej książce ale w drugiej i trzeciej przerósł moje najśmielsze oczekiwania;)Pokochałam go bezwarunkowo.Podobało mi się to jego zło a kiedy udowodnił że potrafi na serio się zakochać i ujawnił jaki jest naprawdę to przepadłam...uwielbiam w nim tę jego pewność siebie i zmianę jaka w nim zaszła.Julia dzięki niemu staje się silna i nareszcie w siebie wierzy:)a poza tym jakby tego było mało jest jeszcze Kenji:*gość z zabójczym poczuciem humoru do tego inteligentny i można na niego liczyć w każdej sytuacji.Z pewnością ta seria stanie się moją ulubioną i wrócę do niej nie raz.Warto czytać książki jeśli spotyka się na kartkach takich fajnych facetów!no i jest jeszcze sama Julia.w ostatniej części nareszcie staje do walki przestaje się nad sobą użalać i zwycięża!TAK!!!:)i czy wspominałam Warnera?;)Warner kocham cię;)

SilverMoon | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

"Ale choć poznamy przyszłość i poznaliśmy już przeszłość, nigdy nie poznamy teraźniejszości."
Ta książka jest IDEALNA. Warner jest idealny. Czy można się zakochać w czarnym charakterze?! Tak, jestem tego przykładem.
Uważam, że Dar Julii, jest najlepszą częścią z całej trylogii. Akcja nie jest przeciągana i przewidująca, wręcz przeciwnie, jest pełna napięcia i toczy się w miarę szybko nie zniechęcając czytelnika. Niestety nie wszystkie sprawy są dla mnie wyjaśnione, a zakończenie za mało rozbudowane, domagam się więcej! Jednak trzeba przyznać, że autorka ma talent. Książka po prostu mnie urzekła. Co tu dużo mówić ? Po prostu trzeba koniecznie przeczytać!
Polecam WSZYSTKIM! #Team Warnerrr <3

Za każdym razem biorąc część o Julii zastanawiam się, czy przypadkiem moje oczekiwania do niej nie są zbyt wygórowane, i czy przypadkiem poziom książki się nie obniży. Jednak, gdy zaczynam czytać wystarczy jedno, pierwsze zdanie, które porywa mnie i już wprost nie potrafię się opanować. Czytam ją, czytam i nie umiem przestać. Aż żałuje, że to koniec. Co prawda jest jeszcze dodatek, ale to tylko kilka dodatkowych stron. Żałuje, że seria się skończyła. Naprawdę warto ją przeczytać. I jestem przekonana, że jeśli wyjdzie jeszcze jakaś książka tej autorki to ja na pewno się na nią rzucę ;).
Gorąco polecam :D. !!!!!!

Aria | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

''Dar Julii''- jako zakończenie trylogii Tehereh Mafi.
GENIALNA
Najlepsza ze wszystkich części.
Akcja wciągająca, nieprzewidywalna, barwni bohaterowie.
Jednym słowem: GENIALNA!!!
Polecam wszystkim:))

Canis | 2015-10-09
Przeczytana: 09 października 2015

Teraz, gdy skończyłam ostatnią część "Dotyku Julii", zdałam sobie sprawę, jaką przemianę przeszła bohaterka na przełomie serii. Z zastraszonej dziewczyny, której jedynym marzeniem była akceptacja najbliższego otoczenia, stała się kobietą. Bohaterką. Zwyciężczynią. Zasłużyła sobie na to (i także zapracowała). Przemianę Julii widać było namacalnie, wręcz czuć - w pierwszym tomie jej przemyślenia były chaotyczne, wręcz namacalne było jej napięcie, strach... Autorka stosowała często zabieg "skreślania słów", atakowały nas korowody jej niewypowiedzianych myśli. W tym tomie nabrała odwagi, nauczyła się panować nad własną mocą, a także emocjami. Potrafiła znaleźć piękno w osobie, w której wszyscy widzieli tyrana... który zresztą potem okazał się naprawdę skrzywdzonym człowiekiem, ukrywającym smutek pod maską pewności siebie. Oczywiście nie mogłabym zapomnieć o jakże barwnych bohaterach, bez których ta książka nie miałaby sensu - Kenji i James. Pokochałam ich. Pierwszy rozśmieszał mnie do...

Ewelina229 | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Dotarłam do końca historii Julii, Adama, Warnera i pozostałych bohaterów. W pierwszej części poznajemy skromną, zagubioną dziewczynę, w trzeciej widzimy już jak bardzo się zmieniła, dojrzała. Na naszych oczach Julia z przestraszonej dziewczynki zmieniła się w pewną siebie silną kobietę, która już nie ucieka, teraz jest gotowa walczyć przeciwko Komitetowi Odnowy wykorzystując swój dar jako broń. Nauczyła się akceptować siebie taką jaka jest...
W tej części jako ostatniej wszystko się rozstrzygnie, na światło dzienne wyjdą skrywane tajemnice, prawdy...a dwaj bracia będą rywalizować o uczucia Julii...
Jedno co mnie zawiodło to spotkanie Julii z głównym dowódcą, liczyłam chyba na wyznanie prawdy co do więzów krwi Adama i Warnera, i chyba na to czekałam, ale się nie doczekałam :)

Mimo fantastyki, uważam że ta trylogia była dla mnie miłą odskocznią i ani trochę nie żałuję poświęconego jej czasu.
Polecam :)