Pozytywni ludzie

poradniki
Bellona
2022-10-26
2022-10-26

Książka autorstwa Bernardo Stamateasa to fascynujący przewodnik po drodze do pozytywnej transformacji.

Autor skupia się na kluczowym aspekcie zmiany - otaczaniu się pozytywnymi ludźmi, którzy dążą do rozwoju i unikają zbędnych konfliktów. Stamateas nie tylko doradza, ale także wskazuje konkretne kroki, które czytelnik może podjąć, aby dokonać pozytywnych przemian w swoim życiu. Książka skupia się na rozpoznawaniu ludzi o pozytywnym podejściu do życia, a także na zwracaniu uwagi na istotne cechy charakteru. Autor podkreśla, jak istotne jest uzdrawianie relacji z innymi ludźmi, aby zbudować solidne fundamenty dla pozytywnego nastawienia do życia.

Książka emanuje pozytywnymi wibracjami, co sprawia, że po jej przeczytaniu czuje się zmotywowana do podjęcia działań na rzecz własnego rozwoju. Język autora jest klarowny, a rady są praktyczne i dostępne dla każdego.

Książka jest łatwa do zrozumienia i zastosowania. Możliwe, że to czego próbuje nas uczyć, uczyni – przynajmniej z niektórych nas – lepszych ludzi i pomoże uczynić świat, w którym żyjemy znacznie lepszym miejscem, nie tylko dla nas.

Pozytywni ludzie z reguły są pełni radości i empatii. Potrafią słuchać i dbać o potrzeby innych. Przy nich czujemy się jak lepsze wersje samych siebie i rozpiera nas optymizm.
I niby to wszystko wiemy i nawet staramy się stosować do rad zawartych w tej książce, ale dopiero teraz, po lekturze pukamy się w głowę, że jednak coś robiliśmy nie tak, jak trzeba.
Wisienką na torcie zbudowanym z porad są cytaty ściśle związane z tematyką tej pozycji.

Książka ciekawie napisana. Nie wniosła w moje życie konkretnych zmian, ponieważ stosuje intuicyjnie wszystkie te czynności. Jeżeli jesteś osobą pesymistyczną, to wartość uwagę na zawartość tej książki. Pokazuje wiele ciekawych aspektów dla osób nie odnajdujących się w pozytywnym postrzeganiu świata.

Książka ma zaledwie 160 stron, lecz nie trzeba więcej by podejść do tematu pozytywnych ludzi. Od początku czytamy same konkrety względem naszego niezadowolenia obecnym życiem. Wszystko przez brak czasu i twierdzenie, że ważne jest to, co tu i teraz, a nie wybieganie w przyszłość. Poprzez bieg za wszystkim co według nas jest ważne w tej chwili wciąż umyka nam to drobniejsze życie. Nikt z nas nie pogłębia żadnego problemu, nie dopatrujemy się błędów w swoim zachowaniu, tylko idziemy dalej i spieszymy się coraz bardziej. Nikt nie zastanawia się nad tym dlaczego nie może się z kimś dogadać, tylko ustawia to za pewnik i brnie dalej po kolejne nigdy nie wyjaśnione sytuacje, których ponownie unika. To wszystko się później nawarstwia, zaczynamy doznawać uczucia niepokoju, mamy ataki paniki, coraz częściej kłócimy się w związkach inie myślimy o tym, co będzie później. A nie myślimy, bo zwyczajnie nie mamy na to czasu. Celem poradnika jest sprawienie, by przyciągać do siebie ludzi pozytywnie nastawionych do życia. Do tego w książce bardzo przydają się złote myśli różnych ludzi obłożone w ramkę. Autor chciał, by rzucały nam się w oczy. Według niego, by rozpocząć dobre życie w związku, czy też przyszłym małżeństwie należy zastanowić się nad tym czego się pragnie, lub czego nie chcemy i otwarcie o tym mówić. Tylko ktoś, kto nas wysłucha i pociągnie ten wątek, jest osobą, która będzie miała na nas dobry wpływ. Pozytywny człowiek interesuje się losem innych, więc będzie potrafił nam pomóc. Jeśli jednak druga strona zignoruje twoje potrzeby, to raczej nie wpłynie pozytywnie na twoje życie. Poradnik krok po kroku będzie chciał przeprowadzić na tobie swoją terapię, byś zrozumiał czego pragniesz i otaczał się wokół ludzi pozytywnie nastawionych do życia. W ten sposób i ty staniesz się takim człowiekiem. To bardzo konkretna książka, napisana prosto bez żadnej filozofii. Do zrozumienia dla każdego. Ma dobry przekaz, potrafi otworzyć nam oczy i dojrzeć to, co na co dzień nam umyka. Właśnie dlatego ją polecam:-)

Krótka i pouczająca książka. Żadna dogłębna psychologia. Pokazuje oczywistości, których jednak możemy na codzień nie zauważać.

Wartościowa książka, którą można by potraktować jako instrukcję obsługi relacji z ludźmi. Chciałbym do niej wracać maksymalnie co kilka lat.

Niby oczywiste. Dla dobrego nastroju.

Niby oczywiste. Dla dobrego nastroju.

Jak zostać pozytywnym człowiekiem i zarażać radością innych?
Na to pytanie odpowiada Bernardo Stamateas w książce Pozytywni Ludzie. Z tej pozycji można się dowiedzieć co nieco o stylach przywiązania, roli spojrzenia w relacjach międzyludzkich, czy również o potrzebie wyrażania emocji przez kłótnie. Są zawarte w niej rady, np. jak interpretować przekazy, jak sobie radzić w razie konfliktu, itp.
Książka jest bardzo krótka, liczy ona trochę ponad 150 stron. W wydaniu można znaleźć wiele cytatów powiązanych z tematyką. Z tej pozycji można się trochę nauczyć, jednak… wywaliłabym rozdział trzeci. Uświadomcie mnie: czy pozytywne podejście do życia zależy tylko i wyłącznie od postawy?
Nie jestem do końca usatysfakcjonowana lekturą, najlepiej do niej podejść z dystansem.

Jak zostać pozytywnym człowiekiem i zarażać radością innych?

Bardzo uświadamiająca lektura, którą po prostu warto przeczytać. Posiada dużo cytatów uzupełniających treść książki. Przyjemnie się czytało, polecam dla każdego!

Krótka książka z bardzo wartościową zawartością. Opisuje aspekty komunikacji i jej wpływ na nasze życie. Polecam każdemu. Trzy wieczory i przeczytanie, a można naprawdę dużo wyciągnąć z niej.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe