Węzły mentalne

Nudos mentales
Bellona
2023-11-22
2023-11-22

"Nasz umysł działa przez 24 godziny na dobę, cały czas myślimy. Jakość myśli określa jakość naszego życia" tymi słowami Bernardo Stamateas rozpoczyna książkę "Węzły mentalne". 🔗🔗🔗

Wiele z naszych myśli i przekonań to węzły mentalne. Często sprawiają nam ból i cierpienie, a jednocześnie nas ograniczają.

Większość węzłów jesteśmy w stanie rozwiązać sami, ale niektóre sprawiają , że nasza jakość życia się pogarsza.
Autor pokazuje jak można zmienić punkt patrzenia na dany problem, co pozwoli nam na rozwikłanie węzła.

W książce przestawionych jest 30 węzłów ( m.in. lęki, przejmuję się tym co ludzie mówią o mnie, żyję znudzony, utrata ukochanej osoby: żałoba, nie jestem szczęśliwy, jestem chory, przeżywam kryzys itd.).

Poruszanych jest wiele tematów od perfekcjonizmu i problemów z opanowaniem gniewu, po ustalenie priorytetów, radzenie sobie z kryzysem i obsesyjnymi myślami.

Książka jak przystało na autora jest zwięzła i przejrzysta. W każdym rozdziale poruszany jest jeden temat. Znajdziemy objaśnienie danego zagadnienia, czasem jakąś historię lub anegdotę z tym związaną, która skłania nas do zatrzymania się i przemyślenia danej kwestii.
Po owym wstępie, następuje kilka pytań odnośnie omawianego tematu. Na pytania udzielone są krótkie i zwięzłe odpowiedzi. Wszystko jasno, prosto, bez zbędnego przedłużania.✊💥

Autor daje doskonałe przykłady i także pokazuje jak za pomocą pewnych narzędzi możemy ułatwić sobie życie. Zmiana perspektywy i patrzenia na pewne sytuacje może zmienić wszystko. Jak na poradnik książka jest naprawdę godna uwagi. Każdy rozdział można czytać oddzielnie, bo dotyczy zupełnie innych zagadnień. Nie trzeba mieć szerokiej wiedzy psychologicznej, żeby zrozumieć o czym jest mowa. Czasami pojawią się typowe hasła coachingowe, jednak one nas nie przytłaczają. To było moje drugie spotkanie z autorem. Oba uważam, za całkiem udane.💕💕💕💕

IG @zmowaksiazkowa

Większość węzłów jesteśmy w stanie rozwiązać sami, ale niektóre...

[...]
Kiedy cię krytykują, oceń, czy to, co mówią, jest prawdą, czy fałszem. Jeśli to prawda, posłuchaj, bo to pomoże Ci się rozwijać. Jeśli to kłamstwo, nie zwracaj na to uwagi.
[...]
Nie możesz zmienić tego, dokąd poszedłeś, ale możesz zmienić to, dokąd zmierzasz.
[...]
Granice nie ograniczają, granice wyzwalają.

𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐀 𝐏𝐎𝐙𝐘𝐂𝐉𝐀, 𝐊𝐓𝐎́𝐑Ą 𝐖𝐀𝐑𝐓𝐎 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐂𝐙𝐘𝐓𝐀Ć 𝐈 𝐁𝐘Ć 𝐌𝐎Ż𝐄 𝐑𝐎𝐙𝐏𝐋Ą𝐓𝐀Ć 𝐊𝐈𝐋𝐊𝐀 𝐖Ę𝐙Ł𝐎́𝐖 𝐄𝐌𝐎𝐂𝐉𝐎𝐍𝐀𝐋𝐍𝐘𝐂𝐇 !
Stamateas w swoim poradniku okazuje wiele empatii i zrozumienia wobec ludzkich zmagań mentalnych. Nie oceniając i w żaden sposób nie umniejszając indywidualnych doświadczeń Autor proponuje praktyczne porady, które są poparte historiami z jego własnego życia. Anegdot jest naprawdę sporo. Mało tego zachęca do refleksji między innymi nad własnymi barierami mentalnymi, dostarczając wielu narzędzi, które pozwalają na ich pozbycie się. A przynajmniej na spróbowanie zmierzenia się z nimi przy pomocy zaproponowanych porad.
Zapewnia czytelnikowi możliwość rozpoczęcia podróży w kierunku samodoskonalenia i rozwoju emocjonalnego.

𝗖𝗼ś 𝗗𝗼 𝗣𝗼𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗼𝗱𝗰𝘇𝗮𝘀 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮 :

[...]
Granice nie ograniczają, granice wyzwalają.

𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐀 𝐏𝐎𝐙𝐘𝐂𝐉𝐀, 𝐊𝐓𝐎́𝐑Ą 𝐖𝐀𝐑𝐓𝐎 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐂𝐙𝐘𝐓𝐀Ć 𝐈 𝐁𝐘Ć 𝐌𝐎Ż𝐄...

Książka "Wezły mentalne" autorstwa Bernardo Stamateasa to fascynująca podróż w głąb naszego umysłu, gdzie autor zgrabnie analizuje trzydzieści najczęstszych węzłów, z jakimi borykamy się w trakcie życia. Ja nie miałam o nich pojęcia! Stanowią one swoiste blokady, ograniczenia czy też myśli, które utrudniają nam postęp, przynosząc ból, cierpienie i powstrzymując przed pełnią życia.

Ta książka, to jedna z najciekawszych książek z kategorii samorozwój, jaką ostatnio czytałam. Miałam wrażenie, że autor dosłownie "siedzi" w mojej głowie i zwraca się bezpośrednio do mnie! Ciekawe poglądy, wartościowe i konkretne przykłady. Polecam!

Głównym założeniem książki jest to, że każdy z nas nosi w sobie szereg mentalnych węzłów - zakorzenionych wzorców myślowych, które wynikają z naszych przeszłych doświadczeń, ograniczających przekonań, a także lęków i niepokojów. Węzły te najczęściej działają jak przeszkody, które stają nam na drodze uniemożliwiając posuwanie się naprzód, by się realizować.

Stamateas poprzez łączenie anegdot, ćwiczeń praktycznych oraz przykładów z życia, pokazuje nam nasze bariery psychiczne i udostępnia niejako narzędzia aby się ich pozbyć.

Styl Stamateasa jest klarowny i przystępny, a to bardzo ułatwia przyswajanie jego koncepcji. Nie ma tutaj naukowych określeń i żargonu jakim posługują się między sobą psycholodzy. A najważniejsze są praktyczne ćwiczenia proponowane przez autora na końcu każdego rozdziału.

Stamateas...

Ponieważ człowiek uczy się całe życie od czasu do czasu i ja sięgam po poradniki, ale nie te które mówią jak właściwie sprzątnąć mieszkanie, tylko po te, które uczą jak lepiej żyć, a zwłaszcza jak dobrze żyć z innymi ludźmi tak, aby nie zamęczyć siebie i innych. Idealną lekturą na poszerzenie właśnie takiej wiedzy są poradniki autorstwa Bernardo Stamatesa. W moje ręce, za pośrednictwem wydawnictwa Belona, trafiły dokładnie trzy takie książkowe lekcje życia: „Węzły mentalne”, „Toksyczni ludzie” i „Toksyczne relacje”. Pora zatem na kilka słów na ich temat.
Zacznijmy od "Węzłów mentalnych". Na początek zasadnicze pytanie – czym w istocie jest taki węzeł? Otóż okazuje się, że każdy z nas wpada w pewne stereotypy myślenia, które sprawiają, że postrzegamy siebie i innych w ściśle określony sposób, często ograniczając się do powszechnie ugruntowanych sposobów myślenia. To one sprawiają, że zamiast wyjść ze schematu, otworzyć się na nowe możliwości, spojrzeć na coś z innej perspektyw, my tkwimy w ograniczeniach, które sami sobie narzucamy, choć uwierają nas, czasem blokują wręcz nasz rozwój, żeby nie powiedzieć, że niejednokrotnie powodują smutek, a nawet ból i cierpienie. Koniecznym jest zatem poznanie struktury naszych myśli po to, aby wyrwać się z szablonu i poznać narzędzia, które pozwolą nam zrozumieć samych siebie, a zwłaszcza przełamać szkodliwe wzorce myślowe.
Stamates próbuje swoich czytelników uczyć zatem w jaki sposób otworzyć się na siebie i innych. Aby to było jednak możliwe koniecznym jest wg niego w pierwszej kolejności dokonanie zmiany jakości aszego myślenia, gdyż to właśnie ona w sposób bezpośredni wpływa na nasze doświadczenia. Aby dokonać w tym zakresie przełomu Autor, odwołując się do szeregu praktycznych przykładów, pokazuje jak pokonać myśli i wzmocnić pozytywne przekonania. Autor wnikliwie analizuje różne negatywne wzorce myślowe, które utrudniają nam osiągnięcie pełni szczęścia i satysfakcji, ucząc jednocześnie, jak każdy z węzłów w prosty sposób rozwiązać.
Co ważne, chociaż książka dotyczy pogranicza socjologii i psychologii, to napisana została w bardzo przystępny sposób i daleko jej do popularnonaukowego bełkotu, często niezrozumiałego dla czytelnika. Stamates unika nadmiernego stosowania terminologii psychologicznej, dzięki czemu nawet osoby, które nie są specjalistami w dziedzinie psychologii, mogą łatwo zrozumieć główne przesłanie poradnika.
"Węzły mentalne" są zatem tym rodzajem poradnika, który nie tylko pomaga zrozumieć własny umysł, ale także dostarcza praktycznych narzędzi do przełamania negatywnych wzorców myślowych.

Pokonaj ograniczenia, które sam sobie stwarzasz

Granica tego, co możliwe jest w twojej głowie

Mogą cię zatrzymać tyle te ściany, które stawiasz sam

Myślimy bez przerwy, nawet gdy o tym nie wiemy, nawet gdy śpimy nasz umysł ciągle pracuje. A jak może już wiecie, to co myślimy na znaczący wpływ na nasze życie.

Nasze przekonania mogą nas blokować i sprawiać ból.

A gdy zacinany się na jednym temacie, cięgle o nim myśleć wcale nie jest łatwiej. Co wtedy zrobić?

Zmienić sposób myślenia, porzucić ograniczenia i iść naprzód ku swoim marzeniom. A jak dokładnie to zrobić dowiemy się z tej książki.

Bardzo ciekawy, lekki napisany, wartościowy poradnik.

Pokonaj ograniczenia, które sam sobie stwarzasz

Granica tego, co możliwe jest w twojej głowie

Mogą cię zatrzymać tyle te ściany, które stawiasz sam

Nasze przekonania mogą nas blokować i sprawiać ból.

A gdy...

• Popularnonaukowe