Toksyczne relacje

Bellona
2023-11-08
2023-11-08
Ksenia Zawanowska
przemoc emocje przemoc emocjonalna agresja tortury psychiczne manipulacja manipulacja emocjonalna asertywność empatia

Bardzo uświadamiająca i otwierająca oczy książka. Jesteśmy teraz otoczeni z każdej strony toksykami, więc dobrze wiedzieć na co zwracać uwagę u takich ludzi i wiedzieć jak z nimi postępować. Jak dla mnie lektura obowiązkowa.

Książka „Toksyczne relacje” napisana przez Bernardo Syamateasa jest, moim zdaniem, obowiązkową lekturą dla osób w każdym przedziale wiekowym. Nie tylko pokazuje nam, w jaki sposób mogą się zachowywać „manipulatorzy”, ale także sposoby obrony przed takimi ludźmi.

Często - czy to w gronie znajomych, czy w rodzinie - znajdą się takie osoby, które będą chciały za wszelką cenę podciąć nam skrzydła. Przeważnie robią to z zazdrości o jakieś rzeczy materialne czy też relacje z innymi ludźmi. Najgorsze jest właśnie to, jak bardzo ciężko nam przyjąć do wiadomości, że osoba bliska może być nieszczera w relacjach z nami. W książce znajdziemy natomiast wzorce niektórych zachowań, dzięki którym w naszej głowie powinna zapalić się „czerwona lampka” jako ostrzeżenie przed intencjami takiej osoby.

Ludzie, pomimo przejrzenia na oczy i zobaczenia, jak wygląda rzeczywistość, często nie chcą reagować. Boją się konsekwencji oraz tego, co może im się przytrafić, gdy przeciwstawią się osobie toksycznej. Często stwarza wokół siebie taką aurę, że w naszym myśleniu pojawia się przeświadczenie, że ona jest absolutnie wyjątkowa. Wyróżnia się na tle grupy. Co więcej, osoby żyjące w toksycznych relacjach żyją wspomnieniami. Prawda bardzo często jest taka, że dobrych chwil było niewiele w porównaniu do momentów, kiedy towarzyszył im smutek.

Ta publikacja z pewnością otworzyła mi oczy i pozwoli mi w przyszłości dostrzec pewien rodzaj zachowań, na które powinnam uważać. Jestem przekonana, że po ten tytuł powinna sięgnąć jak największa liczba czytelników na tym świecie. Treść zawarta w książce jest bardzo cenna i z pewnością przyda się każdemu, kto będzie potrzebował dobrej rady lub odpowiedzi na pytanie „czy jestem w toksycznej relacji”?
Marcelina K.
Szkolny Klub Recenzenta

Każdy z nas spotka na swojej drodze osobę z toksycznymi zachowaniami .
Może to być mama, tata, siostra, brat, partner, szef w pracy.🧔‍♀️👳‍♀️🧕
Często są to sytuacje trudne, niewygodne, czasami ciężkie do zmiany.

Autor książki zachęca nas do wzięcia życia w swoje ręce. Zaakceptowania sytuacji pomimo, że nie chcieliśmy być w toksycznej relacji i szukania rozwiązań.
Pokazuje i wyjaśnia rodzaje manipulacji jakie mogą być wobec nas stosowane i jak dobrze sobie z nimi radzić.
Podaje konkretne sytuacje i konkretne odpowiedzi: tak, aby nie dać się sprowokować.💪💪

Zaleca także uważność na zachowania pasywno-agresywne. Kiedy wszystko z pozoru wydaje się być ok, a słowa nie mają pokrycia w czynach. Pomimo pozornej łagodności i spokojnego zachowania możemy doświadczać przemocy. Osoba toksyczna chce nas umniejszyć, sprawić ból, sprowokować, ośmieszyć, krytykować, a my w naszej obronie powinniśmy jasno i stanowczo wyznaczać granice. Warto zaznaczyć, że agresja słowna wyprzedza agresję fizyczną.👎👎👎

Książka tylko dotyka bardzo obszernego tematu. Jest to mini poradnik. Jednakże na taką krótką formę znajduje się w niej sporo informacji, może nie jakiś odkrywczych, ale warto się z tą pozycją zapoznać. Czyta się ją szybko, nie ma zbędnego lania wody, ale znajdziemy trochę coachingu i zdania w stylu:

Nie warto porównywać się z innymi, bo to umniejsza naszą wartość.
Nasza komunikacja powinna być serdeczna i klarowna. Nikt się nie domyśli o co ta naprawdę nam chodzi.
Powinniśmy prosić zamiast żądać.

To było moje pierwsze spotkanie z autorem. Uważam, że całkiem udane, biorąc pod uwagę wcześniejsze poradniki.

Zostawiam Was z cytatem z książki:

"Nie po­zwól sobie na mani­pu­la­cję, na to, by pod­wa­żano twoją war­tość. Nie prze­sta­waj błysz­czeć!". 👑

Tego Wam wszystkim i sobie życzę.🥰

Każdy z nas spotka na swojej drodze osobę z toksycznymi zachowaniami .
Może to być mama, tata, siostra, brat, partner, szef w pracy.🧔‍♀️👳‍♀️🧕
Często są to sytuacje trudne, niewygodne, czasami ciężkie do zmiany.

Pokazuje ...

Bernardo Stamateas w tej książce wyjaśnia "rodzaje przemocy", które możemy projektować za pomocą naszej mowy ustnej i ciała, a także szereg technik, których możemy użyć, aby zidentyfikować, kiedy dana osoba nas atakuje, oraz mechanizmy, aby tego uniknąć.
Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że tkwimy w takiej toksycznej relacji, a później zrobić wszystko, aby uwolnić swoje myśli, a w rezultacie siebie z takich relacji.
Żeby sobie pomóc zwróćmy uwagę na najczęściej pojawiające się przejawy toksyn w relacjach: kłamstwa, wyzwiska, wrogość, pogarda, szantaż emocjonalny, samotność, brak poczucia odpowiedzialności, niskie poczucie własnej wartości, brak akceptacji, a nawet przemoc fizyczna.
Ale to nie wszystko. Autor analizuje typy osób, powiedzmy, do unikania. Choć wiem, że to może być trudne. Przedstawia nam osoby neurotyczne, narcystyczne, obrażalskie, itp. Przyznam, że to niezmiernie ciekawe. Ale najlepszy według mnie jest rozdział poświęcony molestowaniu. Sięgnijcie po tę publikację. Zastanawiam się, czy w moim odczuciu nie jest to najlepsza książka Stamateasa. Sięgnijcie, bo każdy z nas kiedyś natknie się na osobę toksyczną i dzięki temu będzie wiedział jak postępować.

Kolejny warty uwagi poradnik Autora to "Toksyczne relacje". Skoro wiadomo już jakich ludzi unikać, pora na bliższe poznanie kategorii więzi, które działają na nas w sposób destrukcyjny. I tu nie trzeba daleko szukać – przemoc emocjonalna czy słowna, agresja, tortury psychiczne, to z pewnością te kategorie emocji, które jeśli pojawią się w związku oznacza to, że należy jak najszybciej brać nogi za as i szukać drogi ewakuacyjnej. Berardo Stamates tym razem właśnie tego rodzaju relacje bierze na tapet i rozkłada je na czynniki pierwsze, gdyż coraz częściej stają się one codzienną składową wielu związków, stając się narastającym problemem we wszystkich sferach naszego życia. Warto zatem poznać punkt widzenia Autora, po to, by dowiedzie się jak skutecznie radzić sobie z negatywnymi emocjami i jak ich unikać.
Skoro zaś z lektur tego poradnika mam nauczyć się jak odnaleźć się w owy toksycznych relacjach, a jeszcze lepiej jak się z nich wyplątać, to autor nie pozostawia nas samymi sobie – daje bowiem czytelnikom narzędzia i buduje strategie, które czytelnik może zastosować w praktyce. To sprawia, że celem tej książki jest nie tylko pozyskanie umiejętności zdefiniowania problemu, ale również nauczenie się technik, które pozwolą każdemu z nas na wzmacnianie swoich umiejętności asertywnych albo wręcz odkrycie ich w sobie. To podejście sprawia, że "Toksyczne relacje" staje się praktycznym przewodnikiem dla tych, którzy chcą skutecznie radzić sobie z trudnymi sytuacjami interpersonalnymi.
Wśród istotnych narzędzi, na które Autor zwraca uwagę leżą takie, którym daleko do wyszukanego charakteru, a mimo swej powszedniością okazują się potężną bronią, o ile wiadomo jak z nich skorzystać. Mowa tu chociażby o roli rozmowy i umiejętności wyrażania empatii. Okazuje się, że umiejętność okazywania empatii i właściwe odnoszenie się do siebie i otaczającego świata jest kluczowa dla osiągnięcia pełni życiowych marzeń. W tym kontekście autor kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności asertywnych, co stanowi ważny krok w kierunku zbudowania zdrowych i satysfakcjonujących relacji.
Pamiętać jednak należy, że na poprzestanę na samym przeczytaniu tego poradnika nie przyniesie jeszcze spodziewanej poprawy relacji, stanowi ono jedynie krok do zrozumienia istoty problemu i próby wprowadzenia zmian we własnym życiu. Tu zaś Autor zwraca uwagę na to, że często koniecznym będzie zwrócenie się po pomoc profesjonalisty, zwłaszcza tam, gdy własny trening asertywny nie okaże się wystarczający.
Jeśli zatem chcielibyście poznać mechanizmy rządzące "Toksycznymi relacjami" oraz metody radzenia sobie z nimi, to poradnik ten może okazać się dla Was wartościową lekturą. Z pewnością pozwoli on zrozumieć i być może zmienić szkodliwe wzorce zachowań, które napotkać możecie w swoim życiu.

Książka poświęcona toksycznym relacjom autorstwa niezwykle kompetentnego Bernardo Stamateasa ukierunkowana jest na problem przemocy emocjonalnej, słownej, a także innych form psychicznych nadużyć, które zaczynają narastać w różnych obszarach naszego życia. Autor wskazuje, że coraz agresywniejsze traktowanie siebie i innych staje się coraz bardziej powszechne, co wymaga skutecznych działań.

Stamateas zwraca uwagę na potrzebę innego wyrażania frustracji, gniewu i impulsywności, wynikających często z nierozwiązanych problemów emocjonalnych, aby unikać szkodzenia innym. Książka proponuje konkretne narzędzia, takie jak treningi asertywności, stosowane z powodzeniem na całym świecie, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z toksycznymi relacjami. POLECAM!

Autor pokazuje nam i analizuje typy osób których powinniśmy unikać. Mamy dokładnie przedstawione na przykład osoby narcystyczne, neurotyków, zachowania pasywno-agresywne (dla mnie totalna nowość!),obrażanie, krytykowanie, czy też mocny rozdział na temat molestowania.

Jak dla mnie książka dla każdego! Każdy z nas w swoim życiu spotka osobę toksyczną lub bliska nam osoba będzie miała z nią kontakt, a my nie będziemy wiedzieli jak jej pomóc! Naprawdę dla mnie bardzo, bardzo wartościowa lektura.

Polecam. Autor w prosty sposób analizuje zagadnienia związane z przemocą emocjonalną i słowną, oferując konkretne porady dotyczące budowania zdrowych relacji.

Otworzyła mi oczy na zachowania niektórych osób i pokazała, jak sobie z nimi radzić. Czasami sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osoba obok nas działa w określonym utartym schemacie, który dla nas może być krzywdzący i toksyczny. Warto mocno się w nią zagłębić.

Książka nauczyła mnie jak stawiać granice w relacjach oraz lepiej radzić sobie z konfliktami, których jak wiadomo, nie da się ustrzec. Sam autor nam tutaj mówi, że kłótnie są czymś normalnym i zdarzają się wszędzie: w pracy, związkach czy rodzinie. Treningi asertywności opisane przez autora są łatwe do zastosowania, co sprawia, że mogą przynieść realne korzyści w relacjach z innymi ludźmi. Ja obecnie pracuje z książką nad sobą i widzę poprawę.

Myślę, że każdy z nas w swoim życiu trafia na taki moment i taką osobę obok siebie od, której chciałby się odciąć. Usłyszeliście kiedyś za swoimi plecami, że przytyliście? Albo spotkaliście kogoś kto bez skrupułów krytykuje innych? Jestem pewna, że tak!

Książka nie jest długa, ale autor konkretnie i rzetelnie skupił się na temacie toksyczności. Między innymi mamy tutaj kilka słów o narcyzach, sposobach, jakie stosuje osoba przemocowa, o deprecjacji, o krytykowaniu, obrażaniu, odrzuceniu i kłamstwach. Ważny jest też rozdział na temat kłótni. Na sam koniec mamy aż 22 różne techniki, jak sobie z tym radzić! Życiowe i proste!

• Poradniki
  • Przeczytane 2024