Spowiedź Himmlera. Szczera rozmowa z twórcą obozów koncentracyjnych

Okładka książki Spowiedź Himmlera. Szczera rozmowa z twórcą obozów koncentracyjnych Christopher Macht
Christopher Macht Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2022-10-26
2022-10-26

Jeśli ktoś intereuje się historią a szczególnie drugą wojna światową to polecam tę pozycję,bo to spowiedź człowieka -Heinricha Himmlera- niemieckiego szefa SS,który był nadzorcą niemieckich obozów koncentracyjnych ale i nie tylko...Sporo w tej ksiązce historii,które mają oparcie w przeszłości a dodatkowe ilustracje potęgują wrażenie oryginalności.
Jest tu naprawdę sporo ciekawostek z życia tego zbrodniarza ,a które bez wątpienia chciałabym wymazać z pamięci a szczególnie te ,które dotyczą obozów koncentracyjnych czy fak,że kiedy chciał ratować swoją skórę w ostatnch miesiącach wojny próbował być obrońcą Żydów .
Czy wiecie,że ta "Bestia","zbrodniarz wojenny","Człowiek pozbawiony sumienia" bo takimi określeniami był określany,był drugą ważną osobą tuż po Hitlerze?A wiecie,że ten człowiek w przeszłości był gospodarzem,gdzie hodował kury ?Czy wiecie,że stał na straży tego ,by oficerowie niemieccy SS dobierali odpowiednie dla siebie żony?..Te i inne ciekawostki dowiecie się ze "Spowiedzi Himmlera",bo wydaje mi się,że książka jest wykonana z największa dokładnością.Polecam tę książkę,bo to niesamowita i przejmujaca historia,która jest opowiedziana w formie dialogu pomiędzy Himmelrem a oficerem brytyjskiego wywiadu Steve Morrisonem .
Jeśli interesujecie się trudnymi tematami wojennymi to polecam tę ksiązkę ,bo to będzie idealna lektura dla Was.

Jest tu naprawdę sporo...

Ciekawa książka. Czasem myslała że to się nie działo

Ciekawa książka. Czasem myslała że to się nie działo

Średnio napisana fikcja wprowadzająca w błąd czytelnika. Wiele faktów się nie zgadza, wiele wydarzeń nie istniało lub miały inny przebieg, wiele bohaterów w czasie, kiedy dzieje się akcja było w zupełnie innym miejscu. Kwerenda do książki mizerna. Temat chwytliwy, więc wykorzystany, ale czy warto sięgać po książkę, która w tytule przekonuje, że to prawdziwa historia? I ta tendencja jest we wszystkich ksiażchach Machta

Świetna książka. Forma wywiadu, w jakiej została zrealizowana, sprawia, że czyta się niesamowicie szybko. Wpływa na to również obecność zdjęć oraz ilustracji, które dodatkowo dodają klimatu. Co do samej tematyki - nasuwa mi się tylko jedna refleksja - do jakich okrucieństw może dopuścić się człowiek. Ktoś kto równie dobrze może znajdować się pośród nas. Cierpienie ludzkie nie jest temu osobnikowi (Himmlerowi) obce i nic, w mojej opinii, nie jest w stanie usprawiedliwić takiego postępowania.

Christopher Macht to autor, który przywołuje w swojej książce to, w jaki sposób wyglądało życie i myślenie nazistów, a szczególnie jednego nazisty- najbliższego współpracownika Adolfa Hitlera- Heinricha Himmlera. W tej książce mamy pokazane ostatnie chwile Himmlera, który już po schwytaniu jest przesłuchiwany przez brytyjskiego oficera. Moim zdaniem książka nada się też dla starszych nastolatków i może przybliżyć im postać oficera SS w atrakcyjny sposób. Mam wrażenie, że dzięki temu, że w książce jest sporo zdjęć, a cała opowieść ma formę rozmowy, niemal nieprzerwanej żadnymi opisami- czyta się ją szybciej i łatwiej przyswaja się poruszone przez autora zagadnienia.

To coś znacznie więcej, niż książka historyczna. Dla mnie "Spowiedź Himmlera" jest książką, opowiadającą o dawnym świecie i rzeczywistości, która jest brutalna i przetrwają w niej organizmy, które się ta brutalnością wykazują. Himmler to człowiek, który był określany, jako najbliższy współpracownik Hitlera. To człowiek bezwzględny, który nie miał skrupułów. Cała książka ma formę wywiadu, a może raczej przesłuchania, prowadzonego z Himmlerem. Oficer SS przyznaje w nim, że przez wiele lat z pełną świadomością podążał za wizją Hitlera i wierzył w wyższość własnej rasy na innymi. Ta filozofia ma odzwierciedlenie w wielu jego działaniach, które tłumaczy wyznawaną przez siebie ideologią. Ciekawie było o tym przeczytać i wyobrazić sobie, jakim jest człowiekiem.

Książka Machta to tak naprawdę zapis z przesłuchania. Nie jest to zdecydowanie typowa biografia, w której kolejne rozdziały poruszają po kolei fakty z życia Machta, opisane chronologicznie- książka ma formę dialogu i jest podzielona w taki sposób, że można czytać ją rozdziałami, także niechronologicznie- w zależności od tego, jaki temat nas w tej chwili interesuje. Moim zdaniem książka w ciekawy i oczywiście zgodny z dostępną wiedzą historyczna sposób opisuje to, jak wyglądało życie Himmlera, a także to, jak mężczyzna zmienił się na przestrzeni lat. W mojej opinii książka obrazuje to, czemu Himmler podejmował takie, a nie inne decyzje- dostajemy szansę, żeby na chwilę "wejść do jego głowy", a może nawet pokusić się o zrozumienie pewnych jego decyzji, które zazwyczaj były podyktowane egoistycznymi pobudkami.

Himmler był człowiekiem, który nie liczył się z innymi- zgodnie z ideologią nazistowską, uważał, że ludzie, którzy nie są rasy aryjskiej nie mają pełnych praw człowieka. Macht w swojej książce pokazuje sposób myślenia Himmlera, który jest o tyle ciekawie przedstawiony, bo to jakby sam Himmler tłumaczy ideologie, w którą wierzył, mówi o tworzonych przez siebie obozach koncentracyjnych, życiu nazisty i współpracy z Hitlerem. Sporo można się z jego rozmowy z brytyjskim oficerem dowiedzieć- a forma szokuje, bo pozwala na usłyszenie wszystkiego tak jakby od samego szefa SS.

Książka napisana w bardzo ciekawym stylu. Była naprawdę wciągająca, przejmująca i momentami przerażająca - ale tylko w kontekście opowiadanych tragedii pełnych przemocy i okrucieństwa. Zdecydowanie polecam przeczytanie tej pozycji.

Całkiem fajna forma przedstawienia życiorysu Himmlera, dla osób oczytanych w II W.Ś. mało nowych informacji, ale zawsze coś się utrwali, a może i także coś nowego uda się wyczytać ;). Polecam,

• Biografie
  • Do kupienia
  • Biografia

Dodaj cytat z książki Spowiedź Himmlera. Szczera rozmowa z twórcą obozów koncentracyjnych