Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce. Spowiedź Hitlera i nazistów

Okładka książki Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce. Spowiedź Hitlera i nazistów Christopher Macht
Christopher Macht Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2023-08-23
2023-08-23
II wojna światowa hitler historia polski okupacja niemiecka zbrodniarze wojenni naziści

“Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce: Spowiedź Hitlera i nazistów” to lektura, która odsłania wydarzenia, które miały miejsce na terenie Polski podczas drugiej wojny światowej. Autor, Christopher Macht, zabiera nas w podróż po śladach niemieckich zbrodniarzy.

Na kartach książki odwiedzimy m.in: sekretną willa kochanki Hitlera nad Bałtykiem, tajną kwatera Ribbentropa czy pewien polski hotel, w którym nocował Hitler. Dodatkowo autor wspomina o tajnym planie hodowli prehistorycznych zwierząt i psach, które miały mówić ludzkim głosem.

Pomimo jednak niezwykle ciekawej tematyki, interesujących faktów, mnóstwa zdjęć, dokumentów, planów i wykresów, razi trochę przyjęta przez autowa forma, a raczej konwencja przekazywania treści. Odbywa się to bowiem, za pomocą fikcyjnych, wymyślonych w całości przez autora dialogów pomiędzy autentycznymi postaciami epoki. I o ile sam koncept jest dość oryginalny to jednak samo wykonanie pozostawia mnóstwo do życzenia. Wkładanie w usta takich ludzi jak Goebbels, Goering i Hitler zdań a zwłaszcza pytań na niemal infantylnym poziomie merytorycznym, tylko po to, że by w ramach przyjętej konfabulacji uzyskać pretekst do przekazania jakiejś informacji jest irytujące.

“Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce” to nie tylko lektura historyczna, ale także podróż w mroczną przeszłość. Ludzie głęboko siedzący w tematyce epoki prawdopodobnie nie znajdą dla siebie w niej nic nowego, ale dla tych, którzy interesują się historią w jej szerokim ujęciu i chcą poznać mniej znane fakty i ciekawostki związane z II wojną światową, będzie doskonałym początkiem podroży przez te mroczne czasy.

Współpraca recenzencka.

Infantylna opowiastka dla naiwnych. Książka nie wnosi nic nowego do wiedzy na temat Hitlera i jego poczynań w Polsce w czasie II wojny światowej. Moim zdaniem bardziej zdziwiony swoimi "odkryciami" jest autor niż jego czytelnicy.
Styl opowieści jest infantylny do granic absurdu, przypomina rozmowę dzieci, a nie ważnych polityków. Oczywiście biorę przy tym pod uwagę, że Hitler oczekiwał od swoich ludzi poddaństwa, szacunku, podkreślania jego statusu i służalczości, ale autor przypomina sobie o tym "jak wiatr zawieje", a jak już sobie przypomni, to realizuje to w sposób tak sztuczny i infantylny, że z poważnej rozmowy robi pogawędkę małych dzieci bawiących się w króla i poddanych. Czasem w tych infantylnych gadkach dorosłych ludzi przemknie jakiś, utrwalany przez lata, stereotyp o nieudolnych Polakach i Wielkich Niemcach.
Ja się na takie bzdury nie nabieram. Liczyłam na dobrze udokumentowane historie i dużą dawkę wiedzy historycznej, a dostałam odgrzewany kotlet oprawiony w infantylne dyskusje dorosłych ludzi. Żenada.
Książki słuchałam w audio i znów oprócz właściwego tekstu słyszałam przełykanie śliny, szelest kartek i dziwne odgłosy jakby przesuwanej starej taśmy filmowej? Jednym słowem wykonanie audiobooka też pozostawia wiele do życzenia.
Poważnym osobom, szukającym nowych informacji zdecydowanie nie polecam. Gdyby to była powieść historyczna, to dla mniej wymagającego czytelnika spełniłaby swoją rolę, ale jako książka popularnonaukowa, oparta na faktach z gatunku historia II wojny, niestety się nie broni.

Świetny temat. Wykonanie po prostu żenujące!

Świetny temat. Wykonanie po prostu żenujące!

Jeśli myślisz, że na temat Hitlera zostało napisane już wszystko… jesteś w dużym błędzie. Przedstawiam Ci bardzo nietypową propozycję, którą stworzył Christopher Macht – Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce: Spowiedź nazistów.

„Czas ujawnić dowody. Będziemy je oglądać w towarzystwie ministra propagandy Josefa Goebbelsa i samego Adolfa Hitlera…”

Od wybuchu drugiej wojny światowej minęły 84 lata. Czytając tę recenzję siedzisz w wygodnym fotelu albo na specjalnie profilowanej kanapie, znajdującej się w designersko zaprojektowanym, po części zdalnie sterowanym domu. W dłoni, którą zdobi starannie wypielęgnowany manicure, trzymasz najnowszy model smarftona – kolejną zdobycz techniki, bez której nie wyobrażasz sobie dnia czy – opcjonalnie – korzystasz z gamingowego laptopa o zawstydzających jeszcze zeszłoroczne modele parametrach. Kto bez tych urządzeń powiedziałby Ci przez ile minut gotować ryż, gdzie właściwie znajduje się Kornwalia albo… co działo się w ubiegłym stuleciu? Zaraz, chwila… przecież są jeszcze zapiski. Dawniej tworzone odręcznie, najpierw przy użyciu atramentu, potem mniej elegancko wyglądających długopisów. Nieco później na maszynie. To właśnie one, te rzadko dzisiaj doceniane literki, były niegdyś doskonałym doradcą i rzetelnym źródłem wiedzy. I to właśnie one doprowadziły niemieckiego autora, odkrywcy i pasjonata historii, do stworzenia historii, o której chcę Ci dzisiaj opowiedzieć. Już otwierając jej pierwszą kartę, zdecydowanie się zaskoczysz…

„Bez wojny nie będziemy w stanie przejąć władzy nad światem.”

Wiesz – w większej lub mniejszej części, w zależności od tego w jak wielkim stopniu interesujesz się historią – jak przebiegała druga wojna światowa. Znasz liczby, może nawet zdawałeś maturę z tego przedmiotu albo odwiedziłeś jedno muzea lub więcej, jednak… czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wyglądał zwyczajny dzień wielkiego niemieckiego führera? O której lubił wstawać, co sądził o papierosach, co jadał i czy z kimkolwiek dzielił się swoimi osobistymi myślami? Odpowiedź na ostatnie z pytań może Ci się właściwie czasem nasuwać sama: wszakże spędzał dużo czasu w towarzystwie Goebbelsa, zatem zapewne to jemu mógł się zwierzać. Jeśli faktycznie – o czym ktoś, kto uznał samego siebie za nadczłowieka i istotę najczystszą, która poprowadzi wielki, niemiecki kraj do ogólnoświatowego zwycięstwa, mógł rozmawiać z… kolegą?

„Josef Goebbels (…) nierozerwalnie splótł swój los z Adolfem Hitlerem i nazistowską Rzeszą. Przeżył swojego wodza i mentora zaledwie o dzień (…).”

To jednak nie wszystkie pytania, które pewnie czasami Cię nawiedzają, kiedy zastanawiasz się nad przeszłością Polski. Jak to możliwe, że tak wielu ludzi uwierzyło w wyższość swojego narodu nad innymi? Czy spojrzenie Hitlera faktycznie hipnotyzowało? Jak wódz przemieszczał się z miejsca na miejsce, w czasie gdy tak wiele osób życzyło mu długiej i bardzo bolesnej śmierci, w związku z czym czyhało na jego życie? Czy Projekt Riese istniał faktycznie? Pojawiają się również takie dywagacje, które czasem nachodzą człowieka z czystej ludzkiej ciekawości. Jak ktoś, kto odpowiada za śmierć niezliczonej liczby osób, zwracał się do swojej ukochanej? W jaki sposób powstawały schrony, których miał na podorędziu tak wiele? Jak je ukrywano? Czy Hitler mógł posiadać też człowieczą stronę, skoro tak bardzo kochał Blondi – swojego ukochanego owczarka? I wreszcie: jak wyglądały osobiste kwatery Hitlera – zamki, wille i… prowizorycznie wzniesione kryjówki? Czy dzisiaj, podróżując przez Polskę można jeszcze zobaczyć ślad tych wszystkich tworów, za których zaprojektowanie, wzniesienie, zakamuflowanie oraz ochronę odpowiedzialni byli Ci najlepsi z najlepszych?

„(…) mam misję do spełnienia. Jestem wybrańcem, który został zesłany na ziemski padół.”

Historia nieodmiennie intryguje i ciekawi. Mój nauczyciel historii w gimnazjum, którego cytowałam już zresztą przy okazji innej recenzji, mawiał, że jest ona najlepszą nauczycielką życia. W trakcie edukacji zapewne tak samo jak i ja poznałeś najważniejsze fakty, daty i terminy. Choć są one oczywiście istotne, niekiedy brakuje w tym wszystkim miejsca na pewne rozważania. Na snucie domysłów, odmalowywanie historii i próby odpowiedzi na trudne, choć frapujące pytania. Zastanowienie się nad stosunkami międzyludzkimi i… poszukiwanie geograficznych skarbów lub przynajmniej ciekawostek, które – choć postawione przez najohydniejszego z okupantów – intrygują. Jak wyglądały, jakie było ich przeznaczenie i czy istnieją jeszcze gdzieś w Polsce budynki, w których zapadały decyzje, mające zadecydować o losie Polski? Na klasycznych lekcjach historii brak jest czasu i miejsca na zadawanie takich pytań. Poznawanie ciekawostek. Tutaj właśnie pojawia się Christopher Macht, przedstawiając Ci architektoniczne wariacje, możliwy kształt rozmów Hitlera z ministrem propagandy, szalone polowania na zwierzęta, wycieczki po puszczy, tajne projekty, próbę odtworzenia wyginiętego gatunku zwierząt czy… wyszkolenia rasy psów, która miałaby komunikować się z ludźmi na równym poziomie. Autor bawi ucząc i bawiąc uczy, przy okazji próbując zaszczepić w czytelniku ciekawskiego „bakcyla”, by ten na końcu lektury spróbował sobie odpowiedzieć czy mogło być w jakimkolwiek stopniu prawdą twierdzenie: „Ci, którzy znali Hitlera, twierdzą, że nie był to wcale człowiek zły do szpiku kości”. Czy jednak stworzona przez niego książka jest na tyle rzetelna, by pozwolić na uzyskanie odpowiedzi? O tym już musisz przekonać się sam, mając na uwadze, że poszukiwanie odpowiedzi bywa czasem ważniejsze od ich faktycznego znalezienia. Wszakże: kto pyta…

„Napawał się widokiem swych wielbicieli, ciągle jednak mając się na baczności, wróg bowiem mógł się czaić na każdym kroku.”

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Machta było ogromnym zaskoczeniem. Już sama forma książki zdecydowanie je gwarantuje – dialogi wygłaszane przez jedną z postaci są pogrubione, jest w niej mnóstwo zdjęć oraz wycinków z gazet czy innych publikacji, a oprócz tego… pod każdym z tytułów rozdziałów są najważniejsze hashtagi. Innowacyjne, nowoczesne, przykuwające uwagę? Zdecydowanie. Co więcej, Autor posługuje się współczesnym językiem, który w ustach wielkiego jakże führera brzmi niekiedy co najmniej zastanawiająco, powodując pewien dysonans. Ale jak to – wielki wódz narodu miałby mówić tak zwyczajnie, wręcz kolokwialnie?! Kalać w ten sposób świętości wszakże się nie godzi. 😉 Można powiedzieć, że Macht… szokuje czytelnika i robi to w sposób nader skuteczny. Taki, który rozbudza w nim chęć przewrócenia kolejnej strony i sprawdzenia co z tego wyniknie. Co więcej, „Spowiedź Hitlera i nazistów” zdecydowanie nie jest dedykowana jedynie znawcom historii. Liczne i nader klarowne przypisy i wyjaśnienia wprowadzą w świat kreowany dzięki rozmowom Hitlera z Goebbelsem nawet osobę na co dzień niemającą wiele wspólnego z historią. Dzięki niej poznałam wiele ciekawostek, o których nie miałam wcześniej pojęcia – a warto podkreślić, że uczęszczałam na rozszerzoną historię w liceum. Myślę, że gdybym w tamtych czasach trafiła na tę pozycję, byłabym nią zdecydowanie zachwycona, bo ma ona potencjał trafienia również do czytelników w wieku nastoletnim z uwagi na swoją oryginalną formę. Może zachęci Cię ona do pewnych rozważań, może zaciekawi, czy namówi na poszukiwania poniemieckich skarbów w naszych lasach. Na pewno jednak nauczy Cię, że nawet wówczas, kiedy wszystko wydaje się odkryte i wyeksploatowane do granic możliwości, wiele tajemnic skrywa się jeszcze w głębokim cieniu.

„Jeśli chcesz osiągnąć sukces i wygrać na polu walki, przede wszystkim musisz w to uwierzyć.”
instagram.com/thrillerly

Od wybuchu drugiej wojny...

📝Książka jest w formie zapisków rozmów miedzy Hitlerem, a jego prawą ręką - Goebbelsem.
Narracja prowadzona jest od planów Hitlera odnosnie podbicia Polski aż do jego samobójstwa które popełnił w 1945 roku.

Książka zawiera również wiele ciekawostek dotyczących życia nazistów na polskich ziemiach: polowanie w puszczy Białowieskiej, kwatery Himlera, zamach na Hitlera, willa Ewy Braun w Pobierowie oraz Zamek Książ i jego tajemnice to tylko niektóre z nich.
Oprocz tego poznajemy myśli, plany ale i trwogi przywódcy III Rzeszy, które szczerze mnie przerażały.

,,Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce" to książka, która ugruntuje wiedzę oraz wniesie wiele nowych faktów z okresu II Wojny Światowej. Co ciekawe wiele miejsc w Polsce ma interesujący i powszechnie malo znany rys historyczny, a dzięki tej pozycji moja lista wycieczek znacznie się powiększyła.

Świetna!

Książka do najłatwiejszych nie należy, w końcu jej tematyka prosta nie jest. Za to jak ważna! Autor podszedł to tematu tak, że czyta się ją naprawdę bardzo szybko i miło! Dlaczego? A no dlatego, że fakty historyczne mamy przeplatane literacką kreacją. Wszystko ze sobą bardzo spójne i urozmaicone dużą ilością fotografii.

Książka pełna jest różnych ciekawostek i smaczków na temat działań Hitlera, jego osobowości i planów. Ja o wielu z nich nie miałam pojęcia! Mocno zaciekawił mnie jego pogląd na temat owczarków niemieckich i turów. Zdradzać Wam szczegółów jednak nie będę.

Sięgnijcie po nią sami!

Świetna!

Książka pełna jest różnych ciekawostek i...

Książka wiele mnie nauczyła i pokazała. O wielu faktach, które miały miejsce podczas II wojny światowej na naszych terenach nie miałam pojęcia! Wiele takich smaczków i ciekawostek. Możemy też lepiej poznać Adolfa Hitlera i zobaczyć jak wyglądały jego poglądy i czym się kierował. Warta naszej uwagi.

To niezwykle ważna pozycja dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć i docenić trudne czasy II wojny światowej w Polsce. "Szlakiem Tajemnic Zbrodniarzy w Polsce" to nie tylko historia, to także interakcja z przeszłością. Czytelnik czuje, że rozmawia z historycznymi postaciami, że jest świadkiem ich wydarzeń i decyzji. To lektura, która otwiera drzwi do nieznanych historii i ukazuje nam, że przeszłość wciąż ma wiele do powiedzenia.👌

Christopher Macht doskonale balansuje pomiędzy faktami a narracją, tworząc wciągający portret epoki. Jego umiejętność ukazywania nie tylko faktów, ale również emocji, które towarzyszyły tamtym wydarzeniom, sprawia, że jako czytelnik wczułam się w atmosferę tamtych trudnych czasów. To nie tylko lektura historyczna, to podróż w czasie, która pozwala nam zrozumieć, jakie dramatyczne wydarzenia miały miejsce na naszej ziemi. Lektura dla każdego!

Książka merytoryczna i dobra. Mamy części pisane, jak zwykłą powieść obyczajową, ale też konkretne fakty historyczne. Całość z mnóstwem zdjęć, za to ogromny plus. Dzięki temu jeszcze lepiej przyswajamy treść. Ja zdecydowanie polecam ją dalej!

• Numer jeden do przeczytania
  • Czekają na spotkanie
  • Legimi 2023
  • Z polecenia G.
  • Nie przebrnęłam...

Dodaj cytat z książki Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce. Spowiedź Hitlera i nazistów