Sadystka z Auschwitz

Filia na faktach
Filia
2022-04-13
2022-04-13

Trudno mi ocenić tę książkę ze względu na to że słuchałam audiobooka, gdzie lektor pomimo starań strasznie się umęczył. Być może to wina post produkcji, ale słychać zmęczenie, trudność w czytaniu niektórych niemieckich zwrotów i przełykanie śliny.

W książce jest dużo informacji, mocnych opisów różnych zdarzeń. Jest rzetelnie napisana. Jednak bardzo podobna do „Bestii z Majdanka” miejscami miałam wrażenie, że już to czytałam. Ogólnie polecam, ale może nie audiobook.
Z biografii samej Marii Mandal nie ma wiele, ale dużo można się dowiedzieć o funkcjonowaniu obozu i jak później przebiegał proces.

6/10

6/10

Na półkach: , , , , , ,

Słaba książka. Właściwie nie wiele ma w sobie z biografii. Autor nie sięgnął do żadnych źródeł, dot. wczesnego życia Mandl. Nie widzę śladu po jakichkolwiek kwerendach w niemieckich archiwach, a to co odnosi się do jej działalności w Auschwitz, w głównej mierze opiera się na znanych wspomnieniach więźniarek. Sporo błędów literowych w tekście, przekręconych nazwisk itp. Sztuka dla "sztuki".

Książka dosyć dokładnie opisuje poczynania Marii Mandl w obozie. Dla ludzi lubiących tą tematykę, zdecydowanie polecam.

Można mieć trochę zarzutów do struktury książki, ponieważ teoretycznie jest ona ułożona tematami, które jednak zbyt zazębiają się między sobą i rozdziały się nieco zlewają. Trudno niekiedy powiedzieć, czy czytamy o Auschwitz czy o Ravensbruck, ponieważ zeznania świadków dotyczące obu obozów pojawiają się na przestrzeni całej książki. Na dużą korzyść pozycji przemawia rzetelnie zebrany materiał, uwzględniający także okres procesów i egzekucji. Można uświadomić sobie wiele szczegółów, które Molenda zebrał i podkreślił a umykają one w relacjach świadków Zagłady, gdyż zostają wspomniane rzadko jako szczegóły.
Warto przeczytać, chociaż myślę, że przypadnie do gustu głównie odbiorcom takim jak ja - laikom, którzy już coś wiedzą, bo czytali kilka świadectw, lecz nie są specjalistami.

Książka słaba, bardzo chaotyczna -mix fix. Wiele sytuacji i wątków tylko poruszonych przez autora, ale nie wyjaśnionych do końca , choć ja wiem co i jak sie zakończyło a jeśli nie pomagał mi internet. Pisze w kółko to samo, nie zadał sobie trudu żeby sprawdzić do końca lub to gdzieś umknęło. np. czymś naświetlano kobiety a te nie miały menstruacji i tyle. Ale co, czym i jak to się skończyło?? i wiele takich. Książka posiada ilustracje część z nich nie wiadomo po co i na co, a wycinki z gazet zawarte w książce nijak się mają do przedstawianych sytuacji. Nie znam wogóle niemieckiego i wszystko musiałam tłumaczyć sobie w necie, autor nie pokwapił się żeby przetłumaczyć cytaty np. hitlerowców, prócz tylko 1 lub 2 na samym końcu książki Mari Mandl. Książka sie mi dłużyła, osoby zawarte w tej książce przez tą chaotykę mi sie myliły. wielki jeden rozgardiasz ale koniec końców można przeczytać, koniec jest najlepszy . wielkie zaskoczenie jak dla mnie.

Jak każda książka o tematyce wojennej - niewyobrażalnego cierpienia niewinnych, zasługuje na szacunek. Uważam, że autor włożył wiele pracy w swoje dzieło, za to chylę czoła i doceniam trud jedak reportaż nie do końca spełnił moje oczekiwania. Troszkę mi się dłużyło, gubiłam wątki, brakowało mi ,,porzadku", oczekiwałam więcej relacji świadków i dokładnych opisów. Pozycja nie do końca przypadła mi do gustu, ale to moje odczucia. Mimo wszystko szanuję autora i doceniam pracę.

Każdy powinien przeczytać

Każdy powinien przeczytać

Eee liczyłem na coś naprawdę mocnego atu prawie nic. Przez pierwsze Sto stron to jakieś daty z historii i nazwiska,dopiero potem troszeczkę coś się dzieje ale prawie bez polotu .

Dobrze się czyta. Godna polecenia.

Dobrze się czyta. Godna polecenia.

• Reportaż
  • Literatura faktu