Samotne serca

Okładka książki Samotne serca Lisa Gray
Okładka książki Samotne serca
Lisa Gray Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) Cykl: Jessica Shaw (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Jessica Shaw (tom 4)
Lonely Hearts
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-09-14
2022-09-14

"Samotne serca" to moja druga powieść z Jessicą Shaw jaką przeczytałam i bardziej przypadła mi do gustu niż "Ukryte". Przede wszystkim lepsze tłumaczenie, nie ma już "detektywki", która raziła mnie w oczy w poprzedniej powieści. Fabuła też ciekawsza, choć kobiet, które korespondują z więźniami, w tym z seryjnymi mordercami, a później się w nich zakochują, za chiny nie mogę zrozumieć. Poza tym książka sama się czytała :-).

Sięgając po książkę opartą na tak intrygującym motywie (wyobrażacie sobie prowadzić korespondencję o charakterze romantycznym z osadzonymi?) oczekiwałam czegoś znacznie lepszego.
Niektóre dialogi i opisy przywodziły mi silnie (zbyt silnie) na myśl pierwsze literackie podrygi zaliczane na wczesnym etapie edukacji. Poza tym, konstrukcja całej historii sprawiła, że średnio usatysfakcjonowało mnie ostateczne rozwiązanie, które nie trudno było zwizualizować sobie na długo przed ostatnią kropką.
Szkoda.

Czwarta część serii o detektyw Jessice Shaw i szkoda że ostatnia bo książka świetna, z resztą cała seria jest godna polecenia. Wielowątkowa fabuła, nietuzinkowi bohaterowie, dynamika, mnóstwo zawiłości i sekretów i zaskakujące zakończenie to jest to co przyciąga czytelnika do tej książki. Polecam.

Sięgnięcie po książkę nieznanego wcześniej twórcy jest jak spojrzenie w zupełnie nowy świat. Powieści detektywistyczne stanowią współcześnie niezwykle popularny gatunek, a ich tematyka prezentuje szeroki kolaż doświadczeń, pomysłów i wyobraźni rozmaitych autorów. W moje ręce podczas jednej z książkowych promocji trafiła powieść „Samotne serca” napisana przez Lisę Gray. Lektura naprawdę mnie porwała, a niemal 350 stron treści pochłonęłam w raptem dwa dni.

Prywatna detektyw, Jessica Shaw, otrzymuje intrygujące, niezwykle nietypowe zlecenie. Pewna kobieta pragnie odnaleźć swą przyjaciółkę z dawnych lat, gdyż uważa, że znalazła się ona w niebezpieczeństwie. Przekazane przez Christine informacje wskazują, że poszukiwana Veronica korespondowała niegdyś ze skazanym seryjnym mordercą, a nawet powiła mu dziecko, gdy ten oczekiwał wyłącznie na swą egzekucję. Kobieta zniknęła piętnaście lat temu, a niepokój pragnącej ją odnaleźć przyjaciółki spotęgowała wyłącznie informacja o tym, że Jordana Ford – żona Travisa Deana Forda, Dusiciela z Doliny, została zamordowana w ten sam sposób, co jego niegdysiejsze ofiary. Czy zbrodnia ta była podyktowana zemstą? Czy może pojawił się naśladowca zmarłego przed laty mordercy? Czy Jessice uda się odnaleźć Veronicę nim będzie za późno?

Przyznać muszę, że opowieść naprawdę porywa i została ciekawie poprowadzona. Aktualne śledztwo pani detektyw przeplatane jest retrospekcjami sprzed lat, a także poszukiwaniami mordercy Jordany Ford. Zębatki poszczególnych opowieści nieustannie pracują, a poszczególne puzzle sprawnie wskakują na swoje miejsce – w dodatku tak, że kluczowe elementy nadal są ukryte. Dużo tu nieprzewidywalności, zaskoczeń, rozwiązanie zagadki szokuje, choć sam finał miał trochę za dużo dramatyzmu, jak na mój gust. Pojawiają się również pewne przebłyski z życia Jessici, jednak szczęśliwie nie zajmują one zbyt wiele miejsca, nie rozpraszają od głównego wątku. Sama tematyka również mnie zaciekawiła – cały wątek Klubu Samotnych Serc przybliża dość ciekawe zjawisko społeczne. Bardzo często również w realnym świecie kobiety wypisywały do siedzących w więzieniu zbrodniarzy, którzy mordowali młode dziewczyny: w wykonaniu powieści zostało to po prostu ustrukturyzowane w całą sieć ogłoszeń korespondencyjnych. Napomknę jeszcze, że choć to już czwarta książka z serii – zupełnie nie trzeba znać poprzednich, by udanie pogrążyć się w lekturze.

Styl całej powieści jest zadziwiająco lekki. Czyta się to wszystko naprawdę prędko, a drobne dygresje nie zaburzają ciągu czytelniczego. Budowa postaci również przebiegła sprawnie, choć niektórzy bohaterowie drugoplanowi wydali mi się lekko mało zarysowani, gdy chodzi o osobowość. Stanowią oni jednak wyjątki, gdyż większość choćby i tych epizodycznych ma coś ciekawego do powiedzenia, wyróżniając się przy tym w różny sposób. Dialogi są wartkie, jest ich dość sporo, dzięki czemu skutecznie nadają dynamikę powieści. Opisy się nie dłużą, są ciekawe, opisane zostaje zazwyczaj wyłącznie to, co naprawdę istotne (choć jak na mój gust trochę za dużo informacji było podawane w opisach garderoby). Rozdziały są naprawdę krótkie, raptem kilkustronicowe, dzięki czemu łatwo znaleźć dogodny punkt, w którym można przerwać lekturę tak, by nie wracać do samego środka akcji.

Powieść „Samotne serca” oceniam dość dobrze. Przedstawiona historia intryguje, a przy okazji czyta się ją z wielką przyjemnością. Szczerze powiedziawszy, jeśli ktoś ma odrobinę więcej czasu – może być nawet lekturą na jeden wieczór. Jeśli będę miała okazję, z pewnością sięgnę jeszcze do jakichś powieści tej autorki (przede wszystkim poprzednich części serii z Jessicą Shaw!),gdyż zdaje się ona mieć sporo do zaoferowania. Nie jest to może jeszcze klasyczna historia detektywistyczna, jednak znajduje się jej zdecydowanie bliżej niż większość współczesnych kryminałów: całościowo książce tej przyznaję aż 8/10.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 7/10 (Kamila Kamińska)
Nie da się ukryć że lubie panią detektyw
Ciekawa akcja przenosząca sie po niezłym kawałku stanów i sama oś powieści. Panie piszące do osadzonych w San Quentin (jedno z najcięższych wiezień w Stanach) Korespondują, umawiają się na widzenia, zawierają małżeństwo. To Stany....
Ale tylko jedno pytanie na które nie ma odpowiedzi w książce
Jak osadzonemu w celi śmierci udało się spłodzić potomka?
To ciekawe....

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 7/10 (Kamila Kamińska)
Nie da się ukryć że lubie panią detektyw
Ale tylko jedno pytanie na które...

Detektyw Jessice Shaw zostaje poproszona przez Christine Ryan o odszukać przyjaciółki z dzieciństwa, Veronicii Lowe. Ta lata wcześniej znalazła miłość korespondując z więźniem przynależąc do Klubu Samotnych Serc. Urodziła mu córkę o takich samych przejrzyście błękitnych oczach i jakiś czas później ślad po niej zaginął. Lata mijały, morderca został stracony w więzieniu. Gdy znaleziono zamordowaną byłą żonę po seryjnym mordercy Travisie, Christine jest przekonana, że jej przyjaciółka z dzieciństwa wraz z córką mogą być w niebezpieczeństwie. Czy Jessice uda się odnaleźć kobietę,która nie chce być odnaleziona zanim znowu ktoś zginie?

Jessica Shaw ponownie musi rozwiązać zagadkę.. Gdzie podziewa się Weronika, która była kiedyś związana ze seryjnym mordercą? Jej przyjaciółka Christine za wszelką cenę chcę ją odnaleźć. Boi się o swoją dawna przyjaciółkę. Czy faktycznie coś jej grozi? Czy podejrzenia są bezzasadne? Jessica coraz głębiej wnika w sprawę, a tym bardziej w to brnie, tym bardziej staje się to niebezpieczne. Czy odkryje co się stało w Weroniką?

Kolejny tom w serii wyszedł autorce bardzo dobrze. Historia interesująca, nie idzie się od niej oderwać. Bardzo przyjemnie napisana przez co przeczytałam ją dosłownie w sekundę. Jedynie miałam wrażenie, że Jessice dużo tropów przychodzi z łatwością, mimo wszystko jednak nie był to dla mnie duży mankament. Zakończenie też według mnie nie jest idealne, ale zachęca mnie do kolejnego tomu.
Bardzo dobra seria, którą naprawdę warto przeczytać.

Czwarta część przygód detektyw Jessiki Shaw autorstwa Lub wy Gray jest tą najlepszą i najbardziej wciągającą.
"Samotne serca", bo o niej tutaj mowa, ma frapującą fabułę z ciekawym wątkiem korespondencji chętnych osób ze skazanymi w więzieniach. Można go było nieco bardziej rozwinąć, ale i tak jest dobrze. Nie przeszkadzały mi nieco obszerniejsze opisy otoczenia, wręcz przeciwnie, chętnie je poznawałam oczami wyobraźni.
Jak zawsze, główni bohaterowie pokazują swoją siłę, determinację i charyzmę, a przy tym poznajmy ich wady, upadki i tę ich znacznie wrażliwszą stronę. Nie są przerysowani, idealizowania. Tacy w sam raz. Niestety, ponownie zabrakło mi tutaj większego udziału Pryca, który jest tajemniczy i przykuwający uwagę. Chętnie bliżej poznałabym również Medinę. Ale cóż - zadawałam się tym, co mam😄.
Nie ma tutaj nagłych zwrotów akcji i jakiegoś szybkiego tempa, mimo to całość czyta się z ekscytacją i przyjemnością. Szkoda, że ta seria właśnie dobiegła końca. Seria, która zdecydowanie trafiła w moje gusta czytelnicze i która szczerze mogę polecić innym bookholicom.

Książka leżała na mojej półce już dłuższy czas i nie miałam za bardzo chęci jej czytać, ale jestem pod dużym wrażenie. Historia bardzo ciekawa może jest kilka nie domowień jak dla mnie.
Troszkę za dużo opisów, ale sama książka świetna i ma zaskakujące zakończenie. Postać detektyw też bardzo na plus. Na pewno sięgnę po kolejne książki autorki.

• Kryminały
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Samotne serca