Tęczowy elementarz : czyli (prawie) wszystko, co chcielibyście wiedzieć o gejach i lesbijkach

Wydawnictwo: AdPublik
9788392619901
homoseksualizm, LGBT, gej, lesbijka
Inne

Homoseksualność w Polsce przestaje być tematem tabu, a mimo to ciągle budzi kontrowersje. Parady Równości, legalizacja związków przez pary homoseksualne, nauczanie w szkołach o homoseksualności rozgrzewa opinię publiczną. Główną przyczyną negatywnego postrzegania mniejszości gejowsko-lesbijskiej w Polsce są zakorzenione w społeczeństwie liczne mity i stereotypy, które sprytnie wykorzystywane są jako element kampanii wyborczych przez prawicowe partie polityczne. Tymi mitami i stereotypami straszy się społeczeństwo. Czy homoseksualność zagraża rodzinie? Czy papież potępia osoby homoseksualne? Czy geje tworzą stałe związki? Czy można wyleczyć się z bycia lesbijką?

Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w najnowszej książce znanego eksperta w dziedzinie homoseksualności - Roberta Biedronia. To pierwsze na polskim rynku kompletne opracowanie zagadnień dotyczących tej dziedziny. Autor zebrał najczęściej zadawane i najbardziej interesujące pytania, z którymi spotkał się, w formie pierwszego polskiego tęczowego elementarza. Przedstawia fakty i obala mity dotyczące stosunku Kościoła katolickiego, trudnych relacji z najbliższymi, bezpiecznego seksu czy po prostu życia prywatnego przeciętnej osoby homoseksualnej. Poprzez błyskotliwe odpowiedzi, w prosty i przystępny sposób rozprawia się ze wszystkimi uprzedzeniami i stereotypami, z jakimi muszą zmagać się w codziennym życiu osoby o orientacji bi- i homoseksualnej. Książka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, poznać i zrozumieć siebie lub swoich bliskich albo po prostu wyrobić sobie swoje własne zdanie na temat jednej z najgłośniejszych, najbardziej kontrowersyjnych oraz gorących kwestii zaistniałych w debacie publicznej po 1989 roku

źródło opisu: Wydawnictwo AdPublik, 2007

źródło okładki: http://www.adpublik.pl/

Michał | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

"Tęczowy elementarz" był dla mnie rozczarowaniem. Pewnie dlatego, że raczej wiedza na temat homoseksualizmu została porządnie przeze mnie przyswojona i trudno mnie pod tym względem zaskoczyć. Jak już mam komuś polecać - tylko osobom, które nie mają zielonego pojęcia na temat "życia tęczowego". Ewentualnie dla ciekawostki, bo faktycznie znalazły się w książce interesujące fakty (np. porządna definicja słowa "queer" bądź "gender"). I osobiście dowiedziałem się nieco nowości na temat historii homoseksualistów z ostatniego rozdziału "aktywizm" i było to najbardziej produktywne czytanie, jeśli chodzi o moją przygodę z "Tęczowym elementarzem".

Jednak osoba, która odpowiada za korektę powinna zostać powieszona. Błędy językowe momentami wręcz rażą, a przecinki w przypadkowych miejscach są niesamowicie drażniące.

Wierzbowata | 2010-09-17

Gayfriendy. Kompendium wiedzy zarówno dla heteryków jak i dla odkrywających siebie.

fromsuburbia | 2013-02-10

Zważywszy na fakt iż Robert Biedroń nie jest bynajmniej znawcą literatury książka nie jest najgorsza. Jest niesamowicie przystępna, podzielona na działy tematycznie przypomina bardziej rozwinięty leksykon. Cała wiedza dotycząca homoseksualizmu i samych homoseksualistów w pigułce. Biedroń niezwykle dobrze sprawuje się w roli 'promotora' i 'nauczyciela'. Bez względu na poglądy, ta książka stanowi pozycję obowiązkową dla każdego, ponieważ burzy swoisty mur przeciwko czystej edukacji o homoseksualizmie łamie wszechobecne tabu panujące w polskim społeczeństwie w niezwykle klarowny sposób.

Roksana | 2010-12-25
Przeczytana: 15 listopada 2010

Książka w sposób prosty i rzeczowy opisuje zjawisko homoseksualizmu. Udziela odpowiedzi na często ciekawe ale zarazem trudne do poruszenia kwestie. Napisana jest językiem prosty i zrozumiałym.

Asia | 2011-09-07

Do bólu łopatologiczna i ogólnikowa. Jak na pierwszego krzykacza LGBT Biedroń w swojej książce zdecydowanie więcej przemilczał niż napisał. Prawdopodobnie najsłabsza spośród "branżowych" książek, z którymi miałam do czynienia.

hhohho | 2013-07-23
Przeczytana: 2012 rok

Spojrzenie głównie ze strony homoseksualisty, a. Pozycja mnie nie zachwyciła.

Soltys | 2016-12-06
Mariusz Bujnowski | 2016-11-13