Wyzwanie czytelnicze LC

Nowy rozdział

Wydawnictwo: Edipresse
Biedroń, Polska, wybory, zmiany
Pawel Kurach

Potrzebujemy większej i głębszej zmiany: musimy uruchomić nasze marzenia, przypomnieć sobie, po co nam wspólne państwo i zacząć je razem budować. Chcę Polski, w której nikt nie jest pozostawiony w tyle. Polska jest przecież dobrem wspólnym – musimy ją zatem uzdrowić!
Nie ma już czasu – trzeba zacząć pisać nowy rozdział. Zróbmy to razem.
Jestem gotowy.
Robert Biedroń

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Wydawnictwo

Oficjalna recenzja
Aleksandra książek: 125

Robert, z kim i jak to zrobisz?

„Panie Robercie, a z kim Pan to robi?” – to jedno z najczęstszych pytań, które padało po tym, jak Robert Biedroń – dotychczasowy prezydent Słupska – ogłosił, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję prezydentury w mieście, tylko stworzy własny ruch. Na takie pytania miał jedną odpowiedź: „Nieważne z kim, ważne jak”. I o tym właśnie można przeczytać w jego nowej książce zatytułowanej „Nowy rozdział”.

Już na wstępie Robert Biedroń zaznacza, co, a raczej kto jest dla niego najważniejszy i stanowi centrum całej inicjatywy – ludzie, wspólnota. Widzi potrzebę nie tylko gruntownej zmiany samej polityki, ale także połączenia ludzi i uwolnienia ich marzeń, które są następnym krokiem do stworzenia tytułowego nowego rozdziału. Na swoich spotkaniach w ramach burzy mózgów przeprowadza dwa eksperymenty – w jednym z nich prosi uczestników o zamknięcie oczu i opowiedzenie o Polsce swoich marzeń oraz zastanowienie się, dlaczego teraz taka nie jest, co należy zmienić lub poprawić, by państwo stało się takim, o jakim marzą obywatele.

A co widzi Robert Biedroń, gdy zamknie oczy?

A co widzi Robert Biedroń, gdy zamknie oczy?

W swojej książce pisze o wizji Polski, w której jesteśmy wspólnotą. Nie dzielimy się na lewych i prawych, tylko jesteśmy ludźmi, którzy są empatyczni, mają chęć uczestnictwa i wpływania na swoją ojczyznę. Następnie przechodzi do diagnozy obecnej sytuacji w Polsce. Stara się analizować, kto nami rządzi, jak doszło do tego, że znajdujemy się politycznie w takim, a nie innym miejscu, oraz spojrzeć na nowo na naszą przeszłość i to, co z niej wynieśliśmy.

Dalej możemy zapoznać się z dorobkiem i doświadczeniem Roberta Biedronia jako prezydenta Słupska, a także z charakterem dokonywanych przez niego zmian służących temu, aby wyciągnąć miasto z długów, uczynić mieszkańców bardziej zadowolonymi z ich małej ojczyzny, a także uczynić sam Słupsk bardziej rozpoznawalnym miastem. W oparciu o to doświadczenie Biedroń przedstawia wizję państwa, które chciałby zbudować, a raczej dopisać do jego historii nowy rozdział.

Podczas licznych konferencji i wywiadów Robert jest pytany o program, ten jednak pisany jest wspólnie z Polkami i Polakami. To dość niestandardowe, a może nawet rewolucyjne, podejście polityka przyprawiło już niejednego dziennikarza i obserwatora polityki o palpitację serca, ale spokojnie! Z tej książki dowiecie się, jakie są pomysły Roberta Biedronia dotyczące pozycji Polski na arenie międzynarodowej, funkcjonowania rządu, polityki społecznej, gospodarki, ekologii, szkolnictwa i edukacji, służby zdrowia, polityki emerytalnej i znacznie więcej.

Choć te dziedziny mogą wydawać się bardzo złożone, odległe czy nawet abstrakcyjne, to Robert Biedroń pisze o nich w sposób tak prosty, a zarazem ciekawy, że będą one zrozumiałe dla każdego. Odwołuje się przy tym do codziennych spraw, z jakimi spotykamy się w danym obszarze, i na ich podstawie tłumaczy, co chciałby osiągnąć.

Wszyscy, którzy mieli okazję słuchać wystąpień Roberta Biedronia, mogą usłyszeć jego głos w trakcie czytania! Tak jak z jego osoby w czasie spotkań na żywo, z książki bije ta sama autentyczność. Polityk pokazuje, że też jest człowiekiem. Nie przypisuje autorstwa wszystkich pomysłów sobie i wielokrotnie powołuje się na słowa innych polityków, obserwatorów rzeczywistości i naukowców, a także na wyniki przeprowadzanych badań i sondaży.

Oprócz prezentowanych treści w środku znajdziemy też kilka zdjęć mających duże znaczenie dla Roberta Biedronia, przedstawiających najważniejsze osoby z jego otoczenia i chwile z jego działalności. Ożywiają one książkę i pozwalają na moment zatrzymać się w trakcie czytania, zwłaszcza że książka naprawdę wciąga i czyta się ją jednym tchem.

Publikację tę z pewnością docenią wszystkie poszukiwaczki treści feministycznych. Robert Biedroń nie tylko poruszył problemy, jakie trapią współczesne kobiety, ale nie zapomniał też o żeńskich końcówkach – obok „każdego”, „Polaka” i „Europejczyka” pojawiły się „każda”, „Polka” i „Europejka”.

„Nowy rozdział” to obowiązkowa lektura nie tylko dla zwolenników polityka, ale również dla osób, które są niezdecydowane. Robert Biedroń z pewnością stanowi powiew świeżości w polskiej polityce, warto więc już teraz zapoznać się z jego planami. Czy jest też dla jego przeciwników? Oczywiście! Polityków można lubić bądź nie, ale nie od tego są. Być może nawet „Nowy rozdział” jest szczególnie dla nich, bo jak Robert Biedroń podkreśla w swoich wypowiedziach, jest gotowy i chce rozmawiać z każdą i każdym niezależnie od poglądów, bo nasz kraj powinien być w końcu dla wszystkich. I to właśnie ze wszystkimi pragnie napisać nowy rozdział historii polskiej polityki.

Aleksandra Wróblewska

Figunia33 | 2018-11-14
Przeczytana: 10 listopada 2018

Wybitny manifest wybitnego polityka, który wreszcie wychodzi do ludzi z jakąś propozycją a nie tylko z oskarżeniami innych o to, co źle działa w Polsce. A źle działa wiele rzeczy. Odkąd na scenie politycznej pojawił się Robert Biedroń, mam na kogo głosować. Nie przeciwko komuś, ale właśnie na kogoś, a to jest zajeb*ście duża różnica!

meg | 2018-10-30

Dawno nie czytałam o niesprawiedliwości, nierównościach, życiu przeszłością i o sytuacji politycznej w kraju w ogóle z takim spokojem. Bo nie jest dobrze, ale jest nadzieja. Pełna mobilizacja, kibicuję.

Borys | 2019-01-08
Na półkach: Styczeń 2019, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Manifest i program wyborczy Roberta Biedronia. Myślę że trochę za bardzo marzycielski i optymistyczny ale jednak uważam że Biedroń ma szansę na sukces, a Polska z postawieniami z tej książki była by rajem.

Aquilo Porożyński | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Nie należy tej książki oceniać literacko. Jako manifest i wstępny program zmian w Polsce mogę tylko kibicować i pomagać.

seke | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Robert Biedroń pokazuje w tej książce powody dla których postanowił wrócić do polskiej polityki. Naświetla problemy z jakimi nasz kraj się zmaga, komentuje najnowsze wydarzenia i przedstawia swoje podejście do nich i motywuje czytelnika do tego, żeby nie być wobec nich biernym.

Michał | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Ogólnie polityka to nie moja bajka, ale Pana Biedronia darzę szacunkiem ogromnym.
Warto poznać jego opinię na to co można zrobić i jak do tego się zabrać.
Pokazał, że wyjście poza schemat w przypadku Słupska się powiodło, może i tym razem warto wziąć to pod uwagę i zawierzyć na szerszą skalę by Polska mogła się zmieniać.
Będę trzymać kciuki za tego polityka, a także wesprę go w jego działaniach.
Polecam!

AlphaMWO | 2019-01-12
Przeczytana: styczeń 2019

Książka ta nie jest naukową analizą sytuacji społeczno-gospodarczej państwa polskiego, ani skomplikowanym podręcznikiem do nauki polityki. To po prostu napisany z głębi serca manifest o tym, jak zdaniem Roberta Biedronia powinna wyglądać Polska marzeń. Były prezydent Słupska w swojej wizji podkreśla mocno wymieszanie się substratu osób sprawujących władzę i obywateli, ich współpracę, wzajemne kontakty i dialog społeczny. Opisuje dość konkretne pomysły na prowadzenie polityki ogólnokrajowej, podbudowując je argumentami ze swojej praktyki jako włodarz Słupska.
"Nowy Rozdział" to po prostu nic innego jak wykaz pomysłów na nadanie polityce ludzkiej twarzy. Mnie pomysły Roberta Biedronia przekonały i głęboko wierzę w możliwość napisania przezeń właśnie nowego rozdziału dla Polski

ur2nice2b4gotten | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Książka w stylu "ruszmy w końcu te nasze kupry i zmieńmy wszystko co złe, na lepsze, bo siedzenie i narzekanie nic nie pomoże".
Pan Biedroń po raz kolejny utwierdza mnie w przekonaniu, że to właśnie ON powinien zostać prezydentem Polski.

eve | 2019-01-03
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Ta książka powinna być napisana Comic Sansem, jak poemat o jednozożcu. Fajne jest to, że nie pluje jadem na wszystkich naokoło, ale jego wizja to utopia, a wiemy jak kończą się utopie. Niemniej jestem za, jeśli jest nadzieja, że uda mu się to wprowadzić choć w małym stopniu.

Alf | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Ulotka wyborcza Roberta Biedronia ujęta w formie książki. Mowa trawa, ładnie zasiana. Dla koneserów.