Okładka książki Tęczowy elementarz : czyli (prawie) wszystko, co chcielibyście wiedzieć o gejach i lesbijkach Robert Biedroń
Robert Biedroń Wydawnictwo: AdPublik poradniki
poradniki
AdPublik
2007-01-01
2007-01-01
9788392619901
homoseksualizm LGBT gej lesbijka

Okładka książki Pod prąd Robert Biedroń, Magdalena Łyczko
Pod prąd Robert Biedroń, Mag...
Okładka książki Queer studies - podręcznik kursu Marta Abramowicz, Tomasz Basiuk, Robert Biedroń, Małgorzata Bieńkowska-Ptasznik, Agnieszka Graff, Jacek Kochanowski, Ireneusz Krzemiński, Jerzy Krzyszpień, Paweł Leszkowicz, Anna Świrek, Bartosz Żurawiecki
Queer studies ... Marta Abramowicz, T...

Najlepsze pomysły są proste. Wobec wielkiego niezrozumienia, czym jest współczesna myśl lewicowa, „Krytyka Polityczna“ opracowała i wydała „Przewodnik lewicy“ (patrz s. 5 nr 9 Repliki). Niezależnie od niej Robert Biedroń, przewodniczący Kampanii Przeciw Homofobii, wpadł na podobny pomysł w branży, w której jest ekspertem – czyli w kwestii gejowsko-lesbijskiej. Inspiracją do napisania „Tęczowego elementarza“ były pytania zadawane Biedroniowi w okresie jego wieloletniej działalności. Taką też formę ma jego praca – są to proste, czasem wręcz naiwne pytania, na które autor udziela prostych i ciekawych odpowiedzi. W Polsce mitów, przeinaczeń i zwykłych bzdur na temat homoseksualności napisało się i wciąż pisze się bardzo dużo. Dlatego „Tęczowy elementarz“ ma moc odświeżającą. Odbiorcami książki Biedronia są przede wszystkim geje i lesbijki, ich przyjaciele, rodzice a także wszyscy inni, którzy o homoseksualności wiedzą niewiele. Podejrzewają jednak, że „wiedza“ na ten temat, którą usiłuje wpajać IV RP, to wielka ściema obliczona na poklask homofobów.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że książkę o osobach homoseksualnych napisał doświadczony w sporach i dyskusjach gej. Nic o nas bez nas. W normalnym kraju „Elementarz“ byłby lekturą podczas lekcji o homofobii na etyce i podczas lekcji o orientacjach seksualnych na biologii.

(Mariusz Kurc, nr 9)

"Tęczowy elementarz" był dla mnie rozczarowaniem. Pewnie dlatego, że raczej wiedza na temat homoseksualizmu została porządnie przeze mnie przyswojona i trudno mnie pod tym względem zaskoczyć. Jak już mam komuś polecać - tylko osobom, które nie mają zielonego pojęcia na temat "życia tęczowego". Ewentualnie dla ciekawostki, bo faktycznie znalazły się w książce interesujące fakty (np. porządna definicja słowa "queer" bądź "gender"). I osobiście dowiedziałem się nieco nowości na temat historii homoseksualistów z ostatniego rozdziału "aktywizm" i było to najbardziej produktywne czytanie, jeśli chodzi o moją przygodę z "Tęczowym elementarzem".

Jednak osoba, która odpowiada za korektę powinna zostać powieszona. Błędy językowe momentami wręcz rażą, a przecinki w przypadkowych miejscach są niesamowicie drażniące.

Zważywszy na fakt iż Robert Biedroń nie jest bynajmniej znawcą literatury książka nie jest najgorsza. Jest niesamowicie przystępna, podzielona na działy tematycznie przypomina bardziej rozwinięty leksykon. Cała wiedza dotycząca homoseksualizmu i samych homoseksualistów w pigułce. Biedroń niezwykle dobrze sprawuje się w roli 'promotora' i 'nauczyciela'. Bez względu na poglądy, ta książka stanowi pozycję obowiązkową dla każdego, ponieważ burzy swoisty mur przeciwko czystej edukacji o homoseksualizmie łamie wszechobecne tabu panujące w polskim społeczeństwie w niezwykle klarowny sposób.

Gayfriendy. Kompendium wiedzy zarówno dla heteryków jak i dla odkrywających siebie.

Książka w sposób prosty i rzeczowy opisuje zjawisko homoseksualizmu. Udziela odpowiedzi na często ciekawe ale zarazem trudne do poruszenia kwestie. Napisana jest językiem prosty i zrozumiałym.

Do bólu łopatologiczna i ogólnikowa. Jak na pierwszego krzykacza LGBT Biedroń w swojej książce zdecydowanie więcej przemilczał niż napisał. Prawdopodobnie najsłabsza spośród "branżowych" książek, z którymi miałam do czynienia.

Spojrzenie głównie ze strony homoseksualisty. Pozycja mnie nie zachwyciła.

Spojrzenie głównie ze strony homoseksualisty. Pozycja mnie nie zachwyciła.

Czytałem naukowo. Dla młodych ludzi szukających swojego prawdziwego JA bardzo pomocna.

Książka, którą każdy powinien przeczytać, niezależnie
od poglądów i orientacji, po prostu warto wiedzieć.
Napisana prostym, konkretnym językiem. Polecam!

Książka, którą każdy powinien przeczytać, niezależnie
od poglądów i orientacji, po prostu warto wiedzieć.
Napisana prostym, konkretnym językiem. Polecam!

• LGBT
  • 2011