A Heavy Dose of Allison Tandy

Okładka książki A Heavy Dose of Allison Tandy Jeff Bishop
Okładka książki A Heavy Dose of Allison Tandy
Jeff Bishop Wydawnictwo: G.P. Putnam’s Sons Books for Young Readers literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
G.P. Putnam’s Sons Books for Young Readers
2022-07-12
2022-07-12
9781984812940

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Delatrix, silny lek przeciwbólowy. Nie przekraczać zalecanej dawki. W przypadku wątpliwości skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Uwaga: lek może powodować mdłości, wzdęcia, ból głowy i wymioty. I nawiedzenia o charakterze metafizyczno-paranormalnym.
Ostatnia klasa liceum miała być dla Camerona czasem imprez i dobrej zabawy, a okazała się... pasmem nieszczęść.
Najpierw rzuca go dziewczyna. Później ta sama dziewczyna, Allison Tandy, na skutek wypadku samochodowego zapada w śpiączkę. Cameron z kolei doznaje poważnej kontuzji, a długi czas rekonwalescencji wyklucza go z gry w koszykówkę.
Lekarz przepisuje mu silne leki przeciwbólowe i ostrzega przed ewentualnymi skutkami ubocznymi. Jednym z nich są halucynacje. I w taki właśnie sposób zaczyna objawiać mu się nie kto inny jak Allison.
Lecz czy rzeczywiście jest to tylko wytwór odurzonej lekami wyobraźni Camerona?
Allison nadal nie odzyskała przytomności, ale znalazła sposób, by skontaktować się ze swoim byłym chłopakiem i pomóc mu wyleczyć złamane ich rozstaniem serce.

"Potężna dawka Alison Tandy" to tak naprawdę potężna dawka cierpkiego humoru i złamanego rozstaniem serca.

Zabawna narracja maskuje zdecydowanie za duże nagromadzenie toksyczności na metr kwadratowy: toksyczni rodzice, toksyczni przyjaciele, toksyczna była dziewczyna. Biedny Cam. Choć i on nie jest tutaj bez wad. Największą z nich jest (moim zdaniem) brak własnego zdania. Cameron pozwala sobą kierować jak marionetką dosłownie każdemu, co jest tym gorsze, że otaczają go ludzie, którzy notorycznie to wykorzystują: "jesteś świeżo po operacji kolana i ledwo potrafisz pokonać schody? Hej, ale przecież nadal możesz chodzić na imprezy i wyrywać laski, co nie? Och, i bez problemu zastąpisz trenera siostry przed jej najbliższym meczem?". Cam robi to, co bardziej lub mniej dobitnie sugerują mu inni, przekonując go, że tak będzie dla niego najlepiej, a w rzeczywistości jest ostatnią osobą, która na tym korzysta. Po cichutku liczyłam na jakiś przełom, moment uświadomienia. Przeliczyłam się jednak, bo niczego podobnego się nie doczekałam.

Było kilka rzeczy, nielogicznych niedociągnięć, które skutecznie mnie rozpraszały i odciągały od fabuły. Jak choćby to, że kontuzja Camerona magicznie znikała, gdy było to akurat niewygodne dla fabuły (jak on obskakiwał te wszystkie imprezy na kulach pozostaje dla mnie zagadką) albo na czym właściwie polegają zdolności Allison (czego nie ogarnia ani narrator, ani sama zainteresowana).

Okej, koniec narzekania. Niezaprzeczalnym faktem jest natomiast to, że świetnie się przy tej książce bawiłam. Nie mam pojęcia, jak autor to zrobił, ale im dłużej czytałam, czułam się jak Cameron na delatriksie – totalnie odurzona. Nie wiedziałam już, co jest prawdą, a co nie. Co niesamowicie mi się podobało!

Ciekawostka: "Potężna dawka Allison Tandy" była moim tegorocznym walentynkowym prezentem od siebie dla siebie. Nie mogłam trafić lepiej – najwyraźniej dużo łatwiej utożsamia mi się z bohaterami, którzy leczą złamane serce niż z tymi, którzy znajdują miłość.

Wyobraź sobie, że udajesz się do szpitala na zabieg i w tym samym czasie przywożą do niego twoją byłą dziewczynę po ciężkim wypadku. Zapada ona w śpiączkę, a ty po zażyciu leków zaczynasz ją wszędzie widzieć. Chodzi za tobą, rozmawiasz z nią, próbujesz się w niej odkochać, a ona ci w tym pomaga. Dziwne nie?

Taką oto historię opowiada nam główny bohater. Jest zabawna, przedstawiona z humorem nastolatka i sporą dawką ironii. Typowa młodzieżówka, która pokazuje jak posklejać związek, jakich błędów nie popełniać i jakich dokonywać wyborów. Można w niej znaleźć to co cechuje młodzież- czyli imprezy, przyjaciele, rozstania i randki.
Lekka i przyjemna książka, szybko się ją czyta.

Taką oto historię opowiada nam główny bohater. Jest zabawna,...

książka o chłopaku, który w ostatnie wakacje przed collegem nabawia się kontuzji nogi wymagającej operacji i jego byłej dziewczynie, która objawia się mu w halucynacjach po lekach przeciwbólowych w momencie, gdy już prawie goi mu się serce.

ten opis mnie tak zachęcił, że wiedziałam, że muszę się zapoznać z tą lekturą. spodziewałam się głównie humoru i czegoś na wyluzowanie. dostałam to, ale w pakiecie z smutkiem i złamanym sercem. na końcu doszła jeszcze do tego frustracja i z książki zrobiła się kolejka górska, na której na przemian śmiałam się w głos, płakałam i musiałam ją odkładać, żeby ochłonąć.

luźny i przyjemny styl pisania, świetne żarty, pełno podtekstów, letni wakacyjny klimat, dzięki któremu znów wróciłam do ciepłego czerwca. ale przede wszystkim to było coś, gdzie mogłam odnaleźć siebie. cała rozciągłość przyjaźni, miłości i relacji rodzinnych w nastoletnich latach, uczucia i postępowanie przy złamanym sercu, nie zawsze racjonalne czy mądre. mimo swojej nietypowości i bólu odnalazłam w niej dużo komfortu.

zakochałam się w bohaterach i dynamice ich relacji. oboje nieidealni, zazdrośni o wszystkich wokół i mimo wielu kłótni wydają się do siebie idealnie dopasowani. większość książki ukazuje ich sytuację już po zerwaniu, a mimo to - ta chemia, to uczucie i te gesty - to wszystko aż przelewało się przez papier, mimo wszystkich przeszkód kibicowałam im od początku do końca.

zakończenie mnie zniszczyło, było nieoczekiwane i zostawiło mnie z głową wypełnioną pytaniami. jednocześnie podoba mi się taki koniec i jednocześnie jestem zupełnie gotowa na sequel i nie mogę się go doczekać. to była prawdziwa potężna dawka dobrej młodzieżówki💊

Kocham Cama i Ally są cudowni. Książka przezabawne, dosłownie stand-up Cama. I te postacie są po prostu realne. Popełniają błędy i mają wady nie są idealni. Ale chcą się poprawić i chce być lepsi.
Absolutnie popłakałam się na końcówce. Nie spodziewałam się jej tak do końca. I po prostu złamała mi serce i jednocześnie i posklejała.
Wszystkie fragmenty gdzie Ally i Cam się przekomarzali albo w zasadzie robili cokolwiek były cudowne.
Ostatecznie uważam że trochę za dużo dramy. I tak naprawdę wszystko wynika z 1 małej w zasadzie rzeczy.

Wszystkie fragmenty gdzie Ally i Cam się...

Fajna, zabawna opcja jako coś lekkiego do czytania, ale bardziej dla młodych dorosłych niż dla młodzieży, ze względu na treści potencjalnie szkodliwe dla nastolatków (zapadła mi w pamięć scena, gdzie bohater twierdzi, że narkotyki nie są tak szkodliwe jak uważają w szkołach).

Naprawdę nie wiem co myśleć o tej książce. Sam pomysł na fabułę jest naprawdę porąbany. Trudno inaczej nazwać polekową halucynację w postaci byłej dziewczyny, która próbuje dowiedzieć się dlaczego rozpadł się jej związek z głównym bohaterem. Który swoją drogą nie należy do przyjemnych postaci, za to na pewno do zabawnych. Wszystko to podlane sosem z letniego klimatu, imprez nastolatków, niepewności co do dalszego życia daje efekt naprawdę ciekawy. Bishop prowadzi narracje wyłącznie z punkty widzenia głównego bohatera co stanowi bardzo ciekawy punkt odniesienia dla tego dziwacznego romansu (?)
Doceniam całość choć jestem poważnie skonfundowana.

Nie spodziewałam się wiele po tej książce, ale była przyjemna, śmieszna. Rzadko kiedy śmieję się prawie że na głos czytając, a tu zdarzyło się to kilka razy. Niby nic specjalnego się nie działo, ale jednak wciągnęłam się. Styl pisania przypomina mi książki autorstwa Johna Greena, Matthew Quick'a.

To miały być idealne wakacje. Lato pełne imprez, zabaw, wycieczek i spotkań ze znajomymi. Niestety, ale dla Cama okazały się koszmarem. Chłopak doznaje poważnego urazu kolana i musi przejść operacje. Dodatkowo w szpitalu leży jego była dziewczyna, która zapadła w śpiączkę. Na Camie ciąży presja odwiedzania ex, którą wywiera na nim otoczenie.
Na domiar złego dostaje silne środki przeciwbólowe, które wywołują u niego halucynacje…. A w tych jest nie kto inny, jak sama Allison, jego była.
Czy chłopak przetrwa kryzys i da radę zapomnieć o ukochanej?

To była wyjątkowo emocjonująca książka. Ma w sobie wiele skrajnych emocji. Momentami łzy napływały mi do oczu, a za chwile znikały rozproszone przez mój śmiech. Bardzo związałam się z postaciami tej książki, które napisane są w naprawdę super sposób!
Jest to książka, która idealnie pokazuje, za co kocha się książki z gatunku młodzieżowych i dlaczego nadal po nie sięgam.
Polecam po nią sięgnąć każdemu, kto lubi mały rollercoaster emocji zabarwiany dużą ilością humoru.

Na domiar złego dostaje silne...

Na samym początku kilka słów o fabule, bo gdy tylko przeczytałam jej opis na instagramie wydawnictwa chciałam ją przeczytać!

💘To miało być najlepsze lato w życiu Cama. Wszystko jednak legło w gruzach kiedy jego była dziewczyna Ally ma wypadek samochodowy i zapada w śpiączkę. Do tego Cam doznaje kontuzji kolana, przez co musi się poddać opereracji, po której lekarz przypisuje mu leki, które mają uśmierzyć ból. Jednak gdy je bierze zaczyna widzieć ducha swojej byłej dziewczyny i z nią rozmawiać. Czy to nie brzmi ciekawie?

🤍Miałam co do niej duże oczekiwania i mogę powiedzieć, że się nie zawiodłam! Poczucie humoru i płynny styl pisania autora dodały tej książce cudownego klimatu. Dodatkowo bardzo podobały mi się takie bezpośrednie zwroty do czytelnika, dzięki nim mogłam wciągnąć się w książkę jeszcze bardziej.

🤍Jest to ciepła młodzieżówka z świetnymi bohaterami , która równocześnie przypomina jak ważna jest rozmowa i komunikacja.

🤍Poczucie humoru Cama w większości czasu było naprawdę świetne i kilka razy zaśmiałam się na głos ale czasem zdarzały się niepotrzebne żarty, które trochę mnie zniesmaczyły. Co do postaci Ally to uważam, że jest bardzo ciekawa!

4/5⭐

Ale koniec końców mogę wam ją polecić!!

Lato po ostatniej klasie szkoły średniej nie jest dla Cama takie, jak sobie wymarzył. Przechodzi zabieg na kolano, który przez pewien czas unieruchamia go w domu. Jego była dziewczyna jest w śpiączce, a wszyscy oczekują, że chłopak będzie ją odwiedzał w szpitalu. Gdy Cam zaczyna brać po zabiegu leki uśmierzające ból, okazuje się, że skutkiem ubocznym tych proszków są… halucynacje z Allison w roli głównej. To nie ułatwia Camowi odkochania się w byłej dziewczynie...

Potężna dawka Allison Tandy Jeffa Bishopa jest powieścią młodzieżową. Głównym bohaterem i narratorem jest Cam. Zdarza się, że bohater zwraca się bezpośrednio do czytelnika, dając nam poczucie, że słuchamy opowieści, którą przeznacza specjalnie dla nas. W treści pojawiają się też retrospekcje oznaczone kursywą. Mają one przybliżyć czytelnikowi wcześniejsze wydarzenia, które są znaczące dla obecnie toczącej się fabuły.

W powieści poruszono ważne wątki, które przykryto często luźną atmosferą narracji. Cam wydaje się czasem nonszalancki, dowcipkuje, by nie dać po sobie poznać, że tematy, o których mówi, są dla niego bolesne. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny. Cam i Allison zerwali ze sobą kilka miesięcy wcześniej, a chłopak nadal nie przebolał tego wydarzenia. Nie umawia się z nikim, nie daje sobie szansy na poznanie kogoś nowego. Równocześnie jednak ma żal do Allison, która z nim zerwała i znalazła szybko pocieszenie w ramionach innego. Nie chce odwiedzać jej w szpitalu, mimo że dziewczyna jest w śpiączce od dawna i nie zapowiada się, że wyjdzie z niej cało. Wszyscy oczekują od Cama, że ten wpadnie z wizytą do Allison, jednak on nie umie się przełamać.

Ważnym tematem jest uzależnienie od leków. Mogłoby się wydawać, że uzależniają jedynie używki w stylu alkoholu czy narkotyków, jednak kwestia uzależnienia od leków jest równie poważna, chociaż nadal mało poruszana w literaturze. Tym razem nie chodzi o uśmierzenie bólu, lecz o skutek uboczny, czyli halucynacje. W ten sposób Cam ma okazję nie zerwać całkowicie kontaktu z byłą dziewczyną. Uznaje, że w ten sposób dowie się, dlaczego Allison go zostawiła i może uda mu się ją odzyskać. To kolejna ważna kwestia w książce – młodzieńcza miłość, złamane serce i niechęć do odpuszczenia sobie tej osoby.

Porusza się tu także wątek związków na odległość. Licealne sympatie mogą nie przetrwać, gdy para wyjeżdża na dwa różne uniwersytety oddalone od siebie o wiele kilometrów. Dlatego też niektórzy decydują się na bycie singlem w ostatnim roku szkoły, by nie przeżywać zawodów, rozczarowania, gdy przyjdzie czas studiów. Ta kwestia wydawała mi się interesująca, chociaż trochę obca, ponieważ u nas rzadko jest podnoszona. W każdym większym mieście, gdzie są uczelnie, jest ich kilka, więc pary mogą spróbować wyjechać razem, nie jest to zatem tak dużym problemem.

Potężna dawka Allison Tandy ma wiele ciekawych i ważnych wątków. Styl autora jest lekki, narracja w wykonaniu Cama czasem dowcipna. Niektóre jego perypetie wywołują uśmiech podczas czytania, ale gdzieś w tle przebija myśl, że w książce poruszono istotne tematy, które wcale nie są zabawne.

Powieść spodoba się fanom obyczajówek młodzieżowych. Nie jest to książka z przesadnie wyolbrzymionymi problemami, można w niej odnaleźć wątki ważne i uniwersalne. Dodajmy do tego ciekawą narrację i bohatera, który ma w zwyczaju zwracać się do czytelnika. Słodko-gorzka historia o pierwszym poważnym związku i problemach.

• Młodzieżówki
  • Romans