Okładka książki Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce Marianna Kamila Gierszewska
Marianna Kamila Gierszewska Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2022-09-19
2022-09-19

Pierwszy raz kiedy zetknęłam się z autorką na Instagramie pomyślałam "gada jak moja terapeutka, już ją lubię". Marianka ma w sobie niesamowitą łagodność, która udziela się natychmiast i otula. Po książce spodziewałam się czegoś ciekawego, ale jej nie doceniłam. Myślę że powinna mieć ostrzeżenie, aby czytać z uwagą w czasie specjalnie na to poświęconym i pozwalającym na ewentualne rozpadnięcie się i niespodziewany potok łez. Książka poruszyła we mnie naprawdę wiele wrażliwych strun i wzbudziła wiele łez, tych kojących i oczyszczających. Polecam ku ukojeniu, utuleniu i odkrywaniu.

Zdecydowanie polecam, historia, która daje dużo do myślenia o tym, jak chcesz żyć własne życie oraz temat traum pokoleniowych

Na półkach: , , , , , ,

Która z nas nie słyszała w dzieciństwie takich zdań: "bądź grzeczna", "dziewczynkom tak nie wypada"... cóż, rodzice pewnie chcieli dobrze, tak samo ich wychowano.
Grzeczne dziewczynki nie płaczą, nie grymaszą, robią zawsze tylko to, czego się od nich oczekuje. Grzeczne dziewczynki nie maja swojego zdania, nie wychylają się. Wybierają zawsze to, co powinny, to co dla nich - według innych - najlepsze. Grzeczne dziewczynki nie mają pozwolenia na odczuwanie i myślenie, mogą jedynie wykonywać rozkazy. Bo inaczej są niedobre, niekochane, brzydkie. A takimi być nie wolno.
Ile z nas, kobiet wychowało się w sztywnym gorsecie? Ile z nas słyszało nakazy i zakazy, które odbierały nam radość ze wszystkiego co robimy. Co więcej, te wszystkie schematy, jakie w nas wpojone, wyuczone zachowania wciąż nie pozwalają nam ruszać do przodu. Dziś nie czujemy się szczęśliwe, borykamy się z chorobami autoimmunologicznymi i depresją. Mamy problemy ze stworzeniem dobrej relacji z drugim człowiekiem. Na szczęście jest światełko w tunelu. Kiedy już sobie uświadomimy co nas blokuje, mamy szansę na zmianę i na to by rozpocząć nowy etap swojego życia.
To niesamowite, że 25-letnia Marianna Gierszewska tak wiele wie o życiu. To niesamowite, że jest w stanie tak mocno przemówić do swoich odbiorców. Może jest tak dlatego, że jest autentyczna i wszystko co robi opiera o swoje doświadczenie.
Wiele osób doszukuje się w tej książce poradnika. Niektórzy wskazują, że to autobiografia. Owszem, przedstawiona jest tutaj historia z jej życia, ale...opisywane sceny stanowią fundament do tego, aby przyjrzeć się swojemu życiu, przeanalizować to wszystko pod kątem swoich doświadczeń, zajrzeć w głąb siebie. Wielkie brawa za odwagę i ogromną mądrość życiową - mimo młodego wieku.
Autorka w swojej książce pisze o przeżyciach, głównie tych z dzieciństwa, z którymi wiele z nas może się śmiało identyfikować. Ta sentymentalna podróż w głąb siebie uzmysławia czytelnikowi, ile sam ma w sobie nieprzepracowanych spraw, jakie ograniczenia i klatki ma nałożone. Przynosi też ukojenie, bo pokazuje, że z tych kajdan można się uwolnić, zawalczyć o siebie, można być sobą, żyć zgodnie z tym co nam w duszy gra, przeżyć życie po swojemu, robić to, co chcemy a nie musimy.
Dla mnie cudowna książka. Skłania do przemyśleń i uderza w bardzo delikatne struny. Nie raz się wzruszyłam i zatrzymałam na refleksje. Uważam, że każda kobieta powinna przeczytać tę książkę.

Fantastyczna !
Jakbym miałam opisać jednym słowem:)

Książka porusza sfery o których nawet nie miałam pojęcia, obudziła we mnie rzeczy, które dawno temu poupychałam w zakamarkach siebie.
Interesująca, wartościowa, potrzebna !
Każda kobieta powinna ją przeczytać! Panom też polecam :)

Fantastyczna !
Jakbym miałam opisać jednym słowem:)

Interesująca, wartościowa, potrzebna !
Każda kobieta powinna ją przeczytać! Panom też polecam :)

Niesamowite jest to, jak bardzo potrzebowałam tej książki w swoim życiu. I już wiem, że to pierwsza książka, do której będę wracać. Bo niektóre cytaty powinniśmy sobie wdrukować, wytatuować i zapamiętać do końca życia.
To nie jest pierwsza przeczytana przeze mnie książka o dziedziczonych traumach, jednak pierwsza, która w tak bezpośredni sposób odzwierciedla ich moc. Marianka opuszcza zasłonę wstydu i daje nam świadectwo swojego życia. I głośno mówi - da się, na prawdę da się inaczej…

O działalności pani Gierszewskiej dowiedziałam się z podcastów, które nagrywa pt. "Okolice ciała". Wysłuchałam już parę odcinków i wzięłam się za przeczytanie pierwszej książki tej autorki. Książka mocno mnie wciągnęła, chociaż nie zgadzam się ze wszystkim o czym pisze p. Gierszewska. Bardziej do mnie trafiły podcasty niż książka. Mimo tego, czekam z niecierpliwością na nową książkę autorki.

Ten głos. Cała historia. Gimnazjum. Zrozumienie, olśnienie.

Ten głos. Cała historia. Gimnazjum. Zrozumienie, olśnienie.

Przesłuchałam jako audiobook i polecam tę formę. Zupełnie inaczej można wczuć się w lekturę. Polecam szczególnie kobietom, które szukają siebie.

Piękna książka. Opis życia autorki. Opowiada o swoich uczuciach, doświadczeniach, emocjach, problemach. Świetnie się czytało i można wiele z niej wyciągnąć dobrego.

Książka daje wrażenie skierowanej do kobiet, ale i mężczyzna może po nią śmiało sięgać.
Osobista historia Marianny, opowiedziana od dziecka po dorosłość. Bez ukrywania i szczerze zza "swojej klatki".
Książka jest bardzo dojrzała, wypełniona emocjami, podzielona na etapy.
Etap dzieciństwa, dorosłości i zrozumienia, jak działa na nas wielopokoleniowość i emocje, do których trzeba czule podejść i pracować z nimi, jak z diamentami. Diamentami, które zanim trafią na obrączkę i będą "cieszyć właścicieli", potrzeba wykonać dużo starannej pracy, na którą nie każdy może "być gotowy".

Książka jest bardzo dojrzała, wypełniona emocjami, podzielona na etapy.

• Do kupienia

Marianna Kamila Gierszewska Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce Zobacz więcej