Początek wszystkiego

poradniki
Otwarte
2024-04-24
2024-04-24

Autorka, Marianna Gierszewska w swojej najnowszej książce zaprasza nas w podróż do czasów przed narodzinami! Zachęcając do przyjrzenia się powtarzalnym na przestrzeni pokoleń schematom oraz traumom, które mogą wpływać na obecne życie czytelnika. To podróż, w której czytelnik będzie miał okazję dowiedzieć się, jak doświadczenia rodziców, dziadków i pradziadków mogą wpływać na jego teraźniejszość. To także w podróż, w której czytelnik będzie miał okazję spojrzeć na ciało, jak na bardzo ważny element łączący przekazy przeszłości z teraźniejszością.

Książka ta jest ciekawa, piękna i poruszająca. Myślę, że mogę ją polecić każdemu, kto pragnie zgłębić tajniki przekazów pokoleniowych we własnym życiu oraz rozpocząć proces leczenia ran, które ciągną się od pokoleń.

Było parę chwil, w którym moje terapeutyczne serduszko zadrżało z lęku! Mam na myśli momenty, gdzie autorka pisze o ustawieniach systemowych Hellingera, w kontekście czynników leczniczych. Tutaj jako psychoterapeutka chce ostrzec, jeśli komuś przyjdzie do głowy skorzystać z takich ustawień, to apeluję BARDZO OSTROŻNIE. I naprawdę nie mówię tego, jako poznawczo behawioralny ortodoks, bo do niego to mi akurat daleko, ale w świecie nauki jest to metoda uznawana za antyterapeutyczną. Ma swoich zwolenników – wiadomo, jak wszystko. Ale jest też masa osób, którym to baaaaaardzo zaszkodziło. Jeśli masz „stabilną strukturę osobowości” to luz, może przeżyjesz katharsis, a najwyżej nie pomoże. Ale osoby w silnych kryzysach, o dużej chwiejności nastojów albo obrazu siebie, ze skłonnościami do psychoz, ze schizofrenią w wywiadzie rodzinnym, mają tam serio prostą drogę na oddział psychiatryczny. Także z głową. Wszystko jest dla ludzi, ale nie wszystko i nie zawsze warto.

🌻Reszty się nie czepiam! Tutaj jedynie apeluję o rozwagę. Szczególnie jeśli osoba prowadzącą ustawienia nawet nie zapyta o przeciwskazania. Wtedy należy bezwzględnie wiać!

Moje pierwsze spotkanie z autorką, bo dostałam książkę do przeczytania od koleżanki. Ciężko sobie wyobrazić jak dotrzeć do tak dalekich momentów życia, ale widać warto ....

Super książka. Na początku średnio mi się podobała, ale im dalej zaczęłam widzieć w niej historie, które mi się przydarzyły i słowa, które usłyszałam od kogoś. Polecam!

"Jak to czego doświadczamy przed narodzinami i w ich trakcie, wpływa na nasze dorosłe życie."

"Początek wszystkiego" to napisana przez Mariannę Gierszewską książka od której totalnie nie mogłam się oderwać.
Autorka pisze w sposób tak ujmujący, że nawet jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z tym tematem to gwarantuję, że pochłonie on Was w całości.
Dzięki książce dowiemy się jak doświadczenia naszych rodziców wpływają na nas samych. Jak traumy których doświadczyliśmy we wczesnym wieku niemowlęcym oddziaływają na nas. I co najważniejsze jak z nimi pracować.
Poznacie tutaj również samą autorkę i na wielu przykładach z jej życia osobistego będziemy mogli zgłębić "istotę początku".
To już moje drugie spotkanie z Gierszewską i również tym razem był to dla mnie wyjątkowy czas. Sama od kilku lat jestem w procesie terapeutycznym lecząc swoje lęki, ucząc się pracować nad sobą i opiekować się swoim ciałem.
I tutaj również muszę przyznać rację Mariannie iż ciało nigdy nie zapomina. W ferworze walki będzie działać, pomagać jednak nie jest to coś co jest nam dane na zawsze. Bez opieki, momentu zatrzymania ono się upomni. Zadbajmy więc o nie! Dopuśćmy je do głosu!

Polecam lekturę każdemu, kto pragnie zgłębić piętrzące się w nim pytania. Każdemu kto chce wiedzieć więcej. To idealna książka dla każdej kobiety. I myślę, że będzie to wspaniały prezent na zbliżający się dzień matki.

Dzięki książce...

Zaczęłam czytać w sobotę i skończyłam w poniedziałek. To książka wybitna i tak bardzo potrzebna na polskim rynku. Mimo, że znam twórczość Gabora Mate i Petera Levine’a, których autorka cytuje, uważam że jest to game changer dla każdego z nas. Mój obecny numer 1 w 2024! :)

• Audiobooki
  • Marianna Gierszewska