Contender. Zwycięzca

Okładka książki Contender. Zwycięzca Taran Matharu
Okładka książki Contender. Zwycięzca
Taran Matharu Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Zawodnik (tom 3) fantasy, science fiction
Zawodnik (tom 3)
The Challenger: Contender Book 3. The Champion
Jaguar
2022-07-20
2022-07-20
Michał Zacharzewski

Od momentu skończenia przeze mnie drugiego tomu cyklu Contender. Zawodnik minęło... całkiem sporo czasu. Przyznaję się bez bicia, że tytuł ten zszedł na dalszy plan, nad czym ubolewam. W końcu jednak postanowiłam zabrać się za nadrobienie zakończenia tej trylogii. Czy było ono satysfakcjonujące? O tym w poniższej recenzji.

Panteon postanowił zorganizować prawdziwą walkę na śmierć i życie. Tylko że teraz pod ścianą znaleźli się Cade oraz jego przyjaciele, a cena, jaką mogą ponieść, może być bardzo wysoka. Bezwzględny czas nie chce się zatrzymać, a humanoidalne rasy ruszają do walki. Tabela rozgrywek ma szansę się zmienić, a Cade odkrywa, że władcy Panteonu mają pewien słaby punkt... Jednak czy to wystarczy, by ocalić siebie i jednocześnie całe życie na Ziemi?

Zaczynając lekturę tej powieści, czułam całkiem dużą ekscytację. W końcu książka ta miała być moim powrotem do cyklu, który bardzo przypadł mi do gustu i wciągał na długie godziny. Choć nie wszystko byłam w stanie sobie przypomnieć z poprzednich części, to liczyłam na to, że tak czy tak zostanę na powrót wciągnięta do świata Cade’a i jego przyjaciół.

Główny bohater przypadł mi do gustu, choć momentami odczuwałam pewien zgrzyt. Z poprzednich części zapamiętałam go bardziej jako tego pewnego siebie i walecznego, a tutaj zdarzały się chwile, kiedy zaczynał myśleć w kategoriach “ja”, zamiast “my” (co z drugiej strony może być zrozumiałe). Mimo wszystko uważam go jednak za dobrze wykreowaną postać i widzę wyraźny progres w tworzeniu jego postaci, co jest, uważam bardzo ważne.

Nie mogę odmówić tej książce dynamizmu, oj tak – tego tutaj nie brakowało. Od pierwszej strony zostałam wrzucona w wir kolejnych wydarzeń, które mniej lub bardziej wywoływały mój niepokój. Taran Matharu zdecydowanie wie, w jaki sposób poprowadzić akcję i w którym kierunku uderzyć, by czytelnik poczuł się zaangażowany i przede wszystkim bardzo ciekawy tego, co się jeszcze wydarzy na kolejnych stronach powieści.

Wiem, że przed przeczytaniem tej części powinnam sobie sięgnąć do tych poprzednich, by chociaż odrobinę przypomnieć sobie poszczególne wątki. Jednak czytając tę książkę, nie odczuwałam większego zagubienia czy też takiej irytacji z powodu tego, że nie pamiętam danych szczegółów. Myślę więc, że Contender to cykl dobry dla tych, którzy raczej nie maratonują sobie serii, ale czytają je w dłuższych odstępach czasowych. Gdybym jednak miała wybierać osobiście, raczej przeczytałabym całość w jednym ciągu — mam więc już plan na za jakiś czas.

Zwycięzca to wciągająca książka i bardzo dobre zakończenie trylogii. Bohaterowie odrobinę wydają się zagubieni, jednak kto na ich miejscu by taki nie był? Zakończenie okazało się jednocześnie satysfakcjonujące, ale i dość... otwarte. W teorii wiele rzeczy mogę sobie po prostu dopowiedzieć, czego w zasadzie jestem fanką. No i kto wie, może kiedyś doczekamy się czegoś jeszcze z tego uniwersum?

Jeżeli lubicie literaturę młodzieżową i taką też fantastykę, to śmiało sięgajcie po twórczość Matharu i cykl Contender. Myślę, że się nie zawiedziecie.

Panteon postanowił zorganizować prawdziwą walkę na...

Ogólny zarys tej części histori opisywaniej w tej książce bardzo mi się podoba pierwsza połowa była super fabuła szła dalej kolejne tajemnice i zagadki zostały rozwiązane niestety druga część było moim zdaniem gorsza, fabuła strasznie przyspieszyła wątki które mogły zostać rozwinięte zostały częściowo pominięte dodatkowo z tego zakończenia można było wycisnąć więcej. Podobało mi się to że Cade został zmuszony do przemyśleń wiedział że każdy jego wybór będzie zły dla części osób.
Moim zdaniem jako książka super jako zakończenie histori trochę średnie za szybko to się potoczyło.

Zawsze dziwnie się czuję, zabierając za recenzję kolejnego tomu serii, kiedy nie pisałam dla Was opinii o poprzednich tomach. No ale zdarza się i właśnie taką sytuację mam z książką "Zwycięzca" autorstwa Tarana Matharu. Jest to finałowy tom trylogii "Contender. Zawodnik", która jest fantastyczną serią młodzieżową z mieszanką historii oraz sci-fi.

W serii pojawiało się zwykle sporo postaci i przedmiotów, które zaginęły kiedyś w dziejach świata i ten tom nie jest od tego wyjątkiem, choć mam wrażenie, że mamy trochę mniej historii w zamian za więcej akcji. No i po prostu książka jest krótsza niż dwie poprzednie, bo ma nieco ponad 350 stron. Mimo wszystko nadal dobrze się bawiłam na tych historycznych wstawkach, a myślę, że jakbym historią się interesowała, to bawiłabym się jeszcze lepiej.

Jak w poprzednich tomach lubiłam Cade, tak teraz trochę mi podpadł. Zresztą tak samo, jak reszcie ekipy. Z jednej strony został do tego zmuszony przez fabułę, ale z drugiej naprawdę momentami stawał się nadętym ważniakiem i z nikim nie dzielił swoimi planami.

Postacie poboczne utrzymały poziom, chociaż żal mi, że kilka poprowadzono dość stereotypowo, kiedy w trakcie była furtka do innego rozwiązania. Tak samo chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej o innych rasach, ale niestety na próżno było tego szukać.

Akcja w książce pędzi dość szybko, szczególnie w okolicy finału. Fabuła jednak momentami bywa dość przewidywalna, jeśli jesteście starszym czytelnikiem. Widać, kiedy pojawiają się sceny, które mają robić za "haczyk" na przyszłe rozwiązania problemów.

Co do samego zakończenia... Wydawało mi się odrobinę za szybkie i za proste. Kiedy już książka zaczęła do niego pędzić, to praktycznie przez moment nawet nie dało się zwątpić, że naszemu bohaterowi się uda. Nie mówiąc o tym, że w końcówce nie natrafił praktycznie na żadne przeszkody. Na szczęście finał uratowało to, że przynajmniej nie był całościowo szczęśliwy, a trochę gorzki.

Końcowo serię i książkę oceniam pozytywnie, choć nie jest wybitna. Określiłabym ją mianem lepszego średniaka, który momentami zdecydowanie może nasz porwać wirem akcji bez chwili na nudę. Seria powinna też przypaść do gustu bardziej osobom, które interesują się historią. Szczególnie niewyjaśnionych zaginięć i katastrof, chociaż znajdzie się tutaj też spora dawka historii starożytnej związanej z Rzymem. Bezsprzecznie jednak moją ulubioną serią tego autora pozostaje "Summoner", który jest bardziej klasyczną fantastyką.

W serii pojawiało...

Nadszedł czas ostatecznej rozgrywki. Czy zakończenie trylogii Zawodnik okaże się równie intrygujące co wcześniejsze tomy? A może autor wyciągnie asa z rękawa i pokaże, że wciąż nie powiedział ostatniego słowa?

Seria Taran Matharu utrzymana w klimacie fantasy to propozycja dla czytelników w każdym wieku. Nawiązuje do konkretnych wartości, otwarcie broni wybranej pozycji i pokazuje, że nawet w najtrudniejszych czasach warto pielęgnować przyjaźń, miłość czy rodzinę. Uwielbiam, gdy podobne historie nie zapominają o tym co najważniejsze, ale prawda jest taka, że motywem przewodnim całej serii jest wielka przygoda oraz towarzyszące jej niebezpieczeństwo co mocno wpływa na wyobraźnię czytelnika.

Cała trylogia oparta została na ciągu przyczynowo-skutkowym, więc warunkiem jest zachowanie chronologii, by w pełni rozeznać się w fabule. Wszystko ma swój początek w pierwszym tomie, więc przygoda rozkręciła się na całego a finał autor ubrał w wydarzenia, które okazały się zwieńczeniem poświęconego czasu. Czytamy więc o walce na śmierć i życie, w której ostateczna rozgrywka tyczy się nie tylko losów bohaterów, ale i całej Ziemi, więc fabuła od samego początku jest niezwykle ekscytująca. Cade po pojedynku z hydrą odzyskuje siły, ale wie, że to tylko cisza przed burza, bo tajemniczy Panteon nie powiedział ostatniego słowa. Czy wraz z przyjaciółmi wygrają tą bitwę? A może nie ma już dla nich przyszłości?

Matharu bardzo sprytnie rozplanował swoją serię. Z jednej strony trzymał nas w nieustannym napięciu, z drugiej dopiero w finalnym tomie wyciągnął wszystkie najlepsze karty. Okazało się, że akcja została utrzymana na najwyższym poziomie a losy bohaterów były tak ciekawe, że trudno było oderwać mi się od lektury. To miłe zaskoczenie, ponieważ nie spodziewałam się, że seria dedykowana młodzieży zaangażuje mnie aż tak bardzo a jednak losy bohaterów wywołały lawinę emocji. Cade to wspaniale wykreowana postać, która nie cofnie się przed niczym i jego chart ducha godny był pochwały. Miał jednak u boku wspaniałych przyjaciół, więc podejrzewam, że to ich obecność motywowała go do działania.

"Contender. Zwycięzca" to bardzo dobre zwieńczenie serii. Jeśli więc szukacie idealnej przygody na leniwe popołudnia lub historii, którą zabierzecie ze sobą na wakacje - polecam bliżej przyjrzeć się twórczości Taran Matharu. Szczególnie, że autor ma również inną serię, równie intrygującą! Angażuje emocje, pobudza wyobraźnię i pozwala oderwać się na moment od codzienności.

• Chcę kupić
  • Chcę mieć