Contender. Wyzwanie

Okładka książki Contender. Wyzwanie Taran Matharu
Okładka książki Contender. Wyzwanie
Taran Matharu Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Zawodnik (tom 2) fantasy, science fiction
Zawodnik (tom 2)
The Challenger: Contender Book 2
Jaguar
2021-03-10
2021-03-10
Stanisław Kroszczyński
Contender Zawodnik Taran Matharu Jaguar Wydawnictwo Jaguar

Książka wciągnęła mnie bardziej niż jej poprzednia część autor odkrywa przed nami kolejne karty dotyczące tajemniczego świata jak i samej gry w której uczestniczą nasi bohaterowie

Najpierw był Zawodnik. Wybrany. Pierwszy tom młodzieżowej sagi, w której grupka młodych ludzi z ośrodka dla trudnej młodzieży przenosiła się w czasie i przestrzeni do dziwacznego miejsca, w którym musiała stoczyć bój z potworami. Wokół roiło się od historycznych artefaktów, wojowników z różnych epok, a nawet dinozaurów, co mogło wywoływać i wywoływało zaciekawienie.

Skoro powstał tom drugi, Zawodnik. Wyzwanie, to przynajmniej część bohaterów musiała przeżyć. Im przeżyła, choć dowiedziała się, że czeka ich kolejny bój. Z kolejnym, bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem. Cade ma na przygotowania miesiąc, dlatego postanawia wybrać się do dżungli po znajdujący się tam artefakt, zbroję polskiego króla Władysława. Wyprawa kończy się spotkaniem z łowcami niewolników, w wyniku którego chłopak i jego przyjaciele… No cóż, łatwo się domyśleć, że wpadają w kłopoty.

Skoro to powieść dla młodzieży, nie należy spodziewać się tu głębokich przeżyć, skomplikowanych dylematów moralnych czy wzruszających scen godnych najwybitniejszych autorów. Wzruszenia oczywiście pojawiają się, podobnie jak i dylematy, ale niezbyt zaskakujące, po prostu pasujące do konwencji. Zawodnik. Wyzwanie ma tę wielką zaletę, że wciąga. Że czyta się go szybko, że chętnie słucha się o bohaterach, a ci wydają się sympatyczni. Książka sprzedaje też trochę informacji o historii świata, od wspomnianych dinozaurów po zwyczaje panujące w starożytnym Rzymie czy sławne postacie z lat późniejszych.

A zatem powieść trzyma poziom oryginału. Nastolatkom ma szansę się spodobać, i to dużą szansę, bo jest dobrze napisana. Tak wielkiej kariery jak Harry Potter nie zrobi, ale śmiało mogłaby stanąć na jednej półce obok Igrzysk śmierci czy Niezgodnej. Z jedną różnicą: Taran Matharu nie bawi się w politykę. Nie tworzy dystopii. Po prostu jest sprawnym opowiadaczem historii.

Więcej recencji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Skoro...

Oczekiwałem z ciekawością na kolejny tom i było warto. Książka trzyma poziom poprzedniej i dodaje do serii kolejne interesujące wydarzenia osadzone na wymyślonej planecie, pełnej ziemskich reliktów. Bohaterowie w tej części odczują ogrom tego co dzieje się na planecie i poznają kolejne miejsca. Podobnie jak w poprzedniej części wiele informacji historycznych. Na pewno przeczytam kolejne części bo, zakończenie mówi nam, że to na pewno nie koniec tej gry ukazanej przez autora.

Pamiętam, że gdy przeczytałam pierwszy tom Contendera, czułam się mile zaskoczona. Świat, w który wprowadził mnie Taran Matharu, pochłonął mnie, a zakończenie wywołało zaskoczenie i dreszcze – nie przesadzam! Kiedy więc zobaczyłam, że ma pojawić się kontynuacja - już zaczęłam zacierać ręce. Ogromnie ciekawiło mnie to, w jaki sposób autor poprowadzi swoich bohaterów w tej części i co więcej: czy i ten tom przypadnie mi do gustu. Jak myślicie, tak się stało? Odpowiedź w dalszej części recenzji.

Cade został skazany na pobyt w placówce wychowawczej. Jednak nie spodziewał się, że przyjdzie mu walczyć na śmierć i życie... Chłopak został wyznaczony na jednego z zawodników w niebezpiecznym turnieju, nad którym pieczę sprawuje Abaddon – nieludzki byt. Cade przetrwał kwalifikacje, podczas gdy jego towarzysze polegli. Żałoba jednak nie wchodzi w grę, gdyż czeka na niego jeszcze druga runda. Kiedy wychodzi na jaw, że kolejny przeciwnik zawodników jest jeszcze bardziej krwiożerczy, będą musieli połączyć swoje siły - nie tylko w walce, ale i w rozwiązaniu zagadki, czym jest ten dziwny świat, w którym utkwili.

Muszę przyznać, że już przy pierwszym rozdziale zostałam pozytywnie zaskoczona. Choć pierwszy tom czytałam ponad rok temu, to zaczynając tę książkę, nie czułam żadnego zagubienia czy też takiego odczucia, że absolutnie nic nie pamiętam. Autor powoli wprowadził mnie w tę historię i przypomniał swoich bohaterów, którzy jakby nie patrzeć, odgrywają tutaj niezwykle istotną rolę. W szczególności Cade, o którym muszę opowiedzieć coś więcej.

Jestem zaskoczona, jak duża zmiana zaszła w tym bohaterze. Wcześniej był on dość niepewny siebie i swoich umiejętności, nie bardzo wiedział, jak odnaleźć się w tej całej sytuacji i zdecydowanie chciał się tylko stamtąd uwolnić. W tej książce zauważyłam w nim zmianę - choć nadal miewał wątpliwości w stosunku do swojej osoby, to po prostu wziął się do pracy. Jego celem stało się przetrwanie, więc determinacja, jaka w niego wstąpiła, absolutnie mnie zafascynowała.

Na zdecydowany plus zasługuje styl pisania autora. Jest to już druga książka Tarana Matharu, jaką czytam i jednocześnie druga, jaką się zachwycam. Przez tę powieść się dosłownie płynie, ponieważ autor pisze tak lekko i przyjemnym językiem. Jeżeli nie jesteście fanami powieści fantastycznych napisanych dość ciężko, to już wiecie, za co wziąć się w następnej kolejności.

Niestety, nie mogę zapomnieć o pewnym minusie tej powieści. Gdy pojawiła się scena z piratami w roli głównej - myślałam, że oszaleję z radości. Sceny te wciągnęły mnie bez reszty, a te sto stron pochłonęłam z prędkością światła. Kiedy jednak trzeba było zejść na ziemię i bohaterowie musieli znów mierzyć się z walkami na arenie - przestało być tak kolorowo. Nie mam pojęcia, dlaczego, ale przy kolejnych scenach czułam się po prostu znużona i coraz częściej miałam ochotę tę powieść po odłożyć. Było to też dziwne o tyle, że ja z jednej strony myślałam “o matulu, męczy mnie to”, ale z drugiej byłam jak “ja muszę wiedzieć, co będzie dalej!”. Bladego pojęcia nie mam, dlaczego tak wyglądał u mnie proces czytania tej powieści. Muszę też zwrócić uwagę na to, że w drugiej połowie książki autor zaczął wplatać mnóstwo nowych postaci, a spamiętanie ich imion graniczyło z cudem. Nie jestem fanką czegoś takiego, bo burzy to całkowicie mój rytm czytania.

Contender - Zawodnik. Wyzwanie to powieść, którą mogę zdecydowanie polecić miłośnikom Igrzysk śmierci czy nawet Więźnia labiryntu. Mamy tutaj silnego głównego bohatera, bardzo dobrze zarysowany świat i akcję, która naprawdę pędzi. Jeżeli należycie do tej grupy, to koniecznie poznajcie Cade’a i tę historię.

Jest to kontynuacja pierwszej części zatytułowanej Wybrany. Carter został skazany za kradzież, której nie popełnił. Abaddon zgłasza bez pytania głównego bohatera na zawodnika w turnieju. Cade będzie musiał walczyć o przetrwanie.
Logika czasu/miejsca:

W książce dowiadujemy się, że istnieją różne ramy czasowe. Chodzi głównie o to, że każda kraina/miasto funkcjonuje w innym wieku. Przykładowo główny bohater Cade pochodzi ze współczesności, a trafia do starożytnego Nowego Rzymu. Jak wiadomo, XXI wiek nie może istnieć, jeśli ktoś manipuluje wydarzeniami i przestrzenią. Powiedzmy, jakby ktoś porwał Aleksandra Fleminga z 1928 roku, to nie doczekalibyśmy się przełomu medycznego (odkrył on penicylinę). Bez niej nie moglibyśmy leczyć infekcji bakteryjnych.

Zmierzam do tego, że jedno wyklucza drugie i powoduje zaburzenie jednej z ram czasowych. W związku z tym brakuje sensu. Przymykam na to oko. Rozumiem zamysł autora.

Matharu dobrze wykreował Cade’a. Z każdym dniem bohater dojrzewa. Jego troska o przyjaciół nie zna granic. Potrafi poradzić sobie z wieloma przeciwnościami losu. Brakowało mi bardziej szczegółowego wgłębienia się w uczucia lidera grupy. Carter był za bardzo skupiony na dbaniu o innych.

Jestem pozytywnie zaskoczony fabułą (pomijając to, co napisałem wyżej). Taran Matharu potrafi wykorzystać historię na swoją korzyść. W drugim tomie – Wyzwanie – można znaleźć sporo nawiązań do przeszłości, między innymi pojawienie się dinozaurów, zbroje znanych postaci historycznych.

Cała recenzja na: https://czasostrefa.pl/przed-cadeem-walka-na-smierc-i-zycie-czy-przetrwa-recenzja-wyzwania-tarana-matharu/

Logika czasu/miejsca:

Po ostatniej bitwie Cade wraz z drużyną dostaje od Abaddona nowe zadanie. Musi stawić czoła przeciwnikowi w walce jeden na jeden. Ostatnio nie siła a spryt, intelekt i spostrzegawczość pozwoliły mu przetrwać. Czy i tym razem tak będzie? Martwiąc się, że nie, drużyna wyrusza w drogę, poszukując odpowiedniego uzbrojenia. Szybko zostają pojmani, a już po chwili walka zapowiedziana przez Abaddona przestaje być ich jedynym problemem, chociaż zegar do niej nadal bezlitośnie odlicza sekundy.

Już przy okazji pierwszej części „Zawodnika”, Taran Matharu ujawnił nam formę, w jakiej będzie prowadzona cała seria. Każdy tom przedstawia jedno zadanie (a raczej przygotowania do niego),któremu mają sprostać zawodnicy wybrani i przetransportowani na obcą planetę przez Abaddona. Tak, jak było to przy okazji „Wybranego”, akcja „Wyzwania” także rozwija się dość wolno. Bohaterowie zbierają siły i nieco błądzą w oczekiwaniu na kolejne wyzwanie, a czytelnik czeka wraz z nimi. Natomiast, gdy fabuła nieco nabiera tempa, nie sposób jest się oderwać od lektury. Obok bardzo wciągającej fabuły mamy tutaj ponownie do czynienia z wieloma ciekawostkami z zakresu historii, fizyki, biologii i wielu innych; nawet jeden z polskich władców ma swój mały epizodzik, dzięki któremu bohaterowie wyruszają ze swojej bazy, by ich przygoda mogła się zacząć. Mimo że znają już część mechanizmów rządzących tym światem i czują się w nim nieco pewniej to kraina, do której przybywają stawia przed nimi nowe wyzwania, a ludzie tam żyjący pomiatają nimi i stawiają przed walkami na śmierć i życie na arenie (przypominającymi nieco Głodowe Igrzyska w ekspresowej formule). Całość przedstawiona jest w bardzo przystępny sposób i chociaż niektóre wątki oraz sytuacje są nieco rozwleczone – z czym mieliśmy do czynienia także w przypadku pierwszej części – kilkustronicowe rozdziały sprawiają, że przez kolejne akapity po prostu się płynie.

Jeżeli chodzi o postaci, bohaterowie w „Wyzwaniu” zdecydowanie mają więcej czasu na docieranie się. Większa część z nich spędza ze sobą mnóstwo czasu, a autor dał każdemu z nich swoje „pięć minut”, z których absolutnie każda była znacząca dla fabuły. Także nie uświadczymy tutaj zbędnych postaci, zapychających historię, a dodatkowo, mimo że i tak jest ich całkiem sporo, wszystkie są na tyle charakterystyczne, że czytelnik nie jest w stanie się w nich pogubić.

O serii „Zawodnik” ciężko jest opowiadać bez żadnych spoilerów. „Wybrany” i „Wyzwanie” były książkami, które niezwykle mnie zaskoczyły. Autor stworzył świat, który ma niesamowity potencjał, ale jednocześnie nie ma się wrażenia, że z czymś przesadza, naciąga albo nas okłamuje. Jedynym, czego bym sobie życzyła byłoby chyba trochę lepsze przedstawienie historii, bo sama koncepcja jest bezbłędnie genialna i z niecierpliwością czekam na kolejną część.

„Wyzwanie” to druga cześć serii „Contender” autorstwa Tarana Matharu. Cade Carter, który dziwnym zrządzeniem losu wraz z innymi znajomymi z ośrodka wychowawczego znaleźli się w dziwnej planecie Acies, którą zamieszkują pradawne stworzenia jak i wojownicy znani z kart historii. Cade zostaje wyznaczony na zawodnika w turnieju na śmierć i życie zarządzonym przez nieludzkiego Abaddona a ceną jest przetrwanie Ziemi. Po ostatniej bitwie pod koniec pierwszej księgi pozostali bohaterowie próbują dojść do siebie i dowiedzieć się, co mają zrobić dalej. Kiedy odkrywają, że jeden z nich będzie musiał wziąć udział w przerażającej bitwie, postanawiają znaleźć zbroję, która da przewagę z kolejnym przeciwnikiem. Cade wraz z towarzyszami wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu zbroi, jednak to, co znajdą, może okazać się jeszcze bardziej niebezpieczne niż zbliżająca się walka ...

Trzeba przyznać autorowi, że potrafi zaskoczyć swojego czytelnika, nie tylko stworzonym światem ale też tym co może się w nim kryć. Raczej nie spodziewałem się tutaj dużo zaskoczeń a tymczasem okazało się że byłem w błędzie. Książę tą zdecydowanie należy czytać znając pierwszą część by bez problemów móc odnaleźć się w tym dziwnym świecie oraz zrozumieć jakie reguły nim kierują. Wplecenie w fabułę znanych zaginięć z historii świata i umieszczenie ich w fabule było niezwykle oryginalnym zabiegiem. Co ważne, wszystko jest logiczne i łączy się z wydarzeniami które maja miejsce na planecie Aceis, która nie tylko nie jest typowym żerowiskiem potworów ale też miejscem niezwykłej cywilizacji znanej poniekąd ze starożytnej historii. Niestety nie chcę tutaj spolerować bo jest to jeden z głównych wątków tej powieści.

„Wyzwanie” to wciągająca opowieść o grupie nastolatków z różnych epok i krajów zmuszonych do walki z potworami w alternatywnym uniwersum. Połączenie fantasy z przygodówką i elementami historii uważam za udany i niezwykle oryginalny pomysł. Do tego wartka akcja i brak zbędnych opisów powodują że nie zanudzimy się czytając książkę. Z dużą ciekawością będą wyczekiwał zwieńczenia tej historii.

"Wyzwanie" to druga część trylogii Contender autorstwa Tarana Matharu. Pierwszy tom czytałem dosłownie kilka dni temu - tak bardzo mi się spodobał, że od razu miałem ochotę sięgnąć po jego kontynuację. Tym razem nie było inaczej! Żałuję, że ostatni tom jeszcze nie wyszedł. Trzecia część przygód Cade'a i jego przyjaciół ma zostać wydana w sierpniu tego roku, wobec czego pozostaje mi tylko czekać!

"Wyzwanie" to kontynuacja historii Cade'a - chłopca, który ni stąd, ni z owąd, przeniósł się na obcą planetę. Dosyć szybko okazało się, że trafili na nią również jego znajomi z ośrodka wychowawczego, w którym sam przebywał.
Niestety - ta opowieść nie będzie o cudownej podróży po nieznanym świecie. Wręcz przeciwnie, chłopcy wraz z później poznanymi towarzyszami dowiadują się, że nie pojawili się na tej planecie bez powodu. Zostali wciągnięci w grę, toczącą się między najstarszymi istotami świata. Czy zdołają uratować Ziemię przed destrukcją? Czy dadzą radę przeżyć, mimo grasujących dinozaurów, łowców "współczesnych" i potworów?

Tak samo jak pierwszy tom, "Wyzwanie" wciągnęło mnie bezgranicznie. Czytając tę powieść, mogłem przenieść się do niesamowitego świata pełnego prehistorycznych stworzeń połączonych ze współczesnymi elementami. Cała powieść została cudownie przedstawiona. Taran Matharu w świetny sposób opisywał miejsca, które eksplorowali Zawodnicy. Byłem w stanie wyobrazić sobie tamten świat, dzięki czemu jeszcze bardziej wczułem się w akcję. Książka ta momentami była przerażająca, śmieszna, a co najważniejsze - pouczająca. Autor świetnie przedstawił nastolatków biorących udział w tej historii, dzięki czemu mogłem wytworzyć własną opinię o nich. Niektórych polubiłem bardziej, innych mniej - było to o tyle dobre, że ich charaktery nie były wyidealizowane. Chciałbym jeszcze tylko wspomnieć o świetnie przedstawionym wątku romantycznym. Tak, wiem, wielu z was zniechęcają takie elementy w książkach fantasy dla młodzieży. Nie nastawiajcie się jednak negatywnie - osobiście bardzo mi się on spodobał. Był subtelny i co najważniejsze, naturalny.

Z czystym sercem polecam wam zarówno trylogię Contender, jak i poprzednią trylogię tego autora - Summoner. Przeczytałem już wszystkie książki Tarana Matharu i muszę powiedzieć, że żadna mnie nie zawiodła. Będę z wami szczery - Taran Matharu trafił na listę moich ulubionych pisarzy. Z niecierpliwością czekam na jego kolejne pozycje!

Nawet lepsza od 1 tomu

Nawet lepsza od 1 tomu