Wybrany

Okładka książki Wybrany Taran Matharu
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wybrany
Taran Matharu Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Zawodnik (tom 1) fantasy, science fiction
Zawodnik (tom 1)
Contender. The Chosen
Jaguar
2019-05-15
2019-05-15
Grzegorz Komerski

🎲 Zabierając się za „Wybranego” miałam niewielkie oczekiwania – ta książka wpadła mi w ręce przypadkiem, więc liczyłam jedynie na to, że będzie „w porządku” jednak dzieło Tarana Matharu pozytywnie mnie zaskoczyło i zapewne gdybym była trochę młodsza oraz miała etap na książki typowo dla nastolatków, to ta skradłaby moje serce, jednak przechodząc do samej recenzji;

🎲 Postacie w tej książce mnie niezbyt porwały i gdybym miała wskazać jej najsłabszy punkt, to byłoby to chyba to. Charaktery pierwszo- i drugoplanowych nieprzypadły mi do gustu. Na początku sam główny bohater – Cade Carter mnie delikatnie irytował, kiedy był niczym encyklopedia pełna historycznych ciekawostek i faktów, które nie brzmiały jak coś, co człowiek by wyrecytował z pamięci. Dodatkowo pozostałe postacie są dość płaskie i można ich opisać pozycją, jaką pełnią w grupie, często zlewając się ze sobą.

🎲 Fabuła muszę przyznać, że mi się podobała – prowadzona w lekki sposób, płynąca może odrobinę za szybko, ale na pewno się nie wlecze. Gdyby nie była to „gra” to miałabym zastrzeżenia do tego, że akcja zbyt pędzi, jednak w tej sytuacji jest to zrozumiałe.

🎲 Świat został wykreowany na moje oko w całkiem fajny sposób, jednak sposób jego opisu niezbyt oddziaływał na moją wyobraźnię, a fragmenty cytowane jak z encyklopedii w tym nie pomagały. Jednak na pewno plusem jest to, jak wiele na pozór kompletnie różnych elementów autor włożył w jedno miejsce i dograł tak, że do siebie pasowały.

🎲 Co do zakończenia – ostatnie strony podobały mi się najbardziej z całego „Wybranego”, są ciekawym połączeniem tego, czego się można było spodziewać i tego, o czym nawet się nie myślało.

🎲 Podsumowując – moim zdaniem jest to ciekawa książka, ale skierowana bardziej do starszych nastolatków oraz może takich, którzy zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Mnie osobiście nie porwała, ale była przyjemną lekturą, choć nie miała w sobie niczego wyjątkowego.

🎲...

Dobra, wciąga od pierwszych stron.
Polecam poprzednia seria mnie wsysła ta nieznacznie mniej 😁

Dobra, wciąga od pierwszych stron.
Polecam poprzednia seria mnie wsysła ta nieznacznie mniej 😁

Zawodnik. Wybrany to miła, lekka i przyjemna powieść przeznaczona dla młodzieży. Całkiem przyjemny miks wciągającego fantasy z delikatnym posmakiem Więźnia labiryntu czy Igrzysk śmierci. Napisał ją Taran Matharu, brytyjski pisarz urodzony w 1990 roku i od dobrych kilku lat odnoszący spore sukcesy wydawnicze. Jego wcześniejsza seria, zatytułowana Summoner – Zaklinacz, także w Polsce znalazła wielu fanów.

Cade, nastolatek o hinduskim rodowodzie, zostaje oskarżony o kradzież laptopów, których co prawda nie ukradł, ale nikt nie chce go słuchać. Za karę trafia do ośrodka dla trudnej młodzieży i tam dostaje szkołę życia. Znany schemat? Nie, to zaledwie wstęp do niesamowitej opowieści. Oto bowiem w niezrozumiały dla siebie sposób chłopak przenosi się do dziwnego, skalistego wąwozu, gdzie zmuszony jest stoczyć walkę z przedziwną bestią o pysku przypominającym rybę głębinową.

Wkrótce napotyka kilku znajomych ze szkoły. I przedziwne artefakty. Jakby ktoś przeleciał się po kartach podręcznika historii i zabrał z różnych epok garść przypadkowych przedmiotów. Samurajskich mieczy, rzymskich proporców, zaginionych statków sprzed kilkuset lat. Problem w tym, że wśród równin krążą też dinozaury, a w starym forcie, który bohaterowie odnajdują, nie ma zbyt wielu zapasów. No i jeszcze te zawody…

No właśnie, tytuł zdradza, czym jest owo niezwykłe miejsce i jaki los czeka bohaterów. Ważniejsze jest jednak to, że powieść Zawodnik. Wybrany przyjemnie się czyta. To żadna tam wielka literatura, po prostu sprawnie napisana i świetnie przetłumaczona historia, w której są i fajni bohaterowie, i ciekawe zwroty akcji, odrobina napięcia, no i zagadka. Czego więcej wymagać od lektury, która ma bawić młodych ludzi?

Więcej recencji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Motyw książki przypomina mi jedną z moich ulubionych serii ,,Więzień Labiryntu" z połączeniem genialnej serii filmów ,,Jurasic Park".

Nasz główny bohater niespodziewanie ląduje w innym świecie, zdezorientowany Cade musi pokonać potwora, kiedy jego jedyną bronią jest kamień. Chłopak odnajduję kolegów ze swojej szkoły, którzy również zostali tam zesłani, okazuje się, iż razem muszą odeprzeć atak potworów, aby uratować ziemię, w między czasie przeżywają niesamowite przygody jak i poznają bohaterów z innych epok, którzy są tam już od lat.

Książka napisana lekkim językiem przez który się płynie, ciekawie zbudowany świat, który zaciekawia czytelnika, nieoczekiwane zwroty akcji budują napięcie, które jest utrzymywane do samego końca. Natomiast zakończenie? Tego totalnie się nie spodziewałam.

Kolejna książka pod patronatem LC i kolejne rozczarowanie. Książka przeciętna coś w stylu Labiryntu/ Igrzysk Śmierci. Nic specjalnego.

Świetna książka, która łączy zagadkę, fantastykę i historię, a dodatkowo elementy science fiction. Do tego ciekawi bohaterowie i opisy. Książka jest wciągająca i żaden moment nie jest niepotrzebnie przedłużany przez autora. I choć czytałem już drugą serię Tarana Matharu tu przyznaję że seria Zawodnik mimo że inna to niczym nie ustępuje serii "Zaklinacz". Warta przeczytania i kolejny tom na pewno równie interesujący.

Czy nowy cykl pisarza Tarana Matharu zatytułowany Zawodnik jest warty przeczytania?
Wybrany to nowa powieść z elementami fantastyki i science fiction. Akcja skupia się na Cadzie Carterze. Chłopak zostaje wrobiony przez kolegę w kradzież laptopów. Za (nie)popełnienie występki przeciwko prawu trafia do ośrodka dla młodych przestępców. Niespodziewanie wszyscy zostają przeniesieni do innego świata. Jest to na tyle dziwne, że można spotkać tam żywe prehistoryczne zwierzęta. Podczas próby odnalezienia się w nowym miejscu trafiają na pozostałości zaginionych cywilizacji, a także na osoby z odległej przeszłości.

Nastoletni chłopak zostaje zmuszony do walki o przetrwanie w towarzystwie grupy rówieśników o szemranej przeszłości. Zarówno Cade, jak i pozostali bez przygotowania stają się zawodnikami w brutalnym turnieju. Co zrobi główny bohater? Zaakceptuje reguły gry czy zginie?

Ta historia to zdecydowanie coś innego. Już dawno nie czytałem książki z tak ciekawym pomysłem na fabułę. Patrząc na nią oczami racjonalisty, mało co trzyma się kupy. Mam tutaj na myśli świat przedstawiony. Znajdowały się w nim fragmenty prehistorii, starożytności i innych epok. Pojawiły się osoby z odległej przeszłości. Zwracając uwagę na czas i miejsce występowania tych elementów, jest to niemożliwe. Nie może istnieć coś, co jeszcze się nie wydarzyło.

Jednak to fantastyka, więc pomijam kwestię dat i przestrzeni w powieści. Wybrany autorstwa Tarana Matharu wzbudza wiele emocji. Czasami bałem się o los Cade’a. Niekiedy wywoływał radość, ale i współczucie. To ostatnie najczęściej. Jak na chudego i niezbyt ogarniętego nastolatka, przechodzi piekło. Warto podkreślić, że trafił tam jako niewinny. Nie popełnił żadnego przestępstwa.

Największym minusem tej opowieści jest brak ważnych wątków w niektórych rozdziałach. Właściwie, dopóki Cade Carter nie trafia na arenę, niewiele się dzieje. Niektóre sceny są zbędne. Myślę, że były one zapychaczami fabuły. Nie oceniam tego negatywnie, jednak można byłoby bardziej skupić się na rozwijaniu bohaterów lub budowaniu napięcia.

Cała recenzja na: https://czasostrefa.pl/autor-kultowej-serii-summoner-powraca-z-nowa-historia-recenzja-ksiazki-wybrany/

Mamy tutaj tu fantastykę młodzieżową, w której główny bohater Cade, niesłusznie oskarżony o kradzież laptopów trafia do szkoły specjalnej dla takich jak on. Pewnego dnia budzi się... na innej planecie! Spotyka na swojej drodze dinozaury, potwory których nikt nigdy na Ziemi nie widział a także dosyć świeże zwłoki Rzymian. Na jego drodze staje też młody chłopak Quintus, który niestety okazuje się głuchy i chłopak nie wie gdzie się znajduje. Wkrótce dołączają do niego tajemniczo jego znajomi ze szkoły i tu zaczyna się cała akcja.

Więcej nie zdradzę, bo byłby to spoiler. Czułam się tu zagubiona tak samo jak Cade, prawie do końca nie wiedziałam o co tu chodzi, przez co chłonęłam książkę. Dla mnie to mieszanka "Więźnia Labiryntu" i "Igrzysk śmierci". Autor ma bardzo lekkie pióro, ciekawy zamysł. Jedyne co jest na minus to pobłażliwość wobec innych bohaterów - do żadnego się nie przywiązałam, bo wszyscy są zlepkiem imion, żaden z nich nie ma tutaj żadnej historii. Na plus za to jednak jest wiek bohaterów, są starszymi nastolatkami, którzy wkraczają w dorosłość i mamy tu też mini romans. Cała gra o przetrwanie zaczyna się dopiero na koniec więc mam chrapkę na drugi tom i na pewno po niego sięgnę!

Z twórczością Tarana Matharu miałem do czynienia już parę lat temu. Jego poprzednie książki pokochałem. Pierwszy tom jego pierwszej trylogii pt. "Początek" dostałem od koleżanki na urodziny. Od razu po przeczytaniu tej pozycji poszedłem do księgarni po kolejne tomy. Właśnie przez to jestem bardzo wdzięczny wydawnictwu Jaguar za możliwość zrecenzowania pierwszego tomu drugiej trylogii tego autora. "Wybrany" to książka, która już od pierwszych stron chwyciła moje serce.

Już na początku książki poznajemy Cade'a - chłopca, który trafił do ośrodka wychowawczego za kradzież laptopów. Oczywiście Cade nigdy by się nie posunął do takiego czynu, przez co zaznawał dodatkowego cierpienia - w końcu nie zasłużył na tą karę. Pewnej nocy Cade niespodziewanie został przeniesiony na inną planetę, chociaż sam nie był pewien jak nazwać miejsce, do którego trafił. Szybko zorientował się, że nie jest tutaj sam - równolegle z nim przeniosło się kilku innych chłopców z ośrodka. Czy chłopcy zdołają dowiedzieć się, gdzie tak naprawdę trafili? Czy dowiedzą się, po co? Na te pytania wam teraz nie odpowiem - żeby poznać odpowiedzi, sami będziecie musieli przeżyć niezwykłą - i zarazem straszną - przygodę razem z Cade'em i jego znajomymi.

Jako że czytałem pierwszą trylogię Tarana Matharu, moje oczekiwania były naprawdę wysokie. Pierwszy tom trylogii Contender nie zawiódł mnie - "Wybrany" to świetna książka, przy której nie można się nudzić. Jestem pod ogromnym wrażeniem wykreowanego świata i bohaterów. Nie czytałem jeszcze książki, w której zastosowano połączenie prehistorii, starożytności, niedalekiej przeszłości i współczesności. Książka ta pobudzała we mnie radość, współczucie, ciekawość, a momentami nawet złość. Tak nawiasem mówiąc, czy tylko mnie rozpiera gniew gdy czytam o typowych szkolnych osiłkach? No po prostu krew się we mnie gotuje, gdy czytam sceny znęcania się nad słabszymi.

"Wybranego" polecam z czystym sercem każdemu, kto lubi połączenie fantastyki z science fiction. Książka ta urzekła mnie, nie mówiąc już o zakończeniu, które mnie zszokowało. Na szczęście mam również drugi tom, za którego czytanie od razu się zabieram.

Cade Carter został wrobiony w kradzież laptopów, przez co trafia do szkoły dla młodocianych przestępców. Jego plany na życie rozpadają się na jego oczach, gdy nagle budzi się na innej planecie razem z innymi uczniami, gdzie musi toczyć walkę o śmierć i życie w jakiejś nieokreślonej rozgrywce.

Pierwsza myśl jaka przyszła mi do glowy, gdy zaczęłam myśleć o cechach tej książki, jest "rozwleczona". Istotnie, gdy ją skończyłam, odniosłam wrażenie, że autor podał nam zbyt wiele szczegółów na temat tego co się aktualnie dzieje, przez co sama rozgrywka ma miejsce dopiero na ostatnich stronach i wydaje się wyjątkowo krótka. Uważam, że znacznie lepiej by było, gdyby autor zrezygnował z kilku scen, na rzecz rozwinięcia bardziej samych bohaterów i relacji między nimi. Właściwie to wszystko co się działo przed rozgrywką, jest tak bardzo istotne, jak to czy dzisiaj założę różowe, czy fioletowe skarpetki - czyli wcale.

Bardzo spodobało mi sie zakończenie, jednak właściwie nie otrzymałam w jego trakcie zbyt wiele odpowiedzi na własne pytania. Prawdopodobnie by je dostać musialabym sięgnąć po kolejne tomy, czego nie mam zamiaru robić.

Jakie wrażenia wywarł na mnie "Contender. Wybrany"? Głównie znudzenie, z odrobiną zainteresowania. Świat był w jakiś sposób urzekający, a styl pisania przyjemny, jednak dobra książka składa się również z dobrze poukładanej fabuły.

Pierwsza myśl jaka przyszła mi do glowy, gdy zaczęłam myśleć o cechach tej...

• Do kupienia

Taran Matharu Wybrany Zobacz więcej