Grecja po mojemu. Przewodnik dla grekomaniaków

Okładka książki Grecja po mojemu. Przewodnik dla grekomaniaków Marcin Pietrzyk
Okładka książki Grecja po mojemu. Przewodnik dla grekomaniaków
Marcin Pietrzyk Wydawnictwo: Pascal turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Pascal
2022-06-29
2016-06-02
podróżnicze przewodniki Europa Grecja podróż podróże literatura podróżnicza

Przewodnik po moim ukochanym kraju - Grecji. Od pierwszych stron wyczuwalna jest pasja i miłość autora do Hellady. Obok informacji charakterystycznych dla typowego przewodnika znajdujemy tu również dużo historii Grecji, antycznej, bizantyjskiej i nowszej. Autor zawarł również wzmianki i o współczesnych wydarzeniach (pandemia covid19, uchodźcy) oraz własne dygresje i przemyślenia.
Książkę uważam za bardzo dobrą, mimo, że nie ze wszystkimi poglądami autora się zgadzam. Poważnym minusem jest zła redakcja tekstu, w pierwszej połowie książki.

To taka książka, od której robi się ciepło na sercu, ewidentnie pisana przez pasjonata i znawcę Grecji, co naprawdę czuć podczas wertowania kolejnych stron. Chciałabym móc wrócić do Hellady w towarzystwie przewodnika, który umiałby tak serdecznie, pozytywnie i profesjonalnie opowiadać o tych wszystkich pięknych miejscach, jak Pan Marcin! Choć wyspiarską część Grecji odwiedzam od lat, czytam też różne travelbooki i książki na temat tego kraju, to muszę przyznać, że z powyższej lektury dowiedziałam się sporo nowych rzeczy. Nie opisano wyłącznie sztampowych atrakcji, ale też sporo miejsc mniej obleganych przez turystów. Autor pisze też trochę o swoim własnym poznawaniu kraju i jego mieszkańców, o pierwszym zderzeniu z codziennością poszczególnych regionów, o historii, lokalnych artystach, losach poszczególnych części kraju na przestrzeni lat. Zdecydowanie czuję się zachęcona, żeby wrócić prędko do krainy słońca, kryształowego morza, bugenwilli i śpiewających cykad ;-)

Najlepsza książka opisującą Grecję jaka powstała, widać, że napisana z pasją 💙

Najlepsza książka opisującą Grecję jaka powstała, widać, że napisana z pasją 💙

"Grecja po mojemu" to jak autor sam mówi przewodnik dla grekomaniaków,dla tych co ją kochają i którzy dopiero będą mieli przyjemność z Grecją mieć do czynienia.
Już od pierwszych stron widać,że autor kocha klimat tej niesamowitej krainy.Sympatyczni Grecy,oliwki,błękitne niebo i morze,architektura,mitologia- to obrazy ,które przewijają się w głowie i pozostają w pamięci po przeczytaniu książki Marcina Pietrzyka.Najchętniej spakowałabym plecak i ruszyła od razu na podbój Grecji.Wiedza jaką pokazał autor jest godna podziwu,te anegdoty połączone z informacjami o historii,kulturze,geografii i zwyczajach sprawiają,że Grecję chce się chłonąć każdym kawałkiem a podróż po tym pięknym kraju będzie niezapomnianym wspomnieniem.
Jest to książka napisana lekkim piórem,że czyta się szybko ale i uważnie,by móc wyobrazić sobie siebie w tym słonecznym kraju.
"Grecja po mojemu" to doskonały "przewodnik" dla miłośników Hellady,dla tych co tam byli oraz dla nowych ,głodnych wrażeń turystów.

'GRECJA PO MOJEMU. PRZEWODNIK DLA GREKOMANIAKÓW'
Marcin Pietrzyk

Kalimera, oliwki, sympatyczni Grecy, morze w rozmaitych odcieniach błękitu, mitologiczni bogowie, teatr, architektura - takie obrazy pozostają w pamięci po przeczytaniu książki Marcina Pietrzyka.

Już na pierwszych stronach zapoznajemy się z klimatem letniej, jakby wiecznie słonecznej Grecji. Widzimy piękne zdjęcia Grecji lądowej i wysp. Antyczna architektura kontrastuje z prostotą kolorowych domków, a ogołocone skały na Morzu Egejskim różnią się od tych na Morzu Jońskim - zielonych, kwiecistych.

Później Autor zaprasza nas na spotkanie z jego literaturą, jego wieloletnią grecką przygodą. Książka podzielona jest na rozdziały, poświęcone kolebkom cywilizacji, takich jak Epir, Saloniki, a także wyspom. Autor jest wyraźnie zafascynowany Grecją, o czym sam wspomina w przedmowie:

'W opisach znajdziecie dużo przymiotników - "piękna", "cudowna", "zachwycająca", "czarująca". (...) Według mnie nie ma innego miejsca na świecie z taką ilością błękitu i światła".

Książka to subiektywny przewodnik po Grecji. Dowiemy się z niego wiele ciekawostek na temat tego pięknego kraju jak również zrozumiemy, dlaczego Autor jest nim oczarowany. Muszę jednak przyznać, że brakowało mi w nim literackiego polotu i szczypty poetyckości. Nie potrafiłam sobie do końca wyobrazić tych miejsc ze względu na niemal całkowity brak plastycznych opisów, których - w tego typu książkach - jestem ogromną fanką.

Nie zmienia to jednak faktu, że przewodnik Marcina Pietrzaka czytało się przyjemnie. Autor ma dobre pióro, potrafi zaciekawić, a przede wszystkim szczodrze obdarzyć wskazówkami, dokąd grekofil powinien się wybrać, gdy za swój cel obierze Helladę.

Polecam.

'GRECJA PO MOJEMU. PRZEWODNIK DLA GREKOMANIAKÓW'
Marcin Pietrzyk

Mam mieszane uczucia co do tej książki. W sumie daję 6/10 trochę z żalem, bo Marcin Pietrzyk jest znakomitym erudytą, który w sposób interesujący snuje wielopłaszczyznową opowieść o Grecji (dotykając w sposób płynny i przystępny m.in. tematów historii, geografii, kulinariów, popkultury, socjologii). Sporo tu zajmujących ciekawostek. Ale momentami jest to też książka przeładowana informacjami - nazwami własnymi czy opisami, które bez zdjęciowego punktu odniesienia (trochę zdjęć na koniec nie załatwia sprawy) mają nieco bezwartościowy wydźwięk. Z pewnością po lekturze "Grecji po mojemu" ktoś taki jak ja, kto w Grecji nie był - czuje się zachęcony, żeby się tam wybrać. Ale zakładam, że więcej frajdy z czytania tej książki będzie miał ktoś, kto zdołał ten kraj już poznać (zresztą podtytuł daje tutaj uczciwą wskazówkę).

Napisana przez przewodnika, który najwyraźniej lubi to co robi. Poziom jest nierówny: książka napisana prostym, potocznym językiem (zachwyt wyrażany sformułowaniami nieco infantylnymi),jednak autor wykazuje dużą znajomość tematu (wskazanie piosenek, filmów, problemów ekonomicznych i społecznych). Oczywistym jest, że objętość nie pozwala na oddanie całości historii, obyczajów, geografii i sztuki Grecji. Pozwala jednak wybrać miejsce wakacji, czy temat do głębszego poznania.
Brakuje mi w tym opracowaniu map: ogólnej mapy Grecji i map poszczególnych regionów czy wysp. Chętnie widziałabym też zilustrowanie każdego podrozdziału jedną, czy dwiema fotografiami. Te, dość przypadkowo wybrane i wyrzucone na koniec książki, są zdecydowanie niewystarczające.

Marcin Pietrzyk, autor „Grecja po mojemu”, dedykuje swój przewodnik wszystkim „wkręconym w Helladę”. Ponieważ jestem dumna z tego, że zaliczam się do grona grekomaniaków, musiałam tę książkę zabrać na moje tegoroczne „wielkie greckie wakacje”. To był strzał w „10”. Humor, lekkość pióra, a przede wszystkim ogromna wiedza autora
o tym kraju i wyspach sprawiają, że chce się smakować Grecji. Niezliczone anegdoty połączone z informacjami o kulturze, historii , geografii i zwyczajach, powodują że chłoniemy i zapamiętujemy fakty i ciekawostki o Helladzie i jej mieszkańcach. To nie jest zwykły przewodnik, który podaje tylko informacje i liczby. To opowieść człowieka, który pokochał Grecję i chce „zarazić Grecją albo zainspirować do podróżowania po tym pięknym kraju”.
Według mnie, książka ta powinna być MUST HAVE wszystkich, którzy już byli , są lub chcą wybrać się go Grecji.
Polecam szczerze i na 100% wierzę, że na pewno nikt nie zawiedzie się, a ja po raz kolejny czytam tę wspaniałą lekturę, bo dzięki niej mogę ponownie być w Grecji.

o tym kraju i wyspach sprawiają, że chce się...

Fenomenalna podróż po Grecji! Napisana przez Marcina Pietrzyka(znamy się osobiście, wy go znacie min. z reklam Lidla oraz wycieczek Grecosa ;)dlatego czytając ją jak bym go słyszał, ten jego melodyjny lekko przeciągany głos-Poezja :) Świetnie napisana, dynamiczne opisy spowodowały że miejsca w których byłem od razu mi się przypominały a miejsca w których nie byłem sprawiają że chce tam od razu być! Lektura tej książki sprawia że szukasz muzyki którą włącza turystom podczas wycieczki w określonych miejscach, szukasz literatury o której wspomina,chcesz zobaczyć filmy które wplata w swoją opowieść jak dla mnie MAGIA. Od dziś słowo "amfiteatralnie" będzie mi się kojarzyć tylko z nim!

• Grecja
  • Ebooki
  • Podróżnicze
  • Podróże
  • Przewodniki
  • Wokół świata

Dodaj cytat z książki Grecja po mojemu. Przewodnik dla grekomaniaków