Grecja po mojemu.Przewodnik dla grekomaniaków

Wydawnictwo: Pascal
Grecja po mojemu
Grecja, przewodnik,
GroszeQ

Kalimera, czyli „dzień dobry”, jest jednym z najradośniejszych greckich słów i od blisko dwudziestu lat właśnie nim witam turystów, którym pokazuje kraj tysiąca wysp. Za pośrednictwem tej książki chce was zarazić Helladą. Kryterium wyboru kilkunastu przedstawionych wysp i innych zakątków nie była sympatia: wtedy musiałbym napisać przynajmniej drugie tyle... Grecja jest bardzo różnorodna, więc starałem się ją pokazać na zasadzie kontrastu. Zapraszam na podbój mojej Grecji! Marcin Pietrzyk, dyplomowany przewodnik po Grecji, na co dzień pracuje w firmie Grecos. Autor bloga Moja Hellada.

źródło opisu: 2016-06-02

źródło okładki: http://www.pascal.pl/grecja-po-mojemu,2,6303.html

Veronique | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

'GRECJA PO MOJEMU. PRZEWODNIK DLA GREKOMANIAKÓW'
Marcin Pietrzyk

Kalimera, oliwki, sympatyczni Grecy, morze w rozmaitych odcieniach błękitu, mitologiczni bogowie, teatr, architektura - takie obrazy pozostają w pamięci po przeczytaniu książki Marcina Pietrzyka.

Już na pierwszych stronach zapoznajemy się z klimatem letniej, jakby wiecznie słonecznej Grecji. Widzimy piękne zdjęcia Grecji lądowej i wysp. Antyczna architektura kontrastuje z prostotą kolorowych domków, a ogołocone skały na Morzu Egejskim różnią się od tych na Morzu Jońskim - zielonych, kwiecistych.

Później Autor zaprasza nas na spotkanie z jego literaturą, jego wieloletnią grecką przygodą. Książka podzielona jest na rozdziały, poświęcone kolebkom cywilizacji, takich jak Epir, Saloniki, a także wyspom. Autor jest wyraźnie zafascynowany Grecją, o czym sam wspomina w przedmowie:

'W opisach znajdziecie dużo przymiotników - "piękna", "cudowna", "zachwycająca", "czarująca". (...) Według mnie nie ma innego miejsca na...

Danielista | 2018-03-28

Mam mieszane uczucia co do tej książki. W sumie daję 6/10 trochę z żalem, bo Marcin Pietrzyk jest znakomitym erudytą, który w sposób interesujący snuje wielopłaszczyznową opowieść o Grecji (dotykając w sposób płynny i przystępny m.in. tematów historii, geografii, kulinariów, popkultury, socjologii). Sporo tu zajmujących ciekawostek. Ale momentami jest to też książka przeładowana informacjami - nazwami własnymi czy opisami, które bez zdjęciowego punktu odniesienia (trochę zdjęć na koniec nie załatwia sprawy) mają nieco bezwartościowy wydźwięk. Z pewnością po lekturze "Grecji po mojemu" ktoś taki jak ja, kto w Grecji nie był - czuje się zachęcony, żeby się tam wybrać. Ale zakładam, że więcej frajdy z czytania tej książki będzie miał ktoś, kto zdołał ten kraj już poznać (zresztą podtytuł daje tutaj uczciwą wskazówkę).

Danuta | 2016-06-24
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Marcin Pietrzyk, autor „Grecja po mojemu”, dedykuje swój przewodnik wszystkim „wkręconym w Helladę”. Ponieważ jestem dumna z tego, że zaliczam się do grona grekomaniaków, musiałam tę książkę zabrać na moje tegoroczne „wielkie greckie wakacje”. To był strzał w „10”. Humor, lekkość pióra, a przede wszystkim ogromna wiedza autora
o tym kraju i wyspach sprawiają, że chce się smakować Grecji. Niezliczone anegdoty połączone z informacjami o kulturze, historii , geografii i zwyczajach, powodują że chłoniemy i zapamiętujemy fakty i ciekawostki o Helladzie i jej mieszkańcach. To nie jest zwykły przewodnik, który podaje tylko informacje i liczby. To opowieść człowieka, który pokochał Grecję i chce „zarazić Grecją albo zainspirować do podróżowania po tym pięknym kraju”.
Według mnie, książka ta powinna być MUST HAVE wszystkich, którzy już byli , są lub chcą wybrać się go Grecji.
Polecam szczerze i na 100% wierzę, że na pewno nikt nie zawiedzie się, a ja po raz kolejny czytam tę wspaniałą...

GroszeQ | 2016-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Fenomenalna podróż po Grecji! Napisana przez Marcina Pietrzyka(znamy się osobiście, wy go znacie min. z reklam Lidla oraz wycieczek Grecosa ;)dlatego czytając ją jak bym go słyszał, ten jego melodyjny lekko przeciągany głos-Poezja :) Świetnie napisana, dynamiczne opisy spowodowały że miejsca w których byłem od razu mi się przypominały a miejsca w których nie byłem sprawiają że chce tam od razu być! Lektura tej książki sprawia że szukasz muzyki którą włącza turystom podczas wycieczki w określonych miejscach, szukasz literatury o której wspomina,chcesz zobaczyć filmy które wplata w swoją opowieść jak dla mnie MAGIA. Od dziś słowo "amfiteatralnie" będzie mi się kojarzyć tylko z nim!

Monika | 2017-10-22
Na półkach: Przeczytane, Grecja, 2017
Przeczytana: 22 października 2017

Napisana przez przewodnika, który najwyraźniej lubi to co robi. Poziom jest nierówny: książka napisana prostym, potocznym językiem (zachwyt wyrażany sformułowaniami nieco infantylnymi), jednak autor wykazuje dużą znajomość tematu (wskazanie piosenek, filmów, problemów ekonomicznych i społecznych). Oczywistym jest, że objętość nie pozwala na oddanie całości historii, obyczajów, geografii i sztuki Grecji. Pozwala jednak wybrać miejsce wakacji, czy temat do głębszego poznania.
Brakuje mi w tym opracowaniu map: ogólnej mapy Grecji i map poszczególnych regionów czy wysp. Chętnie widziałabym też zilustrowanie każdego podrozdziału jedną, czy dwiema fotografiami. Te, dość przypadkowo wybrane i wyrzucone na koniec książki, są zdecydowanie niewystarczające.

Maddie | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018