33 dni prawdy

Okładka książki 33 dni prawdy Thomas Arnold
Okładka książki 33 dni prawdy
Thomas Arnold Wydawnictwo: Empik Go Cykl: Detektyw David Ross (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Detektyw David Ross (tom 1)
Empik Go
2022-06-14
2022-06-14

Zaskakująco dobra lektura. Trochę się pogubiłem z nazwiskami ale dla mnie mocna siódemka. Wygląda na to ,że Polak potrafi w krimi..

Fajnie napisana pozycja. Wielowątkowa i dużą ilością bohaterów, którzy jak okazuje się czytając, jest że sobą powiązanych przez różne życiowe okoliczności. Polecam.

Detektywi David Ross i James Adams rozwiązują poplątaną zagadkę morderstw, której przyczyny sięgają 20 lat wstecz, z czasów działalności sierocińca. Tajemniczy mściciel daje wskazówki do zrozumienia przyczyn wymierzonej przez niego kary. Odnalezione zwłoki z pozoru nic nie łączy, ale za kulisami zdarzeń stoi krzywda i zemsta brata.
Ktoś domaga się zadość uczynienia i odkrycia grzechów przeszłości. Związki pomiędzy sprawami są prawdziwie intrygującą zagadką. Jedno miasto przytłoczone grzechami przeszłości. Oprawca domaga się ujawnienia całej prawdy, ukarania winnych. Wiele wątków, zdrady, molestowanie, ukrywanie winnych to spirala kłamliwej przeszłości. Czy ukaranie żyjących nagrodzi zranione serce niesprawiedliwością? Czy sprawiedliwość da ukojenie i odetnie bolesny okres życia?
Dom dziecka to źródło każdej badanej historii, jaka wyrosła w kolcach bólu i traumy. Kto miał związek z placówką, ten nosił piętno winy. Zagubione tożsamości sprzed lat, skrywane tajemnicą, trudno odgadnąć powiązanie z ofiarami. Zbudzona przeszłość wzywa do prawdy. Czy śmierć gangstera, zakonnicy, prokuratorki, sędziego, bankiera to tylko przypadek? Ktoś robi czystki w mieście i rozlicza przeszłość, sprawiając wzajemną eliminację niczym upadek pionków w grze.
Niesamowita historia, dynamiczna akcja i ciekawe wątki podsycają apetyt czytania. Z każdym rozdziałem ciekawość wzrasta, nie pozwalając odłożyć książki. Kolejny raz jestem zachwycona piórem autora. Świetne kreacje bohaterów, interesująca fabuła, nieprzewidywalne zakończenie zasługują na uznanie. Zachęcam do poznania tej ciekawej historii i pracy detektywów.

Ktoś domaga się zadość uczynienia i...

Pierwsza książka autora, którą czytałam to "Działanie niepożądane", po której miałam mieszane uczucia. "33 dni prawdy" wywarły zdecydowanie lepsze wrażenie.

Akcja książki dzieje się w Cleveland i przedstawia wydarzenia z kolejnych trzydziestu trzech dni. Niektóre rozdziały opisują retrospekcje sprzed lat. Historia zaczyna się od, jak się początkowo wydaje, spotkania dwójki przyjaciół. Fox przyjeżdża do rezydencji chorego na guza mózgu Daniela Younga. Szybko okazuje się, że oczekiwania gospodarza co do zadania, które przygotował Foxowi, są dalekie od przyjacielskich.
Następnego dnia niespełna sześćdziesięcioletnia przedszkolanka, Dona Jonson, wraca do swojego domu. Na miejscu znajduje porozkładane dziesiątki zdjęć, które przywołują przeszłość, od której kobieta starała się uciec.
Niegdyś dyrektor dużej firmy, obecnie bezrobotny, John Snyder, jest sfrustrowany, że jest na utrzymaniu żony, wziętej pani adwokat. Tego dnia kurier przywozi mu przesyłkę ze zdjęciami, które przedstawiają Samanthę w objęciach czterech różnych mężczyzn. Zleca swojemu przyjacielowi, prywatnemu detektywowi Philowi Fosterowi, by zdobył niezbite dowody na niewierność żony, których będzie mógł użyć podczas sprawy rozwodowej. Małżonkowie od dawna to planowali, ale Samantha nie chciała tracić połowy majątku, a John nie chce rezygnować z życia w luksusie.
Kolejnego dnia zostają znalezione zwłoki Dony Jonson. Prawdopodobnym samobójstwem zajmuje się detektyw James Adams. Jednak sprawa nie jest tak oczywista, gdyż w domu denatki zostaje znalezione zdjęcie, przedstawiające Donę w habicie.
Kolejne dni odsłaniają całą siatkę powiązań między bohaterami i następującymi po sobie wydarzeniami.

Stworzona przez pisarza intryga to istny labirynt. W drugiej połowie często musiałam cofać się o kilka stron, żeby wszystko należycie ułożyć sobie w głowie. W powieści występuje spora liczebność postaci, co uznaję za atut. Finały były jakby dwa. Ten mały pozostawiał luki fabularne, które zostały uzupełnione w wielkim. Zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło. Całości dopełnia dobry styl, niezbyt wyszukany, ale nie prymitywny.

Reasumując — kreacja postaci, stylistyka, tempo, zawiłość intrygi celnie trafiła w mój czytelniczy gust. Przyczepić mogę się do jednego niedopatrzenia korekty:
"Miała gorączkę i bolały ją mięśnie. Dopadły ją też mdłości. W pewnej chwili tak bardzo przybrały na sile, że ledwo zdążyła podnieść sedes.". Rozumiem, że chodzi o klapę, bo podczas mdłości raczej nie ma sensu, żeby kobieta podnosiła sedes. Oczywiście, nie miało to wpływu ani na fabułę, ani na mój odbiór.

Ostatnia książka w tym roku i wniosek jeden - świetnie zakończona przygoda literacka 2023.
Książka napisana z pomysłem, świetnym językiem. Nie ma w niej nic zbędnego.
Fabuła potrafi zaskoczyć...gdy w trakcie czytania ma się wrażenie, że wszystko jasne, autor wyprowadza nas z błędu.
Zdecydowanie polecam nawet tym, którzy za kryminałami nie przepadają.

Książka napisana z pomysłem, świetnym językiem. Nie ma w niej nic zbędnego.
Zdecydowanie polecam nawet tym, którzy za kryminałami nie przepadają.

A jednak zdążyłem przeczytać jeszcze coś przed końcem roku :-) Zrobiłem sobie przerwę w lekturze "Gry o tron". Wrażenia? Może być, ale nie do końca wszedłem w klimat.

Dona Jonson wraca do swojego mieszkania i zastaje tam zdjęcia, które mrożą jej krew w żyłach. Potem ktoś próbuje dostać się do jej mieszkania. Jej ciało zostaje znalezione w wannie i wszystko wskazuje na samobójstwo. Detektyw James Adams, który pracuje nad tą sprawą, dziwnym trafem dostał niezwykle ponocną wiadomość od niewiadomego nadawcy. W tym czasie ginie też adwokat i sędzia, a także szanowany ojciec i mąż. Co te sprawy może łączyć? Albo dzielić? Odpowiedzi na te pytania szukają detektywi z Clevland.

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, bowiem przygodę z Adamsem i Rossem zaczęłam od tomu drugiego (Tetragon). I całe szczęście! Jakbym zaczęła od tego tomu, to pewnie na nim bym zakończyła. Bardzo się męczyłam podczas tej lektury. Fabuła miała zbyt wiele wątków, przez co traciła na dynamice i całe napięcie się rozwiewało. Zwykle lubię, kiedy wprowadza się inwersję do wydarzeń czy stosuje się retrospekcje, a tu mnie one denerwowały. Autor niespodziewanie odkrywa karty, a potem następuje wielki chaos.

Atutem są tutaj całkiem ciekawi bohaterowie, dobrze skonstruowani i wzbudzający sympatię. Niestety fabuła jest naiwna i niewiarygodna. Skonstruowana intryga jest tak skomplikowana, że aż nieprawdopodobna. Szkoda, bo mam wrażenie, że całość miała całkiem spory potencjał, który do końca nie został wykorzystany.

74-77/100/23 Seria: Detektyw David Ross, „33 dni prawdy”, „Tetragon”, „Horyzont umysłu”, „Efektor”, Thomas Arnold- kryminał sensacja. Przeczytałam całość licząc, że kolejna część będzie lepsza, jednak nie tym razem. Dużo- przekombinowanych wątków, momentami ni składu, ni ładu. Pomysł ciekawy, ale jak dla mnie za dużo mało prawdopodobnych sytuacji z tych: „zabili go i uciekł”. Może Tobie przypadnie, ja na razie „odpoczywam” od autora.

Cały czas podczas czytania musiałam sobie przypominać, że tę książkę napisał POLAK. Coś niesamowitego!! Wielki szacun, bo czytając nie czuło się, że to “amerykanizowanie się” jest jakieś sztuczne czy udziwnione, bo facet strasznie chce być amerykańskim autorem bestsellerów, ale umówmy się mu to nie wychodzi. Temu Panu akurat wyszło i to znakomicie. I to piszę bez szydery. Kolejne bardzo pozytywne zaskoczenie w postaci książki kupionej zupełnie w ciemno. Pomysł na fabułę też, musze przyznać bardzo zmyślny i nie naciągany. Wątków jest kilka, pozornie nie są one ze sobą związane a łączą je w całość detektywi prowadzący te sprawy. Będzie sierociniec, będą prawnicy, będą też zwykłe oprychy i prywatni detektywi. Ale spokojne nic się czytelnikowi nie wymknie nie trzeba wracać kilka stron wstecz. bo wątki uciekają. Tu idą bardzo sprawnie ku rozwiązaniu zagadki. I naprawdę zakończenie zaskakuje. Książka na kilka wieczorów porządnej lektury. Chętnie wrócę, jeżeli pojawi się coś jeszcze jego autorstwa i owszem jest, ale pod szyldem “medycznym” nie do końca moim ulubionym, ale kto wie może sięgnę i też się miło zaskoczę.

Znacznie przekombinowane i naciągane. Za mocno złożona intryga, aby to mogło działać w realnym świecie. Czyta się szybko, ale nie jest to wysoka jakość. Nie ma tutaj żadnych błyskotliwych ani realistycznych rozwiązań. Mimo to można przeczytać. To i tak sto razy lepsze niż dowolny wynalazek Lipowa Puzyńskiej.

Thomas Arnold 33 dni prawdy Zobacz więcej