Książka Roku 2018

33 dni prawdy

Cykl: Detektyw David Ross (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra
WojtekQ

Gdy Dona Jonson – mieszkanka spokojnego osiedla w Cleveland – wraca do domu i otwiera drzwi, strach paraliżuje jej ciało. Nie jest w stanie zrobić kroku. To, co widzi, budzi w niej demony przeszłości. Rozpoznając za oknem sylwetkę mężczyzny, barykaduje się i próbuje wezwać pomoc. Dwa dni później policja znajduje jej ciało w wannie. Jedynym śladem mogącym rzucić światło na okoliczności jej...

Gdy Dona Jonson – mieszkanka spokojnego osiedla w Cleveland – wraca do domu

Dwa dni później policja znajduje jej ciało w wannie. Jedynym śladem mogącym rzucić światło na okoliczności jej śmierci staje się dwudziestoletnia fotografia, na której ta sama kobieta stoi w zakonnym habicie pośrodku grupki małych dzieci. Trop prowadzi do sierocińca, w którym pracowała przed wieloma laty.

W czasie trwania śledztwa, zaczynają ginąć kolejne osoby. Początkowo prosta sprawa z czasem komplikuje się i na światło dzienne wychodzą przerażające fakty. Dwaj detektywi z wydziału zabójstw – James Adams i David Ross - szybko uświadamiają sobie, że ostateczna prawda została przed nimi ukryta znacznie głębiej, niż na początku sądzili.

źródło opisu: http://www.arw-vectra.pl/ksiazki/97/33-dni-prawdy.htm

źródło okładki: http://www.arw-vectra.pl/ksiazki/97/33-dni-prawdy.htm

Wioleta Sadowska | 2015-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2015

"Wie Pan, co jest największym grzechem ludzkości? (…) - Nieświadomość".

Gdybyście po przeczytaniu thrillera kryminalnego Thomasa Arnolda zostali zobligowani do odpowiedzi na pytanie, jakiej narodowości jest pisarz – z pewnością większość z Was odpowiedziałaby, iż Amerykaninem. Dlaczego? Otóż wśród czytelników panuje przeświadczenie, że powieść w typowo amerykańskim stylu może napisać wyłącznie cudzoziemiec, na pewno nie Polak. Otóż, powiem Wam, że w przypadku tej książki polska maksyma mówiąca, że "cudze chwalicie, swego nie znacie" jest jak najbardziej adekwatna, bowiem jej autor jest naszym rodakiem. Polakiem, który napisał powieść, jaka spokojnie mogłaby konkurować z największymi światowymi klasykami gatunku. Nadal nie mogę ochłonąć z wrażenia po jej lekturze.

Thomas Arnold to pseudonim literacki Arnolda R. Płaczka, rocznik 1985, urodzonego w Rybniku. Autor skończył farmację na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i pracuje w swoim zawodzie. W 2013 r. zadebiutował thrillerem...

Nina | 2018-08-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Dżizas, jazda bez trzymanki, na pełnej petardzie! Autor tak zagmatwał, tak namnożył wątków z pozoru zupełnie ze sobą nie związanych, że zawrót głowy gwarantowany. Niestety, nie obyło się bez pewnych ale. Po pierwsze zabrakło mi głębszego portretu policjantów. Tak naprawdę to niczego się o nich nie dowiadujemy. Wygląda to trochę tak, jakby byli tu na dokładkę, grali role drogo albo i trzecio-planowe. Nie wiem, czy autor nie miał na nich pomysłu, czy też był to zabieg celowy. Po drugie - mimo tej szaleńczej akcji i naprawdę ciekawej fabuły, nie miałam dreszczy, nie bałam się więc thrillerem raczej bym tej książki nie nazwała. Jest to dobry kryminał, dobra sensacja i na pewno dobra lektura. Nie żałuję czasu na jej przeczytanie, co więcej - na pewno przeczytam kolejne części.

Niestety nie dołączę do tych wszystkich czytelników, którym ta powieść się podobała.
Dla mnie nie była to porywająca powieść, chociaż muszę przyznać, że zarówno sam pomysł na powieść był dobry a cała intryga ciekawa.
Największym minusem jest dla mnie brak emocji i napięcia a drugim styl pisania autora. Sama nie wiem jak to wytłumaczyć, ale mnie on męczył, był taki sztuczny i toporny jakby autorowi brakowało normalnych słów w wyrażaniu swoich myśli. Brakowało mi lekkości pióra w opisywanych scenach i przez to czytanie sprawiało trochę trudności.
Są prowadzone trzy oddzielne wątki, które dopiero pod koniec łączą się w logiczną całość, ale początkowo są pomieszane, wprowadzają zamęt i zamieszanie, bo w sumie nie wiadomo o co w tym wszystkim chodzi i co ma śmierć zakonnicy z morderstwem popełnionym przez zazdrosnego męża.
To, że zakończenie jest świetne, nie oznacza, że cała powieść jest taka. A szkoda.
Jest to powieść w której występuje bardzo dużo bohaterów, ale w zasadzie nic o...

Kryminalna | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

DEFINITYWNY KONIEC PINOKIA...

„Czasem czujesz, że duchy przeszłości wciskają się w podnieceniu, rywalizując o miejsce i uznanie. Nie chcą dłużej być zamknięte w ciemności. Były tam zbyt długo. Są wściekłe, nabierają mocy i proszą się o uwagę. Pazurami wdzierają się w przyszłość i tam będą czekać.
Czy wystarczająco o nich pamiętałem?
Czy dostatecznie je uhonorowałem?
Czy starałem się utrzymać je przy życiu?”*

Przeszłość rzuca długi cień, a jej duchy wciąż straszą… O tym nadzwyczaj obrazowo przekonali się bohaterowie najnowszej książki Thomasa Arnolda „33 dni prawdy”.

Dona Jonson- mieszkanka spokojnego osiedla w Cleveland któregoś dnia, gdy wraca do domu i otwiera drzwi, słowa grzęzną jej w gardle. To co widzi sprawia, że wspomnienia, o których za wszelką cenę chciałaby się pozbyć wracają do niej niczym bumerang tylko ze zdwojoną siłą i prędkością. Próbuje wezwać pomoc, lecz na nic jej się to zdaje. Dwa dni później policja znajduje ją w wannie z podciętymi żyłami. Z góry wygląda...

emindflow | 2015-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2015

To jest druga, po „Anestezji”, pozycja pióra Thomasa Arnolda, tym razem napisana w konwencji powieści kryminalnej, a właściwie policyjno-detektywistycznej.
Autor równolegle rozwija trzy odrębne wątki, które łączy motyw i osoba sprawcy, o czym dowiadujemy się dopiero pod koniec lektury.
Ogólnie jest dużo lepiej niż w poprzedniej książce, ale ciągle coś mi nie pasuje w sposobie pisania (czasem podobne wrażenie mam przy książce nie najlepiej przetłumaczonej z innego języka). Książkę wprawdzie czyta się lekko, ale brakuje mi swobody i lekkości, a całość mogłaby być bardziej dopracowana.
Moje dwa największe zarzuty:
-autorowi nie udało się stworzyć atmosfery napięcia czy lęku, która wywołałaby choćby cień gęsiej skórki, dlatego określanie tej książki mianem thrillera należy potraktować jako słaby żart.
-o parze policjantów, którzy mają pojawiać się również w kolejnych książkach, nie dowiadujemy się kompletnie nic, poza tym, że jeden dobrze strzela, a drugi jest podobno wyjątkowo...

Cyrysia | 2015-03-05
Przeczytana: 05 marca 2015

Wszelkie niewyjaśnione sytuacje i grzechy przeszłości prędzej czy później dopadną każdego w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego lepiej mieć się na baczności, gdy prawda zapuka do naszych drzwi.

Dona Jonson to mieszkanka spokojnego osiedla w Cleveland. Pewnego dnia, kiedy wchodzi do mieszkania, strach paraliżuje jej ciało. To, co widzi, budzi w niej demony przeszłości i zmusza do radykalnych czynów. Dwa dni później policja znajduje jej ciało w wannie. Wszystkie poszlaki wskazują na samobójstwo. Jedynie dwudziestoletnia fotografia, na której ta sama kobieta stoi w zakonnym habicie pośrodku grupki małych dzieci, rzuca cień wątpliwości na okoliczności jej śmierci. Trop wiedzie do sierocińca, gdzie denatka przez wieloma lata pracowała. Wkrótce zaczynają ginąć kolejne osoby. Śledztwo prowadzą James Adams i David Ross, dwaj detektywi z wydziału zabójstw. Na jaw wychodzą nowe, szokujące fakty. O co w tym wszystkim chodzi? Rzekomo różne zdarzenia, niezwiązane z sobą, a jednak coś ich...

aleksnadra | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Przeszłość ma wielkie znaczenie w przeżywaniu teraźniejszości i planów na przyszłość. Dobre doświadczenia są inwestycją, która z pewnością zaprocentuje. Złe wspomnienia, choćby nie wiadomo jak wypierane z pamięci powrócą. I to z pewnością w najmniej oczekiwanym momencie.

Donę Jonson, bohaterkę powieści Thomasa Arnolda, przeszłość dogoniła gdy jej życie wreszcie ustabilizowało się, a traumatyczne przeżycia zostały głęboko zakopane w zakamarkach świadomości. Odpowiedzią na nią mogła być jedynie śmierć. Policjanci, którzy odnajdują ciało Dony, stwierdzają samobójstwo. Jednak kilka faktów wygrzebanych w jej przeszłości zmusza detektywów Jamesa Adamsa i Davida Rossa do wnikliwszego śledztwa. Trop prowadzi do starego, przyklasztornego sierocińca...

"Bezczynność wobec zła jest najgorszą zbrodnią i najcięższym grzechem."

Bardzo lubię wielowątkowe kryminały, w których historie z gruntu niemożliwe do powiązania, kluczą, zazębiają się i tworzą zatrważającą całość. Nie jest łatwo panować...

Sandra Jasona | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Zaczyna się od samobójstwa byłej zakonnicy, potem mamy kilkanaście wątków, morderstw, zawiłe śledztwa. Arnold zaskoczył mnie, zaciekawił, umiejętnie szachował czasem i wydarzeniami. Różnorodność wątków splatających się może przerazić, ale wierzcie jest w tym cel. Wszystko dzieje się powoli, a ja nie miałam wyjścia musiałam czytać, aby wiedzieć kto za tym stoi. Pomysł rewelacja, kryminalnie rewelacja.

Aniaczyanka | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Znacie to uczucie, kiedy czytając wyłączacie się na inne bodźce? Kiedy dostajecie gęsiej skórki i macie wrażenie, że krew odpływa Wam z twarzy? Ja miałam właśnie tak z tą książką. Genialny thriller, trzymający w napięciu, przerażający. Świetny. Bałam się i jednocześnie nie mogłam się oderwać. Dużo wątków, dużo bohaterów, ale absolutnie nie jest to minusem. Akcja jest poprowadzona tak, że wszystko nam się dobrze łączy. Ukłony dla Autora. Jestem pod wrażeniem. Dla takich książek warto czytać. A skoro to początek serii, to moje oczekiwania względem kolejnych części (których nie omieszkam przeczytać) poszybowały w górę