SEO marketing. Bądź widoczny w internecie

SEO marketing. Bądź widoczny w internecie
Onepress
2022-04-19
2022-04-19
SEO marketing SEO marketing bądź widoczny w internecie SEO marketing widoczny w sieci Adrian Andrzejczyk SEO marketing. Bądź widoczny w internecie bądź widoczny w internecie seo pozycjonowanie stron pozycjonowanie SEO SEO poradnik

Jak dla mnie rewelacyjna książka, dużo teoretycznej wiedzy, pomimo tego, że ma niewiele ponad 200 stron, ma charakter teoretyczno-empiryczny. Według mnie książka idealnie sprawdzi się gdy szukasz wiedzy z zakresu marketingu internetowego. Będzie super dla osób które zastanawiają się nad pozycjonowaniem dla swojej firmy, marketingowców oraz dla osób zajmujących się SEO zawodowo. Jedynym problemem na jaki możesz się natknąć to na język stosowany raczej w podręcznikach dla studentów, może nie być przystępny dla wszystkich. Ale nie powinno to nikogo zniechęcać, jest tu masa wiedzy o marketingu i strategii, którą warto zgłębić. Daje to szersze spojrzenie na SEO.

Autor opisuje również popularne narzędzia stosowanie w Seo i reklamach internetowych. Adrian wykonał kawał dobrej roboty, czego dowodem jest bardzo obszerna bibliografia.
Warto również zapoznać się i przeanalizować rozdział 3, gdzie Adrian dokładnie opisuje test, który przeprowadził.
Plusem też jest dodany na końcu książki Brief Marketingowy, który można z powodzeniem wdrożyć w firmie.

Książka “SEO marketing. Bądź widoczny w internecie” to świetne źródło wiedzy na temat pozycjonowania stron internetowych. Autor opisuje w niej wiele praktycznych wskazówek i technik, które pomagają w osiągnięciu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Polecam książkę zarówno początkującym, którzy chcą poznać tajniki pozycjonowania stron internetowych, jak i specjalistom, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę.

Bardzo do rzeczy, dobra powtórka z teorii marketingu, dobra teoria na temat SEO, tylko tematy te zostały zaprezentowane niejako osobno. Lepszym tytułem byłby „SEO i marketing”. Brakuje treści łączących oba tematy, zwłaszcza w ujęciu praktycznym.

Adrian Andrzejczyk w swojej książce „SEO Marketing” odsłania przed czytelnikiem kulisy działania wyszukiwarki Google. Krok po kroku, w oparciu o wytyczne samego Google’a, omawia główne założenia SEO (search engine optimization). Podtytuł książki („Bądź widoczny w internecie”) definiuje kluczowy cel przyświecający Autorowi w niniejszej publikacji – uplasowanie strony internetowej najwyżej jak to możliwe w wynikach wyszukiwania. Oczywiście, całkowicie bezpłatnie. Czy warto więc zainteresować się tematem? Zdecydowanie tak!

Adrian Andrzejczyk na przestrzeni trzech rozdziałów w sposób kompleksowy przedstawia SEO. Pierwsza, najogólniejsza część, wprowadza w założenia komunikacji marketingowej – dobrym rozwiązaniem jest ukazanie przez Autora SEO w szerszym kontekście – pozwala to na zrozumienie, iż tego typu działania powinny być na stałe wpisane w strategię firmy.

Następnie, przechodząc do szczegółów w drugim rozdziale, Andrzejczyk opisuje czynniki mające wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Tym samym, Autor uzmysławia czytelnikowi ogrom prac wymaganych do zajmowania jak najlepszej pozycji w wyszukiwarce Google. Tak przedstawione SEO nabiera realnych kształtów – czegoś, co można zrobić w zakresie działań on-site oraz off-site. Te pierwsze odnoszą się do czynności, które właściciel strony przeprowadza bezpośrednio na niej; drugie – upraszczając – podkreślają głównie rolę linków. Podział na działania wewnątrz i na zewnątrz strony pomaga czytelnikowi zaplanować zakres koniecznych prac (w czym pomóc może również m.in. umieszczony na końcu książki „Brief marketingowy”).

To jednak nie wszystko – ostatecznie najbardziej interesujący z punktu widzenia praktyków może okazać się eksperyment, który Autor zrealizował na potrzeby niniejszej publikacji. Andrzejczyk, samemu stosując wspomniane we wcześniejszych częściach książki praktyki, prowadził przez rok sześć stron internetowych. Rezultat swojej pracy dokładnie udokumentował oraz opisał.

Pragnę wrócić znów do podtytułu książki – podkreśla on dokładnie to, co czytelnik może osiągnąć dzięki sięgnięciu po „SEO Marketing” Adriana Andrzejczyka. Całość tekstu oparta jest na naukowych standardach, teoria oraz porady w nim zawarte podparte rzetelnymi źródłami, a rezultat eksperymentu (jego wynik) potwierdzony przy wykorzystaniu narzędzi Google’a oraz firm specjalizujących się w audycie stron (m. in. Ahrefs).

Polecam „SEO Marketing” zarówno dla osób chcących dopiero wejść w świat SEO (ci docenią ogrom przydatnych wskazówek oraz bogatą bibliografię, na którą składają się zarówno książki, artykuły oraz źródła internetowe),jak i dla praktyków (ostatni rozdział może stanowić dla nich ciekawe case study).

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

,,SEO marketing. Bądź widoczny w internecie” Andrian Andrzejczyk

Prowadzisz biznes online? Interesujesz się marketingiem? Jeśli odpowiedziałeś ,,tak”, to ,,SEO marketing. Bądź widoczny w internecie” jest idealną lekturą dla Ciebie.

Obecnie powszechne jest zjawisko hiperkonkurencji. By móc skutecznie konkurować i zdobywać klientów, firma musi rozpocząć odpowiednie działania w sferze komunikacji marketingowej. Internet stał się główny polem manewru w kwestii promocji. Jak zwiększyć sprzedaż i wskoczyć na pierwsze miejsce wyników wyszukiwania? ,,SEO marketing. Bądź widoczny w internecie” pomoże Ci odnieść sukces w świecie online!

Książka podzielona jest na trzy kluczowe rozdziały. W każdym z nich wypunktowane są podrozdziały z istotnymi informacjami. Możesz nauczyć się strategii SEO, narzędzi komunikacji marketingowej oraz ich pojęć i funkcji. Wiedza jest rzetelnie przekazywana. Znajdziesz w lekturze przydatne informacyjne, które przyczynią do zwiększenia sprzedaży w twoim biznesie.

Polecam ,,SEO marketing. Bądź widoczny w internecie” każdemu kto prowadzi własną działalność. Książka pomoże Ci zwiększyć sprzedaż oraz zdobyć nowych klientów. Jeśli zależy Ci na sukcesie twojego biznesu, to nie ma co się zastanawiać tylko zainwestować w wiedzę z ,,SEO marketing. Bądź widoczny w internecie”.

,,SEO marketing. Bądź widoczny w internecie” Andrian Andrzejczyk

Dlaczego pozycjonowanie stron SEO jest potrzebne?

Z e-booka autorstwa Adriana Andrzejczyka pt. „SEO marketing. Bądź widoczny w internecie” można się dowiedzieć wielu przydatnych i praktycznych rzeczy na temat marketingu w sieci. Większa część publikacji jest poświęcona zagadnieniom SEO, jednak w otoczeniu wszystkich innych działań marketingowych, które wydobywają potencjał z promocji SEO. To publikacja zarówno dla laików, którym obiło się o ucho pojęcie pozycjonowania stron, jak i dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak fachowo podejść do marketingu SEO.

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie SEO można porównać do koszyka, w którym znajdują się cukierki o różnym smaku. Koszyk metaforycznie przedstawia wyszukiwarkę internetową, a cukierki to baza stron, którą ta wyszukiwarka zawiera. Można włożyć rękę i wybrać coś na chybił trafił, jednak zwykle każdy ma swój ulubiony cukierek, który chciałby zjeść. Podobnie jest z wyszukiwarką – korzysta się z niej, by znaleźć konkretne informacje zamiast czegokolwiek. Dlatego też sam proces pozycjonowania, choć pozostaje działaniem zakulisowym, można je w tym przypadku porównać do gospodarza, który częstuje cukierkami z koszyka.

W wyszukiwarce pojawia się pasek wyszukiwania, gdzie trzeba coś wpisać, a gospodarz może po prostu zapytać „Jaki chcesz dostać cukierek?”. Osoba, która chciałaby otrzymać cukierek, to internauta poszukujący określonych treści w sieci. Mówi na przykład, że chciałby dostać cukierek o smaku pomarańczowym swojej ulubionej marki. Co wtedy robi gospodarz? Wkłada rękę do koszyka i szuka tak długo, aż nie znajdzie i nie wręczy cukierka, o jaki chodzi. Sam proces wyszukiwania cukierka można tutaj przyrównać do działania algorytmów wyszukiwarki, która uwzględnia swoje zasoby, reguły oraz wprowadzone hasło w pasku wyszukiwania, a następnie przedstawia listę stron, które jej zdaniem najlepiej mogą odpowiadać potrzebom internauty. Oczywiście proces ten trwa maksymalnie kilka sekund, gdyż m.in. tak zaawansowane są algorytmy wyszukiwarki i działa ona na sprawdzonych, niezawodnych serwerach.

Można też przyrównać wyszukiwarkę do wielkiego centrum handlowego, w którym funkcjonuje multum sklepów, a każdy z nich ma bogaty asortyment. Jeśli każdy z tych sklepów pozycjonuje się pod to centrum, może liczyć na to, że każda osoba, która weźmie koszyk, kupi to, po co przyszła. Będzie zadowolona, że udało się tego dokonać tak szybko i że mogła skorzystać z najlepszej dla siebie oferty, wiedząc, że kilka sklepów proponuje poszukiwany przez nią asortyment.

Zatem pozycjonowanie SEO pozwala tak naprawdę odwrócić role – sprzedawca nie zachowuje się jak frustrujący akwizytor. Czeka cierpliwie na konsumentów, którzy przyjdą i zrobią zakupy. Mogą później jeszcze zrobić coś więcej, czyli pozostawić dobrą opinię, polecić sklep lub produkt innym, czy ponownie zrobić zakupy w niedalekiej przyszłości.

Reasumując i zarazem przytaczając cytat z tej publikacji…

„Pozycjonowanie strony internetowej jest narzędziem marketingowym mającym wspomagać działania promocji sprzedaży czy public relations. Strategia SEO powinna być tworzona z wykorzystaniem holistycznego spojrzenia na przedsiębiorstwo. Wynika to z faktu, że wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce ma wiele obszarów marketingu […]”.

Czy reklama i marketing to jedno i to samo?

Często można zauważyć, że wiele osób traktuje te terminy wymiennie, jednak marketing nie jest czystą formą reklamy, a bardziej służy do informowania o ofercie, marce i odbiorcach. Reklama natomiast jest węższym pojęciem, które zawiera się w marketingu. Przykładem może być płatna reklama w wyszukiwarce Google AdWords. Reklama często kojarzy się z krzykliwymi banerami, które wyskakują na stronach nieraz zupełnie niespodziewanie. Z kolei działania marketingowe, które nie są związane z reklamą, dostarczają przydatne, merytoryczne treści w postaci artykułów, opisów produktów, czy informacji związanych z historią firmy, jej zespołem, osiągnięciami, filozofią, a także perspektywami na przyszłość.

Kiedy zdecydować się na pozycjonowanie SEO?

Jeśli istotne jest, by strona stała się widoczna w wyszukiwarce, najlepiej pomyśleć o SEO, zanim jeszcze na dobre ta witryna powstanie. Trzeba bowiem pamiętać, że pozycjonowanie stron jest ściśle powiązane z językiem HTML i stylami CSS. Na tym języku programowania i na kaskadowych arkuszach stylów CSS buduje się strony internetowe. Jako że pozycjonowanie dotyczy w duże mierze działań na stronie, ważne jest, aby cała struktura witryny była zaprojektowana z uwzględnieniem m.in. słów kluczowych, oferty firmy, działań konkurencji, czy wszystkich tych opisów i innych rozwiązań, które przekładają się na możliwość zajęcia dobrej lokaty w rankingu stron w wyszukiwarce.

Czy działania SEO są kosztowne?

Eksperci, w tym autor tego e-booka przekonują, że pozycjonowanie SEO jest dla każdego. Oczywiście, jak można dowiedzieć się z tej publikacji, promocja SEO może być kosztownym przedsięwzięciem, ale nie musi. Już od tysiąca złotych można znaleźć się wysoko w Google, jeśli tylko wybierze się takie frazy, które nie należą do najbardziej popularnych. Koniec końców stronę pozycjonuje się pod wyszukiwarkę, uwzględniając to, co ma do zaoferowania i tym, którzy byliby zadowoleni, że tę witrynę znaleźli, odwiedzili i otrzymali to, czego oczekiwali. Z tego też powodu lepiej nie sugerować się ogólną popularnością frazy, a zwrócić uwagę na to, czy wpisuje się dobrze w tematykę i to, co faktycznie można na stronie znaleźć.

Dlaczego warto pozycjonować stronę?

Firma może dojść do wniosku, że w końcu utarg się zwiększy i klientów zacznie z czasem przybywać. Jednak jak przekonuje Adrian Andrzejczyk, marketing jest opcją must have, jakby to powiedział ktoś m.in. związany ze światem mody.

„Marketing dla większości przedsiębiorców nie jest już wyborem, a staje się warunkiem koniecznym decydującym o przetrwaniu. Globalizacja produkcji i dystrybucji, a co za tym idzie: otwarcie na wymianę międzynarodową, sprawia, że rynek jest przesycony produktami. Istnieje silna potrzeba wprowadzenia nowych narzędzi umożliwiających skuteczne konkurowanie.”

Warto pamiętać, że wciąż to wyszukiwarka wiedzie prym, jeśli chodzi o to, skąd internauci dowiadują się o ofercie, marce, czy aktualnych rozwiązaniach bądź wydarzeniach. Ponadto pozycjonowanie jest swego rodzaju klamrą, która spina wszelkie działania firmy w Internecie, dzięki czemu są one tak skuteczne i przekładają się na liczne korzyści.

Korzystając z pozycjonowania, można metaforycznie przesiąść się z roweru na motocykl wyposażony w silnik o mocy co najmniej stu koni mechanicznych. Różnicę widać gołym okiem, a gdy jeszcze uwzględni się kolejną metaforę w postaci noża na gardle przedsiębiorcy, którym są wszelkie opłaty i podatki, warto rozważyć działania SEO.

Czy stronę można pozycjonować samodzielnie?

Ktoś może sobie pomyśleć „Ok, kupię tego e-booka, zobaczę, co w trawie piszczy, będę mieć już jakieś rozeznanie, no to mogę sam sobie pozycjonować stronę”. Owszem, tak można postąpić, ponieważ w tej publikacji wszystko staje się jasne jak na dłoni. Niemniej brak doświadczenia w pozycjonowaniu SEO może dać o sobie znać i to w taki sposób, jakiego poważna firma z pewnością wolałaby uniknąć. Mowa tutaj m.in. o złych praktykach SEO, czyli takich, za które strona może nawet na dobre wylecieć z rankingu stron w wyszukiwarce.

Poza tym osoba, która jeszcze nie jest świadoma wszystkiego, jak to funkcjonuje w praktyce, może zwyczajnie nie wykorzystać w pełni potencjału SEO lub inwestować w te działania zbyt wiele swojego czasu. Niestety pozycjonowanie stron wymaga zaangażowania, licznych i regularnych analiz, a także monitorowania tego, jak pozycjonowanie przekłada się na różne aspekty funkcjonowania strony i jednocześnie firmy. Większa rozpoznawalność strony zwykle oznacza również lepsze wyniki sprzedażowe, ponieważ na witrynę wchodzi więcej osób, które chcą kupić to, co jest dostępne w ofercie. Coraz mniej jest takich konsumentów, którzy wchodzą na stronę pozycjonowanego serwisu przez przypadek.

Zawsze można zacząć swoją przygodę z pozycjonowaniem, zaczynając na przykład od strony prowadzonej hobbystycznie, na przykład bloga. Wypozycjonowanie takiej witryny, powiedzmy, w taki sposób, żeby znalazła się na jednej z trzech pierwszych stron w Google, z pewnością pozwoli pogłębiać swoje zainteresowanie działaniami SEO. Osiągnięcie takiego wyniku jednoznacznie oznacza, że ktoś podejmuje dobre decyzje i właściwie dba o swojego bloga, przyciągając zarazem na stronę wielu nowych czytelników.

Pozycjonowanie SEO – od czego zacząć?

SEO to niezwykle obszerny temat, dlatego każdy, kto chciałby podjąć się takiej promocji swojej strony, samodzielnie czy zlecając pozycjonowanie komuś innemu, musi wiedzieć, jak się w tym odnaleźć. Można postąpić tak, jak sugeruje Adrian Andrzejczyk i pomyśleć najpierw o grupie docelowej.

„Sprowadzając cały proces do działań związanych z pozycjonowaniem stron oraz komunikacją: należy przeprowadzić badania marketingowe mające na celu lepsze poznanie odbiorców. Umożliwia to personalizacje, które bezpośrednio przekładają się na podniesienie efektywności działań”.

Dlaczego właśnie tak? Ponieważ jeśli już wiadomo, do kogo konkretnie jest skierowana oferta, łatwiej wybrać styl i język komunikacji, a także kanały, którymi firma będzie się komunikować ze swoimi klientami – nowymi, stałymi, czy potencjalnymi.

Przykładowo, jeśli okaże się, że odbiorcą strony są kobiety w wieku od 25 do 50 lat, mieszkające w województwie mazowieckim, wtedy działania SEO uwzględnią potrzeby tych klientek. W pozycjonowaniu SEO można również wziąć pod uwagę miejsce zamieszkania, dodając do wybranych fraz albo miasto, albo województwo, albo jeszcze bardziej zawężając wyniki, na przykład do konkretnej dzielnicy, czy nawet ulicy. Wszystko zależy od tego, jak najszybciej uda się wyróżnić w wyszukiwarce w taki sposób, żeby na przykład zwiększyć liczbę realizowanych zamówień. Może się okazać, że warto promować swoją działalność, ujmując we frazach ulicę, którą wszyscy znają i wiedzą, gdzie się znajduje, informując, że sklep jest trzy minuty drogi od niej.

Kilka słów o e-booku

Czytając e-booka pt. „SEO marketing. Bądź widoczny w internecie”, można zetknąć się z takimi pojęciami, jak: miks marketing, performance marketing, social media marketing, czy komsument. Oczywiście poza tymi, które są mocno powiązane z działaniami SEO. Nie brakuje w tej publikacji dogłębnych analiz zaprezentowanych w formie czytelnych wykresów i tabel. Oprócz tego autor spieszy z liczną bibliografią, gdyby przytoczone pojęcia i wyjaśnienia rozbudziły czyjeś zainteresowanie w danym temacie.

Autor nie jest też gołosłowny i na kartach tej publikacji przedstawia, jak skuteczne w praktyce może być pozycjonowanie SEO na przykładzie kilku utworzonych stron, na których podjęto takie działania promocyjne. Można dokładnie dowiedzieć się również, jak funkcjonuje wyszukiwarka i jak jej algorytmy działają na co dzień. Jeśli ktoś zajmuje się tworzeniem stron internetowych, z pewnością także doceni wskazówki, co jeszcze warto dodać w kodzie witryny, żeby była bardziej wartościowa – tak dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarki.

Dzisiaj trudno nie spotkać się z pozycjonowaniem SEO, a gdy prowadzi się firmę, nie sposób nie skorzystać z usług firm, czy freelancerów. Warto zatem wiedzieć, jak analizować wyniki działań SEO. Obecnie każdy może zajmować się pozycjonowaniem stron, jednak tylko specjaliści i profesjonaliści gwarantują konkretne efekty podejmowanych przez siebie działań. Każdy, kto wie, jak można sprawdzić te rezultaty, będzie na wygranej pozycji. Zwłaszcza gdyby się okazało, że rzekome korzystne rezultaty działań SEO widać tylko na metaforycznym papierze.

Dlaczego pozycjonowanie stron SEO jest potrzebne?

• CONTENT MARKETING
  • Marketing