Niebanalna więź

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Affinity
Anglia, powieść
literatura piękna

Londyn, 1874 rok. Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako nadzwyczaj uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do "talentu" dziewczyny. Potem jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni. Między obiema młodymi kobietami wytwarza się niezwykła więź...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

kasiaman55 | 2019-07-02
Na półkach: Przeczytane, Romans
Przeczytana: 02 lipca 2019

Bardzo klimatyczna, intrygująca opowieść takiej trochę zakazanej miłości. Czyta się leniwie, nie ma jakiejś zatrważającej akcji, ale o to tu chyba chodziło autorce. Zaskakujące zakończenie ubarwia całą, może trochę przynudnawą historię. Można przeczytać.

crystalsheenlespaul | 2018-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Prawdziwie niebanalna!

Melia-JG | 2018-09-18

Delikatny i namiętny jednocześnie. Najbardziej przemyślny romans jaki czytałam od dawna - a warto zaznaczyć, nie przepadam za tym gatunkiem. Warto sięgnąć, to kawał świetnej, mięsistej literatury!

Gabi | 2018-09-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018, Recenzje
Przeczytana: wrzesień 2018

Czytelnicy lubią niebanalne zapadające w pamięć historie, przy lekturze których nie mają wrażenia, że „to już było” i przemierzają kolejny raz ten sam, wytarty szlak. Aby jednak taką historię stworzyć nie wystarczy oryginalny pomysł. Na wyjątkowość dzieła składa się wiele czynników jak chociażby barwne postaci i szczególnego rodzaju atmosfera. Wyzwanie to podjęła angielska pisarka Sarah Waters w swojej powieści pt. „Niebanalna więź”. Pytanie tylko czy nie postawiła sobie poprzeczki zbyt wysoko?

Margaret Prior zamknęła się w sobie po niedawnej śmierci ukochanego ojca. Aby odzyskać równowagę psychiczną, odwiedza więźniarki w zakładzie Millbank. Poznaje tam kobiety upadłe - skazane za drobne oszustwa, kradzieże, prostytucję, a nawet morderstwa. Margaret jest dla nich zbawiennym urozmaiceniem więziennej rzeczywistości i jednocześnie jedyną osobą, z którą wolno im rozmawiać. W miarę swoich możliwości chce umilić im długi pobyt w ponurym miejscu. Jej szczególną uwagę przyciąga jedna ze...

yzabela | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Książka nie porwała. Sam motyw więzienia ciekawy, lecz przy wątku spirytystycznym niesamowicie się wymęczyłam.

ArtP | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Jak zwykle u tej autorki bardzo fajny klimat książki. Opowieść przenosi ponad sto lat wstecz do Londynu gdzie bohaterka mimowolnie daje się uwikłać w niecodzienną relację z więźniarką,,,,,,
Na pewno zaskakuje zakończenie tej powieści, polecam

Ann1ee | 2018-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 26 marca 2018

To moje trzecie spotkanie z panią Sarah Waters i zdecydowanie najsłabsze. Wszystkie trzy powieści mają tę samą konstrukcję, są pisane w tym samym stylu i dotyczą tej samej tematyki. Jak zawsze wystąpiło też mocne zakończenie. Daję za nie dodatkową gwiazdkę, bo takiego finału się nie spodziewałam.

nairda | 2018-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Z przykrością stwierdzam, że jestem rozczarowana książką. Spodziewałam się lepszego rozwinięcia "niebanalnej więzi".

Cieszę się, że nie była to pierwsza książka Sary Waters po którą sięgnęłam, bo raczej nie przeczytałabym pozostałych. Trochę ratuje ją zakończenie, ale nie na tyle, żeby zmienić ocenę. Moim głównym zarzutem jest to, że przez 90% powieści NIC się nie dzieje. Jest po prostu nudno. W porównaniu do bardzo ciekawej i obfitującej w zwroty akcji "Złodziejki", czy niepokojącego i trzymającego w napięciu "Ktoś we mnie", "Niebanalna więź" jest wyjątkowo "banalna" i słaba.
Na moją słabą ocenę może mieć też wpływ fakt, że nie wierzę w duchy i zjawiska nadprzyrodzone. Może ktoś kto w nie wierzy będzie potrafił więcej z tej książki wyciągnąć i poczuć to napięcie. Teoretycznie podobny temat Waters porusza w "Ktoś we mnie", ale tam potrafi tak bawić się z czytelnikiem, że ten do końca nie wie czy chodzi o duchy czy urojenia bohaterów, nie jest to takie dosłowne.

EwaWu | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Więź w istocie niebanalna. Zawiązana w XIX-wiecznym więzieniu dla kobiet, podszyta zjawiskami paranormalnymi, okraszona nawet dozą mistycyzmu. A wszystko to w konwencji powieści grozy, z atmosferą budowaną przez niespieszne tempo, wyraziste postacie, przytłaczające miejsca, sytuacje spowite mgłą tajemniczości oraz przemyślenia głównej bohaterki.

Wszystko to daje efekt, który czyta się niby dobrze, lecz... moje wrażenia czytelnicze przez całą lekturę opierały się na jednym tonie. Nie znalazłam tu wystarczająco wielu elementów intrygujących, poruszających, zastanawiających czy zaskakujących, by ostateczna ocena przekroczyła pięć gwiazdek.