Muskając aksamit

Data 1. wydania:
1998-01-01
Magdalena Moltzan-Małkowska
Prószyński i S-ka
Magdalena Moltzan-Małkowska miłość marzenia Anglia XIXw. lesbijki lesbijka LGBT homosekusalizm
Tipping the Velvet
literatura piękna
2016-02-18
Magdalena Moltzan-Małkowska

Oficjalne recenzje i

Burzliwe losy Nancy King

[ 8 ] Link do recenzji

Książka podzielona jest na 3 części. Przyznam szczerze, że czytając pierwszą część miałam ochotę odłożyć książkę i o niej zapomnieć. Nie wciągnęła mnie wcale a wręcz nudziła. Słyszałam pozytywne komentarze o tej autorce więc zmusiłam się i dotrwałam do drugiej części, która ku mojemu zadowoleniu, była ciekawsza i wreszcie powoli się wciągnęłam w fabułę. Ogólnie trochę...

Rozczarowanie - 5/10 (jedynie za styl).
Czytałam już inną książkę pisarki - "Ktoś we mnie", która w odróżnieniu do tej, nie jest tak chwalona, ale ja uważam ją za o niebo lepszą.
Moje zastrzeżenia nie dotyczą stylu ani wątku lesbijskiej miłości - przeciwnie, byłam ciekawa, jak autorka poradzi sobie z tym poradzi, czy zdoła zainteresować czytelnika, jak w przypadku książek...

Na półkach: , , , ,

Podeszłam do tej powieści sceptycznie, ponieważ raczej nie przepadam za książkami historycznymi lub osadzonymi w innej epoce. Jednak się skusiłam. Muszę przyznać,że mimo,że nie była długa, dłużyła się i choć nie oceniłabym jej jako przeciętną, szczególnie dobra też nie była.

Nancy jest zwykłą, niezamożną siedemnastoletnią dziewczyną. Większość czasu spędza na pomocy przy...

Dobrze się czytało, ale „Złodziejka” tej samej autorki bardziej mi się podobała. „Muskając aksamit” jest trochę bardziej, jakby to ująć...cielesne. Mnie osobiście to nie przeszkadza ale nie każdemu musi się spodobać. Bohaterka doprowadzała mnie do szału. Rozumiem że dopiero odkrywała swoją seksualność ale kierowała się tylko żądzą, rezygnując nawet z, w sumie, kochającej...

XIX wiek - cudowne wtajemniczenie w czasy tak bardzo odległe od dzisiejszych... Dorożki, kapelusze, berety, mankiety, szylingi, teatry, rewie, a w tym wszystkich ogrom miłości, która dalej, chociaż minęło już tyle lat, nie do końca potrafi być zaakceptowana (co z Wami jest nie tak?)

Nancy, zakochana po uszy, wyrusza z wioski do samego centrum Londynu, gdzie nie wszystko...

Perełka kanonu lgbt.

Konstrukcja fabularna - rozkoszna, zdarzenia - niezwykłe, bohaterki - prawdziwe.

Radość i ogromne wzruszenie.

Ksiązka jest bardzo wciągająca , napisana przyjemnym językiem. Problematyką kisązki są zmagania młodej kobiety ,która odkrywa swoją seksualność a także znajduje swoje miejsce na świecie . Mimo iż wątek akcji dzieje się w 19 wieku z wieloma problemami można sie utożsamiać w dzisiejszych czasach.

Wybitna powieść o miłości, która wciąż jest nieakceptowana.

Dobrze i ciekawie napisana. Dużo zabawy ze słowami gay i queer. Podobało mi się również budowanie postaci przez autorkę; przemiana Nancy równomiernie postępująca w trakcie książki robi wrażenie. Sama książka jest jednak nieco zbyt długa, a zakończenie dość nijakie.

"Muskając aksamit" Sarah Waters.

Książka jest napisana lekko, dobrze się ją czyta, aczkolwiek trochę musiałam się zmuszać do lektury. Nie bardzo podoba mi się ujęcie tematu - trywialne i powierzchowne. Ponadto więcej oczekiwałam szczegółów dotyczących miłości homoseksualnej na tle epoki wiktoriańskiej. Ogólna ocena: 3 w skali 6 - stopniowej.

Dyskusje

1 014