Muskając aksamit

Data 1. wydania:
1998-01-01
Magdalena Moltzan-Małkowska
Prószyński i S-ka
Magdalena Moltzan-Małkowska miłość marzenia Anglia XIXw. lesbijki lesbijka LGBT homosekusalizm
Tipping the Velvet
literatura piękna
2016-02-18
Magdalena Moltzan-Małkowska

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Burzliwe losy Nancy King

7 Link do recenzji

Ksiązka jest bardzo wciągająca , napisana przyjemnym językiem. Problematyką kisązki są zmagania młodej kobiety ,która odkrywa swoją seksualność a także znajduje swoje miejsce na świecie . Mimo iż wątek akcji dzieje się w 19 wieku z wieloma problemami można sie utożsamiać w dzisiejszych czasach.

Wybitna powieść o miłości, która wciąż jest nieakceptowana.

Dobrze i ciekawie napisana. Dużo zabawy ze słowami gay i queer. Podobało mi się również budowanie postaci przez autorkę; przemiana Nancy równomiernie postępująca w trakcie książki robi wrażenie. Sama książka jest jednak nieco zbyt długa, a zakończenie dość nijakie.

"Muskając aksamit" Sarah Waters.

Książka jest napisana lekko, dobrze się ją czyta, aczkolwiek trochę musiałam się zmuszać do lektury. Nie bardzo podoba mi się ujęcie tematu - trywialne i powierzchowne. Ponadto więcej oczekiwałam szczegółów dotyczących miłości homoseksualnej na tle epoki wiktoriańskiej. Ogólna ocena: 3 w skali 6 - stopniowej.

Nie jestem w stanie ocenić tej książki obiektywnie, to znaczy bardziej niż zwykle.
Książka zaczyna się jak typowy romans, ale nagle dostaje poważnego skrętu w krzaki i to mnie absolutnie urzekło. Nagle przestała być cukierkowym i naiwnym obrazkiem i stała się czymś dużo bardziej prawdziwym. A potem skręca jeszcze ze dwa razy i przez to jest wciągająca i zaskakująca. Choć...

w miarę powoiedzmy

Kolejna już odsłona miłości zakazanej autorstwa Pani Waters. Kolejna, w mojej opinii bardzo dobra powieść, która umilała mi wolny czas. Przyznaję bez bicia, iż życie Nancy oraz jej liczne zawirowania miłosne niejednokrotnie przyprawiły moją twarz tonacją czerwieni ;). Ciężko jest uwierzyć, że przy tak stosunkowo niewielkiej ilości stron książki, upchnięty jest w niej taki...

Początek bardzo mi się podobał, ale dalsze losy Nancy wzbudzały we mnie najczęściej obrzydzenie. Pod koniec książki praktycznie się męczyłam, a zakończenie wcale mi nie odpowiadało. Jak dla mnie najgorsza książka pani Waters.

Jak na literaturę obyczajową przystało, znajdziemy tam opis życia codziennego, wydarzeń z życia bohaterów, romans, przeszkody i radości. Autorka świetnie wczuła się w atmosferę końca XIX wieku, realia, relacje międzyludzkie, świat teatrów rewiowych. Doskonale też przybliżyła rzeczywistość społeczności LGBT w tamtych czasach, dzięki czemu w niemałym stopniu uzupełniłam swoją...

Cienie i uroki miłości międzyludzkich, nasze pragnienia.

Dyskusje

• LGBT