A jak to się wyda

Okładka książki A jak to się wyda Cale Dietrich, Sophie Gonzales
Okładka książki A jak to się wyda
Cale DietrichSophie Gonzales Wydawnictwo: Muza literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
If This Gets Out
Muza
2022-09-28
2022-09-28
2021-12-07
Filip Filipowski

Nie tak dawno temu, zaczęła się moja przygoda z tą o to książka i muszę przyznać, zostałam miło zaskoczona. Książka raczej dedykowana 16+ z uwagi na swoją problematykę i pewne sceny.
☆☆☆
Dostaniemy tutaj obszerną ilość informacji jak tak naprawdę zza kulis wygląda kariera nastoletnich zespołów czy ich życie rodzinne. Nie wszystko wygląda tak kolorowo, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Czasem coś potrafi być bardzo złudne, a prawda nie będzie czymś lekkim.
☆☆☆
To właśnie w tym muzycznym chaosie zrodzonym z przyjaźni, dwoje członków zespołu zdaje sobie sprawę, że łączy ich coś więcej niż owa przyjaźń. Ich życie nabiera nowych obaw głównie związanych z tym, jak na ten fakt zareagują ich koledzy z zespołu lub ich wierni fani. Pada również dosyć ważne pytanie czy będzie im dane wydobyć prawdę na światło dzienne?

☆☆☆

Swojego czasu dosyć często słuchałem zespołu One Direction, więc z zaciekawieniem przeczytałem książkę: "A jak to się wyda". I chyba tylko ślepy nie zauważyłby o czym jest ta książka. I oczywiście nie jest o zespole One Direction.
Typowe lekkie czytadełko o miłości dla młodzieży LGBT, ale może nie tylko.Chciałem przeczytać coś lekkiego i miłość Rubena i Zacha okazała się ta pozycją. Niestety spodziewałem się bardziej wartkiej akcji, a akcja się wlecze i miejscami wręcz przynudza. A może po prostu wyrosłem z tego typu książek.

Książka na pozór prosta, ale rolercoaster emocjonalny jak najbardziej aktywny. Historia, która pokazuje nam, że zawsze mamy wybór, pytanie czy podejmiemy ten właściwy...

Dorastałem w epoce, kiedy boysbandy miały swój największy okres świetności. Z czasem,
zrozumiałem, że zespoły te były budowane na niemal identycznym schemacie. Zawsze w składzie
musiał być mroczny badboy, niewinny słodziak, ociekający seksem łamacz serc i przynajmniej jeden,
niewyróżniający się chłopak z sąsiedztwa, na wszelki wypadek, gdyby fanom i fankom żaden z
pozostałych nie przypadł do gustu. Niby człowiek zdawał sobie sprawę, że to kreacja, że ci ludzie w
realnym życiu są zupełnie inni. Jednak do czasu zetknięcia się z „A jak to się wyda” nie zdawałem
sobie sprawy jak mogła by być skala takiej kreacji…
„A jak to się wyda” to powieść o fikcyjnym, amerykańskim boysbandzie „Saturday”,
współtworzona przez dwoje autorów. Sophie Gonzales wykreowała postać Rubena, natomiast Cale
Dietrich stworzył Zacha. Pisana z tych dwóch perspektyw, historia czwórki chłopaków (do zespołu
należą jeszcze Angel i Jon),którzy poznając się kilka lat wcześniej na obozie muzycznym, „z dnia na
dzień” uzyskali międzynarodowy rozgłos. Z perspektywy fanów, ich życie to prawdziwy raj. Ci
bożyszcza nastolatków, mają gigantyczne pieniądze, sławę i mogą robić co chcą. Po prostu,
członkowie Saturday prowadzą życie, o jakim marzy każda nastoletnia osoba. Tyle, że rzeczywistość
mocno rozmija się z ta wizją. Chłopaki są pod nieustannym nadzorem firmy Chorus, której Saturday
jest własnością, a ich codzienność to tytaniczna praca i mnóstwo wyrzeczeń. Nie mogą chodzić tam
gdzie chcą, ubierać się w to, co chcą i mówić tego, co chcą. Co gorsza nie mogą być tacy jacy są w
rzeczywistość, bo każde odstępstwo od wykreowanych przez Chorusa wizerunków spotyka się z
natychmiastową, ostrą reakcją. Jakby tego wszystkiego było mało, w pewnym momencie okazuje się,
że dwóch członków zespołu łączy coraz bliższa relacja... Więcej o tym, jak potoczyły się losy Saturday
dowiecie się jeśli przeczytacie książkę. ;)
Gdy sięgałem po tę pozycję, nie miałem specjalnie wysokich oczekiwań, ot kolejny romans
YA. Jednak mój sceptycyzm był bardzo, ale to bardzo nieuzasadniony. Już na samym początku, uwagę
zwraca niezwykle zgrabnie prowadzona narracja. Czuć, że zarówno Sophie, jak i Cale, mają odmienne
style pisania, jednak mimo to stworzyli fantastycznie spójną całość. Bohaterowie powieści są na tyle
autentyczni i wielowymiarowi, że często zapominałem, iż taki zespół w rzeczywistość nie istnieje.
Natomiast jeśli chodzi o fabułę, romans choć nie wątpliwie uroczo napisany, był dla mnie wyłącznie
tłem. Pierwsze skrzypce gra tu zdecydowanie show biznes. Okrutne, bezwzględne, czasami wręcz
nieludzkie zasady i mechanizmy jakie nim rządza, wgniotły mnie w fotel. Wrażenie potęguje notatka
autorów na końcu książki, w której przyznają, że o ile Saturday jest fikcją o tyle sposób działania show
biznesu fikcją nie jest. Książka była inspirowana prawdziwymi wypowiedziami wokalistów, w których
ci, wprost przyznawali do czego byli zmuszani, czy jak wyglądało kreowanie ich „oficjalnego JA” przez
pracodawców. Ta powieść niespodziewanie dała mi dużo do myślenia. Odkąd ją skończyłem nie
opuszcza mnie myśl: ile z prawdziwych siebie mogą pokazać moi ulubieni artyści?

niewyróżniający się chłopak z sąsiedztwa, na wszelki wypadek, gdyby fanom i fankom żaden...

Dobra nie ma scen łóżkowy a to na plus. Końcówka trochę słaba ale nie narzekam

Dobra nie ma scen łóżkowy a to na plus. Końcówka trochę słaba ale nie narzekam

Sięgając po tego typu książki, liczę na wciągającą historię i dobrą zabawę.
Niestety, wynudziłam się. Bohaterowie nudni i nijacy. Rozdziały pisane z dwóch perspektyw a główni bohaterowie zlewali mi się w jedną osobę. Napięcie było bardzo nieudolnie budowane. Fabule brakowało tempa. Myślę, że nawet na Wattpadzie można znaleźć lepiej napisane historie.

Sięgając po tego typu książki, liczę na wciągającą historię i dobrą zabawę.

"A jak to się wyda" daje mi taki vibe fanfików - takie pierwsze skojarzenie. Historia ta nie tylko dotyka relacji, która zmienia się między dwójką kumpli z zespołu, ale pokazuje nam również ich życie od tak zwanej kuchni.
Zespól Saturday jest w trakcie trasy koncertowej. Dużo się dzieje, nie tylko w świecie medialnym, ale przeróżne wydarzenia mają też miejsce poza kamerami i poza czujnym okiem fanów. Z jednej strony mogło by się wydawać, że chłopaki wiodą cudowne życie w blasku fleszy. Jednak pod wystylizowanymi fryzurami i ubraniami, szerokim uśmiechem, prawda jest nieco inna. Narzucono im styl, nakreślono to, jak mają się prezentować, zabraniają im mówić o pewnych kwestiach i przedstawiać się w pełni takimi, jakimi są.
Dużym plusem tej historii są bohaterowie. Ruben i Zach to główna dwójka. Obok nich jest jeszcze Jon i Angel. Ruben to miły chłopak, nieco uparty i wiedzący, czego chce. Jest najbardziej barwną postacią w tej książce - i też tą, którą najbardziej polubiłam. Wyróżnia się też Angel. Zabawny, wolny duch, który lubi imprezować - jego historia jest za to najsmutniejsza. Mamy też Jona, który jest spokojny i dość posłuszny - zdecydowanie jest go tu za mało, szczególnie że jest ciekawą postacią. Na sam koniec zostawiłam Zacha, a to tylko dlatego, że najmniej pałałam do niego sympatią. Był dla mnie dość męczący i momentami irytujący, ale jakoś dobrze pasował mi do Rubena.
"A jak to się wyda" to historia nie tylko o miłości, ale też o przyjaźni wciśniętej w show biznes. Szybko i dobrze mi się ją czytało. Choć poruszała czasem trudne tematy, to ten lekki styl, w jakim została napisana, sprawiał, że bardzo płynnie przechodziło się do kolejnych stron.

Sądziłam, że "A jak to sie wyda" będzie przesłodzonym fanfikiem... Ależ się myliłam! Okazało się, że to świetna opowieść o blaskach, a także bardzo mrocznych cieniach showbiznesu, a wszystko to z uroczym romansem i barwnymi postaciami. Chociaż przyznaję, że końcówka pozostawiła we mnie jakiś niedosyt. Zbyt łagodnie, zbyt szybko.
Warto potowarzyszyć chłopakom z Saturday w ich trasie. Nie tylko dla fanek 1D. ;)

Warto potowarzyszyć chłopakom z Saturday w...

Mam wrażenie, że przeczytałam dobrze napisany fanfik o One Direction

Mam wrażenie, że przeczytałam dobrze napisany fanfik o One Direction

Zespół popowy stworzony przez nastolatków, którzy poznali się na obozie muzycznym jest uwielbiany przez fanów. Tylko czy na pewno to wokaliści są uwielbiani?
Niestety chłopcy zaczęli swoją karierę w wieku 16 lat i nie znali się na biznesie, nie mieli swoich prawników, którzy by im doradzili.
Wytwórnia, z którą podpisany mają kontakt skupia się tylko i wyłącznie na liczeniu pieniędzy z zysku, który zapewnia młody zespół. Nie ważne jest ich zdrowie fizyczne czy psychiczne, nie ważne jest to co czują i czy są w stanie funkcjonować w taki sposób w jaki funkcjonują.
Dwóch członków zespołu po kilku latach połączyło się w parę. Zach i Ruben postanowili dokonać coming out'u natomiast Chorus Meganement kategorycznie im tego zabronił. Chłopcy podjęli ryzykowną decyzję i w porozumieniu z Jon'em i Angelem ogłosili to na koncercie. Jakie skutki poniosą? Czy to była słuszna decyzja? Czy to koniec zespołu?

Powiem Wam, że nie mogłam się wciągnąć natomiast jest w tej książce poruszonych mnóstwo wartościowych aspektów dotyczących przede wszystkim młodzieży, ale nie tylko.
Stres przed coming outem, brak wsparcia rodziny, rozdzielenie z rodziną, manipulacja, brak poczucia wartości siebie, przemęczenie pracą, problemy z narkotykami... To tylko niektóre z problemów podjętych w książce. Są to niestety problemy często pomijane, zbywane i są tematami taboo jednak powinno się o tym mówić głośno.
Mimo wszystko bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę książkę.

• LGBT
  • Po angielsku

Dodaj cytat z książki A jak to się wyda