Iskry na wiatr

Okładka książki Iskry na wiatr Ida Żmiejewska
Okładka książki Iskry na wiatr
Ida Żmiejewska Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Zawierucha (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Zawierucha (tom 1)
Skarpa Warszawska
2022-05-18
2022-05-18
idażmiejewska skarpawarszawska literaturaobyczajowa

Tego się nie spodziewałam.
Dopiero zaczynam poznawać nową Autorkę, Idę Żmijewską a już nie mogę się doczekać poznania wszystkich 4 tomów "Zawieruchy".

Tom 1. przedstawia losy czterech rozpieszczonych panienek z dobrego domu, wychowanych pod kloszem ojca-wdowca. Po śmierci majętnego przemysłowca świat dziewcząt staje na głowie - nagle Zofia, Janina(Nina),Julia i Apolonia muszą szybko przystosować do nowych, jakże gorszych warunków - wszak ich obrońcy, Maksymiliana Kellera już nie ma. Wykształcenie, tupet, upór, szczęście, determinacja pomagają bohaterkom, ich ciotce i babce osiągnąć jako taką stabilizację życiową mimo wybuchu Wielkiej Wojny.
W tle wspaniale, czule opisana Warszawa, szczypta kryminalnej zagadki.
Elegancki, piękny język oddaje różnorodność bohaterów, współgra z fabułą, nie stroni od słownictwa nieco archaicznego, tworzącego cudowny klimat.
Miejscami autorka przemyca historię, humor, realia życia w stolicy Polski w roku 1914.

Nawet przymknęłam oko na liczne literówki.
Zarwałam noc, by zagłębić się od razu w 2. tom.
Cóż za ciekawe odkrycie literackie 💞

Tego się nie spodziewałam.

1944

Po Warszawiance wiele oczekiwałam od nowej serii autorki i się nie zawiodłam. Wspaniały styl pisania, zróżnicowane i wyraźnie zarysowane postacie i interesująca historia dziejąca się w czasach Wielkiej Wojny, o której zbyt mało się mówi.

Fajna, choć mało się dzieje. Akcja zaczyna się rozkręcać dopiero pod koniec książki, ale domyślam się, że I tom jest jedynie wstępem do pozostałych części, po które sięgnę na pewno.

Od pierwszych stron książka bardzo mnie wciągnęła. Pięknie opisane codzienne życie sześciu kobiet,
które przez lata przyzwyczajone
do przepychu, muszą radzić sobie
z niedostatkiem po bankructwie głowy rodziny.
Nie brakuje tajemnic rodzinnych,
jest wątek kryminalny i oczywiście miłość.
Dzieje się to wszystko na początku
I wojny światowej, więc jest tło historyczne, a takie książki uwielbiam.

które przez lata przyzwyczajone
do przepychu, muszą radzić sobie
z niedostatkiem po bankructwie głowy rodziny.
Nie brakuje tajemnic rodzinnych,
jest wątek kryminalny i oczywiście miłość.
Dzieje się to wszystko na początku
I wojny światowej, więc jest tło historyczne, a...

2083

Bohaterki różne, losy mają ciekawe tylko... mieszkają w mieście będącym na linii frontu i mało tej wojennej zawieruchy w ich życiu.
Na tyle mnie autorka i lektorka zachęciły, że sięgam po kolejny tom.

Na tyle mnie autorka i lektorka zachęciły, że sięgam po kolejny tom.

Tragedia, tajemnica, wojna, silne kobiety - "Zawierucha" Idy Żmiejewskiej to kompozycja, która oferuje wszystko, czego można oczekiwać od porządnej powieści obyczajowej. Obiecałam sobie, że następnym razem sprawdzę, czy seria jest już zakończona, zanim sięgnę po pierwszy tom. Piąty tom będzie wydany dopiero w 2024 roku.
W "Iskrach na wiatr", które otwierają serię, spotykamy cztery siostry Kellerówny, których życie obraca się o sto osiemdziesiąt stopni. Z dnia na dzień, z życia w dostatku i luksusie, przenoszą się do mieszkania w kamienicy czynszowej, tracąc nie tylko materialne dobra, ale też dotychczasowe towarzystwo. Ale to nie powstrzymuje ich przed działaniem - siostry aktywnie angażują się w życie, zwłaszcza, że wojna otwiera przed nimi nowe, nieoczekiwane ścieżki zawodowe.
To powieść napisana z wielką dbałością o detale. Postacie nie są płaskie, widzimy ich rozwój, decyzje i próby rozwiązania życiowych zagadek: Kto przejął ich dom? Co się stało z fabryką, która była ich źródłem dobrobytu?
Kellerówny to kreacje postaci kobiecych, które zasługują na uwagę. Nie są idealne, mają swoje wady, ale to właśnie sprawia, że są autentyczne. Ich siła, decyzje i wsparcie, jakiego doświadczają ze strony rodziny, ciotki Klary i babci Adeli, budują ciepły i pełen emocji obraz.
Dla tych, którzy szukają w literaturze głębi i złożoności, "Zawierucha" może wydawać się zbyt lekką lekturą, ale moim zdaniem, to właśnie jej atut. Jest to powieść, która z pewnością zasługuje na uwagę, nawet jeśli znajdzie się w cieniu takich bestsellerów jak "Siedem Sióstr".
Polecam "Zawieruchę" każdemu, kto szuka książki, która stanowi idealne tło dla relaksujących chwil z filiżanką herbaty. Można rozważyć oczekiwanie na kompletną serię, ale ja z niecierpliwością wyczekuję premiery kolejnego tomu, zapowiedzianego na 8 listopada.
"Zawierucha" Idy Żmiejewskiej, bez wątpienia, zasługuje na miejsce na półce każdego miłośnika literatury obyczajowej.

W "Iskrach na wiatr", które otwierają serię,...

Lubię książki osadzone w czasach wojny. Ta przypadła mi do gustu, ponieważ nie jest zbyt naiwna, jak to czasem się zdarza w takich pozycjach. Czyta się szybko, losy bohaterek mnie zaciekawiły. Muszę też pochwalić autorkę za styl pisania. Widać, że chciała wiarygodne oddać charakter tamtych czasów także poprzez wymowę i wiele określeń, których obecnie już się nie używa.
Z chęcią zabieram się za kolejną część.

Z...

Nuuda. Myślałam, ze zainteresuje mnie ta historia- historią. Zadziałało dokładnie odwrotnie.

Może ta książka nie należy do literatury przez duże L , jednak z przyjemnością ją przeczytałam i jestem bardzo ciekawa dalszych losów sióstr Keller.
Opowieść o Zosi, Julii, Ninie i Poli, dziewczętach mieszkających z ciotką Klarą i babcią Adelą wciągnęła mnie bez reszty. Bardzo lubię powieści z historią w tle, tu akcja rozgrywa się w czasie I Wojny Światowej , która wywiera duży wpływ na poszczególnych bohaterów . Zosia jest w szeregach Brygady Piłsudskiego, Nina pracuje jako pielęgniarka, ratuje życie rosyjskich żołnierzy, stoją po różnych stronach barykady, ale to nie ma znaczenia , więzi rodzinne są silniejsze od polityki. W tej powieści jest również wątek kryminalny no i jak łatwo się domyślić są też miłostki, romanse i zauroczenia , w końcu to cztery młode kobiety ,więc nie może być inaczej. Wątki romantyczne o dziwo w tej książce podobają mi się, ciut naiwne, ale pokazane z humorem, poza tym siostry i ich adoratorzy są bardzo sympatycznymi postaciami .Nie czytałam wcześniej żadnej książki Idy Żmijewskiej , jestem mile zaskoczona i będę kontynuować tą serię. Szczerze polecam 👍

Audiobook🥰
Rewelacyjna pierwsza część trylogii "Zawierucha. Iskry na wiatr" Jest to porywająca opowieść o sile kobiet w czasach nieustannej niepewności. Bankructwo i nagła śmierć bogatego warszawskiego fabrykanta, w jednej chwili zmieniają życie jego córek. Zofia, Nina, Julia i Pola Kellerówny tracą majątek, przyjaciół, konkurentów, zamieniają willę na mieszkanie w czynszowej kamienicy i uczą się żyć na swój rachunek w warunkach, do jakich nie przywykły. W sierpniu 1914 roku wybucha Wielka Wojna, przynosząc ze sobą chaos i niepewność. Wśród panującego wokół zamętu Kellerówny szukają własnych dróg. Niepokorna Zofia chce walczyć o wolną Polskę. Nina pracuje jako pielęgniarka i poślubia mężczyznę, którego zna zaledwie kwadrans. Julia, odkrywa, że za bankructwem rodzinnej firmy kryje się groźna tajemnica i robi wszystko, aby ją wyjaśnić. Pola udowadnia, że naprawdę już dorosła. Wszystkie zaś szukają odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Czy dla spraw z przeszłości warto ryzykować życiem? Czy można poradzić sobie z wojenną rzeczywistością? Czy stara miłość naprawdę nie rdzewieje? I do czego są zdolne delikatne panienki?
Serdeczne polecam książkę🥰

Audiobook🥰