Błędne ognie

Okładka książki Błędne ognie Ida Żmiejewska
Okładka książki Błędne ognie
Ida Żmiejewska Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Zawierucha (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Zawierucha (tom 4)
Skarpa Warszawska
2023-11-08
2023-11-08

ᴛʏᴛᴜᴌ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊɪ: 𝗠𝗶ę𝗱𝘇𝘆 𝘀𝗲𝗿𝗰𝗲𝗺 𝗮 𝗿𝗼𝘇𝘂𝗺𝗲𝗺

Lektura kolejnej części 𝑍𝑎𝑤𝑖𝑒𝑟𝑢𝑐ℎ𝑦 sprawiła, że poczułam się jak w domu wśród przyjaciół, których dawno nie widziałam. Z każdym kolejnym tomem coraz bardziej przywiązuje się do sióstr Kellerówien, pokochałam je bowiem całym sercem za ich hart ducha, niezłomną wolę, a przede wszystkim za siostrzaną miłość, która pozwalała im przetrwać najtrudniejsze chwile związane z czasami, w jakich przyszło im żyć. W tle wielka historia, niespokojne czasy dziejowe, w których kobiety były zmuszone radzić sobie same. Autorka cudownie opisuje obrazy życia ludzi z tego okresu, świetnie oddaje klimat epoki, odkrywając przy tym kolejne tajemnice. Zawierucha moim zdaniem to rewelacyjna saga, która wzbudza emocje, momentami rozczula, a chwilami wywołuje uśmiech. To po mistrzowsku napisana historia, której motywem przewodnim są różne odcienie miłości oraz siła rodzinnych więzów. Ida Żmiejewska fantastycznie splotła losy rodziny Kellerów z tym, co działo się w tamtym okresie. To niesamowita porcja wiedzy historycznej kunsztownie wplecionej w opowieść o ludzkich losach na tle zawieruchy wojennej z nutką romansu i kryminału.

Rok 1916 dobiega końca. Rosja boleśnie odczuwa skutki wojny, sytuacja społeczno -polityczna w Warszawie robi się coraz bardziej napięta. Car odnosi coraz większe militarne porażki, a w uciemiężonym społeczeństwie narasta niezadowolenie i bunt. Natomiast Niemcy i Austro – Węgry próbują zyskać przychylność Polaków i zachęcić ich do walki po swojej stronie. Ogłaszają Akt 5 listopada, w którym cesarze deklarują wskrzeszenie Królestwa Polskiego. Wydaje się, że niepodległość znajduje się na wyciągnięcie ręki. Pierwszego grudnia ulicami Warszawy maszerują wracający z frontu żołnierze II Brygady Legionów. Wraz z nimi wraca Stanisław, który nie tylko musi pogodzić się ze śmiercią żony, ale także stać się ojcem dla malutkiej córeczki, która go nie zna.

Zofia i Witold podczas balu sylwestrowego przypadkiem dowiadują się, że mąż Julii w towarzystwie uchodzi za wdowca i zamierza ponownie się ożenić. Chociaż udaje im się to udaremnić, Julia nie zamierza wrócić do męża, pomimo że ciotka Klara próbuje ją przekonać do dania Andrzejowi jeszcze jednej szansy, bo rozwód przecież nie wchodził w grę. Julia natomiast jest coraz bliżej miejsca odkrycia pobytu Józefa Waryńskiego i zastanawia się, czy uda się jej go przekonać o swoich uczuciach. Klara pokazuje zupełnie inne oblicze, gdy okaże się, że także ona ma szansę na miłość. Pola znudzona i przytłoczona codziennością postanawia przeżyć ekscytującą przygodę, ale nie zdaje sobie sprawy, że jest tylko środkiem do celu dla łotra i cwaniaczka, który nie cofnie się przed niczym, by zdobyć to, na czym mu zależy. Zofia ma dość życia w zawieszeniu w Piotrogrodzie, ale kiedy z Witoldem postanowili wrócić do Warszawy, plany krzyżuje im wybuch rewolucji. Gdy w końcu Witoldowi udaje się dla nich załatwić paszporty i mają wsiąść na statek, by opuścić Rosję, Witold znika, a zdumionej Zofii zostawia list. Babcia Adela poznaje w końcu prawdę o bankructwie syna. Czy Dressler i jego córka rzeczywiście mają coś wspólnego z kłopotami Kellerów? To nie jest jedyne pytanie, z jakim autorka zostawia czytelnika na zakończenie. Mnożące się zagadki nie tylko nie doczekały się rozwiązania, ale dodatkowo pojawiły się nowe.

Jestem pod wielkim wrażeniem tej sagi. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniale odmalowane tło historyczne. Ida Żmiejewska tak wspaniale opisuje ówczesne realia, że ma się wrażenie, iż przebywa się w Warszawie i uczestniczy w codziennym życiu jej mieszkańców. Przeżywa wraz z kobietami z rodu Kellerów dylematy i rozterki sercowe, uczestniczy w ich rozmowach i snuje domysły na temat tajemnicy rodziny, którą chcą odkryć, jak się okazuje nie tylko one. Prym w tej historii wiedzie babcia Adela, najbarwniejsza postać sagi, której zaradność, poczucie godności i pomysłowość budzi szacunek i niezwykłą sympatię. Tym razem zaskakuje nawet Klara, która była dotąd postrzegana jako stara i zrzędliwa stara panna, a okazała się zranioną i nieszczęśliwą kobietą, która może wreszcie teraz będzie miała szansę na szczęście.

𝐵łę𝑑𝑛𝑒 𝑜𝑔𝑛𝑖𝑒 to fascynująca opowieść o sile kobiet żyjących w czasach ciągłej niepewności, o nadziei, odwadze i siostrzanej miłości. To piękna historia, która nie tylko wzrusza, przyprawia o szybsze bicie serca, ale nie pozbawiona jest też szczypty humoru, bez którego życie bohaterów byłoby szare i monotonne. Autorka nie szczędzi swoim bohaterkom trosk i stawia je przed trudnymi wyborami życiowymi, ale jednocześnie daje im nadzieję, że wszystko da się ułożyć i naprawić. Nie skąpi im też miłosnych uniesień. Kellerówny muszą często zmagać się z problemami, na które kompletnie nie były przygotowane, mierzyć się z zaskakującymi sytuacjami, ale zawsze i wciąż się wzajemnie wspierają, a siostrzana miłość pozwala im przezwyciężać wszystkie trudności. Oprócz zmagania się z trudną codziennością każda z kobiet przeżywa swoje rozterki. Doskonale zdają sobie sprawę, że ich decyzje będą miały wpływ nie tylko na nie same, ale także na ich rodzinę. Urzekła mnie ta saga i z niecierpliwością czekam na finał, ale wiem, że potem będzie mi żal rozstawać się z jej bohaterami.

Jedna mała uwaga na koniec. Nie polecam czytania sagi od przypadkowego tomu. Trzeba zacząć od samego początku, bo tylko wtedy losy sióstr Kellerówien i wszystkie wątki, a jest ich sporo, będą zrozumiałe.

ᴛʏᴛᴜᴌ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊɪ: 𝗠𝗶ę𝗱𝘇𝘆 𝘀𝗲𝗿𝗰𝗲𝗺 𝗮 𝗿𝗼𝘇𝘂𝗺𝗲𝗺

Wspaniała! Jak dotąd najlepsza z całej serii. Klimat Warszawy czuć na każdym kroku, aż chciałoby się przenieść tam na chwilę. Polubiłam wszystkie kobiety z tego klanu, każda z nich jest wyjątkowa. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom!

całość

Cykl o czasach I wojny trzyma cały czas poziom, jest to naprawdę dobre czytadło. Sposób pokazania tamtych czasów jest dla mnie na tyle przekonujący, że odnoszę wrażenie, że tak naprawdę mogło być, że ludzie mogli się tak właśnie zachowywać, tak czuć. Czyta się dobrze, można zapomnieć o rzeczywistości....

Zagadka kryminalna nie została wyjaśniona, choć autorka miała na to ponad 1200 stron...
Jestem zniesmaczona. Najwyraźniej pani Żmiejewska zamierza naciągnąć czytelniczki na kolejny tom. 🤪😁
Tak by wynikało z zakończenia bez domknięcia.
Irytujące.. ale dobrze, że historia ma 5 tom i Polska doczeka wolności!

🩵💙💜❤️🧡💛💚 Premiera ostatniego tomu już 15. V. !!
Poza tym powieść świetna.❤️

Tak by wynikało z zakończenia bez domknięcia.
Irytujące.. ale dobrze, że historia ma 5 tom i Polska doczeka wolności!

🩵💙💜❤️🧡💛💚 Premiera ostatniego tomu już 15. V. !!
Poza tym...

1944

Najlepszy jak dotąd tom serii, autorka wciąż utrzymuje bardzo wysoki poziom. Z ciekawości o losy bohaterów przeczytałam tę książkę w pół dnia. Zagadki zamiast się rozwiązywać, to wciąż się mnożą, ale to dobrze, przynajmniej z większą niecierpliwością czekam na następne tomy. Cała seria godna polecenia.

Jestem zła i rozczarowana, że na kolejny tom trzeba będzie poczekać (mam nadzieję, że się pojawi),bo czytadło to jest całkowicie uzależniające i czuję jego prawdziwy niedosyt!
Tak mnie wciągnęły perypetie sióstr Kellerównek, że nie wiem, kiedy się z tego otrząsnę i będę mogła znowu ruszyć na podbój kolejnych powieści.
Cała seria wspaniała.

Cała seria wspaniała.

Decydując się na przeczytanie i recenzję "Błędnych ogni" Idy Żmijewskiej musiała mnie ogarnąć jakaś "pomroczność jasna", byłam bowiem święcie przekonana, że to początek nowej serii, a nie jej czwarty tom! W te pędy nadrabiałam więc trzy poprzednie (moja wrodzona pedanteria nie pozwala mi pomijać ustalonego odgórnie porządku). Na szczęście! Szybko przekonałam się, że wszystkie części są ściśle ze sobą związane i płynnie przechodzą jedna w drugą. A na dodatek sprawiły mi dużo przyjemności.

Cykl "Zawierucha" opowiada o zawiłych losach pań z rodziny Keller, które szczególnie dotknęło bankructwo i samobójcza śmierć ojca w przededniu pierwszej wojny światowej.
Cztery siostry, ciotka i babka — każda z nich ma inny plan na powrót do dawnego, uprzywilejowanego życia. Najstarsza z sióstr, chodząca własnymi ścieżkami Zofia walczy o wolną Polskę. Pracująca w szpitalu Nina poślubia mężczyznę, którego zna zaledwie kwadrans. Dla lubiącej się bawić Julii jedynym wyjściem z patowej sytuacji zdaje się korzystne zamążpójście. Najmłodszej Poli przyjedzie dorastać w tych niepewnych czasach.
Na dodatek okazuje się, że za bankructwem rodzinnej firmy kryje się groźna tajemnica, której zagadkę wyjaśni dopiero czwarty tom.

Akcja tej urzekającej sagi rodzinnej ma miejsce podczas pierwszej wojny światowej, która stanowi tło dla trudnej codzienności zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w tych niezwykłych czasach. Czy rodzina Kellerów zdoła przetrwać wojenną zawieruchę?

Czym dalej, tym lepiej. Tak opisałabym kolejne tomy cyklu Zawierucha. Niesamowicie wciągająca opowieść. Już czekam na kolejny tom, bo wiele spraw pozostało jeszcze niewyjaśnionych.

Niesamowicie wciągająca historia.
To ciąg dalszy rodziny Kellerów, ich uczuć i problemów.
Czuję niedosyt, bo wiele rzeczy nie zostało do końca wyjaśnionych.
Liczę, że autorka już pisze następną część.
Uwielbiam takie książki!

Niesamowicie wciągająca historia.
To ciąg dalszy rodziny Kellerów, ich uczuć i problemów.
Czuję niedosyt, bo wiele rzeczy nie zostało do końca wyjaśnionych.
Liczę, że autorka już pisze następną część.
Uwielbiam takie książki!

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

W tej części również towarzyszymy rodzinie Kellerów. Kobiety próbują przetrwać kolejną wojenną zawieruchę. Z wojny wraca ich szwagier aby pomóc w opiece nad swoją małą córeczką, którą do tej pory opiekowała się Pola - najmłodsza z sióstr. Julia po tym jak jej mąż zostawił ją umierającą w szpitalu zrozumiała że popełniła ogromny błąd wychodząc za niego za mąż. Teraz jednak całą swoją uwagę skupiła na poszukiwaniu doktora Warlińskiego. Zofia zaś wraz ze swoim ukochanym mężem przebywa w Piotrogrodzie. Jednak mimo iż jest szczęśliwa w małżeństwie, jej zmartwieniem jest to iż przez wojnę nie mogą wrócić do kraju. Niestety ciemne chmury nadciągają nad ciotkę Klarę. W jej żuciu ponownie zjawia się znienawidzony Karol Wencel. Mężczyzna próbuje wymusić na kobiecie oddanie tajemniczych dokumentów. Klara niestety nie ma pojęcia o żadnych papierach co powoduję że Karol zaczyna grozić jej rodzinie.

Czy Julia uwolni się od męża i odnajdzie doktora Warlińskiego? Czy Zofi oraz jej mężowi uda się wrócić do kraju? Czy Karol Wencel spełni swoje groźby wobec rodziny Kellerów?

,,Błędne ognie" to książka, ktora wciąga. Czyta się ją naprawdę przyjemnie i szybko. Z zaciekawieniem śledziłam losy tych walecznych kobiet. W pewnym momencie zaczęło mnie denerwować zachowanie ich ciotki Klary. Kobieta za wszelką cenę wtrącała się w sprawy dziewczyn, zwłaszcza Julii. Twierdziła że to właśnie ona wie co jest dla nich najlepsze. Ale na szczęście przyszedł moment że się opamiętała i wróciło mi do niej odrobinę sympatii😉 Niezmiernie cieszy mnie fakt że to jeszcze nie koniec i będziemy mogli poznać dalsze losy dziewczyn i przekonać się czy dane im będzie w końcu zaznać szczęścia i spokoju.
Bardzo dziękuję wydawnictwu @skarpawarszawska za egzemplarz do recenzji 😊😘😘😘

#recenzja #książka #zawierucha #współpraca #współpracabarterowa #bookstagram #czytanie #czytaniejestsexy #książkoholiczka #ksiazkowelove #skarpawarszawska

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

• Przeczytane 2023
  • Powieść historyczna

Dodaj cytat z książki Błędne ognie