Spalona ziemia

Okładka książki Spalona ziemia Ida Żmiejewska
Okładka książki Spalona ziemia
Ida Żmiejewska Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Zawierucha (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Zawierucha (tom 2)
Skarpa Warszawska
2022-09-28
2022-09-28
Zawierucha Iskry na wiatr Ida Żmiejewska

Nie ma co szaleć z długimi opiniami, powieść jest całkiem dobra.
Na zawsze w pamięci zostaną mi obrazy ze szpitala - dramatyczny triaż rannych zwożonych z pola bitwy, poparzeni i zatruci chlorem ciężarówkami, padające z przerażenia i przemęczenia pielęgniarki po wielu dniach pracy ponad siły.

Polecam.

Nie ma co szaleć z długimi opiniami, powieść jest całkiem dobra.

Polecam.

Świetna kontynuacja pierwszego tomu.

Świetna kontynuacja pierwszego tomu.

1944

Bardzo udana kontynuacja losów sióstr Keller. Szybko się czyta, również ze względu na to, że koniecznie chce się poznać kolejne wydarzenia. Ogromny plus za nawiązania do cyklu "Warszawianka" i za powrót ulubionych bohaterów.

Bardzo dobrze się czyta , jedyny minus "kończy się za szybko"
Bardzo lubię cały cykl

Bardzo dobrze się czyta , jedyny minus "kończy się za szybko"
Bardzo lubię cały cykl

Ta część cyklu równie dobra jak poprzednia.
Dalsze losy pań Keller w trakcie trwania Wielkiej Wojny z wątkiem kryminalnym i miłosnym.
Wojna częściowo panny rozdzieliła i nie wiadomo, czy jeszcze kiedyś
się spotkają.
Książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem, nie ma grama nudy.
Sięgam po część trzecią.

Ta część cyklu równie dobra jak poprzednia.
Wojna częściowo panny rozdzieliła i nie wiadomo, czy jeszcze kiedyś
się spotkają.
Książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem, nie ma grama nudy.
Sięgam po część trzecią.

Mam słabość do pani Idy...już wcześniejszy cykl Warszawianka bardzo mi przypadł do gustu. Okres historyczny w którym autorka bardzo zręcznie umieściła akcję nowego cyklu nie był okresem łatwym do życia dla mieszkańców ówczesnej Warszawy, a cóż dopiero dla samotnych młodych panien pozbawionych majątku z dnia na dzień.

W 1914 roku na skutek wybuchu wojny światowej doszło do mobilizacji wielu młodych mężczyzn do armii, co wywołało znaczące zmiany w społeczeństwie.
Okupacja rosyjska oddziaływała negatywnie na życie codzienne mieszkańców, którzy musieli radzić sobie z ograniczeniami, cenzurą, konfiskatami i represjami.
Wojenna sytuacja wpłynęła negatywnie na dostępność żywności i inne artykuły codziennego użytku. Ludność Warszawy musiała radzić sobie z niedoborami, inflacją i trudnościami ekonomicznymi.
Pomimo trudności, wiele organizacji charytatywnych działało, aby pomóc potrzebującym. Pomoc ta obejmowała dostarczanie żywności, opieki medycznej i schronienia dla osób dotkniętych skutkami wojny.
Okres 1914-1915 w Warszawie był czasem trudnym, zdominowanym przez wojenną rzeczywistość, ale również przez działania społeczne i polityczne skierowane ku przyszłej niepodległości Polski.

Nasze bohaterki dzielnie znoszą trudy czasów w których ulokowała je pani Ida.

W 1914 roku na skutek wybuchu wojny światowej doszło do...

2086

Wojna gwałtownie wdarła się w losy bohaterek. Nadal mają dużo szczęścia i korzystnych znajomości.
Zakończenia tomu musiałam wysłuchać trzy razy, bo nie mogłam w nie uwierzyć.
Autorka i lektorka zachęciły mnie do sięgnięcia po kolejny tom.

Zakończenia tomu musiałam wysłuchać trzy razy, bo nie mogłam w nie uwierzyć.
Autorka i lektorka zachęciły mnie do sięgnięcia po kolejny tom.

Kolejna książka całej serii, którą przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Ta część jest zdecydowanie smutniejsza i ma zupelnie inny charakter niż pierwsza. Widać, że czasy się zmieniają i wojna powoli nie oszczędza nikogo. Z ciekawością sięgam po kolejną książkę.

Audiobook🥰

Rewelacyjna druga część trylogii "Zawierucha. Spalona ziemia" Mamy lato 1915 roku. Trwa Wielka Wojna. Ponosząca klęskę za klęską carska armia wycofuje się na wschód. Rosjanie uciekają z Warszawy, ewakuując w głąb Cesarstwa urzędy i instytucje. Wywożą dzieła sztuki, cenne przedmioty, fabryki z całym wyposażeniem. Wśród mieszkańców miasta narasta strach przez nadchodzącym niemieckim wojskiem, zaś trudy wojennego życia coraz dotkliwej dają się wszystkim we znaki. Kellerówny próbują wieść zwyczajne życie, ale nie wszystko idzie po ich myśli. Pola przekonuje się, że dorosłość oprócz blasków, ma także i cienie, a naprawianie cudzych błędów bywa ryzykownym zajęciem. Julia musi dokonać wyboru między dwoma kochającymi ją mężczyznami i zdecydować, na czym naprawdę jej zależy. Nina boi się, że już nigdy nie zobaczy męża. Zofia odkrywa, że nawet odwaga ma swoje granice, a jej marzenia o wolnej Polsce mogą drogo kosztować całą rodzinę. Wszystkie siostry wciąż poszukują człowieka, który zrujnował ich ojca. Niestety, we wszechobecnym zamęcie plączą się drogi, zacierają ślady i mnożą pytania bez odpowiedzi. Z czyjej winy zginęła kolejna osoba? Kto jest przyjacielem, a kto bezwzględnym wrogiem? Czy można pomylić miłość z przyjaźnią? I co naprawdę znaczą słowa „nie opuszczę Cię aż do śmierci”?
Serdeczne polecam książkę🥰

Audiobook🥰

Rewelacyjna powieść! Bardzo wciągająca.

Rewelacyjna powieść! Bardzo wciągająca.

• Ebooki

Ida Żmiejewska Spalona ziemia Zobacz więcej