Fakty muszą zatańczyć

reportaż
Dowody
2022-06-01
2022-06-01
literatura polska szkoła reportażu okiem reportera historie z życia wzięte non-fiction
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...

Reportaży pisać nie będę, więc pod tym kątem to nie jest książka dla mnie. Natomiast sporo ich czytam i bardzo doceniam ten gatunek. I być może troszkę, ale tylko troszkę po lekturze więcej wiem, jak je "odczytywać". Czy ta książka coś zmieniła w moim podejściu - absolutnie nic.
Zapamiętam, że Kapuściński mocno podkoloryzowywał fakty, albo wręcz je tworzył na użytek czynienia opowieści bardziej emocjonującą.

pigułka wiedzy o reportażu przekazana w przystępny sposób

pigułka wiedzy o reportażu przekazana w przystępny sposób

Wg mnie jest to materiał dla ludzi żywo zainteresowanych tematyką reportażu. Dla osób niewtajemniczonych (takich jak ja) poza możliwością nabrania jakiejś fundamentalnej wiedzy istnieje ryzyko nudy

Dla wszystkich fanów reportażu - must read!

Dla wszystkich fanów reportażu - must read!

Bardzo ciekawie czyta się te spostrzeżenia Pana Szczygła i jego sposób rozumienia sztuki reportażu. Mimo, że to teoretycznie literatura dla początkujących reportażystów, można traktować ją jednocześnie jako świetny przyczynek do analizy różnych przykładów i dzieł z kategorii non-fiction.
Wielki plus za pracę na przykładach więc i obszerną bibliografię - jeśli nie masz pomysłu, po jaka książkę sięgnąć, tutaj znajdziesz podpowiedź.

"Tradycja polskiej szkoły reportażu kształtowała się w PRL, kiedy o wielu sprawach nie wolno było mówić wprost. Przyzwolenie na to, by mówić o nich językiem literatury, z jej całą swobodą, było większe. Weryfikacja słów reportera – trudniejsza.

Dziś mamy inne czasy i inne media. Nie wątpię, że życie wymusi na polskiej szkole reportażu bardziej rygorystyczne podejście do faktu. Jeszcze parę głośnych skandali i normy się zmienią."

Cały tekst Adama Leszczyńskiego tutaj: https://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/leszczynski-polska-szkola-zmyslania/

A może jednak fakty nie muszą zatańczyć?

Choć jest to w sumie podręcznik dla studentów reportażu, to czyta się go świetnie, a sama bibliografia daje listę do-przeczytania długą na kilka lat.

Można tę pozycję czytać jako poradnik pisania reportażu (i pisania w ogóle) albo wyraz miłości do tego gatunku. Wielbiciele reportażu znajdą wiele smaczków i ciekawostek o różnych autorach i książkach. Ci z refleksyjną naturą będą mogli się zadumać nad dylematami, czy reportażowi wolno zmieniać słowa wypowiedziane przez bohaterów? Dorzućmy do tego erudycję i humor autora, a mamy świetną ucztę czytelniczą!

Nie wiem, co to właściwie jest. Reportaż, autobiografia? Męczyłam się czytając.

Nie wiem, co to właściwie jest. Reportaż, autobiografia? Męczyłam się czytając.

Spodziewałam się czegoś innego po tej książce, jest to bardziej pozycja dydaktyczna lub poradnik niż reportaż. Gdybym sama chciała napisać reportaż pewnie oceniłabym książkę Pana Mariusza na 10, ale nie studiuje dziennikarstwa. Mimo wszystko zdobyłam sporo wiedzy na temat tego jak powstają dobre reportaże.

• Reportaż