Bardzo przyjemne miasto

Okładka książki Bardzo przyjemne miasto Stanisław Wasylewski
Okładka książki Bardzo przyjemne miasto
Stanisław Wasylewski Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" historia
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo "Śląsk"
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8321609929
Tagi:
Lwów
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia. Kubuś i Bubuś. Przygody Walka w czasie wojny Kamil Mackiewicz, Leon Prauziński, Adam Rusek, Stanisław Wasylewski
Ocena 6,3
Ogniem i miecz... Kamil Mackiewicz, L...
Okładka książki Baśnie polskie Jan Kasprowicz, Janusz Korczak, Józef Ignacy Kraszewski, Irena Kwintowa, Józef Lompa, Kornel Makuszyński, Gustaw Morcinek, Alojzy Nagel, Bronisława Ostrowska, Janina Porazińska, Bolesław Prus, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Zuzanna Rabska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Świrko, Ewa Szelburg-Zarembina, Stanisław Wasylewski
Ocena 7,9
Baśnie polskie Jan Kasprowicz, Jan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2113
1375

Na półkach: , , ,

Na książkę tę trafiłam podczas przeglądania książek w mieszkaniu po moich Rodzicach, gdzie wciąż udaje mi się znaleźć stare wydania wszelakiej literatury, będącej w przeszłości własnością ciotki mojego Taty. Ta pochodzi z roku 1929 i jest chyba jednym z pierwszych wydań zbioru reportaży, opowiastek czy esejów o Lwowie, wydanych przez Stanisława Wasylewskiego pt. "Bardzo przyjemne miasto".

Czyta się niezbyt łatwo z powodu anachronicznego języka, łacińskich czy innych obcojęzycznych wtrętów, ale mimo wszystko stanowi ciekawy obraz Lwowa z okresu tuż przed rozbiorami aż do roku 1920, jego historii, ludzi, wydarzeń z nim związanych, jego pozycji w kulturze i wydarzeniach polityczno-społecznych, postrzegania jego mieszkańców, itp.
Ja sięgnęłam po tę książkę trochę z ciekawości, ale przede wszystkim z sentymentu, bowiem właśnie z okolic Lwowa pochodzą moi nieżyjący rodzice. Nie zachwyciła mnie zbytnio, choć też nie do końca zanudziła.

Na książkę tę trafiłam podczas przeglądania książek w mieszkaniu po moich Rodzicach, gdzie wciąż udaje mi się znaleźć stare wydania wszelakiej literatury, będącej w przeszłości własnością ciotki mojego Taty. Ta pochodzi z roku 1929 i jest chyba jednym z pierwszych wydań zbioru reportaży, opowiastek czy esejów o Lwowie, wydanych przez Stanisława Wasylewskiego pt....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1048
1000

Na półkach: , , , , ,

Wydanie z 1990 roku. Gdyby udało się to zrobić dwa lata wcześniej – wydawnictwo by na nim zarobiło, ale takie nakłady z lat 1989-1991 trafiały później na kiermasze taniej książki. Wznowienie (ale nie reprint) przedwojennej pozycji o Lwowie autorstwa lokalnego pisarza i dziennikarza.
Dwanaście rozdziałów – migawek z historii miasta. A dokładniej z historii polskiego Lwowa, trudno bowiem znaleźć w nich przedstawicieli innych nacji zamieszkujących miasto – z wyjątkiem Austriaków z czasów CK monarchii.
Na szczęście dotyczą głównie kultury, aczkolwiek można się z niej dowiedzieć sporo o pomijanym w podręcznikach epizodzie, jakim był rok 1848 we Lwowie oraz tak ciekawej postaci,jaką niewątpliwie był Leszek Dunin-Borkowski. I taka ciekawostka - w Galicji Lwów wydawał raczej polityków – demokratów, podczas gdy Kraków – konserwatystów.
Język dziś brzmi archaicznie a maniera pisania autora nieco infantylnie. Z drugiej strony autor unika popularnej dziś, nie tylko w tabloidach, maniery koncentrowania się na życiu prywatnym osób publicznych i wyszukiwania wszelkich sensacji w tym zakresie.
Nostalgiczna lektura dla zainteresowanych.

Wydanie z 1990 roku. Gdyby udało się to zrobić dwa lata wcześniej – wydawnictwo by na nim zarobiło, ale takie nakłady z lat 1989-1991 trafiały później na kiermasze taniej książki. Wznowienie (ale nie reprint) przedwojennej pozycji o Lwowie autorstwa lokalnego pisarza i dziennikarza.
Dwanaście rozdziałów – migawek z historii miasta. A dokładniej z historii polskiego Lwowa,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2071
911

Na półkach: , , ,

Niewielka ale bardzo przyjemna książka o Lwowie. Głównymi bohaterami są mieszkańcy miasta w bardzo dramatycznych czasach niewoli, bo Wasylewski rozpoczyna od lat tuż przed rozbiorowych, przedstawiając nam kasztelanową Katarzynę Kossakowską, znaną czytelnikom "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk, a kończy na wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. A w między czasie pokazuje życie kulturalne Lwowa, czasy marazmu pod austriackim zaborem, ruch patriotyczny miedzy naszymi wielkimi powstaniami. A jednym z bohaterów też jest Karol Szajnocha, do którego po przeczytaniu jego "Jadwigi i Jagiełły" mam wielki sentyment.

Niewielka ale bardzo przyjemna książka o Lwowie. Głównymi bohaterami są mieszkańcy miasta w bardzo dramatycznych czasach niewoli, bo Wasylewski rozpoczyna od lat tuż przed rozbiorowych, przedstawiając nam kasztelanową Katarzynę Kossakowską, znaną czytelnikom "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk, a kończy na wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. A w między czasie pokazuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1982
82

Na półkach: ,

Bardzo przyjemna książka!

Bardzo przyjemna książka!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • Historia
    2
  • Posiadam książkę
    1
  • Biblioteczka domowa - papier
    1
  • Ukraina
    1
  • Literatura faktu, reportaże, eseje
    1
  • Historia sztuki
    1
  • Chcę przeczytać ponownie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bardzo przyjemne miasto


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne