Bardzo przyjemne miasto

8 (1 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Lwów
historia
Michał_K-ski

Szkice o Lwowie i jego mieszkańcach od 1772 do 1920 roku.
Rozszerzone wydanie książki "Historje lwowskie"
Okładkę projektował Teodor Różankowski. 12 tablic ilustr.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Koronczarka | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Niewielka ale bardzo przyjemna książka o Lwowie. Głównymi bohaterami są mieszkańcy miasta w bardzo dramatycznych czasach niewoli, bo Wasylewski rozpoczyna od lat tuż przed rozbiorowych, przedstawiając nam kasztelanową Katarzynę Kossakowską, znaną czytelnikom "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk, a kończy na wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. A w między czasie pokazuje życie kulturalne Lwowa, czasy marazmu pod austriackim zaborem, ruch patriotyczny miedzy naszymi wielkimi powstaniami. A jednym z bohaterów też jest Karol Szajnocha, do którego po przeczytaniu jego "Jadwigi i Jagiełły" mam wielki sentyment.

książek: 1908
Michał_K-ski | 2015-09-14