Bardzo przyjemne miasto

Okładka książki Bardzo przyjemne miasto Stanisław Wasylewski
Okładka książki Bardzo przyjemne miasto
Stanisław Wasylewski Wydawnictwo: Seria: Biblioteka Autorów Polskich historia
294 str. 4 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Autorów Polskich
Wydawnictwo:
Data wydania:
1929-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1929-01-01
Liczba stron:
294
Czas czytania
4 godz. 54 min.
Język:
polski
Tagi:
Lwów
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2112
1374

Na półkach: , , ,

Na książkę tę trafiłam podczas przeglądania książek w mieszkaniu po moich Rodzicach, gdzie wciąż udaje mi się znaleźć stare wydania wszelakiej literatury, będącej w przeszłości własnością ciotki mojego Taty. Ta pochodzi z roku 1929 i jest chyba jednym z pierwszych wydań zbioru reportaży, opowiastek czy esejów o Lwowie, wydanych przez Stanisława Wasylewskiego pt. "Bardzo przyjemne miasto".

Czyta się niezbyt łatwo z powodu anachronicznego języka, łacińskich czy innych obcojęzycznych wtrętów, ale mimo wszystko stanowi ciekawy obraz Lwowa z okresu tuż przed rozbiorami aż do roku 1920, jego historii, ludzi, wydarzeń z nim związanych, jego pozycji w kulturze i wydarzeniach polityczno-społecznych, postrzegania jego mieszkańców, itp.
Ja sięgnęłam po tę książkę trochę z ciekawości, ale przede wszystkim z sentymentu, bowiem właśnie z okolic Lwowa pochodzą moi nieżyjący rodzice. Nie zachwyciła mnie zbytnio, choć też nie do końca zanudziła.

Na książkę tę trafiłam podczas przeglądania książek w mieszkaniu po moich Rodzicach, gdzie wciąż udaje mi się znaleźć stare wydania wszelakiej literatury, będącej w przeszłości własnością ciotki mojego Taty. Ta pochodzi z roku 1929 i jest chyba jednym z pierwszych wydań zbioru reportaży, opowiastek czy esejów o Lwowie, wydanych przez Stanisława Wasylewskiego pt....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1043
995

Na półkach: , , , , ,

Wydanie z 1990 roku. Gdyby udało się to zrobić dwa lata wcześniej – wydawnictwo by na nim zarobiło, ale takie nakłady z lat 1989-1991 trafiały później na kiermasze taniej książki. Wznowienie (ale nie reprint) przedwojennej pozycji o Lwowie autorstwa lokalnego pisarza i dziennikarza.
Dwanaście rozdziałów – migawek z historii miasta. A dokładniej z historii polskiego Lwowa, trudno bowiem znaleźć w nich przedstawicieli innych nacji zamieszkujących miasto – z wyjątkiem Austriaków z czasów CK monarchii.
Na szczęście dotyczą głównie kultury, aczkolwiek można się z niej dowiedzieć sporo o pomijanym w podręcznikach epizodzie, jakim był rok 1848 we Lwowie oraz tak ciekawej postaci,jaką niewątpliwie był Leszek Dunin-Borkowski. I taka ciekawostka - w Galicji Lwów wydawał raczej polityków – demokratów, podczas gdy Kraków – konserwatystów.
Język dziś brzmi archaicznie a maniera pisania autora nieco infantylnie. Z drugiej strony autor unika popularnej dziś, nie tylko w tabloidach, maniery koncentrowania się na życiu prywatnym osób publicznych i wyszukiwania wszelkich sensacji w tym zakresie.
Nostalgiczna lektura dla zainteresowanych.

Wydanie z 1990 roku. Gdyby udało się to zrobić dwa lata wcześniej – wydawnictwo by na nim zarobiło, ale takie nakłady z lat 1989-1991 trafiały później na kiermasze taniej książki. Wznowienie (ale nie reprint) przedwojennej pozycji o Lwowie autorstwa lokalnego pisarza i dziennikarza.
Dwanaście rozdziałów – migawek z historii miasta. A dokładniej z historii polskiego Lwowa,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2070
910

Na półkach: , , ,

Niewielka ale bardzo przyjemna książka o Lwowie. Głównymi bohaterami są mieszkańcy miasta w bardzo dramatycznych czasach niewoli, bo Wasylewski rozpoczyna od lat tuż przed rozbiorowych, przedstawiając nam kasztelanową Katarzynę Kossakowską, znaną czytelnikom "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk, a kończy na wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. A w między czasie pokazuje życie kulturalne Lwowa, czasy marazmu pod austriackim zaborem, ruch patriotyczny miedzy naszymi wielkimi powstaniami. A jednym z bohaterów też jest Karol Szajnocha, do którego po przeczytaniu jego "Jadwigi i Jagiełły" mam wielki sentyment.

Niewielka ale bardzo przyjemna książka o Lwowie. Głównymi bohaterami są mieszkańcy miasta w bardzo dramatycznych czasach niewoli, bo Wasylewski rozpoczyna od lat tuż przed rozbiorowych, przedstawiając nam kasztelanową Katarzynę Kossakowską, znaną czytelnikom "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk, a kończy na wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. A w między czasie pokazuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1982
82

Na półkach: ,

Bardzo przyjemna książka!

Bardzo przyjemna książka!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • Historia
    2
  • Posiadam książkę
    1
  • Biblioteczka domowa - papier
    1
  • Ukraina
    1
  • Literatura faktu, reportaże, eseje
    1
  • Historia sztuki
    1
  • Chcę przeczytać ponownie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bardzo przyjemne miasto


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne