Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać344
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marian Małecki
10
7,4/10
Urodzony: 1969 (data przybliżona)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
32 przeczytało książki autora
66 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Muhi nad rzeką Sajó 1241. Z dziejów obecności Mongołów w Europie. Tom II. Restytucja Królestwa Węgier
Marian Małecki
7,0 z 2 ocen
6 czytelników 1 opinia
2023
Muhi nad rzeką Sajó 1241. Z dziejów obecności Mongołów w Europie. Wojna – prawo – obyczaje i restytucja Królestwa Węgier. tom I
Marian Małecki
8,0 z 3 ocen
14 czytelników 1 opinia
2022
Pszczyna - Tychy 1919. I powstanie śląskie na ziemi pszczyńskiej
Marian Małecki
8,3 z 3 ocen
5 czytelników 0 opinii
2019
Spod ostrza gilotyny. Proces karny o szpiegostwo w III Rzeszy w świetle akt Gertrudy Świerczek i grupy "U-2" Armii Krajowej
Marian Małecki
7,0 z 3 ocen
7 czytelników 0 opinii
2019
Wydział Krajowy Sejmu Galicyjskiego. Geneza, struktura i zakres kompetencji, następstwo prawne
Marian Małecki
8,0 z 1 ocen
5 czytelników 0 opinii
2014
Aljubarrota 14 VIII 1385. Obroniona niepodległość Portugalii
Marian Małecki
6,9 z 9 ocen
25 czytelników 0 opinii
2012
Prawo karne krzyżowców. Kodeks karny z Nabulusu 1120
Marian Małecki
7,0 z 2 ocen
13 czytelników 2 opinie
2012
Rogi Hittinu 1187. Z dziejów obecności krzyżowców w Lewancie. Polityka – wojna – prawo – obyczaje
Marian Małecki
7,3 z 10 ocen
26 czytelników 1 opinia
2010
Miscellanea z okresu Romantyzmu. Tom XXI
Jarosław Maciejewski, Marian Małecki
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1977
Najnowsze opinie o książkach autora
Pszczyna - Tychy 1919. I powstanie śląskie na ziemi pszczyńskiej Marian Małecki
8,3
Krótka pozycja bardzo wyczerpująco opisująca zmagania powstańców śląskich w pierwszym zrywie wolnościowym w okresie po I wojnie światowej, na tym teatrze działań, gdzie w zasadzie odniesiono krótkotrwałe, ale jednak sukcesy, jedyne w tym powstaniu. Na terenie ówczesnego powiatu pszczyńskiego, sięgającego aż do dzisiejszych dzielnic Katowic, wówczas samodzielnych miejscowości jak Ochojec, Kostuchna, działania zbrojne były dość intensywne, a powstanie, które wybuchło spontanicznie wobec masakry na kopalni Mysłowice, przyniosło ograniczony sukces.
Moją ocenę podwyższa fakt, że akcja opisanych wydarzeń obejmuje moje tereny rodzinne, a pojawiające się nazwiska są tutaj powszechne do dzisiaj, mieszkają na terenie Tychów i okolic rodziny, których przedstawiciele czynnie brali udział w tym powstaniu. A autor opisuje przebieg walk bardzo szczegółowo, sięgając do po pamiętniki i zachowane dokumenty, co pozwala na dokładność niemal do minut i losów pojedynczych powstańców.
Rzetelne, oparte na źródłach opracowanie, bez narzutu ideologicznego, zamiast szafowania nieadekwatnymi pojęciami polskości i macierzy, przedstawiające bardzo ciekawe wydarzenia, szczególnie dla osób zainteresowanych lokalną historią. Z gorzkim podsumowaniem słowami jednego z powstańców, rozczarowanych późniejszym traktowaniem Śląska w ramach państwa polskiego.
Rogi Hittinu 1187. Z dziejów obecności krzyżowców w Lewancie. Polityka – wojna – prawo – obyczaje Marian Małecki
7,3
Rogi Hittinu, to kolejna książką omawiająca okres drugiej połowy XII wieku, którą przeczytałem w ostatnich dniach. Marian Małecki staje na wysokości zadania i świetnie przedstawia nam okoliczności bitwy, która zadecydowała o upadku Królestwa Jerozolimskiego, a w dalszym rozrachunku rozpadu państw krzyżowych w Lewancie.
Małecki w pierwszych rozdziałach buduje atmosferę wokół punktu kulminacyjnego jakbym była bitwa pod Rogami Hittinu w 1187 roku pomiędzy armią Królestwa Jerozolimskiego z królem Gwidonem i hrabią Rajmundem III z jednej strony, a słynnym bohaterem muzułmańskich pieśni Saladynem. Rzetelnie i w stosownych rozmiarach autor omawia przyczyny pierwszej i drugiej krucjaty a także polityczne dzieje państw łacińskich na Wschodzie. Może to być poczytane jako minus pracy, gdyż dla czytelnika znającego już historie krucjat, rozdział omawiający krucjaty oraz życie i politykę w Lewancie do roku 1187 będzie po prostu powtórzeniem, nudą czy też nie potrzebny do czytania.
Samą bitwę Autor opisuje bardzo dokładnie i każdy jej etap zrozumiały jest dla czytelnika. A była to bitwa, która miała zebrać na przeciw sobie największe armie w historii starć krzyżowców w Ziemi Świętej.
Wielkim atutem książki, co jest ewenementem, są liczne zdjęcia autora. Małecki był w każdym z miejsc, które miały znaczenie dla jego narracji. Pomaga to czytelnikowi w rozeznaniu się w terenie bitwy, ale nie tylko. Mamy możliwość oglądanie Ziemi Świętej jaka pozostała po krzyżowcach, jej najważniejsze miejsca a także te, którcych jako zwykli wycieczkowicze byśmy z pewnością nie zauważyli. Wisienką na torcie są mapy, które bardzo starannie wykonane, dają wgląd w poszczególne etapy bitwy i zmieniającą się sytuację na mapie politycznej Bliskiego Wschodu.
Małecki wyczerpuje temat bitwy, ale też nie stroni od własnych przemyśleń. Dodatkowo, na końcu książki mamy wgląd w teksty źródłowe dotyczące bitwy pod Rogami Hittinu przetłumaczone przez samego autora, co zasługuje na wielki poklask.
Podsumowując, warto sięgnąć po książkę Małeckiego nawet jeśli nie zna się dobrze realiów świata krzyżowców XII wieku, ponieważ autor nakreślił bardzo dobrze historię poprzedzającą bitwę, jak i jej skutki.