Miłość matki

Świat Książki
2022-05-18
2022-05-18
Małgorzata Szubert

Lekkie, przyjemne, bardzo nieskomplikowane czytadełko do szybkiego przeczytania i szybkiego zapomnienia.

Wspaniała, wzruszająca i wciągająca historia napisana pięknym językiem. Polecam.

No cóż... Przeczytałam tą króciutką historię, wiem, co autorka miała na myśli, perfekcyjnie przedstawiając ból matki po stracie dziecka, ale książka ta ma się nijak do wcześniej przeczytanych powieści jednej z moich ulubionych autorek. Nie wiem czym podyktowany był pomysł napisania tak krótkiego opowiadania, chcę wierzyć, że jednak coś się za tym kryło...
Pomysł, by na końcu zamieścić fragmenty dwóch powieści autorki, kompletnie nie związanych z tym opowiadaniem, nie spodobał mi się. Jeśli to miała być zachęta, by po nie sięgnąć, należało napisać o tym wprost.

Pomysł, by na...

To moje pierwsze spotkanie z piórem tej autorki i spodziewałam się lekkiego czytadła dla kobiet. I nie rozczarowałam się :) ogromny plus za piękne opisy przyrody , wiedzę o ptakach i wstawki kulinarne. Dziwny zabieg wydawnictwa które do jednej historii tytułowej dodało też kilka stron dwóch innych powieści .

Pozytywna historia, która pokazuje, że mimo iż dotyka nas śmierć bliskich to trzeba iść dalej. I czasem pomogą nam w tym najbardziej niespodziewane wydarzenia, których tak bardzo próbujemy uniknąć... Krótka historia, która napawa nadzieją, ale nie bardzo rozumiem jaki cel miało umieszczenie kilkustronicowego opowiadania zaraz po niej, niezwiązanego z historią, urwanego w kulminacyjnym momencie.... Dziwne zakończenie książki...

Wzruszajaca historia .

Wzruszajaca historia .

Uwaga!

W książce znajdują się fragmenty jeszcze dwóch powieści Santy Montefiore, tj. "Letni dom" (w dosłownym tłumaczeniu) i "Tajemnice morskiej latarni". "Letni dom" wbrew informacji, która znajduje się w książce, został już wydany w Polsce przez Wydawnictwo Świat Książki, a było to w 2016 roku. Wtedy powieść ta ukazała się pod tytułem "Paryska nieznajoma", a tłumaczeniem zajęła się inna osoba, niż przekładem "Miłości matki". W książce jest poważny błąd. A zatem, jeśli ktoś chciałby przeczytać "Letni dom", to proszę sięgnąć po "Paryską nieznajomą". Natomiast "Tajemnice morskiej latarni" ukazały się w Polsce po raz pierwszy w 2014 roku również nakładem Wydawnictwa Świat Książki, a w 2021 roku wydawca zrobił wznowienie.

Uwaga!

„Miłość matki” autorstwa Santa Montefiore to piękne opowiadanie z nutką magii w tle.
Celeste i Robert pochowali swojego kilkuletniego synka, który nie wygrał walki z białaczką. Bohaterka nie może pogodzić się ze swoim losem, zaprzestaje pracy, a jej relacje z mężem uległy pogorszeniu.
Matka Roberta, nie mogąc patrzeć na cierpienie swoich dzieci postanawia zaryzykować i spróbować pomóc synowej w odzyskaniu równowagi. Prosi Celeste oraz Roberta by zajęli się przez tydzień jej wnukiem, ich siostrzeńcem Brunonem. Chłopiec, ponownie wyzwala radość, a oprócz tego ma pewne zdolności, które pozwalają Celeste rozliczyć się z przeszłością i zakończyć żałobę.
Autorka porusza w opowiadaniu bardzo trudny temat, jednakże zachowuje przy tym odrobinę optymizmu. Pomimo ciężkiej sytuacji rodzinnej bohaterowie dostają szasnę na pogodzenie się z losem i powrót do życia – chociaż nie tego samego co kiedyś. Niewątpliwie Autorka zgodnie z tytułem opowiadania opisała jak silna potrafi być miłość matki.

Santa Montefiore po raz kolejny udowadnia, iż potrafi, niczym wybitny wirtuoz, zagrać na najczulszej strunie, a równocześnie rozbudzić wszystkie zmysły, niemal dotknąć duszy. Autorka nakreśliła magiczną, sensualną, jakże intymną opowieść o cieniach i blaskach macierzyńskiej miłości, uczucia najpotężniejszego, niezniszczalnego. Nie ma bowiem nic bardziej szczerego, bezinteresownego i czystszego niż uczucie, jakim matka darzy swoje dziecko i nie zmieni tego nawet śmierć. To właśnie pisarka przedstawiła nadzwyczaj błyskotliwie, lecz udało jej się również niebywale przemawiająco nakreślić niewyobrażalny ból po stracie pociechy, tęsknotę, która wyniszcza i nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Ale czy można jeszcze zwyczajnie żyć, gdy doświadczyło się tak niewyobrażalnej straty?

Krocząc z wypiekami na twarzy po stronnicach tej niespiesznej, głębokiej historii, po raz kolejny doświadczyłam absolutnego zachwytu dla warsztatu pisarskiego autorki. Santa Montefiore włada poetyckim, nadzwyczaj sugestywnym piórem, dlatego wszelkie opisy rozpalają zmysły, trafiają wprost do serca, czyniąc z czytającego niemal naocznego świadka nakreślonych wydarzeń. Tak, to jedna z tych przeszywających na wskroś, sensualnych opowieści, jakie chłonie się całym sobą, każdą cząstką, a zapomnienie, które funduje lektura, zaczyna wreszcie przypominać otumaniający trans, z jakiego niełatwo się wyrwać, nawet po zakończeniu czytania.

Fundamentem tej przepięknej opowieści jest magiczny, wręcz mistyczny klimat, niosący ukojenie, nadzieję, pozwalający uśpić własne mroczne demony. "Miłość matki" to powieść nadzwyczaj głęboka, intymna, która skłania do refleksji, pozwala zajrzeć w głąb własnej duszy, dostrzec niezwykłość i potęgę matczynej miłości, być może nawet w jakimś stopniu pogodzić się ze stratą i uwierzyć, że śmierć nie zawsze oznacza koniec. To wreszcie wzruszająca do łez historia udowadniająca cudowność instynktu macierzyńskiego, fundamentu najtrwalszych, niezwykłych relacji. Niezapomniana, przeszywająca do szpiku, ale jakże kojąca uczta literacka! Polecam całym sercem.

Szkoda życia na złą literaturę.

Szkoda życia na złą literaturę.

• Przeczytane w 2022
  • Moje
  • Biblioteka główna
  • Santa Montefiore
  • Zakupić

Dodaj cytat z książki Miłość matki